Staten-Generaal. Mu.se Hekbes- 1 BEURSTIJDINGEN- Amsterd. W. S. 2$pC. 52$ 3pC 64 Rusland, oude 5pC. 91$ J831, 5pC Oostenrijk, Metaliek 5pC. 41} idem Spanje thans 3}pC. 26} Portugal 3pC. 29} Bi. Grieken5pC 9$. Londen, Wisselk. zigt 11,80, 2 ra 11,65. Parijs, 57 56} Hamburg, 35} 85. Bordeaux, *15 dagen 56} 37 Burgerlijke stand der gemeente Schagen, Burgerl. stand der gemeente Barsingerhorn MARKT3ERIGTEN. op die wijs door arbeid brood te Terschaffen. Te Bolsward ia, bij vergelijkend examen, aan een 11 jarigen knaap een studie-beurs toegekend, waardoor bij tot zijn 25ste jaar eene aom van f 800 ontvangt om daarvoor te studeren in bet vak zijner kenze. Mac Mahon is in zoover hersteld dnt ziju toestand geen zorg meer inboezemt. In zekere gemeente zijn bij eene collecte ten behoeve van het Roode Kruis ontvangen twee [torseleinen vazen, eene viool, acht inkokers en, ast not least, een kistjes met zes revolvers! Een Hoogdnitscb weekblad herinnert er aan, dat bet afplukken van den bloesem der aardap pelen reeds meermalen een grootere opbrengst van dit gewas ten gevolge had. De redactie voegt er na bij. dat een landman van een veld, dat ge lijkmatig met aardappelen bepoot wasom den ander eenige rijen aardappelen van den bloesem liet ontdoen. Van tien rijen aardappelplanten, welke van den bloosem waren beroofd, oogstte hij rnim tienmaal meer aardappelen dan van tien andere rijen met aardappelplanten, welke hij den bloesem had laten behouden. Het Landw. BI. fur, Tirol berigt. dat een persoon in korten tijd de bloesem bad nfgeplnkt en acht de daardoor veroorzaakte kosten door de meerdere opbrengst meer dan ge- gedekt. liet volgende staaltje zegt de Geneeskundige Courant zal den afgrond van ellende doen kennen, waarin Mtdden-Enropa gedompeld is Volgens den Spectator zijn te Birmmgham en Scheftield tde chirurgische instrumenten letterlijk uitverkocht, zoodat er zelfs in Scheffield geen slagader-pincet meer te krijgen ia en de fabrieken kunnen daarin uiet zoo spoedig voorzien.* Parijs 18 Sept. Gisteren hebben de onzen de brug te Corbeil laten springen andere bruggen znllen achtereenvolgens hetzelfde lot ondergaan. Voor de verkiezing van elf leden voor den Raad der gemeente Zijpe zijn ingeleverd 212 briefjes, zoodat het getal van 122 stemmen de volstrekte meerderheid is. Benoemd zijn de hh: J. Lanser met 222, K, Biersteker met 220, J. Schrieken met 214, T. Rampen rast 195, F. H.-Lels met 178, A. Kos met 167, .1. van Hensekom met 140, N. Kruijei met 128 eu P. Kistemaker met 123 stemmen, ter»ijl eene herstemming zal behooren plaats te hebben voor de nog ontbrekende twee leden tusschen dehh: G. Schuijtwelke 121,C. J. Pruijs- sen 71, Jb. Brak 70, eu U. Boontjes Pz., die 63 stemmen beeft bekomen; welke herstemming zal plaats hebben den 27 Sept a. s. Zeker niet minder dan 1,200,000 jonge mannen, zegt de Economist, nit alle standen der maatschap pij van de zonen des Koniugs tot die van den minsten boer, heeft Daitschland thans onder de wape nen hetzij op het oorlogtooneel, of als reserve. De storing daardoor in het dagelijksch leven en iu alle takken vau bedrijf teweeg gebragl, moet ontzi tteiid wezen. Alle kantoren, fabrieken, winkels, 1 inrgtingen van onderwijs alles in een woord, vooral wat met landbouw en nijverheid direct of iudirect in verband staat moet geheel of gedeel-1 tel ijk den arbeid staken. Dezes'oring is intnsschen i slechts voorbijgaand: doch blijvend is de leemte, veroorzaakt door het geinia der tienduizenden en honderdduizenden, die uitgeliokkeu ziju om uimmer weer te keeren. noe groot het aantal dier laat-! sten nn reeds is, valt moeijelijk te ramen; doch 1 zeker zal het wel een 200,000 man beloopen; en, «ie «eet of dat cijfer uiet zal verdobbeld worden, alvorens aan het bloedvergieten een eind komt. Men vergete daarbij niet dat de dood de meeste otfers wegmaait onder de meer beschaafde elementen eener armee. Naar verkonding is bij de Doitscliers het verlies aan officieren tweemaal grooter dan dat aan gtmeenen, hetwelk daaraan is toe te schrijven, dat hou positie beu meer onmiddelijk aan bet vijandelijk vunr blootstelt, eu dan, dat vele hunner bezwijken tengevolge van vermoeijenissen en ont beringen, die de verharde soldaat wel kan doostaan. Alles bijeengenomen, gelooven we ods dus niet aan overdrijving schuldig te maken, als we bewereu dat Daitschland een derde, misschien de helft, van zijn beschaafde jongelingschap tal opgeotfer 1 hebben, een verlies dat onherstelbaar is, zelfs voor een na tie, waarvan elk iudividu een zweem van ouderwijs genoten heeft. Eu de overblijvers znllen terug komen, minder krachtig en minder geschikt voor bet dagelijksch bedrijf; want de oorlog, zoo hij niet demoraliseert, doet allen arbeid des vredea onbeduidend schijnen. In een in den Staats-Anzeiger voorkomend berigt nit het hoofdkwartier van bet 3de leger leest usen het volgende aangaande de ontmoeting tusschen den Koning met Keizer Napoleon in de villa Bellevne bij Fronois: sNapoleon III ontving den overwinnaar van SWan bniten het gebouw voor den trap, nam zijne mili taire mats af, toen de Koning hem naderde en boog zich roet diepen eerbied. Toen begeleidde hij den Koning en den Kroonprins in het huis, «aar een onderbond van een halfuur plaats vond. Het aanbod des Konings, om den krijgsgevangen Keizer het slot Wilbelmshöhe, bij Kassei, ter be schikking te stellen, nam Napoleon III dankbaar aan en voegde er alleen nog maar den wensch bij om hem, zoo ver hij bij zijn vervoer naar Doitschland over Franscb grondgebied moest trekken, eene zoo veel mogelijk sterke militaire bedekking te geven. Toen de zamenkoinst geëindigd was, had de Keizer, diep bewogen, van den Koningen den Kroonprins afscheid genomeD. In zijne oogen stonden tranen, die hij met zijnen zakdoek trachtte te verbergen.' De heer Olivier gaf onlangs de volgende verklaring ten aanzien der omstandigheden, waar onder de oorlog werd verklaard: *Toen het berigt, dat de Prins von Hohenzollern van zijne kandidatuur afzag te Parijs aankwam, werd er op de Tuillerien eene vergadering van ministers be legd. Dc zaak werd in het Sreede besproken en de meerderheid van het kabinet besloot tengevolge dezer volkomene genoegdoening, eene verzoenende gedragslijn aantenemen. De keizer, die volgens zijne gewoonte, stil had gezwegen, stoud voor een oogenblik stil en begaf zich op een kleinen af stand. Eene pause volgde, en de meeste ministers verlieten hunne stoelen, ten einde een sigaar te rooken, en ongedwongen in de voorzaal te kunnen praten. Er bleven slechts drie achter, te weten Segris, Maurice Richard, en Lehoeuf. De laatste was zeer opgewonnen, toen de stemmen werden opgenomen eu riep terwijl hij met zijne kneukels op zijn lessenaar sloeg: *0 Mon dien! De mi nister van fraaije knnsten stapte naar hem toe en sprakBedaar Maarschalk, wij hebben inet de eerste militaire mogendheid van Europa te doen. Zijt gij geheel voorbereid? Of wij voorbereid zijn? riep Leboeuf terwijl bij als een tijger opsprong," Frank rijk is nooit zoo voorbereid geweest en zal het i nooit weer zoo zijn. Geloof mij, mijn waarde collega, indien mijn eerbied voor den keizer mij niet weer-i hield, dan wilde ik mijn ambt geen uur langer behouden. Terwijl hij deze woorden sprak, kwam1 de keizer met de andere ministers terug en ook i hij scheen meer opgewonden, dan de ministers hem ooit gezien hadden, maar alsof hij zijne ge-1 voelens voor zijn Raad wilde verborgen houden, maakte hij alleen zeer bedaard de aanmerking dat men voor de toekomst waarborgen van Pruis- sen moest eischen. Een uur later had men beslist dat men van deze vraag een casus belli moest maken. Vereenigde Zitting der beide Kamers op Maandag 19 September 1870. Z. M. de Koning plaatst zich op den troon en houdt, terwijl IIII. KK. I1H. de Prinsen naast Iloogstdenzelve gezeten zijnde volgende ope ningsrede Is het mij telkenmale aangenaam mij omriugd i te zien door de vertegenwoordigers van het geheele Nederlandsche volk; met ongemeen genoegen be- i groet ik u hedenik gevoel behoefte bet in deze vergadering uit te spreken, hoe ik hoogelijk de trouw en vaderlandsliefde waardeer, door bet Ne- derlandsche volk gedurende de ernstige omstandig heden der laatste maanden op zoo indrukwekkende wijze aan den dag gelegd. Eenparig bleek de wil, om wat ook gebeuren zou, de zelfstandigheid van den staat te handhaven. Zee- en landmagt, natio nale militie, schutterijen en vrijwillige vereenigingen wedijverden in dien geest. Orde en rust heersch- ten overal; de last der inkwartiering werd met toewijding gedrageD, voor de gezinnen der opgeroe pen militiepligtigen mildelijk gezorgd en bij dit alles mogen wij met voldoening wijzen op de ge lijktijdige werkzaamheid onzer landgenooten voor het Roode Kruis. In onze vriendschappelijke betrekkingen met de andere mogendheden, bragt de uitgebroken oorlog geenerlei stoornisde oorlogvoerenden hebben niet alleen de door mij aangekondigde strikte onzijdig heid etkeud, maar tot de oplossing der daaraan uit haren aard verbonden moeijelijkheden welwil lend de hand geboden. Vele zijn dé bewijzen van vertrouwen in dezen haggelijken tijd dooi ons ont vangen. Het is mijn bepaald voornemen bij de gekozen onzijdigheid te volharden. Intusschen heeft de loop der gebeurtenissen mij 1 vrijheid doen vinden, met het huiswaarts zenden der buitengewoon bijeengeroepen lichtingen een aanvang te maken en daardoor de ingezetenen van buitengewone lasten te ontheffen. Mogen weldra die buitengewone maatregelen niet meer noodig zijn. De algeracene gesteldheid des rijks levert alles zins reden tot dank. De landbouw bloeit, de vloot der visscherij is in de laatste drie jaren aanmerke lijk uitgebreid, andere takken van nijverheid, of schoon door den oorlog gedrukt, vertoonen toene mende veerkracht. Meer en meer groote werken voor het versneld verkeer, van staatswege en door maatschappijen ondernomen, bedekken het Neder- lamlsch gebied. Het onderwijs, aan welks verbetering alle vlijt wordt besteed, verspreidt in steeds wijderen kring zaden van beschaving en welvaart. De toestand onzer geldmiddeled is niet onguns tig te noemen, wanneer men den invloed der tijds omstandigheden op het loopend dienstjaar in aan merking neemt. De laatste tijdingen van de Overzeesche bezit tingen en koloniën worden u medegedeeld bij het door de Grondwet voorgeschreven verslag; ook daar is zeer veel gunstigs niet te miskennen. De regeling der amigclegenhedeu, waarvoor met uwe medewerking de grondslagen zijn vastgesteld, wordt onverpoosd voortgezet. Is er alzoo overvloedige stof tot prijzen, mijne lieeren 1 niettemin eischt menig gewigtig onderwerp, het rijk in en buiten Europa betreffende, voorzie ning. Uwe medewerking zal dan ook weder in ruime mate worden ingeroepen. Reeds de om vangrijke wetsvoorstellen, iu uwe vorige zitting on afgedaan gebleven en die u nader worden aange boden, zullen gespannen aandacht vorderen. Het is mijn innige wensch, dat het grondwettig gemeen overleg rijke vruchten drage. Schenke God op onzen arbeid zijn oninisbaren zegen. Ik verklaar de gewone vergadering der Staten- Generaal geopend. Qingsdag den 20 Sept. 1S70. idem Nationale 185 4 C 52$ Mexicanen 3pC 14}. Metal. Coupons f 19.75. Idem nationale 24.25 Ingeschreven van 13—20 September 1870. GEBOREU 18 September Pieter, zoon van Jacob Bregman en Trijntje Sluijs. ONDERTROUWD: üeene GEHUWD: Geene OVERLEDEN: Geene Ingeschreven van 13 20 September 1870, GEBOREN 16 September Siinon, zoon van Dirk Spaans eu van Cornelia Vis 17 dito Aagtje, dochter vau Cornelia Konijn ea van Xeeltje Hoogzaad 19 dito Arie, zoon vau Dirk Wagenmaker eu van Dicuwertje Peetermans. ONDERTROUWD: Geene GEHUWD: Geene OVERLEDEN: 20 September Arie Korff, echt genoot vau Johanua van Velden, oud 56 jaren. Sehagen 15 Sept. 1870. Aangevoerd 4 Paarden f 50 a 135, Stieren 50 a 260, gelde Koeijen f90 a 225, Kalfkoeijen f 120 a 150 4 nucht. Kalveren f 10, a 18 2 Rammen f 25 a 28. magere Schapen f 10 a 20, vette dito f 22 a 32, Lammeren f 12 a 16, 2 Bokken en Geiten f 2 a 3, 41 magere Varkens 16 a 30, 70 Biggen f 6 a 9, 65 Konijnen 20 a 75, ets. 90 Kippen 25 a lOOcts. per stuk, Boter f 92$ per kilo, Kaas30 a 42 ets. per kilo, Kipeijeren f 3, a 3,40 per 100. Pnrmerende 20 Sept. Boter f 1,10 a 1,20 per N'. P. 100 vette Kalveren 65 a 90 ets. per

Schager Courant | 1870 | | pagina 3