GEMENGDE BEHIGTEN. ONDERNEMINGEN eene nietige ijJelbleii kan hechten aan het gebruik van ulke titels. Maar het ia een ijdelheiddie weinig kwaad en misschien hier en daar eenig nut kan doen. Voorjaren hebben we reeds in deze cou rant ons gevoelen over de ware beteekenis van den adeldom ontvouwd. 1 In dien de Hoen door ons ontwikkelde tnecning 1 dat de adeldom kan en moet dienen om het leven der geslachten (der families) te versterken, eenigo waarheid bevat dan zou de algeheele afschaffing der adelijkc titels ten nadeel van het algemeen strekken. Het belang dat het algemeen heeft bij het blijven voortduren der familiesen het tot rijpheid komen van de in die fatuifics aanwezige gevoelens en denkbeelden, inag toch niet worden over het hoofd gezien. Eerst dan wanneer dit familie leven op waren prijs gesteld wordt, kan de afschaffing der adelijke titels zonder bezwaar geschieden. Ra dit echter nog niet het geval iskan iedere adelijke titel den drager herinneren dat hij niet alleen voor zich zeivenniet alleen voor den staatmaar ook voor zijn geslacht mout leven. De kermis te Schagen is weder in vollen gang. Tal van allerlei kermistenten en kramen zijn er opgeslagen en dagelijks joelt en woelt de opge togen menigte door het dorp oin de dikke daine, de raauwe visch etende Eskimo's de poffertjes kraam enz. een bezoek te brengen of in de her burgen een schotsendans mede te maken. Voor hot genot der meer bezadigden is mede gezorgd; de heer Bakker is weder daar met zijn welingerigtegeheel nieuw opgeschilderde salon des Variétés en geeft eiken avond eene voorstel- liug-dienaar de behoefte van het te verwach- publiek gekozen juist geschikt is om het eenige aren aangenaam bezig te houdenwaartoe niet weinig wórdt bijgedragen door de onverbeterlijke uitvoering der stukken. Ook de kastelein Knikker zalop Donderdag den 32 dezer ia zijne uitmuntend ingerigte kolf baan een concert geven uit te voeren door den heer Fransen van Amsterdamdezelfde die in den afgeloopen winter op een paar alhier gegeven par ticuliere partijenden uitbundigsten bijval genoot. Met reden mag het publiek zich van dat con cert aldus veel goeds voorstellen. In de vorige week is te Hoorn een ver schrikkelijk ongeluk gebeurd. De schilder K. met zijn knecht bezig zijnde de goten der Groote Kerk van de N. Herv. Gem. te verwenis de leer, waarop beiden stondennaar beneden geschoven, met het ongelukkig gevolg, dat èn K èn zijn knecht vielen en op de plaats dood bleven. K. schijnt nog een oogenbhk te hebbeu geleefd, ter wijl zijn knecht geen teeken van leven heeft ge geven. De eerste was echtgenoot en vader van I kinderen; de tweede ongehuwd. Ter gelegenheid van een openbaren maaltijd te Boston gegeven, heeft men eene nieuwe methode toegepast om de geregten voor te zetten. Eend deze het diepste stilzwijgen bleef bewaren. Toen echter den volgenden morgen de doctor nog eens naar den ontslagen patiënt kwam oen, werd het raadsel opgelost en bleek het een verkeerde ont slagene te zijn, dien de vader en de broeder in goed geloof voor hnn zoon en broeder hadden aan genomen. Middel om bootnluizcn uit t» rooijen. Dit eenvoudig en onkostbaar middel bestaat hierin dat men met 20 liters (kop) zeer fijn houtzaagsel 6 decagrammen (lood) bloem van zwavel mengt en dit over kool eu andere planten spreidt, die door de luizen zijn aangetast. Biunen het uur zegt daaromtrent een geacht waarnemer, zijn deze in secten verdweneneene maand daarna mag men er mogelijk weder vinden, maar in dat geval zijn zij gemakkelijk op nienw te verjagen, door de zelfde bewerking te herhalen. De Schles. Ztg. deelt in haar nummer van 8 dezer het volgende voorval uit Scheibendorf mede De kasteleinesse van ren herberg aldaar liet een bewustlooze, die op straat lag, in den stal van de herberg brengen om daar op slroo te leggen. Den volgeoden morgen vond men hem in zijn bloed badende terug. Katten hadden het gelaat van den ongelukkige, die zoo dronken was, dat hij zijn gansche bewustzijn verloren had afgeknabbeld. Van den neus was het been nog alleen over: de wangen waren bijna doorgevreten de lippen en kiu geheel afgeknaagd. De man, die zija roes zoo duur moest betalen, is iu het gasthuis ter verple ging opgenomen. Dezer dagen werdeu vier dieven op een bocrekar van Rhodes St. Genese naar Brussel vervoerd, om daar in de gevaugenis te worden gezet. Te Uccle stapte een gendarme er al. Welhaast werd hij gewaar, dat zijn porte-monnaie, met eenige francs er in verdwenen was. Te Rhodes had hij zijn geld nog, dat wist hij zeer goed. Hij kwam eensklaps 'op een inval klom terug op de kar onderzocht de gevangenen, en bij een hnnner vond grondslag en aangelegde geld-verloting welke door hare voordeelige inrigting naar verhou ding een er geringe inzet groote winsten aan biedt. Een jeugdige dieustraaagd uit Amsterdam was bij het achoone zomerwedereenige dagen gelogeerd bij een boer in Nienwer-Amstel. Na het goede aldaar genoten te hebben vertrok zij weder naar de hoofdstad doch nam in 't voorbij gaan uit de woning van den gastvrijen boereen portefeuille met zich waarin ruim f 100 aan bank- papier. Kort na het vertrek van zijn lieve gast ontdekte de boer den diefstal dien hij Donderdag namiddag ten 4 ure aan de politie te Amsterdam aangaf. Naauwelijks een uur later waren de meid en het geld in handen der politie. De reislustige dienstmaagd had reeds verschillende toebereidselen gemaakt om naar den Haag te vertrekkenten einde zich daar in een nieuwe betrekking te ves tigen. Verleden Dinsdag omstreeks 5 urewerden de bewoners van de koolmarkt te Maastricht in rumoer gebragt door een twistgevolgd van eene hevige kloppartij tusschen de gebroeders S. die eerst begonnen met alles wat hun onder de handen kwam te verbrijzelen. De moeder van het broederpaartusschen hetwelk naar 't schijnt zulke tooneelen nog al dikwijls voorvallen haastte zich de hulp der politie te gaan inroepen die dan ook dadelijk vier agenten zond om de vech ters te scheiden. Maar bij hun komst vatte de oudste een hamerzeggendedat als zij kwamen om hen bij den kraag te pakken zij dan maar moesten naderen en bragt hierop de agenten van Vlugt en Engels een weinig boven de slapen een hevigen hamerslag toe. De twee andere agen ten vielen op den woesteling aan en niet dan na eene wanhopige worsteling, waarbij hunne kleederen niet gespaard werdengelukte het hun hem voor hij inderdaad zijn porte-monnaie. De gaauwdief g0ed te vatten en naar 't politiebureel te bren- zeide, dat hij het maar om te lagchen had gedaan. In het dorp Dohndorf, nabij Kothen, was men den 31 der vorige maand van het zeldzame maar vreesseliike voorval getuige, hoe een paard op een mensch wraak nam. Een hengst, welke zich van zijn geleider losrukte, rende een straat door waar een daar werkend ftukador het beest iu zijn loop trachte te stuiten, door het met een kwast voor den kop te staan. Dit mislnkte, de man was aan zijn arbeid teruggekeerd, toen bij sich onverhoeds van achter voelde aangegrepen. De hengst had zich eensklaps omgekeerd, den man bij de schouders gegrepen, zich met de voorpooten op hem geworpen, en beet den ongelukkige zoolang tot hij den laatsten adem had uitgeblazen. Toen wierp het woedende dier zich 'op een man, die gepoogd had het slagtoffer te ontzetten, doch deze dankte zijn behond aan bet overspringen van een muor. Bij gelegenheid, dat de nieuw benoemde Burgemeester van Hoogwond in ^de vorige week zijne intrede in de gemeente deed zijn de kinderen van de gemeentescholen onthaald op chocolade en krentebrood. Naar men zegt, had ZCd. te kennen gegeven, dat znlks hem aangenamer was dan eerbe- wijzing van anderen aard.Wij hopen, dat de belangstelling nu voor de jeugd door ZEA. aan den dag gelegd zich later ook moge uitstrekken tot de onderwijzers in zijne gemeente die in de laatsten zes jaren bij 't gedurig, afwisselen van burgemeesters ook wel eens hebben ondervonden dat alle verandering geene verbetering is. De volgende grap had dezer dagen te 's Her gen. Gedurende de worsteleling ontsnapte de an, dere broeder door op het dak te klimmen en van daarnaar men vermoedt een ander huis te bereiken. Vooral de eerst geraaktede agent van Vlugt is zoo zwaar gekwetst dat men voor zijn leven vreest. Men hoopt algemeen dat men in dit geval niet te genadig met den schuldige zal om springen maar hem een voorbeeldige straf op leggen. Jan vCompliment van meheerl En hier is een present voor uw verjaardig, mevrouw 1"— De jonge weduwe: «Wel Jan, wat een verrassing! Waarlijk! Het is te veel 'k wou dat meheer niet zooveel geld voor mij uitgaf." Jan »Jn, mevrouw, dat is wel waar; maar daar blieft uwé u anders niet ongerust overtemaken, mevrouw Want meheer heeft Dog niks niemendal uitgegeven. Zulk een soort van rekeningen worden eerst betaald, als meheer met uwé getrouwd isDat weet ik zeker, mevroow De Engelsche bladen deelen het volgende afgrijs- selijke feit mede In de vorige week sloeg een pachter, Dolao genaamd in een aanval van ja- loerschheid op wreedaardige wijze zijn in zwangeren toestand verkeerende vronw, terwijl hij haar vervolgens een aantal messteken toebragt. Gedurende dit too- neel van woede kwam het kind ter weield het welk de vader onmiddelijk doodde. Zijne vrouw eveneens dood wanende stak hij het huis in brand en nam de vlogt. De kreten van het slachtoffer werdeu echter nog bij tijds door de buren geboord, vogels waren in het mos geplaatst aan den kant togenbosch plaats: Een stalhouder des morgens om haar uit de *laininen te redden. Men wau A, X V V 0 I v H ."v n w\ a a m 1 V- a n V. t_ 1 I 1 1 van een vijver in miniatuur, waarin levende forel letjes zwommen. Snippen stonden evenzoo aan den oever van een anderen vijver met visch. Op een rustiek duivenhok zaten duiven iu de schaduw van een wilgenboom. Een" dikke vette gans prijkte op het midden van den disch. Al dit gevogelte was van zijn gevcderte voorzien en zag er dus uit alsof het leefde; een kleine snee met het mes verwijderde de veêren en er kwamen gebraden vo gels uit te voorschijn, waar men zoo de vork in kon zetten. Wie zou durven bewerendat dit geen vooruitgang is op het keukenkunstig ge bied Een onverbeterlijk egoïst stierf dezer dagen in Pennsvlvanie. Hij liet bij testament aan zijne vrouw I en aan zijn broeder 5 dollars nade rest 5600 dollars, bestemde hij tot het oprigten van een gedenkteeken op zijn graf. Het krankzinnigengesticht te Rooseadael is zoo vol, dat men ieder, die eenigzins in de termen valt om ontslagen te worden, ontslaat. Zoo kreeg een vader zijn tweeden zoon weèr thuis en vond hem wel erg veranderd, doch verborg zijne ver wondering over de verbazende lengte, het zwarte haar en het vreemde gezigt van zijn zoon, daar in den stal komendevermiste een fraaijen schim mel. Dadelijk werd overal heen en weer onder zoek gedaan en vond men ten slotte het edele ros met een ruiter op den weg iu de nabijheid van Hedel. De mandie niet al te wel bij het hoofd was had in den stal zien te komen en de vrij heid genomen het paard in het holle van den nacht er nit te nemenom zoo als hij zeideeene snuifdoos te gaan koopeu. Het paard werd naar den stal teruggebragt en de kavallerist ter plaatse hoopt evenwel aan haar behond. De dader is gevat. De heer A. J. van Doorn burgemeester te Zijpe is benoemd tot notaris op Wieringen. Omtrent den brand van Bodegraven meldt h t Vaderland dat alleen voor de doorloopende behoef ten naar billijke raming der commissie te Bodegraven zelf, f 500 daaas wordt vereischt. Te TJtrecht, loopt 't gerucht dat Z. M. Incognito het tooneel der verwoesting heelt bezocht, Jl. Zondag heeft iu het Bosch van Chantilly bezorgd waar men hoopt dat hij spoedig hersteld een wedren plaats gehad. De prijs f 77,000 is van terug moiré keeren van elke wijze zijn van omstandigheden afhankelijk. Dikwijls in het gewone leven riskeert men groote sommen zonder dat daarvoor naar evenredigheid de chansen zijn geboden. Een gelukkig Resultaat is aau iedereen wel- ko Daar moge voor allen welke gaarne aan solide ondernemingen deel nemen de adverten tie Tan het wel gerenommeerde huis van S. Stein- decker Comp. iu Hamburg, in ons blad van heden van bijzonder belang zijn want hierin wordt gesproken over een door den staat geguaranderde en op de grootste en vaste dooi een paard van den majoor Fridoliu behaald. Men berekent dat op dien dag meer dan 50 millioen francs aan weddingschappen zijn aangegaan. Te Velp heeft men verandering in de school uren gebragt, daar het schoolverzuim hoofdzakelijk veroorzaakt werd, door het brengen van het middag maal door de kinderen aan hnnne vaders die op de werkplaatsen den scboftrjd doorbragten. De bepaling der schooltijden is thans daarnaar ingerigt. Het regenwater is te Harlingen zoo schaars, dat eene vrouwhare buurvrouw met een emmer ontmoetende, op de vraag f Hebt gij regenwater? ten antwoord kreeg: Ik wenschte dat het waar was; 't is maar karnemelk*, eD dezer dagen een emmer water voor 30 ceuts werd ge weigerd.

Schager Courant | 1870 | | pagina 6