Een blad papier. ERGO. Burgerlijke 6tand der gemeente Schagen. klemt in doodsangst de arme jongen zich met één voet aan de kroonlijst vast. Ee loodgieter, j die eenige ellen verder werkte, snelde, alle ge- vaar vergetende er op toe en had het gelnk den voet, waaraan de knaap hing te vatten, en hem dos te redden. De stadswaag te Alkmaar bragt aan de ge- meente jaarlijks ongeveei f 60,000 op. Dat waaggeld werd onwettig verkregen wijl j de gemeente niet meer heffen mogt dan het beheer i der waag kost. De gemeenteraad dacht er anders over, omdat, de waag eene instelling is, die Alkmaar na bet beleg als een privilegie werd geschonken. De raad van stateiu deze gehoordstelde ban in( t ongelijk. Ka schijnt men aldaar te voorzien althaps te hopen dat bij een afzonderlijke wet de waag als productieve iostelliug in wezen zal blijven. In het bestnnr van den Anna Panlowna-Polder zijn benoemd tot dijkgr. de heer J. C. de Leeuw en tot heemr.de heeren J. C. GeeriingsJ. v. GijtenbeekA. Kraan Jz. en T. J. Wallers. Men meldt nit Rotterdam «Verleden Vrijdag kwam een oogenschijnlijk deftig heer in een schoen winkel op de Hoogstraat eo vroeg om een paar laarzen. Na verscheidene gepast te hebben, vond hij eindelijk een paar naar zijn genoegen. Die aan zijn regtervoet zat hem netjes en die aan zijn lin kervoet bijna aan hebbende, komt een ander onbekend persoon in den winkel en geeft den laarzenaantrek- kende op zijn achterdeel een termen klap, waarua hij spoedig het hazenpad koos. De beleedigde per aoou springt met een verwoed „de ddat zal ik je betaald zetten," op en loopt den klapgever na. De schoenmaker, partij trekkende voor zijn klaot spoort hem aan om te loopen zoo hard bij kan en den brutalen vent te pakken. Tot nu toe is ol zijn beide onbekenden nog om het hardst aan het loopen, en de schoenmaker is bevreesd, dat zijne beste laarzen van f 9,50 versleten zullen wezen eer de klant terng komt." De Belgische regering verlaagt de belasting op bet zout en verhoogt die op het gedistileerd. „Nu zulleu de mensrhen meer zout gaan eten,« zei een drinkebroer, „eo dan hebben zij juist zoo veel meer drinken uoodiglv i - Dragtiae koeijen vinden te Deventer steeds tot enorme hoogo prijzen grooten aftrek voor het buitenland. De vette varkens zijn weder van 60 op 65 c. per kilogram gestegen. Vet vee blijft steeds zeer schaars en wordt zelfs voor consumptie in het buitenland gekocht. Omtrent de laatste paardenmarkt te Haarhui deelt het Noorden 't volgende mede Een onbekende boer verkocht aan een ander een paard en ontving het bedougen koopgeld, waarna de kooper in een der herbergen zich ueerzette en het paard zoolang aan de lijn liet staan. In dien tnsschentijd verkocht v. Eenigen jaren verliepende dorpsherbergwaar de moord had plaats gehad was zeer veranderd door de verbeterde vervoermiddelen werd de her berg die nog altijd de eenige van bet dorp was dikwijls door kooplieden eu andere reizigers tot loge ment genomen. De waard en zijne vrouwdie om hun terug- atootend voorkomen niet in het dorp gezien waren, dachten reeds niet meer aan den koopman en den jongeling. Het was hnn niet onbekend gebleven, dat het lijk was gevonden. Het vermoeden was evenwel niet op hen gevallen en daarom was er bij ben ook geen onderzoek gedaan en waren zij des te zorgeloozer geworden. Het was zomer en een heerlijke namiddag; de waard stond voor de deur zijn pijpje te rooken, toen er een prachtige reiskoets voor de herberg stilhield waaruit een deftig jongheer steeg; beleefd nam de waard zijn muts af eu antwoordde op de vragen naar een grondeigenaar die sedert eenigen tijd in het dorp woondebereidwillig liet de waard door den knecht vernemen wanneer die heer te spreken zou zijn waarop de knecht met de boodschap terng kwam dat mijnheer op de jagt was en eerst tegen den avond huiswaarts zoude keeren. Geef mij dan een kamer, beval de vreemdeling, ik wil het een en ander in orde maken. Als het u belieft antwoordde de waard maar dan zal men eerst een kamer moeten gereed ma ken daar wij zulke voorname gasten niet alle dagen krijgen en de kamers er dus niet altijd voor ingericht zijn. Goed dan zal ik eerst eene wandeling door jjet dorp makenzeide de vreemdeling en ging de gewezen eigenaar het paard weder aan een ander, ontving weder bet koopgeld, en is toen spoorloos verdwenen. Bij het einde van de markt kwamen j beide koopers nit de berberg en deden beide honne i aanspraken op het paard gelden, toen de politie er zich mede bemoeide, bleek het dat geen der koopers d«*u tijd wi»t, waarop hij het paard gekocht had en het das niet wat uit te maken, «ie de eerste kooper, in dit geval natnnrlijk de eigenaar was. Omtrent den koopman was alle navraag te vergeefs. 1>GEZ0>DE3 STlkkEW De redactie vereenigt zich niet altijd met de ge voelender inzender* van geplaatste stukken. De Jesniten-orde is de kern van hel ültramon- tanisme omdat nit die orde de bekwaamste voor atanders der zoogenaamde Italiaansche school zijn voortgekomenen omdat zij de magligste van alle kloosterorde is, Als eeu net is die orde over de gebeele wereld i verspreid en is basr streven overal zooveel mo gelijk in te grijpeu in de opvoeding der jeogd i en der jongelieden bestemd voor den geestelijken stand. Waar zij kan tracht zij invloed uit te oefenen op de regering des lands een invloed die alras tot algeheele overheersching overslaatEn wee hen die dit jnk torschen want de geschiedenis leert ons dat het vrij wat moeite kostzich daarvan te bevrijden. De rijkdom hnnner orde draagt ook niet weinig bij tot hun magt doch in de eerste plaats zijn zij hun magt verschuldigd aan het perinde ac cadaver de spreekwoordelijk geworden hiërarchische gt-huorzsatnhi id die in hanne orde heerscht. Eenmaal die gehoorzaamheid weigeren is alle regt om eenmaal te gebieden verliezen Overste, eenvoudig priester of slechts diaken een stap bui ten die onderwerping, buiten die eenheid ontneemt voor alle vooruitzicht om ooit hooger te klimmen op den ladder der hiërarchie. Elk zelfstandig leven en denken is als 't ware uitgedoofd, 't is één ligchaam één hoo'd dat denkt, dat handelt; volkomener denkbeeld van eenheid is wel niet denkbaar. Maar 't laat zich wel begrijpen dat dete ver loochening der individualiteit niet altijd volkomen is de uiensch als redelijk schepsel is daartoe niet geschapen, met geschikt. Ik kan dan ook geen lid van die orde ontmoe ten of ik denk aan den toestand die ik hier beschreef, en altijd rijst bij mij de vraag, is hij een diergenen die zucht ouder het jok die er onder lijdt Zoo ja dan beklaag ik hem en indien hij er niet onder lijdt dan beklaag ik hem nog uieer dadelijk opweg naar het dorp. Hij kwaui voorbij de pastorij, waar de predikant in het daarvoor liggende tuintje bezig was wijl op den voorkomenden beleefden groet van deu vreemdeling een even vriendelijken volgde, raakten heiden in gesprekdoch daar de predikantspoe dig geroepen werdwas dit slechts van korten duur. De vreemdeling ging verder en keerde spoedig naar de herberg terug. Hier wilde hij den tijd door een gesprek met den waard korten doch door het terugstootend uiterlijk en den loerenden boosaardigen blik van den waard welken de vreemdeling hinderde, ver viel dit planook wijl de waardin even terugstoo tend was als haar man. Om van die menschen afiekomen, besloot de vreemdeling naar zijne kamer te gaan. Hij verzocht schrijfgereedschap om eeu brief te schrijvenaan den heer dien hij wilde be zoeken in geval deze niet tijdig genoeg terug kwam. De waardin bragt hem naar zijne kamer en gaf hem het verlangde schrijfgereedschap. Toen hij nu wilde beginnenbemerkte bij dat de schrijf- benoodigheden in een zeer slechten toestand ver keerden. De waardin had een en ander uit de tafellade gekregen en daarom haalde hij dezelve |uit om te zien, of hij ook iets beters koude vinden. Hij vond echter onder de verschillende voorwër i pen nietwat hij zocht en na eene poos in de lade 1 gewoeld te hebbenwilde hij dezelve weder in i schuiven toen zijn oog op een blad papier viel waarop eenige regels geschreven waren. Hij nam het er uit en bezag het naauwkenriger. Het schrift kwam hem bekend voor hij las herlas, en verbleekte van schrik. Het papier was dat keurig geschreven titel blad van het blijspel hetwelk zijn vriend Ahxander den avond voor zijne afreis had voorgelezendie vreemdeling was Eduard S. Naauwelijks had hij zich een weinig van den schrik hersteld of hij bemerkte dat op het titelblad sla iemand zonder geestzonder geweten zonder wilzonder gevoel vso eigen waarde ja ontdaan van alle die eigenschappen die de hoogere of min dere waarde van den enkeling uitmaken. Gij kort u nu een denkbeeld maken welk een magt de man heeftdie aan het hoofd dezer orde staat. Dete orde der Jesuiten staat dan tegenwoordig hoog aangeschreven bij Paus Pius IX. Nog eene opmerking voor dat wij over de ver houding van Pias IX tot de Jesoiten orde verder gaan. Van de vroegste tijden af, ja van het eerste optreden der kloosterorden vonden de klooster orden steeds goedgunstige beschermersin den Paos, en de Paus vond iu den regel geen troower en bekwamer bondgenooten dan de klooster-orden. Dit bondgenootschap lag voor de hand want beiden voerden strijd tegen de wereldlijke geeste lijkheid. De Paos zag met leede oogeo de groote macht en rijkdom der Bisschoppenwaarmede dikwijls een weelderig leven dien stand onwaardig, gepaard ging een bisdom was in dien tijd een goudmijn, en menig geruïneerd edelman of vorstel ij kets bas taard zag er zich mede bekleed om het verloten vermogen te herstellen. Vau daar, het moet worden gezegd, vond men in de kloosters meer wetenschappen meer bekwaam heden dan onder de wereldlijke geestelijkheid. Misschien ook om hunne bekwaamhedenmis schien ook aan de zijde der klooster-orden behoef ten aan inkomsten brachten mede dat vele kloos terlingen buiten ~Tiun klooster gingen prediken en diensten verrigten. (Wordt vervolgd.) Door den raad der gemeente Schagen, is tot Secretaris dier gemeente benoemd, de heer Adri- aan Theodoor Burgers, wonende te Varseveld. BLADVULLING. In het officieel gedeelte der Nieuwe Heldersche courant van 26 dezer, komt vooreene Waar schuwing» van den commissaris van politie te dier plaatse, houdende dat aldaar een vreemd koopman opligterij heeft gepleegd; aan het slot. van dat stuk wordt door genoemden ambtenaar een ieder g e- waarschuwd zich voor dergelijke bedriegelijke lunJilingen te wachten. Raadt hij een ieder aan zich te laten opligten, Ingeschreven van 20 26 Maart.1870. GEBOREN 20 Maart Johanuea, zoon van de volgende woorden in de latijnsche taal met potlood waren bijgevoegd «Wanneer dit blad papier wordt gevonden en herkend dan zal het bewijzen dat ik in de her berg te overnachtende vermoord ben gewor den. Men ga naar G. daar kent men den schrij ver van dit blad. Oaruie geliefde ouders O dierbare vrienden! Terwijl ik dit schrijf nadert wei- ligt het laatste oogenblik mijns levens. Bidt voor mijne ziel, welke God genadig zijn moge." Eduard was als door den bliksem getroffen hij beefde over het gcheele ligchaam. Plots'ling door zag hij het vreeselijk geheim. Het was hem als zag hij zijn vriend in doodangst met zijne moor denaars worstelen, als een bliksenstraal troffen hem de gedachten de waard en de waardin zijn zijne moordenaarshierwelligt in deze kamer streed de ongelukkige den doodstrijd. De gedachte hoeveel gevaar hem misschien zelf dreigde, als hem iemand, terwijl hij zoo opgewonden was verraste, gaf Eduard zijn gewone kalmte we der. De latijnsche regels versterkten zijn vermoe den meer en meer. Er was wel is waar weinig zamenhang en nog veel onduidelijks inmaar zij boden toch een begin aan om de misdadigers te ontmaskeren of hen op het spoor te komen. Onder hoogst zon derlinge omstandigheden moet Alexander den dood gevonden hebben. Naauwelijks kon Eduard zijne ontroering verbergen als hij bedachthoeveel over leg er toe behoorde dit blad onder een menigte andere papieren te verbergen, waar het den blik zijner moordenaars ontgaan en welligt een derde in handen kon komen die hetzelve en den schrij ver herkendewelke tegenwoordigheid van geest was er uoodig in de afwachting des doodszijn vermoedelijk vreeslijk lot in de latijnsche taal op te schrijven zonder naam, zoodat de moordenaars zelfs al- zij dit papier vondenniet vermoeden konden dat het hun eigen aaniiagt wae,

Schager Courant | 1870 | | pagina 2