«lagveld, verscheurd door duizende pijnen welras den geest geven, hebben zij niet eens de ver troostende gedachte bij zich, dat hun leger toch eerdaags zal zegevieren. Naar ons voorkomt is het lot der fransche sol daten een der meest tragische dat men zich kan voor stellen, waar men van hen spreek of schrijft, daar moeten andere uitingen dan die van spotternij of hoon gehoord worden. Kwamen zulke uitdrukkin gen voor in een duitsch dagblad, wij zouden ze kunnen vergoelijken, want ook de vaderlandsliefde der Duitschers is gekwest, en aan eene gekwetste vaderlandsliefde mag veel vergeven worden maar bij ons Nederlanders, waarbij geen vaderlandsliefde in het spel komt, moet in de eerste plaats mede gevoel en eerbied voor het ongeluk zich doen hoo- ren, waar de dagbladen dat uit het oog verliezen daar werken zij mede aan het bederf van het volkskarakter, dat toch van zelve zoo ligt genegen is om den voorspoedige te vleijen en den onge lukkige te hoonen. Daarbij mogen de Nederlanders ook wel be denken dat er een tijd zal komen, waarin hunne zaak even als thans die van het fransche leger bijna wanhopig zal staan, alleen door ons alsdan zoo moedig en standvastig te houden als thans het fransche leger doet, kunnen wij misschien het gevaar te boven komen, of zoo de Hemel het an ders wil, dan ten minste de achting en eerbied der geheele wereld in ons noodlot verdienen. Doch indien wij alsdan aanspraak willen maken op den eerbied voor ons ongeluk, laat ons dan thans dien niet aan het fransche volk in zijn ongeluk weigeren. GEME!\(;DE BEHIGTEX. Wij vernemen, dat bij besluit van den raad der gemeente Barsingerhorn e. a. dd. 6 Augustus jl. goedgekeurd door Gedeputeerde Staten bij dispo sitie van 24 Augustus jl. No. 1, het volgende is bepaald ten aanzien der kermissen in die gemeente: 1. De kennis te Barsingerhorn zal worden ge houden op de drie eerste dagen der eerste volle week in September. 2. Die te Kolhorn op de drie eerste dagen in de eerstvolgende week na de kermis te Barsin gerhorn. 8. Die te Haringhuizen op de drie eerste da gen in de eerstvolgende weck na de kermis te Kolhorn 4. Die aan de Kreil op de drie eerste dagen der eerstvolgende week na de paardenmarkt te Schagen. Te Barsingerhorn hebben, van de 93 inge schreven kiezers, bij de stemming van 16 Augus tus j.l. 6S en bij de herstemming van 30 Aug. 1.1. 85 hun stembriefje ingeleverd. St. Maarten, 29 Augustus. Heden is in deze gemeente eene colleete gehouden, door vijf com- missien daartoe benoemdten behoeve der veree- niging van het Roode Kruis, welke heeft opge- bragt eene som van ruim f300. Aan dr. C. J. de Lange is op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als off. van gez. 2de kl. bij de dienstd. schutt. te Alkmaar en als zoo danig is benoemd D. Hulst, med. dcct. aldaar. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederlandsche Leeuw, de heer J. C. de Leeuw, dijkgraaf van den Anna Paulowna. Benoemd tot plaatsvervangend kantonregter te Doesborgh G. IJ. Blaauw. ontvanger der regi stratie en domeinen aldaar. Jl. Zaturdag werd te Texel onder het schie ten van het ramtorenschip Prins Hendrik der Ne derlanden, een schaap, dat aldaar in de duinen graasde, zoodanig getroffen dat alleen de poot, die aan het touw was bevestigd, daaraan bleef zitten en het overige er van werd gescheiden. In het logement Veerborg te Anna Paulow na had jl. Zaterdag avond de aangekondigde bij eenkomst plaats van kiezers voor leden van den gemeenteraad. Deze vergadering werd door 42 kiezers bijgewoond. Het aantal raadsleden voor die gemeente is op zeven bepaald. Omtrent de hedendaagshe pruisi*che taktiek in bet oorlogvoeren deelt de correspondent van een der bladen het volgende mede. Dank aan de vlngheid van hanne vliegende artil. lerie en de kleine stukken geschut, 3 ponders, welke i zij gebruiken, beemnen de Pruiseu altijd hnnoe aanvallen met artillerievuur. Toen zij' het arme 8ste fransche lezerkorps, dat juist bezig was met soep klaar te maken, overvielen hadden de fransche militairen terstond met houwitsers te doen. De Pruisische infanterie treedt slechts bij het einde krachtdadig op. Een zwerm tiralieurs 1 gaat haar vooraf; heden die met koelbloedigheid j mikken, minder maar van meer nabijschietende dan i de Franschen. Achter ben hebben de liniën infnn- j terie het marschvunr van Frederik II beboodeo De eerste linie schiet, totdat zij te veel leemten krijgt; zij vlagt dan links en regts en formeert zich «eêr aan de achterhoede, teiwijl de tweede linie, ontbloot, haar vervangt en ongemerkt grond tracht te winnen. Het kwaad, door het geweervuur veroorzaakt wordt zoodoende hersteld, en 't is telkeus met versche troepen dat de Franschen te doen krijgen. Zoo men voorwaarts rukt, hebben de tiraileurs altijd een punt, waar zij zich opboopen. Wijkt men terug, dan verstrooijen zij zich weder. Zooveel mogelijk vermijden de Pruisen hunne liniën bloot te stellen aan bet geregelde vuur der in fanterie en der mitraillenses, wier uitwerkselen verpletterd zijn. Met eene ontlading wordt ee.ie linie geheel neergemaaid, in dezelfde verhouding vallende, waarin zij naatiwelijks twee minuten te voren stond opge steld. In de plaats van een balaillon of ontplooid peleton, ziet men een lijn van lijken, wier regel matigheid slechts door het gekraip van de gekwetsten wordt verstoord. Vroeger doodde men per man, thans per balailon De Staats-Anzeiger bevat eene teekening van den stand der fransche en duitsche troepen voor en na den slag van Rezonville op den 18 Aug. Volgens die teekening stond het leger van Bazaine, in drie corpsen verdeeld, ten N. W. van Metz geschaard. Een in een schuinscbe rigting ten N. W- van de vesting, de beide anderen jnist ten N. van het eerste. Het prnisische leger kronkelde zich van een pont, ten ZW. van Metz gelegen, tot een ander dat zich ten NW. van het fransche leger bevond. Het was dus opgesteld tusschen de dorpen Gravelotte ten Z. en Rezonville, St. Marcel en i Doncourt ten W. van het fransche leger. Na den slag was de vorm van het pruisische i leger ongeveer dezelfde gebleven, maar de stand j was meer nabij den Moezel. Geen enkele afdeeling i stond meer ten Z. van Gravelotte. Daarentegen was de Noordelijkste gekomen tot aan St. Privat, «aardoor het fransche leger geheet tusschen het1 duitsche en den moezel ingesloten was. De afdeeling i van Bazaine, die ten ZW. van Cbatel stand, was 1 nu ten ZO. van dat dorp zeer nabij Metz gekomen; de tweede, die zich ten W. en N W. van Chatel1 bevond, was NO. waarts teruggedrongen, terwijl de derde, vroeger ten Z. van Ver>iaville staande, thans 1 tot op grooten afstand van dat dorp ten O. terug gedreven was. Is die teekeuing juist, dan kan, dunkt ons, Bazaine na den ISden onmogelijk eene voor- waartsche beweging gemaakt hebben, zouder een nieuwen slag te leveren. Maar boe brengt meu met die teekening de volhardende verklaring der fransche autoriteiten, bladen en correspoodentiën, meldende dat de Pruisen teruggedreven zijn, over- eea De zoon van graaf Bismarck, graaf Herbert, vaandrig bij het le regiment girle dragonders is, in het gevecht bij Gravelotte van den 6den Augustus, door den schot in de dij getroffen. De wond is niet gevaarlijk, doch de gekwetste kon nog niet mar Pont—a-Mousson vervoerd worden. Zijn vader heeft hem bezocht in het dorp, waar hij tijdelijk onder dak is gebracht. //Sedert een paar dagen,zegt een Belgisch blad, rkomen er fransche grensbewoners, in groo- te menigte naar het Laxemburgsch gebied afgezakt. an af Athus tot aan Virton, zijn al de dorpen vol verschrikte lieden; welke voor den plaag des oorlogs vluchten. Langs alle wegen ziet men tal rijke wagens aankomen, met vrouwen, grijsaards en meubelen geladen; voor op gaat het vee, meestal een paar koeijen en eenige geiten. De plattelandsche bevolking ontvangt hen met de grootste welwil lendheid en zoekt met alle mogelijke middelen hun ter hulp te komen. Omtrent de verwoesting daar de fransche kanonnen te Kehl aangerigt, schrijft men van daar in dato 20 dezer: /rDe dag van gisteren was voor onze schoone stad Kehl een dag van verschrikking. Nadat in den afgeloopen nacht de omtrek rondom Straats burg overal door de vlammen uit de brandende huizen verlicht en des morgens in een dikken rook gehuld was gebleven, is thans ook Kehl een prooi van het oorlogsvuur geworden. Des mor gens ten 7 ure begon van onze zijden het kanon vuur tegen de citadel van Straatsburg. Na het derde schot werd dit beantwoord; sissend en door de booraen suizende vloog de eerste vijandelijke bom ons voorbij en kwam in het lazareth achter de kerk neder; een bewijs boe de vlag van het Roode Kruis wordt ontzien. Het vuren werd daarop, met slechts korte tusschenpoozen tegen het middaguur, den geheelen dag tot 's avonds onafgebroken voortgezet. De Franschen vonden iutusschen goed, ook in onze huizen hunne bommen te werpen, met dat gevolg dat langs den Rijnkant, vooral in den omtrek der brouwerij Fingado, alles in een puin hoop ligt. Het schoone hotel de Zalm is tot den grond afgebrand, en vlam en rook verkondigen aan de inmiddels gevlugte inwoners, dat huune haard steden verwoest zijn en hunne welvaart vernietigd is. Slechts enkele huizen zijn onbeschadigd gebleven. De gevluchte bevolking had meest naar de nabij gelegen dorpen de wijk genomen. Zaturdag zweeg het kanon des vijands en snelde alles weder stad waars om van het overblijfsel zijner bezittingen nog te redden wat te redden was. Eene talrijke menigte nieuwsgierigen komt van alle kanten op dagen, ora het tooueel van verwoesting te aan schouwen. Natuurlijk zijn alle winkels, koffijhuizen enz., gesloleu. In den loop van den dag had er een ongeluk plaats. Twee soldaten vonden een onopgebroken granaat en begonen die te rollen, toen eensklaps het projectiel ontplofte, en wel zoo hevig, dat de een doodviel en de ander eeu ge- deelte van zijn hand en been verloor, met het 1 gevolg, dat hij ook binnen weinige oogenblikken den geest gaf. Een voorbijganger werd den lin kerarm verpletterd, terwijl een boer, die op eenigen afstand stond te kijken, zwaar aan den duim eu wijsvinger werd gekwetst. De knal bragt bij de bevolking een panischen schrik te weeg. In de meening dat de Franschen weêr begonnen te vuren ijlde alles naar het zoogenaamde Oud Station. Gelukkig evenwel bleek dit het geval niet te zijn. Men berekent aldus de verliezen door het Pruissische leger geleden van af het openen van den veldtogt tot en met den 19 dezer: gesneuveld en vermist 79 483, gekwetst 67,617, aan ziekte overleden 3,100; totaal verlies 150,200. Voor die van het Fransche leger kannen die cijfers, gerastelijk met anderhalf vermenigvuldigd worden. De heer Em. de Girardin heeft dezer dagen verklaard, dat hij zijne in 1868 aangegane, wed dingschap vernieuwde, dat Landan na het eindigen van deu tusschen Frankrijk en Pruissen gevoerden oorlog weder Fransch zal worden. In antwoord daarop is door den Prniaischen kolonel von Holstein uit Saint-Avold, een brief aan den genoemde pu blicist geschreven, waarin hij voorstelt, eene andere weddingschap aan te gaan, die, namelijk om, indien zijn regiment niet voor den 15den September voorbij het hötel van den heer de Girardin op de avenue Roi de Rome, te Parijs, gedefileerd heeft, 20 dnizend fr. te betalen of omgekeerd. Twee legers trekken thans op naar Parijs, namelijk het derde armeekorps, onder bevel van den Kroonprins, en een nieuwgevormd armeekorps, onder bevel van den Kroonprins van Saksen. Het eerste schijnt den weg over Reims in te slaan, waar Mac- Mahon het opwacht in een versterkt leger kamp (iudien men de Fransche berichten mag ge- i looven), terwijl bet andere zich derwaarts begeeft over Vitrr le Francais, naar het schijnt. De tijd i die er nog zal verloopen, zegt een militair bericht- 1 gever in de Weser Zeitang, tot dat de voorposten in de onmiddelijke nabijheid van de hoofdstad van 1 Frankrijk zullen aaukomen, willen wij bij benadering zelfs niet bepalen, maar met zekerheid mag worden aangenomen, dat die tijd zeer kort van daar zal wezen. I De dagen na den gedenkwaardigen slag van i Gravelotte zijn niet ongebruikt voorbijgegaan in de omstreken van Metz, zegt een Berlijnsch cor- i respondent van de Hambnrgsche Börsenballe, in zijn heden ontvangen nommer. Drie dagen achtereen heeft het leger voor Mets met meer dan menschelijke inspanning, zon men schier mogen zeggen, van j het vroege ochtendkrieken tot in den laten nacht gezwoegd om een werk tot stand te brengen, het- J welk zeer zeker mag gerekend worden te bebooren i tot de categorie van hetgeen in de krijgsgeschiedenis van alle eenwen als het meest verbazingwekkend is opgeteekend. Met houweel en spade is gedurende &ien tijd een werk verrezen, waardoor het geduchte

Schager Courant | 1870 | | pagina 2