Burgerl. stand der gemeente Barsingerhorn Burgerl. Stand der gemeente St. Maarten geestelijke is het kind bniten gevaar en er slechts met een ligte verwonding aan het hoofd afge komen. Het Album der Natuur deelt uit de Agro- nomische Zeitung het volgende medeEen ijverig jager bezat een hond wiens gewoonte het was als hij voor eenig wild «stondzijn staart lood» recht naar boven te houden. Onlangs stond hij zoo voor een konqn. De jager schiet, maar treft ongelukkig den staart van den hond eu wel zoo, dat een stuk er van afvliegt, [lectorgetrouw en zeker in zijn beroeploopt op het geschotene toe en apporteert het stuk staart aan zijn meester. Niet onnatuurlijk echter, dat hij na dien tijd een weinig bang voor het schot geworden is. Het is bekenddat er vele bedriegerijen plaats hebben met zoogenoemde «antiquiteiten' en dat er zelfs fabrieken van oudheden bestaan. Hoe vindingrijk de bedriegers zijn, zelfs tegenover ken ners en nietkeuners blijkt uit de twee volgende voorbeelden. Een Amerikaan liet onlangste Parijs zijnde een handelaar in oudheden ontbieden om eenigc onderwetsche meubelen die hij gekocht hadte repareeren. Deze verneemt van hem met verba zing dat de voorwerpenwaarvoor hij 20,000 fr. betaald had slechts 200 waard waren. Toch wa ren zij door hem onder zoodanige omstandigheden gekochtdat hij aan de echtheid niet twijfelen kon. Een zoogenaamde makelaar «in kunst// te Venetië had namelijk op aller slimste wijze ge bruik gemaakt van de onkunde van den Amerikaan, in wiens land van jongen datum oude meubelen natuurlijk bijna niet voorkomen. Hij deelde hem namelijk vertrouwelijk mededat over eenige dagen op een oud kasteelin de nabijheid der stad, een verkooping van meubelen zou plaats hebbenwelke stil moest gehouden wordenomdat het weinig bekend was en men dus zeer goedkoop goede za ken zou maken. D<: Amerikaan begeeft zich op den verkoopdag met een gondel naar het kasteel en vindt daar den afslager en een klein kooplus tig publiek. Ten slotte koopt hij bijna al wat j «r is voor 30.000 fr.neemt het mede naar Pa-* rijs, waar hem de oogen worden geopend en hij( de overtuiging krijgt, dat de meubelen eerst kor-1 ten tijd geleden vervaardigd waren en door middel van smeer en dropwater een antiek voorkomen hadden gekregen. Bij nader onderzoek bleek dat dit kasteel reeds lang geleden verlaten was en dat èn afslagers èn opbieders aan het komplot hadden deelgenomen dat den goedgeloovigen Yankee eeni ge duizenden had gekost. De Fransche aatiquarians hebben zich tot regel gesteld slechts voorwerpen uit het buitculand te koopen daar zij bij ondervinding weten hoe weinig hun eigen laudgenooten te vertrouwen zijn. Toch vallen ook zij dikwijls in den gespannen strik want de bedriegers doen evenals met de geïmporteerde Havana's geschiedt. Zij voeren hunne moderne antiquiteiten eerst buitenlands en trach- teu ze dan bij invoer in handen der kenners te stoppen. Voor eenigen tijd was een der voor naamste handelaars in oudheden het slachtoffer van zulk een bedrog. Op een mooijen dag komt een Italiaan bij hem met een fraaijen schotel die hij pas te Londen voor 1000 fr. gekocht had en dien de schelm hem te koop aanbiedtnamens een hooggeplaatst persoon te Florencedie onbekend wilde blijven. «Ik laat hem u slechts zien,' voegde hij er bij, want hij is duur; onder 10.000 frs.behalve 500 frs. als commissie voor mij, mag ik hem niet laten.' De koopman vindt den schotel prachtigmaar den prijs wat hoog en biedt ten slotte 8000 frs. en 200 frs. commissieloon. De ander weigert echter, doch belooft eindelijk op dat bod per telegraaf berigt uit Florence te vragen. Een paar uren later komt hij terug met een telegram, dat hij zich natuurlijk door een vriend uit Florence had laten zenden en deze woorden bevatte «8000 francsgeen centime minder.' Voor dien prijs wordt de koop gesloten en de schelm ontvangt het geld met 400 frs. loon. Eenige dagen later komt echter een confrère uit Londen den bedrogene een bezoek hrengen en herkent in den schotel hetzelfde voorwerpdat hij eenige weken geleden voor 1000 frs. aan den Italiaan verkocht had. Deze was intusschen oge- vlogen en alle pogingen om hem op te sp ren vergeefs. De schotel werd in een verkooping gestopt en bragt daar niet meer 800 frs. op. Huwelijkstrouw. In de Kampong Djagallan te Samarang woonde sedert den 14den Mei een jeugdig Chineesch echtpaar. De vrouw hield van haar man bijzonder veel, en ter nauwernood *a% ren vier dagen van de zalige wittebroodsweken voorbijgegaan of de man werd als verteerd door inwendigen gloed. Dat resultaat echter was het gevolg van minder gepaste middelen. Den vori- gen dag namelijk gebruikte de man ouder gewoonte een glaasje arak tot hartversterkingen toen hij daarna over buikpijn klaagde, bood zijn lieve, trouwe wederhelft hem een drankje aan dat vol gens haar beweringals obat zeer heilzaam was maar dat den man deed krimpen en gillen van de pijn en op den rand bragt vao het graf. liet was salpeterzuur. En niet uit onkunde werd dat vergif hier toegediend maar het helsche wijf wilde zich van haar man ontdoen. Des avonds te voren had zij een bijeenkomst gehouden met een Chinees van Magclaug die haar vroeger reeds ten huwelijk had gevraagd en die thans zijn aanzoek hernieuwde, terwijl hij aanbood om der vrouw een middel te geven waardoor het beletseldat zich tegen hon vereeoiging verzette uit den weg kon worden geruimd. Het ellendige lid van het zwakkere geslacht nam met het voorstel genoegen; de adspiranl-echtgenout ging naar de Rotterdamsche apotheek om salpeterzuur te halenen den vol genden morgen ondernam de laaghartige vrouw de taak die haar was opgedragen om haar man te vermoorden. Eerst drie uur nadat deze het vergif had inge nomen was het mogelijk den ongelukkigen man geneeskuudige hulp te verleenen. Hij ligt nu in het Stadsverband. Hoop op het behoud van zijn leven is er slechts weinig. De politie heeft zich in deze aangelegenheid met ijver en met het meeste geduld en overleg van haar moeijelijke pligten gekweten. Eere daarvoor den adsistent resident den djaksa eu den schout Rochel 1Oin 11 uur 's morgens ontvingen zij de tijding dat er vermoedelijk in de kampong Djagal lan een vergiftiging was gepleegd, en na 9 unr onderzocht en weder onderzocht te hebbenhad den zij de zaak tot klaarheid gebragt. De vrouw is natuurlijk in hechtenis genomen haar waardigen Magelangschen medepligtige hoopt men nog te arresteren. Philadelphia wordt aan den Londenschen Standard het volgende geschreven „In de Lora- bardstreet te Amsterdamwoont zekere Joseph Herriges. Sedert eenigen tijd werden de buren van dezen persoon verontrust door zonderlinge geluiden welke zich in het middeu van den nacht deden hooren. Eeu huuuerGibson genaamd, die het digst bij llenriges woonden en dus ook het i meest van allen last had van het zonderlinge ge- krijt eu geschreeuw, dat men uit diens wouing i hoorde, sprak daarover met zijne medebureneu kwamen spoedig tot de overlaiging dat er in dei woning van Henriges een krankzinnige was opge- sloten. Men verwittigde de politie er van en weldra had men een tooneel voor oogen gelijk aan dathetwelk verleden jaar ia een klooster van Krakau werd ontdek'. In een nauwe en el- lendige kamer, acht voet lang en tien voet breed, ontwaarde men eeu menschelijk wezen, waanz>n-1 nigvan een terugstootend uiterlijk het ligchaam J met een van grof lianen vervaardigden zak bedekt, i In de kamer bevond zich geen enkel meubelstak, eu een oubeschrijfelijke morsigheid heerschle in i dit bekrompen vertrek. Het ongelukkig wezeu j dat hier opgesloten was werd herkend als John Herriges broeder van den eigenaar der woning. Hij bevond zich daar sedert tweeëntwintig jaren en was er opgesloten door zijn onderen broeder, opdat deze de eeuige kbezitter zou zijn tan eeue nalatenschap welke tnsscheu hen beiden moest worden verdeeld. Deze ongelukkige had vóór zijne opsluiting geen teekenen van verstandverbijstering getoond doch de langdurige opsluiting het slechte voedsel en de ontberingen van allerlei aard had den hem van zijn verstand beroofd. Hij bevindt zich thaus in het gasthnis en men hoopt hem te genezeo. Joseph Herriges zal binnenkort rekenschsp van zijn gedrag hebben af te leggen inmiddels is hij tegen een borg van 5000 dollars op vrije voeten gelaten. Het Maandblad voor den Nederlandschen Landbouwer bevat hoogst belangrijke mededeeling, overgenomen uit het «Journal d'&griculture practi- 1 que,'. opzigtens «de genezing der besmettelijke i longziekte door inwendige toediening van brande- wijn« i Den oden April II. was iu het zuiden van Frankrijk departement Ariège de longziekte uit gebroken op eene hoeve toebehoorende aan den heer Alphouse Lozemaire te Lanoux, wiens vee stapel bestond uit 10 ossen 3 stieren en 7 koeijen. Verschillende geneesmiddelendoor bevoegde veeartsen aangewend mogten niet batenreeds den 22 April waren 1 koe en 5 oasen bezweken, en de lijkopening had den aard der ziekte vol komen bewezen. Niettegenstaande de ziek» dieren terstond afge zonderd en alle mogelijke voorzorgen genomen warenwaren den 2 Mei weder 2 ossen aange tast toen de geneesheer Ferrlès van Artigan die zich op de hoeve bevond om den zieken meesterknecht te verplegenden raad gaf de aan getaste dieren met alcohol te behandelen. Door dagelijksche toediening van een halven liter ge wonen brandewijn voor ieder dierin 2 giften telkels vóór het voederenwaren de beide zieke dieren reeds den 10 Mei hersteld. Later werden nog 3 stieren4 koeijen en 1 os aangetast op dezelfde wijze behandeld en tel kens ongeveer binnen 8 dagen volkomen genezen; terwijl verder uit de gedane mededeeling blijkt dat in eiken toegedienden liter brandewijn 30 grammen kamfer waren opgevat. Ook in den kring onzer Maatschappij werd dit middel in de maand April 11. met het beste ge volg aangewend. Bij den landbouwer Jan Uithovente Spang waren reeds 5 koeijen aan de besmettelijke long ziekte bezweken en 3 kalfdragende koeijen later aangetast. Bij deze laatste werd het opgegeven geneesmiddel door den heer J. J. de Roon lid van het bestuur der 3de Afdeeling onzer Maat schappijte Vrijhoeve Capelle aangewend en wel met het gelukkig gevolg dat allen binnen den tijd van twaalf dagen waren hersteld. Met het oog op de hoogst gelukkige en ge zegende uitkomsten der aanwending van brande wijn waarin kamfer is opgelostin al deze ge vallen verkregenachten wij ons in het algemeen belang van den Nederlandschen veestapel verpligt, daaraan hij deze zoo veel mogelijk algemeene be kendheid te geven en de aandacht van alle be- langhebbenden met den meesten nadruk op dit eenvoudig, doch alleszins deugdelijk bevonden geneesmiddel te vestigen-/. Men vertelt een regt aardig woord van Maarschalk Canrobert, die anders wegens zijne kwinkslagen niet beroemd is. Hij geraakte name lijk in een wetenschappelijken strijd met een overste, welke strijd steeds levendiger werd. Eindelijk riep de overste; „Daar blijf ik op staan, maar al ben ik ook niet, als gij, maarschalk van Frankrijk, zoo ben ik toch van het hout, waaruit men maarschal ken snijdt." Canrobert antwoordde: „Ja, wanneer men houten maarschalken noodig heelt." Burgerlijke stind der ganeente Schagen Ingeschreven van 8 9 Julij 1870". GBllOUEN: 3 Julij. Maria, dochter van Jan floersen eo Maf ia Magdalena Burger. 3 dito. Klisabethdochter van Arie Bruiu en Marijtje van der Fluit. 3 dit». Maartje, dochter van Jan Donker en .lansje Biesbuer. 8 dito. Wil lem zoon van Gerrit Borst en Jantje Smit. 8 dito. Evertardus, zoon van Evert Deutekom en Aagje Wieling. 9 dito. Gerritzoon van Pie- ter Veer «n Jantje Schoorl. ONDERTROUWD 7 Julij. Adriaan de Rooij, jm. oad 21 jaren, wonende te Hoorn en Necl- tje Roggeveenjd.oud 22 jarenwonende te Schagen. 8 dito. Klaas Windt weduwnaar vau Grietje Jurg, oud 34 jaren en Neeltje Glim, jd. oud 32 jaren beide wonende te Schagen. 8 dito. Teunis Broers, weduwnaar van Neeltje Buiker, oud 41 jaren, wonende teZijpe en Ma ria Borger jd. oud 80 jarenwoneode te Schagen. GEHUWD Geene. OVERLEDEN Geene. Ingeschreven van 5 12 Julij 1870. GEBOREN: 10 Julij. Nbeltje dochter vau Lou- ris Bood en van Elisabeth Marschalk. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD; Geene. OVERLEDEN 8 Julij. Wilhelraina Geertrnida Melker oad 2 maaudeo. 10 dito. Marijtje Vlaar oad 2 maanden. II dito. Cornelis van der Kloosterond 79 jaren. 12 dito. Jan de Boer oud 14 dageu. Ingeschreven van 28 Jnnij 12 Jalij 1870» GEBOREN: 28 Juuij. Gerrit, zoon van Tobias Koordes en Dirkje Dninmeijer. 5 Julij. Maartje, dochter van Huibert Selderbeek en Aatje Dekker. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD Geene. OVERLEDEN: 1 Julij. Willem de Leeuw oud 52 jaren echtgenoot van Antje Stuurman. 5 dito. Cornelis Filmer oud 5 «eken. Pieter Bij- post oud 9 maanden.

Schager Courant | 1870 | | pagina 3