3 1 MET. Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. M 649. Veertiende Jaargang. Ao. 1870. De antidefensie-bewegiug EMËKGOE BEH1GTEN. Prijs per jaar f 3,Franco per post f 3,60. Afzonderlijke nummers f 0,0 7|. GEMEENTEAFKONDIGING. NATIONALE MILITIE. Oproeping van Vrijwilligers voor de Zee-Militie. SCHAGER COURANT. Dit blad verschijnt op Woensdag avonddoch wordt met een bijvoegselbevattende het jongste Schager- marktberigtden volgenden avond verzondenaan hen die zulks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster. Abonnementen op dit blad worden door alle AnvERTE.NTiëN van een tot vijf regels f 0,75; iedere regel meerder f 0,15. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te biên. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Scha- gen- Gelezen eene missive van den Heer Minister van Binnenlandsche Zaken van den 5 Maart 1862, medegedeeld bij Provinciaal Blad No. 24 van dat jaar. Gezien art. 150 der wet van 19 Augustus 1861, [Staatsblad No. 72] Roepen mits deze op alle die lotelingen welke genegen zijn om bij de Z e e-M i 1 i t i e te dienen, om zich daartoe aan te melden ter Secretarie van liet Gemeentebestuurvóur den len April aanstaande dagelijks van des morgens 9 tot des namiddags 4 ure uitgezonderd des Zondags. Scliagenden 1 Maart 1870. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Van Döruberg Heiden. C. de Pater, Wethouder. Het karakter, onlangs door ons toegeschreven, aan de beweging tegen de oorlogskostenbegint zich openhartiger te teekenen. Van de bewering dat de verhouding dier kosten tot die welke de andere takken van bestuur vereischen onverdedig baar is, is meu afgegleden tot die, welke een plaats in een gekkenhuis toedenkt aan een Ne derlander, die in ernst meent zijn land te moeten verdedigen. Het Noorden, zoo wel dagblad als provincie geeft hierin den toon en de kleinere couranten zingen na. Nu achten wij niets noodlottiger voor een land dan de vestiging der overtuiging dat de vraagverdediging of niet doelloos is, omdat wij toch niet zullen worden aangevallen, ongerijmd isomdat wij ons toch niet verdedigen kunnen en kleingeestig is, omdat toch nationaliteit tot de bekrompen begrippen be hoort. Het verwondert ons niet dat de meening veld wint volgens welke geen anderen strijd ons volk meer wacht dan die tegen volksgebreken en vóór nationale ontwikkeling. Gedurende eene halve eeuw bevrijd van den oorlog, vredig gelaten in het be zit van het ouze en ongestoord in onze ontwikke ling die met 1848 een belangrijker schrede heeft vooruit gedaan dan wel algemeen vermoed wordt, achten wij een keer hierinonmogelijk. Zoo min als aan den krachtigen, levenslustigen mensch het denkbeeld invalt, dat morgen de dood hem wei- ligt oproept, zoo min acht een aanzienlijk deel van ons volk het mogelijk dat het krijgsrumoer plotseling onze kalme overleggingen zou over schreeuwen. En toch moest de geschiedenis ons wijzer maken. De poorten van den tempel van Janus zijn nog immer slechts zelden gesloten en de donder bui over andere volken losgebroken, was in den beginne altijd een wolkje, groot als de span van een hand, dat elk oogenblik ook aau onzen ho rizon verrijzen kan. Maar het helpt niet of men van geschiedenis spreekt. Wij zijn als de kleine kinderen die uit leering niet willen leeren en bij wie het voelen steeds voor af moet gaan aan het luisteren. Ja, zelfs zijn wij nog erger, want onze geheele geschiedenis leert het ons dat de dikwijls noodlottige uitslag van den oorlog altijd tot oor zaak had verwaarloozing der krijgszaken in vredes tijd. Zij, die zoo stout weg het geld weggewor pen achten voor onze verdediging bestemd, die om hunne stelling te kleurenspreken van een door de opbrengst der oorlogslasten uitgemergeld volk, zij moesten bedenken dat een oorlog tot de natuur der dingen behoort en dat men zich als optimist ligt kan voortooveren een toekomst vim eeuwigen vrede, maar dat men dus droomende ge vaar loopt akelig wakker te worden geschuwd. Eiken oorlog betreuren wij, ook om de schatten die hij verspilt en het bloed dat hij vergiet, maar toch voornamelijk omdat hij het regt afhankelijk maakt van het geweld, maar kunnen wij daarom ontkennen dat het regt in deze wereld van ma terie den steun noodig heeft van de magt Om dat armoede, misdaad en onkundeeven als de oorlog, eeuwige gezellen van den mcnsch, akelige dingen zijn, denkt men ze gaarne weg, maar weg, blijven zij niet. Elk volk dat leeft, kan in zijn belangen stooteu tegen de cischen van andere volken en daarom is in het algemeen verdediging, volkspligt. Maar zij is dit in het bijzonder voor Nederland. De wel vaart waarin wij ons verheugen heeft zijne gevaren. Te eeniger tjjd zullen wij ons bedreigd zien door de naijverende magt van Frankrijk en Pruissen en welligt, als wij het er naar maken om een vrij, zelfstandig, edel volk te blijven, wacht ons in dc toekomst eene roeping even luisterrijk als die van ons glorievol verleden. Doch ongetwijfeld brengt dit gevaar voor oorlog mede. Maar wij kunnen ons immers toch niet verde digen is het tweede woord. Geen verdediging stelsel, hoe schrander ook uitgedacht, bestaat er, hetwelk onze onafhankelijkheid waarborgt tegen eeneu overmagtigen vijand. Neen, indien die over- magtige vijand goedvindt zijn overmagt te knotten, door ouze magt te fnuiken, dan is het gedaan met onze onafhankelijkheid. Maar elke vijand zal zich hoeden voor een aanval op een volk dat zich ver dedigen kan. Eene overwinning tegen eiken prijs geeft geen voordeel. Twee, ik hou er één, geeft geen rekening. Wie zich niet wil verdedigen omdat het geval zich zou kunnen voordoen, dat een overmagt hem besprong geve als grond voor, zijn gevoelen eenvoudig vrees; - ook in een mug zal hij een overmagt zien. liet schoonc woord van Racine is hem geheel vreemd t Que voudriez vous qu'il fit contre trois Qu'il mourut. En dan ten slotte nationaliteit is voor ons wereldburgers een bekrompen begrip. Misgeboorte uit eene ware stelling, dat geene onderscheidingen behoeven te scheiden. Aan alles heeft de natuur persoonlijkheid gege ven. Waar de vorm weg valt, de. gestalte, valt ook de persoon weg. Eu blijkbaar ligt in deze keus der natuur de bedoeling om ook in de volkomen heid tot verscheidenheid te geraken. Geen ver heffender begrip dan liefde voor zijn land; alle groote inannen hebben er hunne edelste daden op geënt. Te Zalt-Bommrl zijn in de vorige week de kippeneieren verkocht voor twee en een balvecent per stuk zelfs in den zomer waren ze voor dien prijs niet te koop. Als eene bij/ondejheid kan worden vermeld, dat eene gezonde koe te Amerongen oud 7 h 8 jaar r.a bet kalven van hetzelfde oogeoblik af, geen melk meer heelt gpgeven. Dezer dagen is door een koopman in honden enz.genaamd Voogd te Rotterdam aan een particulier te Elburg ten gedresseerde echte St.- Hernardhond (grootste soort) geleverdvoor den hoogen prijs van f 142. Bij den wedstrijd op schaatsen van jl. Woensdag te Snpek is de bsan lang 150 meiera op het snelst afgereden in 13 secondeD. Twee jonge knapen van Atseet veimaakten zich met een ratdie in hun kamer gedrongen waste plagenzij eindigden met het dier in een gat op te sluiten, dat zij met stroo volden, en in brand staken. De rat werd woedend door de ijsselijke martelingenwelke men haar deed uitstaan. Het dier ontsnapte, en beet een der kinderen aan het been het andere kind wilde zijn broeder ter hulp snellen het werd op zijne baart aan dan hand gebeten. De moeder haastte zich hare kinderen, die van pijn huilden ter hulp te snellenEen geneesheer werd onmiddelijk geroepen en deze verklaarde dat de wonden doode- 1 ijk waren. Dit gebeurde op 2 December, en op 30 derzelfde maand bezweken de twee knaapjts len gevolge van honne wonden. Een arbeider uit Wageningen die den 18 dezer gehuwd was ging in den vroegen morgen van Zaterdag 19 Febr. op weg naar Arnhem, oin aldaar eenig huisraad te koopen. Op deD Wa- geningscben berg werd hij door twee mannen die zich zwart gemaakt hadden aangevallen en beroofd vau ruim f30. Hierna trapten de booswichten hem op dc borst en mishandelden hem zoodanig, dat hij bewusteloos bleef liggen en eerst later een der dadersdien bij kende kon opgeveu. Deze is onmiddelijk door de policieopgespoord en was de zwager van den bestolene. Hoogstwaarschijnlijk zijn de dieven bekeud geweest mtt het voornemen en het bedrag aan geld dat de ongelukkige bij zich had die nu welligt voor zijn gebeele leveu zijn gezondheid zal moeten missen. Lotgevallen van twee Naaisters. Twee naaisters hebben zich te New-york beide op eem verschillende wijze onderscheiden. De eerste genaamd Kariien Smith een lieftalli: meisje wier schoonheid reeds menige minnaar ha uitgelokt. Zij bewoonde een kamer boven re»

Schager Courant | 1870 | | pagina 1