VERK00PIM ADVERTBHTIBRT Inlichting aan de Kiezers. groot. De vijand heeft talrijke gesneuvelden. Soultz, 7 Aug. Men heeft veel meer dan 4000 krijgsgevangenen opgebragt bij het leger van den kroonprins. Men beweert, dat de maar schalk Mac Mahon gekwetst is. Parijs, 7 Aug. De ministerraad heeft een pro clamatie aan het volk uitgevaardigd. Parijs is in staat van beleg verklaard. i Parijs, 7 Aug. De ministerraad is permanent verklaard. De heeren Rouher en Schneider zijn op de Tuilerien ontboden. De keizerin is ten 5 ure des ochtends hier aangekomen en heeft de volgende proclamatie uitgevaardigd Tuilerien, 7 Aug. (11 u. ochtends.) Franschen I De aanvang van den oorlog is ons niet guns tig. Onze wapenen hebben een nederlaag geleden. Laat ons standvastig zijn bij deze wederwaardig heid en ons haasten haar te herstellen. Dat er bij ons slechts één partij besta, die van Frankrijk, slechts eene leus, die van de nationale eer. Ik kom in uw midden. Getrouw aan mijne zending aan miju pligt, zult gij mij de eerste in het ge vaar zien, om Frankrijks vaan te verdedigen. Ik bezweer alle goede burgers om de orde te hand haven, die te verstoren zou ziju een zamenspan- ning met onze vijanden. Parijs, 7 Aug. De Soir meldt dat in den ministerraad de vraag ter sprake is gebragtof men niet eene volkswapening zou uitschrijven en verzekert, dat de bijeekomst van het Wetgevend Lichaam Woensdag in plaats van Donderdag zal plaats hebben. Straatsburg is in volmaakten staat van verde-1 diging en bezet door twee nog onaangetaste di-1 visien. Naar men verzekert zal, in geval van nood de nationale garde in staat van tegenweer worden gesteld. De dijken, die de wateren van de vijvers der Vogeesen en van de Moezel omsluiten, zijn doorgestoken. Het hoofdkwartier van den maarschalk Mac] Mahon is te Saverne; het legerkorps van dezen heeft veel minder geleden dan men onderstelde, j Uit Saarbriicken wordt aan de Kolnische Zei-< tung gemeld, dat de gisteren behaalde overwin- ning belangrijker is geweest dan men verwachtte, de bagage, het kampement enz. van twee divisien i zijn in handen van de Duitschers gevallen en1 Forbach is bezet. i P a r ij s, 7 Aug. De maarschalk Baraguay d'Hil- liers heeft een proclamatie aan de inwoners van Parijs uitgevaardigd. Daarin wordt het volgende gezegd De staat van beleg verleent mij de noodige volinagt tot de handhaving der orde in de hoofd stad. Ik reken op de vaderlandsliefde van de be volking en der nationale garde van Parijs om haar te handhaven. Elke bijeenscholing is verboden. In een particuliere depeche uit Metz, 7 Aug. ten 1 ure namiddag, wordt het volgende gemeld n Men heeft zoo even de bekendmaking van de ne derlaag van Mac Mahon op de muren aangeplakt de nationale verdediging wordt georganiseerd. Het gerucht is in omloop, dat de Pruisen zich te St. Avold bevinden. De stad is kalm en gereed ter verdediging. Geen moedeloosheid is merkbaar, men is vol vertrouwen. Men spreekt er van om het hoofdkwartier naar Chalons te verplaatsen. De legerkorpsen van Bazaine en van Ladmirault zijn nog in hun geheel. Men verwacht tegen morgen een grooten slag, niet ver van Metz. Parijs, 7 Aug. (Officieel.) Verscheidene de- peches zijn uit Metz ontvangen, in dato heden, 4 n. 80 m. Na een reeks van gevechten, waarin de vijand aanzienlijke strijdkrachten heeft ontwik keld, heeft maarschalk Mac Mahon zich uit zijn eerste verdedigingslinie teruggetrokken. Het korps van den generaal Frossard heeft sedert twee ure des namiddags te worstelen gehad met een geheel vijandelijk leger. Na zich tot 6 ure in zijne po- sitien te hebben gehandhaafd, heeft hij zijn terug- togt in goede orde volbragt. De bijzonderheden nopens de verliezen ontbreken nog. Onze troepen zijn vol geestdrift. De toestand is niet dreigend (pas compromise), doch de vijand bevindt zich op ons grondgebied en een ernstige poging (sérieux effort) is noodig. Een veldslag is zeer na op handen. Metz, (middernacht) Mac Mahon heeft den slag verloren; Frossard, op de Saar, is genoodzaakt zich terug te trekken. Deze terugtogt geschiedt in goede orde, alles kan nog hersteld worden. Napoleon. Metz, (3§ uur des ochtends) Daar mijne com- municatien met Mac Mahon ziju afgebroken, ben ik sedert gisteren zonder tijding van hem. net i is de generaal Laigle, die mij mededeeldedat Mac Mahon den slag tegen aanzienlijke strijdkrach-1 ten verloren had en zich in goede orde naar de andere (linker) zijde van de Saar terugtrok. Het 1 gevecht begon tegen 1 nur en scheen niet zeer i ernstig te zullen zijn, toen langzamerhand massa's vijandelijke troepen kwamen opzetten, zonder dat i evenwel het tweede korps genoodzaakt werd te wijken. Het was eerst tusschen 6 en 7 ure des avonds, toen de vijandelijke troepen steeds ge- duchter werden dat het tweede korps en het regiment, hetwelk dat korps ondersteunde, naar de hoogten retireerden. De nacht is rustig voorbij gegaan. Ik ga mij in het centrum der positie plaatsen. Napoleon. In de proclamatie wordt voorts mededeeling ge daan van een depeche van Leboeuf aan den mi nister Chevandier, waarin de reeds medegedeelde telegraphische berigten worden geresumeerd. De proclamatie eiodigt aldus Bij zulke ernstige berigtenis onze pligt ons voorgeschreven. Laat ons een beroep doen op de vaderlandsliefde en de geestkracht van allen. De Kamers zijn bijeengeroepen. Laat ons onmiddelijk Parijs in staat van verdediging stellen, ten einde het ten uitvoer leggen der militaire toebereidselen te vergemakkelijken. Laat ons de staat van beleg afkondigenGeen zwakheidgeen verdeeldheid 1 Onze hulpbronnen zijn onmetelijk. Laat ons met geestkracht de worsteling volhouden en het vader- 1 land zal behouden zijn 1 Metz, 7 Aug. (5 u. 26 m.) In het gevecht van gisteren hebben de Pruisen op een ambulance 1 te Forbach geschoten eu de stad in brand ge- i stoken. i Soulz, 8 Aug. (des avonds 9 ure.) Het ver- lies der Franschen in het gevecht bij Würth mag minstens op 5000 dooden en gekwetsten worden geschat en onder hen bevinden zich vele officieren. Wij hebben 6000 man krijgsgevangen gemaakt. Het leger onder Mac Mahon vlood van het slag veld met achterlating van zijn gansche bagage vele stukken geschut en twee spoorwcgtreinen, ge laden met allerlei levensmiddelen. Onze cavalerie die den vijand achtervolgde, trof onderweg vele duizenden gsdebandeerde militairen aan, die hunne 1 wapenen hadden weggeworpen. Ons verlies be- i draagt aan dooden en gekwetsten tusschen de 3 en 4 duizend man. MARKTBERIGTEN. Schajen 89 Juli) 197(1. Aangevoerd l Paard f 150 11 vette Koeijen f180 a 250, 12 nucht. Kalveren f6 a 12, 107 magere Schapen f 10 a 26, 60 Lam meren f8 a 14, 19 magere Varkens f 12 a 18, Biggen f6 a 8, Konijnen 20 a 100 ets. Kippen 40 a 70 ets. Duiven 20 a 30 ets. Bo ter f 1,20 per kilo Kaas 25 a 40 ets. per kilo, Kipeijeren f2,50 a 2,70, Eenddito to f 2,80 a 3 per 100 stuks. Purmerende 9 Aug. Boter f 1,05 a 1,40] per N. P. 99 vette Kalveren 60 a 80 ets. per 1 N. P. 42 nucht. dito f7 a 15, 59 vette Varkens I 41 a 50 ets. per N. P. 8 magere dito f12 a 16, 201 Biggen f 4.50 a 7, kipeijeren f2,75 eend dito f3,10 per 100. Alkmaar 5 Aug. Kleine kaas f 27,50, com missie dito f26,50, middelbare dito f 27, laagste prijs f 14, aangevoerd 681 stapels, wegende 161383 kilogrammen. 6 Aug. Aangevoerd 6 Paarden f 30 a 120, 6 Koeijen f 110 a 220, 12 nucht. Kalveren f7 a 14, 98 Schapen f 10 a 28, 70 Lammeren f5 a 10, 2 Geiten f5, 50 magere Varkens f 10 a 20, 116 Biggen f4 a 7, Boter per kop 82 a 90 ct. Hoorn, 4 Aug. Kleine kaas f 29,25 aange voerd 247 stapels, wegende 67159 kilog. Medemblik 3 Aug. Kleine kaas f2 9, aangevoerd 180 stapels, 830 koppen Boter f 124. Burgerlijke stand der gemeente Scha gen Ingeschreven van 30 Julij 9 Augustus 1870. GEBOREN: 7 Augustus Jacob, zoon van Cornelis Wit en van Elisabeth Denijs; 8 dito Trijntje, dochter, van Gerrit Gouwen en van Jannetje Rentenaar. ONDERTROUWD: Geene GEHUWD: Geene OVERLEDEN: 31 Julij: Maartje Donker oud zes en twintig dagen. Burgerl. stand der gemeente Barsingerhorn Ingeschreven van 29 Augustus 1870. GEBOREN: 7 Augustus Louris, zoon van Simon Koning en van Neeltje Zwakman. ONDETROUWD: 6 Augustus Gerrit van Zoonen, weduwenaar van Dirkje Koorti en Trijntje Groene- veld, jongedochter, beide wonende te Barsingerhorn. GEHUWD: Geene. OVERLEDEN: 4 Augustus Maartje Butter, oud 2 maanden, 5 dito Pieter Bakker oud 1 maand. 8 dito Dirk Tuinman, oud 1 maaud. De heer van Foreest heeft de candidatuur alleen aangenomen voor den tijd dat de heer Knoop zich geroepen acht in actieve dienst te blijven. Later zullen de kiezers op nieuw moeten beslissen. De heer van Foreest wil den terugkeer in de Kamer niet onmogelijk maken aan een man die haar uit vaderlandsliefde verlaten heeft. Dat zijn zijne eigene woorden in den brief aan de Al- gemeene Kiesvereeniging, die heden in het Dagblad staat. Als de vrede hersteld is, zal alzoo de heer van Foreest weer bedanken en er zal een nieuwe ver kiezing plaats hebben, natuurlijk weer tusschen de heeren Knoop en van Foreest. Is die omhaal noodig? Nu een verkiezing en na een week of zes, acht, weer eene Eerst heden over een maand moet de heer Knoop, als hij gekozen wordt, verklaren of hij de benoeming aanneemt. Is het zoo ondenkbaar dat dan de oorlog geëindigd is? Volstrekt niet? Men denke aan den zeer korten duur van den oorlog in 1866. Nu eenmaal de beide legers te genover elkander staan, en er reeds gewichtige ontmoetingen hebben plaats gehad, is het zelfs niet onwaarschijnlijk, dat de worsteling geen maand meer zal duren. Binnen een maand is misschien de vrede gesloten, of althans in het gezicht. De heer Knoop zal alsdan zijne plaats in de Kamer weer noodiger achten dan in het leger, en hij kan terstond zitting nemen. Of welhij kan de be noeming aannemen, en zijn geloofsbrieven nog een week of twee, drie, vier in ziju zak houden. Wat doet dit er toe Is dit de moeite waard om on derwijl een ander in zijne plaats te kiezen? Als het bij voorbeeld eens te voorzien was, dat de heer Knoop door ongesteldheid tijdelijk verhinderd zou zijn de zittiugen bij tc wonen, zou dat een reden zijn om zoo lang een ander in zijne plaats te benoemen? Wie zou er aan denken! En was die tijdelijke plaatsvervanger dan nog een geestverwant, iemand van dezelfdo richting! Maar hier stelt men voor zijn tegenstander zoo lang naar den Haag te zenden. Dat voorstel, hoe welgemeend, is ten eeneninale onaanneembaar. De heer Knoop werd in het vorige jaar voor vier jaren gekozeu. De tijdsomstandigheden doen hem /ruit vaderlandsliefde" de Kamer verlaten. Hij moest bedanken om in werkelijke dienst te kun nen treden. Had men een tijdelijken plaatsvervan ger begeerd naar onze meening is dit geheel onnoodig dan had men iemand van zijne rich ting, althans een conciliant, iemand die min of meer buiten de partijen staat, moeten voorstellen maar nooit zijn tegenstander van gisteren. En de heer van Foreest had naar onze meening nog mooier gehandeld, als hij om die redenen de candidatuur niet had aangenomen. 9 Augustus 1870. Het Bestuur der Centrale Kiesvereeniging, W. van der Kaaij, te Alkmaar Voorzitter. K. Breebaartte Winkel. S. Keyzer Sz., op Texel. J. L. f". Gronemante Wieringerwaard. C. van Veen, te Helder. Ph, Hulstte Zuidscharwoude. A. T. van Aken, te Alkmaar. J. C. de Leeuw, te Anua-Paulowna. Secretaris. op Dingsdag 23 Augustus 1870 des morgens ten 10 ure, ten huize van de Wed. P. MAREES te Schagen van een nette KUNSTDRAAIBANK met koperen werking en drijfwiel en vele soorten van KUNSTGEREEDSCHAPPEN alsmede eene partij DECORATIËN en VLAG GEN voor feestelijkheden en hetgeen verder zal wor den voorgebragtals Talels, Kasten, Spiegels enz- Zegt het voort.

Schager Courant | 1870 | | pagina 3