LANDBOUW. AD VERTE EraË W U rbanus-Pillen PROSPECTUS PLAN DER VERLOTING. HAAKTBERIGTEN. Burgerl. stand der gemeente Barsingerhorn Burgerlijke stand der gemeente Schagen Bereid volgens het aloude en oorspronkelijke voorschrift. Ieder wordt gewaarschuwd voor de vele namaakselshet getal moet op de doosjes geschreven zijn en de letters G. C. S. in het lak gedrukt. Het merk als bereid zijnde volgens het aloude en oorspronkelijke voorsenrift. deze ia de lacht gesprongen Is en dat de bewoners der stad gevlugt zijn. Florence, 10 September. Naar men verzekert, zijn aan den luitenant-generaal Cadorna instruc- tien gegeven, volgens welke hij de paaselijke grenzen zal moeten overtrekken, indien de agitatie toeneemt, de veiligheid bedreigd wordt of botsingen plaats hebben. De laitenant-generaal zal Rome niet aan vallen, maar zich overal moeten begeven, waar de inwoners zijnen bijstand inroepen. Aan een even tueel vertrek van den Paas uit Rome zal geene belemmering in den weg worden gelegd. Naar men verzekert, zal de Paus zich, wanneer de Ita lianen Rome bezetten, na Castel Condolfo be geven. Te Nizza in Italië is een revolutie uitgebroken; de autoriteiten zijn verjaagd, de politieke gevan genen vrijgelaten. Men verwacht Garibaldi om de Italiaansche republiek af te kondigen. Ook Men- tone ia in opstand." der algemeene verloting van voorwerpen van kunst en smaak ten behoeve van het //Roode Kruis,// te houden te 's Gravenhage, goedgekeurd bij Ko ninklijk besluit van den 31 Augustus 1870 No. 9. Hebben wetenschap en nijverheidwier voort brengselen in deze eeuw zoo teregt onze bewon dering verwekken, zich niet tot de werken des vredes bepaald, maar ook voortdurend de werk tuigen die dood en vernieling aanbrengenmeer en meer aan hun betreurenswaardig oogmerk doen beantwoorden, de liefde die alle menschen, welke taal zij ook mogen spreken, moet vereenigen bleef niet achter, en het Roode Kruis, die nieuwe band der volken onderling, werd in het leven geroepen. Toen voor weinige jaren dat Roode Kruis ook op Nederlandschen bodem werd opgerigt, beschouw den vele dat als eene eerbiedwaardige doch over tollige zaak, en zoo het bij eenige onzer landge- nooten een welwillend onthaal vond, bij de groote meerderheid werd het met eene zekere koelheid ontvangen. Wie dacht toen dat binnen een zoo kort tijds verloop niet duizende, maar tienduizende verminkte natuurgenooten op ^verschillende slagvelden en in hospitalen zouden nederliggen en dat hoe vermo gend de twee oorlogvoerende Rijken ook zijn mo gen, de hulp van naburige staten gretig zou wor den aangenomen en bij zooveel lijden de behulp zame, lafenis en verzorging aanbrengende hand met dank aangenomen, ja zelfs gekust zou worden En toch de treurige werkelijkheid staat daar voor ons. De maand Augustus IS70 zag nu reeds eene hoeveelheid bloeds stroomen, zoo als misschien nog geene maand in de geschiedenis der meest ver woede oorlogen zag te boek gesteld. Nederland heeft bij het uitbreken van den oor log zijn standpunt op eene waardige wijze inge nomen. Het land der vrijheid begroette met in genomenheid al wat er gedaan wordt om zijne onzijdigheid te steunen en te handhaven, doch het vergat evenmin dat Nederland het land der lief dadigheid is en zond reeds spoedig hulp aan de gekwetsten die hoog gewaardeerd wordt. De merkwaardige bulletins van het Hoofd-Co mité der Nederlandsche Vereeniging van het Roode Kruis, die door het belangstellend publiek als het ware verslonden worden, vermelden ons hoe de algemeene sympathie voor die belangrijke instelling bij den dag toeneemt, hoe er van alle zijden veel zeer veel gedaan en gegeven wordt, doch hoe er nog veel, zeer veel te doen en te geven overblijft. Wanneer men de berigten leest van de menigte plaatselijke comités die zich over het geheele land vormen, van de ruime hoeveelheden die in groote verscheidenheid worden te zamen gebragt, dan zal ligt bij velen de twijfel ontstaan of onze arbeid thans niet overtollig is. Wij geloven het niet wanneer wij in het tweede bolletin van het Hoofd-Comité lezen, dat er dui zende guldens reeds besteed zijn, welligt duizende meer dan de kas toeliet, dat het Hoofd-Comité een wissel trok op de liefdadigheid en dat der gelijke wissels in Nederland nimmer geprotesteerd worden, weshalve een ieder wordt nitgenoodigd voortdurend aan de algemeene kas der vereeniging te blijven geven. De ondergeteekeuden van verschillende zijden daartoe aangezocht hebben gemeend zich aan die roepstem niet te mogen onttrekken en ook van hunne zijde eene poging te moeten aanwenden om zoo veel mogelijk het bijeenbrengen eener niet on belangrijke som gelds te bevorderen en daardoor het Hoofd-Comité van het Roode Kruis de hand te bieden om tot het einde toe den naam van Nederland bij de strijdvoerende partijen met eere en dankbaarheid te doen begroeten. Het middel dat zij daartoe willen aanwenden is niet nieuw. Doch meer dan eens gaf het verrassende uitkomsten. Mannen met eere onder de Nederlandsche kuns tenaren aangeschreven boden produkten van hnn penseel ter verloting aan. Zulk een goed voorbeeld vindt zeker bij hunne kunstbroeders ruime navol ging. Waarom zou men dan de zaak niet uitbrei den en niet een ieder die in bet bezit is van voor werpen van kunst en smaak welke hij daarvoor beschikbaar wil stellen, de gelegenheid aanbieden dat alles tot een groot geheel bijeen te brengen Mag men zich ook niet vleijen dat de boekhandel die in 1861 znlk een krachtigen steun aan de toenmalige verloting gaf, ook nu weder hare hulp vaardige hand niet zal terug houden En zij, die wij in de eerste plaats hadden moeten noemen, de Nederlandsche vrouwen, die, waar het liefdadigheid geldt, altijd aan de spitse staan, zullen zij niet even als altijd door het schenken van smaakvolle voorwerpen, tot het nemen van loten een magtigen prikkel aanbieden? De ondergeteekenden hebben gemeend, met het oog op het voorgaande, de gelegenheid tot het houden eener groote verloting van voorwerpen van kunst en smaak ten behoeve van het Roode Kruis met vrijmoedigheid open te kunnen stellen. Misschien zal men onze commissie tegenwerpen dat hare hulp te laat zal komendatvóór de verloting plaats heeft, de oorlog kan zijn geëindigd Mogt zulks het geval zijn, de vurigste wenschen der commissie zullen vervuld worden. Doch zij moet bescheidenlijk doen opmerken, dat de werk kring van het Roode Kruis, niet minder in de hospitalen dan op de slagvelden is, dat, al is de oorlog geëindigd daarom al de gewonden nog niet zijn genezen en dat geen oorlog zulk een verschrik kelijk aantal gekwetsten en zulke huiveringwekkende wonden heeft veroorzaakt als de gruwzame oorlog die thans woedt, met zijue nieuwe vernielingswerk- tuigen te weeg brengt in de ontzaggelijke legers, die sedert het midden van Julij elkander bestrij den. Juist wanneer de vrede gesloten wordt, God geve dat het spoedig wezen moge, zal het Roode Kruis nog groote uitgaven te doen hebben en misschien de grootste behoeften hebben aan de geldelijke hulp die wij het willen verschaffen en waartoe wij aller medewerking inroepen. Wij bieden daarom onze landgenooten de gele genheid ter deelneming in deze Algemeene Verlo ting aan. De gang der zaken zal het best bevor derd worden, wanneer in de meest bevolkte ge meenten Sub-Commissien in het leven worden geroepen, die zich met ons in aanraking stellen door hare tusscheukomst kan de wijze van uitgifte der loten en de inleveriug der prijzen op de meest doeltreffende wijze geregeld en bij verscheidenheid van middelen toch eenheid van eindresultaat be waard blijven. Moge alle zamenwerken om over de grenzen deu naam van Nederland, waar het geldt, rampen te leenigen en wonden te heelen, boven aan den rei der volken te doen plaatsen. 's Gravenhage, 31 Aug. 1870. (Volgen de handteekeningen.) 1. De prijs der loten is een gulden, te voldoen aan het Bestuur of aan de Sub-Commissie, die het lot uitgeeft. 2. De Sub-Commissien bekomen de loten tegen inzending der inteekenlijsten, of op dadelijke aanvrage 3. Voorwerpen, tot prijzen bestemd, moeten ui terlijk voor of op den 15 October te's Gravenhage Lange Voorhout No. 9, ingezonden worden, hetzij regtstreeks, hetzij door tusschenkomst eener Sub— Commissie. 4. Iedere Sub—Commissie kan de bij haar inge zonden prijzen voor het opzenden naar 's Graven hage ten toon stellen. 5. De trekking zal geschieden ten overstaan van een Notaris, en onder alle waarborgendie van Regeringswege zullen worden voorgeschreven. 6. Eigenaars van loten, waarop prijzen zijn ge vallen, leveren die in bij eene der Sub-Commissien hetzij in of buiten hunne woonplaats gevestigd. De Sub-Commissie snijdt de aan de loten gehechte bewijzen van inlevering af en geeft die aan den eigenaar van het lot terug. Binnen eene maand na de inlevering kunnen de prijzen bij de Sub- Commissie, tegen overgifle van gemeld bewijs, ia ontvang genomen worden. 7. De binnen den tijd van zes weken na de verloting niet afgehaalde prijzen, worden door het Bestuur ten bate der kas verkocht. Sehagen 8 Nept. 187Q Aangevoerd 5 Paarden f 40 a 130, 20 Stieren f 90 a 150, gelde Koeijen f 160 a £40, 4 nucht. Kalveren f 11, a 14 magere Schapen f 9 a 18, vette dito f 24 a 32, Lammeren f 12 a 14, 60 magere Varkens 12 a 25, 50 Biggen f 7 a 10, 80 Konijnen 15 a 80 ets. 100 Kippen 30 a 125 ets. per stuk, Boter f 92$ 1,10$ per kilo, Kaas 30 e 42$ ets. per kilo, Kipeijeren 2,70 a 2,90 per ulOO. Purmerende 6 Sept. Boter f 1,10 a 1,20 per N. P. 86 vette Kalveren 75 a 100 ets. per N. P. 32 nucht. dito f 10 a 20, 56 vette Varkens 40 a 56 ets. per N. P. 42 magere dito f20 a 30, 375 Biggen f4 a 7, kipeijeren f3,50 eend dito fper 100. Ingeschreven van 6 13 September 1870. GEBOREN: Geene ONDERTROUWDGeene GEHUWD: 8 September Simon Mantel, jonkman, oud 49 jaren, en Trijntje Dekker, weduwe van Teuuis Warnaar, oud 31 jaren, beide wonende te Barsinserhorn. OVERLEDEN: Geene Inseschreven van 6 13 September 1870. GEBOREN: Geene ONDERTROUWD 8 September Gerrit de Vries, jongman en Sophia van Marlo, jongedochter beiden wonende te Schagen. GEHUWD: Geene OVERLEDEN: 7 September Jacob, zoon van Hendrik London, en Gtrolina Haan, 7 dito Neeltje, dochter van Arien Dekker, en Wentje Smit: 9 dito Maartje Dekker, echtgenoot van wijlen Cornelis Vlotte?, 11 dito Antje Kooij, echtgenoot van Cor nelis Kuilman. Zoowel diegenen die zich reeds hebben aange- sloten als zij die voornemens zijn leden te worden van de MAATSCHAPPIJ van LANDBOUW afdecling SCHAGEN, worden verzocht aanstaan den ZATURDAG den 17 dezer, des avonds ten 6 ure te verschijnen, bij den koffijhaishonder A. KNIKKERten einde deze zaak te bespreken. 5051 8. BUIS. Zij zijn een onfeilbaar geneesmiddel voor Gal— Slijm- en Maagongesteldhedenslechte spijsver tering zij versterken het gestelverdrijven de huiduitslagenverwekken eetlustzuiveren het bloed en verdrijven hoofdpijn. Dooqes van 37$ ets. en grooter. (5050 Zijdie de ÉCHTE en van OUDS BE ROEMDE verlangen halen dezelve bij W. A. HAZEUapotheker te Schagen Amsterdam Hooijkaas eu Nijsingh Tuinstraat A. P. Polder, P. Wilms, Avenhorn M. Poppes Barsingerh. Smit; J. B. Upman Edam, J. T. Akkerboom; EnkhuizenRienderhoff Graveland, G. Havekotten; Hoog Carspel, P. de Wit; MonnickendamK. Slot; NieuwendamJ. Wit O. Carspel, D. O. van Dijk; OpperdoesK. Kwier OudesluisJ. Gootjes; Purmerende, S. J. Veen; RijpA. K. Wineke Vinkerv. J. B. Kemmen; Westgrafd. wed. Zwemmer Wormerv. W. J. Schmit. Wieringerw. R. Schriekeu! Winkel ,P. J. Bijhouder! jZaand. v. d. Bosch Zn'.

Schager Courant | 1870 | | pagina 3