BBIBKEB&fi 4 Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. Tijdsbescliouwingen. Jtè 671. Veertiende Jaargang. Ao. 1870. ADVERTENTIEN worden voor dit blad aangenomen voor Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland door tusschenkomst van de heeren HAASENSTEIN en VOGLER, die tot dat einde hunne kantoren gevestigd hebben te: Hamburg, Frankfort a/d Main Berlijn, Leipzig, Dresden, Keulen, Stutgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne. GEMEENTEAFKONDIGINGEN. HOOISTEKERS. SCHAGER COURANT. Dit blad verschijnt op Woensdag avonddoch wordt, met een bijvoegselbevattende het jongste Schager- marktberigtden volgenden avond verzonden aan hen die zulks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster. Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar f 3,Franco per post f 8,60. Afzonderlijke nummers f 0,0 7^. ADVERTENTiëN' van een tot vijf regels f 0,75; iedere regel meerder f 0,15. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te biên. Boekhandelaren eD Postdirecteuren aangenomen. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Schagen gezien de arti kelen 174 en 175 van het policie-reglement dier gemeente; Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat door Burgemeester en Wethouders van Scha gen voor het jaar 1870 tot hooistekers zijn aan gesteld in wijk A. Dirk Keet Jr. en Meijer Meurs; in wijk B. en C. Jan Meijer en Jan Schenk; in wijk D. Pieter Timmerman en Willem Kooij» in wijk E. Reijer Mulder en Jan Borst Jz; in wijk F. Simon Buis en Pieter van der Oordt en in wijk G, Jacob Stammes en Jan Groen. Herinnert de belanghebbenden aan de bepalin gen vervat in de art. 174 en 175 van het poli cie-reglement dier gemeente. Schagen den 26 Julij 1870. De Burgemeester voornoemd Van Dörnberg Heiden. Frankrijk in 1793 en 187 0. De fran- sche dagbladen scheppen er een behagen in om het enthousiasmus waarmede thans hunne landgenooten ter krijg snellen, zoodat reeds over de honderd duizend vrijwilligers zich hebben aangeboden te vergelijken met de geestdrift, waarmede in 1793 het fransche volk bezield werd, toen het ootbloot van legers en legerhoofden, in den tijd van eenige weken 13 legers op de been bragt, die de reeds ingedrongen talrijke vijandelijke magten overal op de vlifgt joegen. Met regt draagt de fransche natie roem op de geestdrift van 1793. De ver bonden mogendheden haddenonder voorwendsel van het koninklijk gezag te herstellen, aan Frank rijk het lot van Polen berejd, het geheime plan van verdeeling was al ontworpen; daar de repu bliek bet oude, uit koningsgezindeu bestaande le ger, niet vertrouwde en alle officieren van eenig aanzien over de grenzen waren gevlugt, had Frank rijk bijna geen leger tegenover de honderd duizen den der zamengezworenen koningen te stelleneene verovering van Frankrijk scheen dus gemakkelijk, zoude de bevolking zelve niet medewerken, althans niet lijdelijk toezien, als die benden van het vrees lijk schrikbewind dat te Parijs regeerde, ten onder werden gebragt Hierop rekenden althans de mogendheden, maar zij hadden niet gedacht aan de alles opofferende zich geheel zelfvergetende vaderlandsliefdewelke in de fransche natie woonde. Het voorbeeld van vaderlandsliefde, dat de fransche bevolking, voor- oamentlijk die vau het platte land toen gaf, is een der schoonste, waarop de wereldgeschiedenis kan wijzen. Die bevolking werd door monsters geregeerd zij was door hen beroofd van hunne kerken en priesters, waaraan zij zoo gehecht washad zij alleen stil gezetendat schrikbewind zoude door vreemde troepen zonder meester ten onder zijn gebragt, maar dat schrikbewind sprak in naam van het bedreigde vaderland, dat bewind ontrolde de gewijde driekleur en in een oogenblik snelde geheel Frankrijk te wapen. Eene heilige geest drift bezielde allen. Geen wonder, dat de fransche legers overal overwinnaars werden. Een der schoonste strijdzangen van den nieuwen tijd, de Marseillaise openbaart ten duidelijkste de gevoelens die toen bij de Franschen woonden. Heilige liefde voor het bedreigde vaderland spreekt uit iedereu regel van dat ten kamp aanhitsende lied. Hoort gij de krijgskreten niet der vreemde soldaten langs uwe veldenzij komen om uwe zonen en uwe beminden in uwe armen te ver moorden. Ziet gij die benden huurlingen niet? wat brengen zij mede die tallooze legerscharen der zamengezworene vorsten Boeijen, sinds lang gesmeede boeijen voor ons en onze kinderen, zij willen ons terugbrengen tot de oude slavernij. Te wapen te wapen dan o burgers I dat het on reine bloed der indringers uwe velden besproeije. De Marseillaise was dus eene oproeping der fransche natie tot verdediging van den vaderlandschen bodem, geen aanvaiskreet. Verdediging van Frank rijk, ziedaar de leuze van 1793 en thans in 1870 kan er nu sprake zijn van verdediging? Wordt zijne onafhankelijkheid bedreigd wordt de vrijheid zijner ingezetenen door eenige buitenlandsche mo gendheid in gevaar gebragl De geestdrift van 1870 mag dan geenzins vergeleken worden met die van 1793. Duitschland in 1813 en 187 0. Even als aan de Franschen de dagen van 1793 zoo zweven aan de Duitscheis thans de dagen van 1813 voor oogen. Maar heeft de geestdrift der Duitschers van thans eenige gelijkheid met die hunner vaderen Wij gelooven het niet. In 1813 ontwaakte het edele duitsche volk na eene slui mering van eeuwen. Sinds een tiental jaren had het zich op allerhande wijze zien geplaagd, uitge zogen en mishandeld door de dwinglandij van Na poleon I. Duitschland had het bloed zijner kin deren op slagveld bij slagveld moeten zien stroo men honderd duizenden Duitschers hadden de legers van den vreemden gelukzoeker moeten sol gen, om ten koste van hun leven, de magt, die hun vaderland onderdrukte te helpen schragen. Nog meer, het had de onderdrukking der gansche wereld aanschouwd. De ontwaking der geestdrift in 1813 was dus ten volle geregtigd. De jaren van 1813 en 1814 zullen dan ook aan Duitschland ter eenwige glorie verstrekken misschien is Europa voornamentlijk aan die geest drift zijn herkregen vrijheid verschuldigd. Het was een verheven christelijke geest, die alle klas sen, alle standen te wapen deed snellen. Nog ruischt die geest als een verfrisschende luchtstroom ons tegen uit de liederen van Arudt, Schenken- dorf, Ruckert, maar vooral uit die van Körner. Welk eene heilige wijding, welk een Godsver trouwen spreekt niet uit het bekende Vater ich ruse dich. Is het niet een regt christelijke krijgs mansgeest, die uit hem spreekt, als hij in een zijner krijgsliederen, ook over de hartendie hij als krijgsman gedoemd zal zijn te vertredeu, Gods barmhartigheid inroept. Maar welk een geest spreekt er thans uit de bloed- en wraakkretendie in Duitschland tegen Frankrijk opgaan Wat heeft toch Frankrijk ei- gentlijk tegen de Duitschers in de laatste 50 ja ren misdaan Heeft een der thans levende Fran schen eenig deel in de schuld van Duitschlands onderdrukking door den eersten Napoleon Is het geoorloofd om eindeloos rond te wroeten iu de graven der voorgeslachten, om er steeds nieuwe brandstof voor nationale haat en wraakzucht uit op te delven? Voorwaarde oorlogsijver en geest drift der beide volken hebben geen wettigen oor sprong, hebben ook geen edel doel. üit geen ware vaderlandsliefde, maar uit nationalen hoogmoed en ijdelheid, ontspringt die geestdrift. Er zijn dan ook geene goede en edele vruchten vau te wach ten. In ons oog zijn Frankrijk en Duitschland niet anders dan twee broeders, die verblind door harta- logt, om een nietige reden het zwaard tegen el kander getrokken hebben. Slechts dan als een van beiden doodelijk gewond ter aarde zinkt, zal de overwinnaar gevoelen dat geen vrede voor hem op aarde meer te vinden is, daar het Kaïns teeken op zijn voorhoofd is gegrift. Gebededagen in den oorlog. De Heer der heerscharen zal het moegelijk krijgen, want zoowel in Frankrijk als in Duitschland wordt door de regeringen zijn bondgenootschap ingeroepen. Wie van tweeën zal Hij helpen? Zal Hij de chas- sepots of de naaldgeweeren zegenen Zal Hij den bloeddorstigen oorlogsijver der Franschen of dien hunner tegenstanders met de overwinning bekroo- uen Zal Hij een God vau Napoleon Hl of van

Schager Courant | 1870 | | pagina 1