GEMENGDE BEtllGTEN. den afscheid namen van den vriend, die zoo me- 1 nigmaal troostend en waarschuwend, altijd vrien delijk, onderhondend en ontwikkelend hen aansprak zonder zich ooit door de schamele armoede of den schitterenden rijkdom van zijn hoorder te laten verleiden tot het spreken van een ander woord dan rijn zuiver gevoel, rijn liefde voor waarheid zijn menschenmiu ingaf. Bij zulke dooden doet de sterfelijkheid van den mensch ons leed, maar bevestigt zich ook het geloof, dat niet met den broozen vorm, waarin de sterke menschelijke geest ligt opgesloten, die geest zelve verbroken wordt. Geen vaarwel roepen wij een man als Dickeus toe, een: tot wederzien Een dronkaard lag dezer dagen op eene bank in het Voorhout te 's Hage's nachts tus- schen twaalf en een uur te snorken. Daar komt een man voorbij die eerst om de bank heen draait en eindelijk zijne vingers uit steekt naar het horlogie van den slaper. Een nachtwachtdie juist passeertschiet toe. eZeg eens jij# roept hijrje besteelt dien vent." «rt Vraag wel excuus. Ik dacht alleen arme drommelhij zal dooT rijn slaap vergeten hebben zijn horlogie op te winden en ik zal 't dus voor hem doen.' De manschappen der infanteriete Delft in garnizoendie gedurende de Pinksterdagen met verlof zijn uitgegaanhebben al het hun gedu rende dien tijd toekomende brood (te zamen 234 kilogram) ten geschenke gegeven aan de noodlij denden door den brand te Bodegraven. De schade van den brand wordt, na aftrek van het geassureerdebegroot op f 320,000. Naar men verneemtheeft jl. maandag in het Noordwoldinger veld (nabij Yledder) eene ver schrikkelijke gebeurtenis plaats gehad. Zekere L. wilde in beschonken toestand zich toegang ver schaffen tot te woning van zekeren d. V.het geen door dezen werd tegengegaan. Toen L. niet goedschiks rijn zin kon krijgenbegon hij niettegenstaande men hem waarschuwde geweld te gebruikenwaarop de bewoner in zijn drift naar een geladen pistool greep en daarmede den indringer zoodanig trof, dat hij eenige oogenblikken later overleed. De dronkenschap is eene ondeugd die men bijna overal tracht uit te delgen en .die bijna nergens gestraft wordt. In Itusland daarentegen bestaat een polilie-reglement en 't wordt ook opgevolgd dat al bijzonder weinig geschikt is om de heeren dronkaards vreugdevol te stemmen. Zij, die in staat van dronkenschap op den open baren weg gevonden wordenzullen welke ook hunne maatschappelijke positie zij opgepakt en veroordeeld worden om den volgenden dag van 's morgens tot 's avonds de straten te vegen. Te Petersburg ontmoet men dan ook zeer dikwijls welgesteldesoms aanzienlijke personen zelfs, vreemdelingendie de funclien vaa straatveger verrigten. In de Haarlemscbe Courant van den 10 dezer leest men de volgende advertentieGeen Adelijke titels meer 11# In drukwerken en geschriften noemt men mij dikwijls Jonkheer Hartsen. Men wordt verzocht dat «rJonkheer# weg te laten, 't Is geen bewijs noch van braafheid noch van knapheid, noch van rijkdom. Ik doe er bij deze openlijk afstand van. Dat anderen mij navolgenDat wij verlost worden van titels die tot opgeblazenheid tot leeg- looperijtot valsche appreciatie van karakters leiden. Geen revolutiealieen het gezond verstand kan er ons van verlossen. Dat het Nederlandsche gezond verstand voorga I F. A. Hartsen. Onbevooroordeelde Redactiën gelieven dit over te nemen. Een belangrijke diefstal is te Eindhoven Vrijdagnacht op het kantoor van Van Gent en Loos aldaar gepleegd; ongeveer f700; aegt men, rijn ontvreemd. De dief of dieven schijnen met de lokaliteit bijzonder goed bekend te zijn geweest. Toevallig zoo verhaalt men had de chef V3n het kantoor, de gelden goed achter slot geborgen op het kantoor gelaten daar hij anders gewoon wasdie 's avonds bij zich op de kamer te be waren, De buitendeur zoowel als de deur van het kantoor stonden 's morgens open en bet slot der kas waszegt men opengebroken. Of het met opzet of bij ongeluk gebeurd is weet men niet maar als bij toeval vond men nog een paar gulden op den grond liggen. Het is te hopen dat de politie in hare nasporingen naar wensch slage. Tc Driel bij Zalt-Bommel had in de af- geloopen week bet volgende plaats Eenige met elkander spelende kinderen kwamen op den invaleens voor plezier een vuurtje te i stoken. Een bnnner was in 't bezit van een doos- 1 je lucifers waarmede eenige brandbare stoffen die in de onoiiddclijke nabijheid eener woning la gen aangestoken werden. Spoedig werd die wo ning zelf door de vlammen aangetast en werd met nog zeven anderen eene prooi der vlammen. Vier dier huizen waren tegen brandschade ver zekerd; een paar varkens en eene geit kwamen mede in de vlammen om. Een waarschuwend voorbeeld voor ouders Een postmeester in Canada ontving een vat buskruid. Om te beproevenof het kruid nog goed was, wierp hij een weinig in de kagchel. De proef kostte zijne weduwe 250 dollars die zij betalen moest voor een nieuw dak op 't post- bureau-r Het kerigt staat letterlijk zoo in een Amerikaansch blad. Lakonieker kan 't al niet. De gemeenteraad te Callantsoog heeft uit de ingediende voordragt voor de betrekking van hoofdonderwijzer aldaarbestaande uit de hh. K. H. Heeroma, G. Vet en J. A. Visser, benoemd d n heer K. H. Heeroma hulponderwijzer te Schagen. Een schutter te Schiedam had den 6 Mei 11. na te hebben deelgenomen aan de oefeningen der schutterij aldaar en na te zijn afgedankt, den Isten luitenant der schutterij onder wieus bevel de exercitie had plaats gehadin de open bare Drilichutir beleedigende woorden toegevoegd. Te dier zake is hij bij vonnis van jl. Donderdag door de regtbank te Rotterdam schuldig verklaard aan het wanbedrijf van beleediging met woorden en dreigementen tegen een bevelhebber der gewa pende magtgepleegd ter gelegenheid van de waarneming zijner bediening en is hem eene ge vangenisstraf van 8 dagen opgelegd. Het dorp Bodegraven is blijkens de ins criptie op een steen iu de kerk in den loop der eenwen viermaal verbrand in 1349 door de Hoek schenin 1507 door de Gelderschenin 1672 door de Franschen en thans in 1870. Een korporaal van liet 3de bat. 5de reg. infanterie te Geertruidenberg in garnizoen om streeks 20 jaar oud heeft jl. Dingsdag morgen tegen 10 nre getracht zich den hals af te snijden. Wel is er een groot bloedverlies ontstaan doch door een der manschappen ontdekt werd er «poe dig door den officier van gezondheid geneeskundige hulp verleend en den mau tot het bewuslz'ju te- rnggebragt. Tegenzin in de dienst schijnt de oorzaak van deze noodlottige daad te zijn. Het hooigras wordt te Capelle (L«np-traat) en omstreken thans tot eene ongekende hoogte verpacht. Men berekent, dat de pachters gemid deld f 38 a 40 per 1000 kilogram betalen. Ook de boeren nit het zuiden der provinciegewoon om bun hooiland van de landeigenaars uit de hand te huren betalen een derde meer dan in het verloopen jaar, terwijl er naar berekening een derde minder te velde staat. Op vele plaatsen ia het hooigras door de vele droogte rijp en moet men beginnen met hooijenop enkele perceelen heeft men reeds een begin gemaakt. Uit Lausanna (Zwitserland) wordt melding gemaakt ven het volgende voorvalletje. Op een dag in de vorige week, 's morgens ongeveer te 10 unr, werd in eens de alarmklok geluid. Men loopt nit de huizen, men zoekt, men stormt in alle rigtingen, reeds zijn enkele brandspuiten voor den dag gehaald. Nergens is echter brand te be speuren. De commissaris van politie beklimt in der haast den toren en vindt daar een Engclschman, een echten gentleman, die bezig is met het luiden van de klok. Toen de commissaris hem vroeg wat dit beteekende, antwoordde de Engelschmau zeer bedaard en als verwonderd, dat de commissaris de reden van zijn luiden niet vatte: alk maak verge lijkende studiën over het geluid der klokken op het vasteland.# De klokken proberende en gelui den bestuderende Engelschman werd terstond tot eene boete van 12 francs veroordeeld. Verscheidene buren Tonden zekeren morgen aan een weg in het departement anduseeen man, die volgens de geneesheeren aan de gevolgen van eene hersenontsteking was bezweken. Zij her kenden bet lijk voor dat van zekeren Yanot. Diens vrouw verklaarde inderdaaddat haar man den avond te voren vertrokken was om een rondreis in de omstreken te ondernemen. Na de gebrnikelijke formaliteiten, liet de weduwe Vanot haar man op het kerkhof begraven. Hoe groot was hare verwondering, toen zij den dag na de begrafenis haar man op den dorpel der deur zag verschijnen. Zij gaf een gil en vlngtte. De uitlegging was ge makkelijk te begrijpen. Vrouw Vanot en de buren waren de dupe geweest van de volkomen gelijkenis tnsschen een onbekende en den waren Vanot, welke laatste krachtig verzekerde, dat hij niet dood was. De toestand van Vanot is tamelijk zonderling. Door een overlijdens-akte, in zeer goeden vorm opge steld, is hij van de lijst der levenden geschrapt. Thans is er een vonnis noodig om te kunnen be wijzen, dat hij het regt heeft burgerlijk te leven. De hemel beware ieder man er voorlater eens het meisje te huwen, dat reeds op de school zulke geëmancipeerde denkbeelden uit. Men leze en bevel 't Bakvischje, waarvan wij spreken, werd onlangs bij een onderzoek omtrent godsdienstige zaken door den schoolopziener gevraagdrZeg mij eens, beste meid, is er in den bijbel wel een en kele plaats, die den man verbiedt, twee vrouwen tegelijk te huwen?# nWel zeker, antwoordde de kleine, want de Heilige Schrift zegt: Niemand kan twee heeren dieneu Voor eenige dagen had in de Variétés tc Toulouse een aardig tooncel plaats, een ware ko medie in de komedie. Er werd een kluchtspel //Een schandaal# opgevoerd. Daarin kwam de vol strekt niet meer nieuwe list voor, dat men twee tooneelspelers in de voor de toeschouwers bestemde ruimte plaatste, en wel eene dame op het balcon en een heer in het parterre. Terwijl nu in 't stuk de geschiedenis voorkomt van een door zijne vrouw bedrogen echtgenoot, staat de dame op het balcon op eii verwijt den tooneelspelersdat zij hare ei gene geschiedenis op de planken braglcnen in deuzelfden oogenblik rijst in het parterre de beer 'van zijn zitplaats op en deelt aan bet publiek me de, dat bij de bedrogen echtgenoot is. Terzelfder tijd stond echter een eenvoudig toeschonwer die dit alles voor een onverwachte gebeurtenis en niet voor eene heimelijk vooraf beraamde zaak hield naast den gewaanden bedrogcu echtgenoot van zijn stoel op, legde zijn hand op diens schouder en sprak luide op een mcdelijdendeu toon tot hein Dan is uwe vrouw precies zoo'n creatuur als de mijne!# En de menigte barstte in een vreese- lijk gelach uit. Zeker B. S. te Vlaardingen, die reeds vroeger 5 jaar te Leeuwarden heeft gezeten en later nog 6 maanden te I trecht, had Zondae nacht in de herberg Emmaus, op den weg naar Ketliel, renige flesschen likenr, een hangklok en eenig» porceleinen voorwerpen gestolen, toen een kussensloop opgezocht ze daarin gedaan, eindelijk alles gewikkeld in het tiillartlaken en was opreis gegaan naar Kethel. Onderweg snoepte hij echter zoo lustig vau den parfaitd'-amonr, dat hij beschonken in een sloot teregt kwam: daaruit weer opgekrabbeld, kon hij Kethel bijna bereiken, doch viel aldaar bij zijn vrachtje inslaap, waar hij 'a morgens door den veld wachter gevonden en in verzekerde bewaring gebragt werd. Die bewaring was echter niet verzekerd genoeg, want toen de veldwachter naar den burge meester van Vlaardingen was gegaan, brak de ge vangene de plank vau den trap waaronder bij was opgesloten, aan stuk en stapte alweder met zijn vrachtje de wijde wereld in. Ondertnsschen beraadslaagde de burgemeester wat te doen. Niemand in de gemeente had geklaagd, dat hem iets was ontvreemd en reeds was last gt-gevrn om den beschonkene als bij bekomen was, weer vrtj te laten, toen de eigenaar van de herberg, die daar gewoonlijk niet overnacht, zijne aangifte kwam doen en on zoo men dan den inmiddels outsnap- te dief aanhonden.en ook eens zien wst er in dien zak was, *t geen de veldwachter met bijzondere bescheidenheid tot nog toe niet had gedaaD. Aan de Ketbel gekomen, vond de burgemeester, gelijk wij zeiden, den dief gevlogen, waarschijnlijk naar Delft,. Naar Delft dus ging de burgemeester en vond dwvr niemand: want de ontnuchterde liefhebber van parfait d' amoor had meer behoefte aan raat dan aan vermoeijenis gehad, en had midden in een weiland zich toegedekt met zijn billart laken I en was io slaap gevallen. Hij werd daar echter 1 gevonden, en nn eindelijk voor den burgemeester i gebragt bij bekende en is naar Rotterdam ge- i transporteerd. i De zeer treorige tijding wordt nit Londen ontvangen, dat mlle Nilsson, ten gevolge eener gevatte koude, hare stem ten eenenmale verloren zon hebben. Een jsg-sr op een landgoed bij Scbalwe bad

Schager Courant | 1870 | | pagina 2