8 SKPTK! Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. Hoe nu? Duitschlands eenheid. M 676. Veertiende Jaargang. Ao. 1870 ADVERTKrrnëN van een tot vijf regels f 0,75; iedere regel meerder ƒ0,15. Oroote letters naar de ruimte die ADVERTENTIEN worden voor dit blad aangenomen voor Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland door tusschenkomst van de heeren HAASENSTEIN en VOGLER, dia tot dat einde hunne kantoren gevestigd hebben te: Hamburg, Frankfort a/d Main Berlijn, Leipzig, Dresden, Keulen, Stutgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneva en Lausanne. SCHAGER COURANT. Dit blad verschijnt op Woensdag avonddoch wordt met een bijvoegselbevattende het jongste Schagcr- marktberigtden volgenden avond verzonden aan hen die zulks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster. Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar 3,Franco per post f 3,60. Afzonderlijke nummers f 0,07|. zij beslaan. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te biêu. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. De zucht der Duitsche volken om zich in eene eenheid te herscheppen en aan zijne uitingen in wetgeving en invloed een zelfden vorm te geven, behoort tot de natuur-aanleidingeu. Immer ook is de behoefte daaraan in Duitschland gevoeld, maar immer bleef die eenheid als een schaduw beeld zweven voor de verbeelding zijner groote mannen. De Hamlet is het gepersonifieerde Duitschland. Klaar staat het doel voor oogen. In de keuze der middelen echter altijd aarzeling en zoo de keuze eindelijk wordt gedaan, immer een onbeslissend en alleen daarom ongeschikt middel, De geduchte oorlog tusschen Frankrijk en Duitsch land is naar het vrij algemeen oordeel in Duitsch land noodzakelijk geweest in het belang der Duitsche eenheid. De voortreffelijkheid van het middel moet dan natuurlijk gezocht worden in den gezamenlijken strijd der Duitschers en in de vernedering van Frankrijk. Vooreerst hebben de Duitschers niet allen gestre den. Oostenrijk dat een talrijk zuiver Duitsche bevolking heeft, heeft wijsselijk zich van den strijd onthouden. Ten anderen is het niet zoo zeer de vraag of de Duitschers hebben te zamen gestreden dan wel of zij met hetzelfde doel gestreden hebben. Dit achten wij niet het geval. De vorm dien de Pruissische koning aan de eenheid vau Duitsch land wil geven, is die van een Duitsch keizerschap waarin het huis Hohenzollern gebiedt, doch door de Zuidduitschers is de oorlog juist mede gevoerd om dit te voorkomen. Hoe ook bezien is dus het middel, het geweldige, vreeselijke, men- schenleerende middel dat men gekozen heeft om de eenheid vau Duitschland te bevorderen onge schikt. Doch brengt de vernedering van Frankrijk Duitschland nader tot zijn eenheid Ongelukkig denkbeeld dat het welzijn van een volk ten koste van het andere bevorderd moet worden I Met grond moge beweerd kunnen worden dat de heerschzucht van Frankrijk een voortdurend beletsel was voor een gevestigden vrede, die heerschzucht brengt immer zijn eigen wrange vruchten mede. Frankrijk heeft hen thans zeer zeker kunnen smaken maar immer heeft het die vóór zich in zijn bewogen staatkundigen toestand. Doch hierin hopen wij dat de Bondskanselier niet zal mistasten. Hierin dat hij na den strijd niet in eene vernedering maar eerder in eene edelmoedige behandeling van Frank rijk den waarborg zoeken zal dien Duitschlands- eenheid schijnt te behoeven. Wij meenen dit te mogen verwachten van het bezadigd, zich zelf beheerschend karakter van Bis- inarck. De verleiding en de aanleiding is echter sterk en bekend is het dat wie zich zeiven over wint sterker is dan die, wie landen verwint. De vrede van Europa is niet bestaanbaar met een gekrenkt Frankrijk, doch een vereenigd Duitsch land, dat om zich te vereenigen slechts een prak tischer toeleg heeft te geven aan de groote in tellectuele schatten, waarover het te beschikken heeft, zal in een gelukkig Frankrijk geen vijand vinden. De kleine Napoleon is gevallen gelijk de groote, zijn oomdie op St. Helena stierf. Dezeeen krijgsgenie, van artillerie-officier tot generaal, kei zer van Frankrijk, meester van Europa opgeklom men, gesteund door den elleudigcn roem, die in de pcsldampen vergaard werd van de slagvelden, gedrenkt en gemest met het bloed der duizenden geslagte onuoozelen, onnoozelen, omdat ze zich gewillig niet alleen, maar zelfs met krankzinnige vreugde ter slagtbank lieten leiden, deze Na poleon de groote stond te wankel om niet neer te storten onder den last der eerzucht, die onder toenemenden voorspoed aangroeit, gelijk de vrek kigheid van den woekeraar bij de vermeerdering zijner schatten. Gene, de kleine, van balling, zwerveling en gevangene, listig en zwijgend specu lant president en keizer geworden, gesteund door leugens en kunstgrepen zonder eenigen roem stond te wankel om zich staande te houden op een bedriegelijken grond, ondermijnd door dwaze inbeelding en zorgeloosheid. Deze is in de handen der Pruisen, zooals zijn naamgenoot in die der Engelschen gevallen. De 7000000 stemmen van Frankrijk, schragen van zijn troon in den vrede, waren hem nutteloos iu de dagen van moord en verwoesting, 't Is wel een gepaste uitroep, die van Pruisens monarch welk eene wending onder Gods bestuur 1 Dat ze ook hem eene les zij en hij niet verdwaasd worde door de ijdele eer, waarmede een dwaze wereld hem overlaat en nog overladen zal. Maar krijgen wij nu vrede Pruisen heeft ver klaard dat het niet tegen Frankrijk vocht(ba wat leelijk woord in een 19de eeuw) maar tegen Napoleon. Dit is nu onmogelijk gewordendus kan men niet meer vechtenof Frankrijk moet het willen, 't welk niet zeer aannemelijk is, en zal het vrede worden. Maar de overwinnaar, die het zwaard moet aan gorden, omdat hem den oorlog verklaard werd, zal vergoeding van oorlogskosten of schadeloos stelling vorderen. Dit is billijk; doch te betreuren is 't dat ze nooit ten laste komt van degenen, door wier luim gril, wil, eigenbelang of leedvermaak de lasten ver oorzaakt worden. Beide volken hebben reeds na deel genoeg. Verdriet en rouwgemis van dier baren, gemis van hen, die in het onderhoud hun ner gezinnen voorzagen, verlies van mannen, door hunnen onnatuurlijken dood of door verminking aan nuttigen arbeid onttrokken, zij zijn reeds na- deelen, verschrikkelijk grootte verschrikkelijker voor hen, omdat de kwaal, die ze voortbragt, niet zoo zeer huist bij hen, als wel in het ziekelijken brein en 't onmenschelijke hart van legerende per sonen en geslepen staatkundigenwier loosheid zich uitput tot het plukken van lauweren en het oogsten van eer, waar de wijsheid mee spot. Napoleon is rijk. Welnu, laat Wilhelm in de eerste plaats zijne kapitalen verbeurd verklaren, en dat Frankrijk de rest betale, omdat het niet geweigerd heeft, toen zijn meester het misdadig bevel gaf op moord en doodslag uit te gaan Laat het daardoor betrekkelijk arm worden Waar om niet Armoe is geen schande. Zij zal integendeel eene aanwinst zijn, omdat ze het mid del zal worden ter verdrijving van die ellendige weelde, welke de hoofden bederfthet ligchaam verzwakt en het genot van 't maatschappelijk leven verkankert. En dan zij Pruisen te vredenOf zal het aan van Molkte opdragen eene nieuwe grenslijn te trekken en nieuwe landen te annexeren? Maar waarom Is dat vergoeding van schade Is een land rijkerof alleen uit een militair oogpunt sterker, wanneer het in uitgebreidheid wint Is het, ten opzigte van rijk zijn, voor een land niet onverschillig of het groot of klein zij, als het maar dankbaar die zegeningen mag genie ten, welke het van eene goede staatshuishouding mag verwachten Pruisen zal misschien te kennen gevendat het voor eigen veiligheid en als waarborg voor den vrede tegenover Frankrijk een voormuur, de Yogesen bijv. noodig beeft. 't Is echter gebleken, dat die behoefte niet be staat. De Bheinische Zeitung in baar vers E n d- 1 i c h evenwel zegt reeds, dat Duitschlands grond gebied vergroot is en nu eerst het zoo gewenschte geheel uitmaakt. Wat alleen nog overblijft te

Schager Courant | 1870 | | pagina 1