TELEGRAMMEN. Te Echt is een waar wonder gebeurd!—Een knaap, die tengevolge van schrik op 4 jarigen leeftijd het spraakvermogen verloor, had die, ondanks alle pogingen, tot 12 jarigen leeftijd nog niet terug. Zijn vader was een schamel landbouwer, en zoo zat men jl Zondag aan den disch toen, bij het hevig onweer, de bliksem insloeg. De kleine woning geraakte in brand, de blaauwe vlam schoot en kron kelde door het vertrek, en op dat vreeselijk gezigt slaakte onze kleine stomme een hevigen kreet. Dij had de spraak herkrijgen. Sinds beweegt hij zijn tong even ving als de beste. De brand werd gelukkig geblnscht en de verheugde ouders zegenen den verzengenden bliksem van harte. Op een der Pruisische grensdorpen verlangden dezer dagen twee Franscbe soldaten eenige verver- schingen. Daar de grensbewoners echter geen woord Eransch verstonden, werden de beide soldaten z66 verwoed, dat ze herhaaldelijk op dreigenden toon het woord „(oudre» uitspraken. De zoon van den Pruissischeu boer liep daarop naar den stal, bragt er stroo, haver en hooi, maar verwonderde zich dat er geene paarden opdaagden, elk begrijp er niets van,» sprak daarop de vernuftige zoon tot zijn niet minder verwonderde Vader, „die Fransche snoes hanen hebben stellig wel tienmaal voeder geëischt, en nu ik het gebragt heb zijn de uilsknikers nog niet te vreden I Weet je wat! Ik zal Bismark laten komen. Die verslindt ze met huid en haar!» Uit Rotterdam meldt men, dat men daar, in oogenblikken van gevaar, buiten de Schutterij, kan rekenen op meer dan 1500 vrijwilligers Hierbij zijn niet gerekend zij, welke uit de naburige plaatsen bereid zijn te velde te trekken. Met dezen be draagt het Botterdamsche Vrijwilligers-korps zeker wel 2000 mau. vWar achterlaad-geweer!riep een schipper, oudvrijwilliger van 1830, dezer dagende passagiers in de roef toe, wie een jong artillerie-luitenantje met hoogst belangrijke beschonwiugeu over den oorlog onderhield. »Zijn dat soldaten tegenwoordig. In ,30 dacht men er niet aan om zijn geweer achter te laten. De echtgenooten X. geraakten bij een gesprek over den oorlog in zoo'n hooge mate van opgewon denheid, dat ze handgemeen werden, waarbij door den man aan zijn dierbar wederhelft een messteek in den rog werd toegebragt. Men zegt dat door dit snijdend bewijs de levensdraad der vrouw is afgesneden. Een soldaat had van zijn broeder een tien- franckstuk ontvangen, om zich daarvoor in het veld eeuige versnaperingen te koopeo. De milde broeder ontving eenige dagen later vijf franck terug, met het volgeude schrijven: »lk zend u de helft terug van hetgeen gij mij hebt toegezondeu. Ik sta op voorpost, dientengevolge word ik zeker dood geschoten. Ik zal geen tijd hebben om meer dan vijf francs te verteeren.» Den 4 dezer hebben regimenten van het 5e en het 11« pruissiche en het 2* beijersche armeecorps onder de oogen van den pruisischen Kroonprins, de fransche stad Weisenburg en den daarachter gelegen Geisberg bestormd en, na een bloedig gevecht, waarbij de koninglijke grenadiers en het 50* regi ment zware verliezen leden, die plaatsen vermeesterd. De fransche divisie Donay werd met achterlating van haar tentekamp, in verwarring teruggeworpen, die generaal is gesneuveld eu ruim 500 (een ander berigt spreekt van 800) niet gewonde gevangenen waaronder vele turco's benevens een stok geschut zijn iu handen del overwinnaars gevallen. Van fransche zijde wordtomtrent dit gevecht bericht: dat het regiment der divisie-Douax en eene brigade ligte ruiterij aangevallen werden door eene aanzienlijke, in de bosschen langs de Lauter samen getrokken strijdmagt; dat de troepen uren lang weerstand boden en vervolgens terugtrokken naar de Col Pigrinnue, die de linie naar Ritsch beheersebt. Het sneuvelen van genl. Douav wordt erkend; alsmede het verlies van een kanon, waarvan de paarden gedood en het affuit gebroken was. De maarschalk Mac Mahon trok laatstelijk de onder zijn bevel staande troepen byeeo. De badensche divisie is den zelfden dag zuidwaarts over de fransche grenzen gerukt en heeft haar hoofdkwartier in het stadje Lauterberg gevestigd. Bij eene verkenning der badensche troepen op den linker-Rijnoever tot bij Selz is gebleken, dat aldaar slechts weinig franscheu lagenbij die gelegenheid zijn 30 boten buit gemaakt en aan de andere oever in veiligheid gebragt. Van de badensche zijn 1 luitenant en 2 man gesneuveld en is I man gewond. Een koopman in haring te Parijs stond dezer dagen onophoudelijk zijn waar te prijzenmaar het mogt hem niet baten: hij verkocht er niet een. Daar kwam hem een idee in het hoofd: hij zou zijn haringen „Prnissenir noemen. Wie wil een Pruis voor een stuiver? wie verslind een Pruis voor een sou Twee Pruissen voor twee sous! riep hy. En in een oogwenk wss hij zijn „Pruissen kwijt; ieder kocht er een en sommige betaalden een balven franc voor een gezouten Pruis. De koopman had uitmuntende zaken gedaan. De Keizer heeft de volgende particuliere dépêche aan de Keizerin gezonden: vLouis heeft den vuurdoop ontvangen; hij was bewonderenswaardig in koelbloedigheid en was volstrekt niet aangedaan. Eene divisie van generaal Frossard heeft de hoogten genomen, die den linkeroever van Saar- brüken bestrijken. De Pruissen hebben een korten tegenstand ge boden. Wij waren in hêt eerste gelid, maar de kogels vielen aan onze voeten. Louis heeft een geweerkogel bewaard, die digt bij hem is gevallen. Er waren soldaten, die weenden, toen zij hem zoo kalm zagen. Aan onze zijde zijn slechts een officier en tien man gedood. Napoleon.» Dit telegram, zegt bet Noorden, niemand zal het ontkennen, is veel beteekend. De Keizerlijke Prins is een 14 jarige knaap, nog een kind, die voor de eerste maal het bloedig gewoel van een slagveld aanschouwt, maar die ook, in plaats van de aandoeningen van een aankomende jongeling, de verharding ten toon spreidt van een grijzen soldaat. Geen spoor vso ontzetting, verwondering, angst en andere dergelijke hoogst natuurlijke ge- waarwordigen meer, kan het oog des vaders bij hem outdekken. En toch staat hij in het eerste gelid, ziet dus de verschrikkingen des oorlogs van nabij, de kogels fluiten en gieren, de mitraillenses maaijen gausche gelederen weg. Saarbriiken staat in brand.... Niets is in staat den Keizerlijken Prins te ontroeren. Hij heeft genot, het kruid bclwelmd hem niet, hij zal een kogel bewaren, die vlak bij hem is neérgevallen, als een bewijs vau zijne koel bloedigheid. En dat vertelt de vader met hoogmoed aan het leger? aan zijne officieren? Neen aan de moeder van zijn kind, als het liefelijkst berigt, dat hij haar brengen kan. De 14 jariknaap belooft veel. Als hij later eens een »coup d'etat„ noodig heeft, dan zal de ge dachte, dat hij bloed moet vergieten hem niet afschrikken. Thans 3uhreijen de soldateu over zijne onversaagdheid, wie weet of niet eenmaal Frankrijk andere tranen zal storten, wanneer hij op den troon zal zijn gezeten. Hy heeft zich, heet het in een ander kberigt. den naam dien hij draagt waardig be toond, dit zegt genoeg. De heer G. C. Hulst is benoemd tot bur gemeester der gemeente Zijpe en Callantsoog. Tot heemraad van den Anna Paulowna Polder is benoemd de heer A. Kaan Jz. - Bij het vertrek der reservetroepen van Ta- rare drongen 10 a 50 vrouwen van opgeroepen miliciens mede door naar het spoorwegterras en wilden mede in waggons zitten, om hare echtge nooten te vergezellen. Alle pogingen om haar van dat voornemen terug te brengen waren vruch teloos. Geweld gebruiken achtte men te gevaarlijk want het volk en natuurlijk ook de soldaten waren op de hand van de vrouwen. De stationschef nam toen zijn toevlugt tot een krijgslist, die uitmuntend gelukte; hij verzette zich schijnbaar niet langer tegen den wensch der da mes, maar deed opmerken, dat het passender voor haar was in de afzonderlijke dames wagen plaats te nemen. Daarmede nam men genoegen en ach teraan den trein werd de dames—wagen aangehaakt. De vrouwen namen daarin plaats, de deuren wer den gesloten, het duitje gaf het sein voor het vertrek en de trein vertrok maar zonder den laatsten waggon, die juist weder bij tijds was af gehaakt. De vrouwen vlogen als furiën op den stations chef aan, die slechts door de hulp der politie aan de woede der bedrogen achterblijfsters werd ont rokt. Jl. Vrijdag avond is te Rotterdam een man in wanhoop over een hevigen twist met zijne vrouw in den Coolsingel gesprongen en naar den overkant gezwommen. Bij de forten rondom Utrecht worden proe ven genomen met het onder water zetten. De gemeenteraad te Arnhem heeft met een pange stemmen besloten om de kermis dit jaar wegens de tijdsomstandigheden niet te laten door gaan. De Nederl. brik Herknles is Maandag na middag aan de Heldersche zeewering op lager wal geraakt; met behulp der sleepstoomboot Stad Am sterdam is dit vaartuig echter spoedig weder vlot en in de haven gebragt. Uit Frankfort wordt gemeld: //Zoo even (6 Aug.) te 4^ ure komt een trein met gekwetsten aan. Het zijn ongeveer 40 man, bijna uitsluitend ligt gekwetsten. Een soldaat had zich met een zouavenmantel en eene Fransche veldmuts uitge- doscht. Drie hadden chassepots bij zich. Een ver overd kanon van ligt kaliber, met kransen versierd en bestemd voor Berlijn, bevond zich ook op den trein. De gekwetste krijgslieden werden met een duizendstemmig vhurrah// door de talrijk verzamel de volksmenigte begroet en mild verzorgd. Mainz, 6 Aug. des namiddags 6 nur. »IIet Fransche leger heeft op de geheele linie regtsom- keert gemaakt en is naar het binnenland terugge trokken. Ook het na den beroemden slag der drie Fransche divisiën tegen drie Pruisische compagnien door de Franschen bezette Saarbriickenis door hen weder ontruimd. Vóór hun vertrek hebben zij deze openliggende en welvarende stad aan de vlam men prijs gegeven en op hun terugtogt het vuur gevoed door gloeijeude kogels, van het nabij gele gen gebergte in de stad geslingerd. Maintz, 6 Aug. des avonds ten 9 ure. De hoofden der Pruisische colonne waren den 5den iu de nabijheid van de Saar aangekomen. Heden ochtend trof generaal von Dumecke den vijand ten zuiden van Saarbrucken aan in eene sterke stelling geposteerd op den berg bij Spicheren. Terstond ging hij over tot den aanval. Op het vernemen van het kanonvuur, snelden terstond afdeelingen der divisien Barneckow en von Stülpnagel naar de plaats van het gevecht. De generaal von Goeben nam het commando op zich en na een zeer scher pen strijd gelukte het de positie door de Fransche troepen onder den generaal Frossard bezet stor menderhand te bemagtigen. De kolonel von Reuter is gekwetst. Parijs, 6 Aug. Het heden aan de beurs ver spreide gerucht betreffende eene groote overwinning is tegengesproken. Eenige personen zijn in hech tenis genomen, wegens het in omloop brengen van valsche berigten. Er heerscht een levendige agi tatie; hoogloopende twisten hebben plaats gehad tusschen habitués van de beurs en anderen. De laatste heden uit Metz ontvangen berigten bevesti gen, dat de maarschalk Mac-Mahon nog steeds een sterke positie bezet houdt en door een ander leger korps is versterkt. Parijs, 6 Aug. Een aanzienlijke volksmenigte is op het plein Vendóme vergaderdroepende om den grootzegelbewaarder en uitvarende tegen de aan de beurs verspreide valsche tijdingen; zij wil den naam van den verspreider dier valsche berigten weten, indien hij reeds gearresteerd is. De minis ter is op het balkon van zijn hotel verschenen en door de vergaderde menigte zeer goed ontvangen. Hij heeft haar toegesproken en gezegd, dat elke tijJing onmiddelijk na de ontvangst zou worden medegedeeld, behalve die nopens troepenbewegingen waarmede de vijand zijn voordeel zou kunnen doen. Hij voegt er bij, dat de verspreider van het valsche gerucht ter beurze is gevangen genomenhij wil echter zijn naam niet bekend maken voor dat hij zeker is van zijne schuld. „In naam van het va derland,» zegt de minister, vlaat ons geduld oefe nen en uiteen gaan onder den kreet: leve het va derland!" De menigte herhaalt dien kreet en ver spreidt zich. Maintz, 7 Aug. (Des ochtens 4 ure 30 min.) De kroonprins meldt van den Oden des avonds dat hij eene schitterende overwinning heeft behaald op den maarschalk Mac Mahon, wiens troepen wa ren versterkt door divisien van de troepen onder de Failly en Canrobert. Twee adelaars, 5 mitrail- leuse en ongeveer een 30tal stukken geschut zijn in onze handen gevallen, benevens naar eene op pervlakkige raming ruim 4000 gevangenen. De generaal Bose is gekwetst; de generaal Kirchbach stond weder aan het hoofd van zijn korps. Aan beide zijden heeft men zware verliezen te be treuren. Maintz, 7 Aug. (des ochtends ten 6 ure.) De generaal Goeben meldt verder over het gevecht ten westen van Saarbriicken het volgende Verscheidene honderde gevangenen van het korps Frossard zijn in onze handen gevallen. Volgens hun getuigenis stouden vier divisiën tegen ons over. Het gevecht eindigde eerst toen volslagen duisternis was geval len. De vijand dekte zijn aftogt door een zwaai kanonvuur van uit Spicheren. De generaal Stein- metz kwam tegen den avond op het slagveld aan en nam het bevel over. De generaal Francois i® gesneuveld. Het verlies, vooral aan offleierehj i-s

Schager Courant | 1870 | | pagina 2