Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. M 660. Veertiende Jaargang. Ao. 1870. Over couranten. De vierde stand. Prijs per jaar f 3,Franco per post f 3,60. Afzonderlijke nummers f 0,07J. VEEMARKT. SCHAGER COURANT. Dit blad verschijnt op Woensdag avonddoch wordt inet een bijvoegselbevattende het jongste Schager- marktberigtden volgenden avond verzondenaan hen die znlks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster. Abonnementen op dit blad worden door alle ADVBRTENTiëM van een tot vijf regels f 0,75; iedere regel meerder f 0,15. Groote letters naar de ruimte die fcij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te biên. POLITIE. Ter Secretarie dezer gemeente is ter terugbeko- ming voorhanden, een gouden oorbel. Dings- dag jl. op den weg van Schagen naar Barsinger- horn gevonden. GEMEENTE AFKONDIGING. Inschrijving voor de Schutterij. Burgemeester en Wethouders van Schagen, ge zien de wet op de schutterijen van den 11 April 1827, staatsblad No. 17 en Z. M. besluit vau 21 Maart 1828, staatsblad No. 6; Roepen bij deze op, alle ingezetenen, die op 1 Januarij 11. hun 25 jaar zijn ingetreden en alzoo diegenen, welke in het jaar 1845 zijn geboren, om zich ter secretarie dezer gemeente te doen inschrij ven voor de dienst der schutterij, tusschen den 15 Mei en 1 Junij a.s. des voormiddags van 9 tot 12 ure, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. Wordende tot gelijken einde tevens opgeroepen de uit de dienst ontslagen militairen, als ook die genen welke, ofschoon in andere gemeenten inge schreven, sedert de laatste inschrijving binnen deze gemeente zich gevestigd hebben, die op den 1 Ja nuarij II. hun 34 jaar nog niet hebben voleindigd en alzoo geboren zijn in de jaren 1836 tot en met 1844, alsmede de vreemdeling van denzelfden ou derdom, die sedert de laatste inschrijvingen in de termen gevallen zijn, om volgens art 2 der wet van 11 April 1827, als ingezetenen te worden beschouwd. En worden belanghebbenden indachtig gemaakt op het bepaalde bij art. 9 der wet, luidende als volgt: Die bevonden zullen worden, zich niet voor den 1 Junij a. s. te hebben doen inschrijvenzullen door het plaatselijk bestuur ambtshalve ingeschre ven worden en door den natemelden schuttersraad worden verwezen tot eene geldboete, terwijl zij, daarenboven, zonder loting bij de schutterij zullen worden ingelijfd, indien het zal blijken, dat er tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot uitsluiting of vrijstelling ten hunnen aanzien bestonden. En aangemaand om zich tijdig van een geboor te—extract te voorzien, welke kosteloos, ten dienste der schutterij verkrijgbaar zijn, ten einde zich van den juisten ouderdom te verzekeren. Schagen, den 7den Mei 1S70. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester Van Dörnberg Heiden. De Secretaris A. Tb. Burgers. Burgemeester en Wethouders van Schagen, bren gen ter algemeene kennis datuithoofde van den invallenden Hemelvaartsdag, de wekelijk- sche markt zal worden gebonden op Woensdag den 2 5 sten Mei e. k, Schagen, den 17 Mei 1870. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester Van Dörnberg Heiden. De Secretaris A. Th. Burgers. Dickens heeft ons onlangs medegedeeld dat naar zijne beschouwing de mensch eea wezen is, behebt met de hartstogt om het nieuws eerder te weten dan zijn buurman. In de eerste plaats kunnen dus de dagbladen dienen om in dit opzigt aan eene weuschelijke behoefte te voldoen. Doch on getwijfeld zullen enkelen slechts tot de bevoor- regten en het grootste aantal tot de teleurgestel- den behooren, zoodat het nut door de dagbladen hieromtrent aangebragt door het berokkend nadeel ver overtroffen wordt. Wij willen het juiste der opmerking van den geuialen Brit niet in twijfel trekkendoch gelukkig hebben dagbladen ook grooter verdienste. De dagbladen zijn de groote bronnen, waaruit het dagelijksch gesprek put en voegen zich in den regel naar de groote behoefte aan afwisseling die aan het gesprek eigen is. Plaatst maar cou ranten-lezers naast couranten-lezers en het zal hnn aan stof tot onderhond niet ontbreken. Zij bevorderen ontegenzeggelijk de verspreiding van algemeene kennis onder de menschen, maar wer ken evenzeer de oppervlakkigheid van onze ken nis in de hand. Welk een tal vau onderwerpen wordt in een enkel nummer behandeld en hoe kort is in den regel de tijd dien men gebruikt om zich de feiten eigen te maken. Aan orde ning en overweging van het gelezen© valt bijna niet te denken en terwijl iedereen met schrik over den moord bij Marathon spreken zalzon het den meest verschrikte ligt kunnen overkomen, dat hij niet wist in welk wereldeel Marathon ligt. Mannen van zaken kunnen natuurlijk niet bui ten hun conrant, ofschoon zij, d<e van den tele graaf gebruik maken, daarom nog niet als ver kwisters of als nieawsgierigen kunnen worden veroordeeld. In het huisgezin speelt de courant een groote rol en is het in den regel een zeer welkome vriend. Bladen, die in de lectnar welke zij aan bieden, zich op eene groote verscheidenheid toe leggen, zijn natuurlijk het geliefdst, doch daar aau een boom niet alle vruchten kannen groeijen ook al kannen op een stam verscheiden loten worden geënt, zoo kan zich ieder blad gemakke lijk inbeelden in eene bestaande behoefte te voor zien. Ten opzigte van het politieke leven is welligt de invloed der bladen het minst, daar in den regel de eene waarheid, in plaats van de andere aan te vullen, de andere tracht te wederleggen, zoodat voor hem, wien het eerlijk te doen is om omtrent den stand der partijen zich te vergewissen en haar bedoeling en karakter te leeren kennen niet eene lezing der couranten, maar eene bestu dering van hare artikelen noodig is. Den grootsten invloed oefenen de couranten op de zoogenoemde publieke opinie, ofschoon bij die per inzigt welligt zou blijken dat de publieke opinie eigenlijk de couranten schrijft. Eene merkwaardige verschijning moet in dit opzigt de Engelsche Timfes zijn, omtrent welke het altijd een raadsel is of hij door de publieke opinie wordt geredigeerd dim wel of hij deze leidt. In ons land wil het couranten lezen nog riiet goed vooruit. De zoogenaamde politici zyn bij ons te lande dadelijk volleerd en hebben huilde geloofsbelijdenis in benijdenswaardige kortheid én stelligheid bij ingeving gekregen. De riieuwsbe- jagers kunnen met den besten wil ter wereld niet altijd worden bediend en zij, wien het te dófen is om hunne inzigten en hun leven in harmonie te doen blijven met hetgeen er om hen in de wereld gebeurt, maken bij de belangrijkheid van ieders eigen kring en de juistheid van ieders éi gen inzigt verre weg het kleinste gedeelte der le zers uit. Onlangs vonden wij melding gemaakt van het gebruik van een courant tot een doeleindedat wel aanbeveling verdient. Ergens in Amerika werd de courant op school gelezen. Wij zouden dit voorbeeld ook wel bij ons gevolgd willen zien. Bij eene geschikte toelichting en uitleg van den onderwijzer, kunnen wij ons moeijelijk nuttiger en aangenamer les voor den leerling voorstellen. Het is toch bedroevend zoo groen als wij onze kinde ren soms van school krijgen en daar zoo vaak ge heugenwerk voor verstandelijk bezit moet doorgaan» zijn wij geneigd om de oorzaak daarvan te zoeken in eene te groote afsluiting der school van de buitenwe reld. Welnu, brengt er een dagblad in en wan neer dit met oordeel wordt gebruikt, zal het met voordeel worden gebruikt. De invloed der dagbla den is voornamelijk bij ons zoo gering omdat de groote massa geen couranten heeft leeren lezen onbekend is met de landen en toestanden waar over gesproken wordt en daarin niet zoekt eene aanvalling van hare kennis, maar overeenkomstig aan het woord van Dickens eene bevrediging van hare nieuwsgierigheid. Tegen den 27 Mei e. k. des morgens ten 10 ure, is te Amsterdam in het lokaal Eensgezind heid* op het Spui door de heeren J. B. baron van Hugenpoth en anderen eene vergadering be legd, ten einde daarop te bespreken de vragen lo. Wat zijn de wenschende aspiratiën van onze zoogenaamde arbeidende standen P en 2o. Wat kan er als nog ten hunnen behoeve in verband met het algemeen belang gedaan wor den op legislatief gebied Wij stellen ons van deze meeting niet veel voor. De verdeeling van ons volk in standen mist eiken grond en wij vinden de nieuwigheid hoogst gevaarlijk, die ons bij de vroegere standen nog een vierden stand aanbrengt. Het lot van den

Schager Courant | 1870 | | pagina 1