aoeken en vinden. Treurigvreeselijk treurig riet 't er thans met de wereld uithoor ik den eenvoudigen grijsaard, in het hoekje van rijn haard rittende, hoofd schud- J dend prevelen. Ligt vaardigheid ligtrimiigheid beheerschen de harten gebrek aan vertrouwen overdadige weelde en dronkenschap heerschen overal. Zoo treurt hij verder en vindt de toekomstdie hij met som-1 beren blik instaartdonker zwart. En toch ie de wereld niet anders dan voorheen, behalve Ln haar ontwikkelings-standpunt. In vroe ger dagen hoorde de thans oude van dagen alleen wat er io zijne omgeving voorvielniet wat er gebeurde in de wereld. Zijn vroeger leven staat tot dat van thans als dat van het kind in de wieg tot diens leven op het erf van zijn vader. Blad op blad meldt hem thans niet slechts wat er tot aan den uiterste grens van zijn vaderland onder de menschenkinderen plaats heeft, maar hij riet en hoort de handelingen en daden van hen die de verste streken der aarde bewonen. Aan alles wordt bijna publiciteit gegeven. Hier riet hij er is gestolen; daar: een akelige moord ge pleegd verder de eerbaarheid is aangerand dan: iemand verdronken r omdat 't kompas waarnaar hij gaan moestdoor den spiritus buitengewoon declineerde, etc. Van al zulke narigheden ver nam hij eertijds niet. Toch vonden zij plaats, en daaraan denkt ons oudje niet. Heeft het eeh- tcr zijn nutdat ook daden, welke de mensch zich schamen moetalgemeene bekendheid krijgen t Komt mij voor, dat ze eer kwaad dan goed doen. Er zijn er, die bij 't couranten lezen hoofdzakelijk jagen naar berigteu van 't verschrikkelijke en 't onmenschelijke. Voeden zulke berigteu dan niet een verkeerden, valschen smaakdie zijn origine vindt in iets dat in elk geval onedel is Werden zij door den uitgever der nieuwsbladen gebruikt gelijk de schil der de schaduw legt om het licht des te schooner en heerlijker te doen uitkomen ik zou er niets tegen hebben. Maar zulks geschiedt niet. Waarom een groot gedeelte van 't nieuwsblad gevuld mei een onderzoek naar 't geheime leven van Dr. Elders met eene Mevrouw Om hera die nooit aan de getrouwheid zijner ega getwijfeld heeftop ziju hoede te doen zijn of om den man aan te wijzendat hij in fatsoenlijke kringen den kring zijner lusten kan uitbreiden door den bij zonder fidelen omgang met de dame van een ander; of om het schoon geslacht diets te maken, dat de gemeenzame omgang eener vrouw met een auder man, dan den haren niet ongewoon is iu degroote wereld of zelfs niet in strijd met de wetten van 't fatsoen Wij beleven thans den tijd der publiciteit en dat juchen wij toe; maar tusschen hetgeen werke lijk openbaar kan mag en moet rijn en 't geen par ticulier is, moet nooit de behoorlijke grens uit 't oog verloren gaan. De vergaderingen der regeringsle den in de gemeenten rijn publiek. Hare belangen worden openlijk behandeld. Ieder burger kan onderzoeken in hoever dit plaats vindt 't verhoogt het vertrouwen dat de regering ge niet en de meening van een niet lid kan na afloop der vergadering eene weldadige strekking hebben. Dat ze niet meer bezocht word n is, in het oog van den Engelschman, een bewijs voor de traagheid van den Nederlander en voor het lage van 't standpuntwaarop hij zich stelt betrekkelijk het politieke levenomdat hij er nog niet rijp voor is. De vergaderingen, waarbij de burger belang kan hebben moeten openbaar zijn, omdat het bijwonen er van kennis van zaken geeft aan den onkundige, n deu helder ziende in de gelegenheid stelt om den weg, die tot dwaze besluiten leidt, te ver-] sperren of onbruikbaar maken. Duizende guldeus waren in waterschappen bespaard gebleven wan- neer hunne vergaderingen altijd openbaar waren j geweest. Belastingen zouden minder drukkend en j meer gelijkmatig over de burgers verdeeld rijn wanneer ze meer het onderwerp van discussie bij 1 't publiek waren enz. De meer ontwikkelde moet door het toonen van belangstelling in de publiciteit der politieke bijeenkomsten den tragen nog min ontwikkelden burger opwekken tot deelneming er aanopdat hij als burger zijne verhouding tot den staat leere inzien en begrijpen gevoeledat hij werkelijk lid is van eene grooteschoone en zeer zamengestelde huishouding. De laagste in stand mag zich aan hare belangen niet onttrekken. Hare belangen moeten de zijnen worden. De be hartiging er van zullen hem een middel zijn tot ontwikkelingtot vermeerdering zijner beschaving en tot vermindering van het beuzelachtige dat hem en den kring, waarin hij zich beweegt, nog kenmerkt. GEMEIS'G DE BEBIGTEIS. In het Nieuws- en Advertentieblad van Passoeroean leest men het volgende verhaal van een gevecht met een tijger, dat plaats heeft gehad in den nacht van 27 op 28 Januarij jl. ,.0e inlander Giemon en zijn kameraad Pa Kaimin, uit het diotrikt Poeworedjo, naar een hertenjagt in het Ardjoeno-gebergte gaande over nachten in een Pondokan. Omstreeks middernacht ontvingen tij het even onverwacht als ongewenscht bezoek van een tijger, die door eene opening boven de deur hun nachtverblijf was binnengesprongen Pa Kaimin viel de eer te benrt, het eerst door het ondier aangevallen te worden, dat hem verschei dene wonden toebragt, waarvan een aan den onderbuik en eene andere aan het dijbeen (dat als afgeknaagd was) doodelijk waren. „In dien tusschentijd ontwaakte Giemon, die, verschrikt het gevaar bespeureude, waarin ziju ongelukkige makker verkeerde, moedig zijn kapmes trok, en niettegenstaande bet monster hem weder keerig aanviel, bet zalke houwen toebragt, dat het zich genoodzaakt zag, den aftogt te blazen en zich op de zelfde wijze verwijderde als het gekomen was, namelijk met een sprong over de denr. Pa Kaimin overleed aan de gevolgen zijner wonden, maar Giemon bevindt zich nog in het ziekengesticht onder geneeskandige behandeling. Op de aanplakborden te Twisk leest meu het volgende: Rekent making Collecte Voor de Gewapende Dienst Op daartoe beKomen aanscbrijVing, zal de gewone Jaarlijkse Collecte, ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de Gewapende Dienst in de Nederlanden, aan de Hui zen der ingesetenen dezer Gemeente plaats hebben op aanstaande Dingsdag den 21 Jun(j, Eu ieder bij deze verzoekende, tot bet geven van milde bij dragenten einde, aan den, door de Krijgsdienst verminkte natuurgenoten, die hun leren voor het heil van het Vaderland hebben opgeoPerd, eene noodige en billijke ondersteuning te Kunnen Ver- leenen. Twisk 9 Junij 1870. De Burgemeester van Twisk, Klaas Zijp Tnz. Onder de vele aanvragen om liefdegiften is dat tocb waarlijk iets nieuwseene collecte voor ver minkte lijken. Wij gelooven wel, dat znlks de bedoeling van den Burgemeester niet ismaar dan betreuren wij bet toch dat in deze eeuw door een openbaar ambtenaar nog dergelijken onzin onder de oogen van 't publiek wordt gebragt. Volgens het Haagsche Dagblad deed zich dezer dagen in da residentie een opmerkelijk geval voor. Een prachtige hazewindhond van den heer K., te Rijswijk, een zwangere teef, werd op den Rijkwijkschen weg overreden en bezweek terstond door eene wonde aan den hals. Door eene spoedig bewerkstelligde operatie zagen drie onvoldragen jongen bet levenslicht, die in een stal aan de zorg werden opgedrsgen eener kat, die geen oogenblik aarzelde de moederlooze hondjes tot zich te uemen en ze gedarende anderbtlven dag verzorgde. Daarna zijn ze in een hondennest gelegdwaarin ze ook liefderijk door den hond gevoed en verzorgd werden zoodat de fraaije diertjes zich nn in den uitnemend- sten welstand bevinden. Ziedaar een treffend voor beeld van dierenliefde, dat voor vele menschen zelfs een moraal bevat. Mevrouw F., te Parijs, is eene groote ma- siciene en de oogappel van haren echtgenoot. Wat «ij des nachts droomt, krijgt zij den volgenden dag. Zsturdag 11. was het haar geboortedag en heÊ eerat wat manlief haar bij het ontwaken vraagde waswat zij als verjaarsgeschenk begeerde. Niets andera, was haar antwoord, dan de nieuwe melodie van Richard Wagner, die in de dagbladen wordt geadverteerd. De gelukkige echtgenoot ijlde op de vleugelen der liefde naar den uitgever, om hem het eerste exemplaar af te koopen. Doch die hardvoch tige zeideOnmogelijk mijnheer, de nieuwe melodie komt eerat morgen oit. Zie, daar op den stoel ligt nog eene natte proef, die ik zoo aanstonds moet verbeteren en die ik u dus niet geven kan. Welk eene teleurstellingDiep ontmoedigd staarde de beminnende echtgenoot op den grond, niet we tende wat te doen. Doch ziet, op eenmaal valt zijn oog op zijn hagelwitte pantalon en hij krijgt een inval. Snel als de wind neemt hij de panden van zijn rok onder den arm, zet zich met kracht op de versche drukproef neder en neemt met de overhaasting van een misdadiger de vlugt. Te huis gekomen, deelt hij zijn heldendaad aan zijn jarige wederhelft mede, die zich aanstonds aan het werk zet om de aldus geroofde melodie over te schrijven. Een postmeester in Canada ontving een vat buskruid. Om te beproeven of het kruid nog goed was, wierp hij een weinig in de kagchel. De proef koste zijne weduwe 250 dollars, die zij be talen moest voor een nieuw dak op 't post-bureau." Het berigt staat letterlijk zoo in een Amerikaansch blad. Lakonieker kan 't al niet. Met genoegen vernemen wij dat eene Ne- derduitsche vertaling van Disraeli's Lotbair, be werkt door Mr. A. H. Verster, thans in afleverin gen het licht ziet bij de uitgevers Gebroeders Kraay te Amsterdam. Wij vertrouwen dat deze gelegenheid om kennis te maken met dien merkwaardigeu en veel besproken roman van Engclands gewezen eer sten Minister zeer velen welkom zal zijn. Te Kampen hebben twee vechtende broeders, die door de politie gescheiden warenelkander later weder opgezocht en zijn op nieuw aan het vechten geraakt; daarbij heeft de een den ander een geduchte snede over het gezigt gegeven. De dader is in arrest. De strijd ontstond over 5 cent». Te Hays City in Kansas heeft men onder de agenten van politie thans ook eene vrouw op genomen. Hoe prettig om dan opgepakt te wor den! Zouden de dames echtgenooten voortaan wel reden hebben om te klagen, als hare wederhelften 's avonds laat thuis komen t Don Gomezy Lagoberan, een beruchte struik- roover-kapitein iu Chili, had langen tijd alle maat regelen der Regeering om hem te vatten, weten tc verijdelen tot eindelijk een militaire expeditie er in slaagde hem, van zijn bende afgesneden, in een schuilhoek in de Siërra Profunda op te sluiten maar de cenige toegang, een smal bergpad, werd met goed gevolg door den roover verdedigd door rolsbrokken omlaag te slingeren. Men besloot hem dus door den honger tot de overgave te dwingen. Dit gelukte, maar welk een afgrijsselijk schouwspel wachtte de soldaten I In het hol lag een stervende vrouw, aan wie Lagoberan de borst had afgesneden om het ssherpe zwaard des hongers van zich te weren; de ongelukkige blies weldra den laatsten adem uit. De roover werd naar Jalca gevoerd en zou daar aan den wurgpaal zijne tallooze misdaden boeten. De scherpregter stond gereed, toen La goberan door schel gefluit een teeken gaf. Terstond wierpen een zestigtal mannen zich op de bezetting die om het schavot stond; dolken flikkerden, scho ten knalden en de militairen werden verjaagd. Er Stonden paarden gereed, en na zich het genoegen te hebben verschaft van den beul te wurgen, spron gen de roovers in den zadel, voerden nog eenige vrouwen en meisjes mede uit den vlugtenden volks hoop en weldra was de bende in het gebergte ver dwenen, waar Don Gomez y Lagoberan zijn bloedig handwerk met vernieuwden overmoed is aange vangen. Zondag jl. werden de bewoners van Brus sel verschrikt door het geroep langs de straten Dood van Napoleon III l* Ieder keek naar bui ten en zag kleimannen met groote bordenwaar op die kreet met kolossale letters te lezen stond terwijl zij hoopen kleine blaadjes voor tien centi mes te koop aanboden. Ieder moest natuurlijk de bijzonderheden weten van de gebeurtenis die geheel Europa in rep en roer kon brengenen in weinige uren waren duizende blaadjes verkocht. Wat echter bleken rij te bevatten Niets anders dan eenige zeer alledaagsche opmerkingen over de gevolgen welke de dood des Franschen Keizers zon kunnen hebben Op eene dames meetingin New-York gehoudenheeft een der schoone spreeksters hei

Schager Courant | 1870 | | pagina 2