20 Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. M 682. Veertiende Jaargang. Ao. 1870 Tijdsbeschouwingen. Prus per jaar 3,—. Franco per post f 3,60. Afzonderlijke nummers f 0,07|. ADVERTENTIEN worden voor dit blad aangenomen voor Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland door tusschenkomst van de heeren HAASENSTEIN en VOGLER, die tot dat einde hunne kantoren gevestigd hebben te: Hamburg, Frankfort a^d Main Brleijn, Leipzig, Dresden, Keulen, Stutgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne. SCHAGER COURANT. Dit blad verschijnt op Woensdag avonddoch wordt met een bijvoegselbevattende het jongste Schager- marktberigtden volgenden avond verzondenaan hen die zulks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster. Abonnementen op dit blad worden door alle ADVKRTKNTiëx van een tot vijf regels f 0,75; iedere regel meerder f 0,15. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Naar volksheil zonder deugd tc dingen Is arbeid aan een rots te biên. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. Verkiezing te Alkmaar. Het exceptio nele standpunt waarin het kiesdistrict verkeert waartoe deze gemeente behoorthopen wij dat door de aanstaande verkiezing eindelijk plaats zal maken voor een regelmatigen toestand. Komen de liberale kiezers echter niet getrouw op dan ligt eene herkiezing, eene tweede stemming weder voor de hand. De keuze van den generaal Knoop zal aan onze wenscbcn beantwoorden. Intusschen is reeds veel in deze zaak voorgevallen, wat innig door ons betreurd wordt. Zoo wel de wisseling van beleefdheden, als van stijfheden tusschen de beide vertegenwoordigers (het Nieuws van den Dag heeft het reeds opgemerkt) komt in eene verkiezingszaak niet te. pas. Wij meenen dan ook dat, mogt in het vervolg zich eene dergelijke ver houding weder voordoen, door de betrokken per sonen eenvoudig zal gehandeld worden naar de uitspraak van hun pligtgevoel zonder dat die handelingen door wederzijdsche beteekening het persoonlijke karakter aauneiueu, hetwelk thans ons gehinderd heeft. Correspondentie. In het laatste nummer van ons blad vinden wij eenige aanteekeningen op ecu vorig hoofdartikel. Daarin wordt ons ge vraagd of wat wij het groote voordeel noemden onzer staatsinrigting, n.l. dit, dat ten slotte elke wettige beschikking ons volk bindende, zonder hindernis, door het hoofd van één persoon moet gegaan zijn, niet minder een feit is dan eene fictie? Van waar, vraagt men, zou een ko ning de wetenschap en de kennis ontleenen om het tot een feit te maken. Zeker zal dit in de meeste gevallen fiet+e blijven. Toch is de wilsuiting immer voorhanden en veronderstelt deze altijd een voorafgaand oordeel. Het vertrouwen dat het Hoofd van den Staat in zijn Minister billijkerwijs stellen mag zou slecht worden beantwoord Indien eene voordracht welke geacht kon worden te strijden met 's konings wil niet behoorlijk toegelichtden koning aangeboden werdzoodat in zoodanig geval 's konings goed keuring ophoudt eene formaliteit te zijn, Eene tweede opmerking, welke echter meer woorden betreft dan verschil in opvattingia ons zeggen dat naar de Grondwet de behoefte be staat aan het persoonlijke van een Regeringsdaad. Wie de behoefte daaraan ontkent staat buiten de Grondwet. Dit stuk was niet alleen geschreven maar reeds gezettoen wij vernamen dat de Generaal Knoop voor de candidatuur had bedankt. Het verband tusschen den koning en de ver tegenwoordiging en de waarborg daardoor ont staande is de noodzakelijkheid dat elke daad een persoonlijke daad iswant de opmerking dat geen wet tot stand kan worden gebracht, zonder goedkeuring van de vertegenwoordigingdoet aan die eenheid niet te kort. Zij moge 's konings wil be perkt voorstellen; zij verplaatst niet het ver mogen om een voor ons volk wettig bindende be schikking tc maken. De Koning kan willen of niet willen wat de vertegenwoordiging wilschoon hij niet kan willenwat de vertegenwoordiging niet wil. Onze opmerking dat bij velen de anti konings gezindheid ontstaat omdat zij niet kunnen scheiden de kwaliteit van den persoongeeft aanleiding tot eene laatste vraag. Hoe strookt die persoonlijk heid met de bewering, dat de persoon niet moet verward worden met de kwaliteit Wij meenen dat ook in de vraag dit onderscheid niet in het oog wordt gehuuden. Wij bedoelden dat er een onderscheid gemaakt moet worden tusschen het particuliere en het ambtelijke levenook bij den Koningiets wat dikwijls vergeten wordt. Hetgeen men aanvoert tegen den persoon van hem die een, ambt vervuld bewijst niets tegen het ambt of tegen de wijze waarop dat ambt wordt vervuld. Maar hierdoor wordt volstrekt niet ge steld dat bij een ambtspligt ontbreken zou eene persoonlijke wilsuiting, Wij belijden achter gaarne dat het constitutio nele stelsel in al zijue consequenties ook ons vele vragen onbeantwoord laat. Het gemis van een blijvend zwaartepunt is de voorwaarde van het stelsel van evenwichtwaarop het constilntionalis- me berustdoch zoodra dit wordt verbroken ont valt het stelsel en laat geen ander regeermiddel dan revolutie door het volk over. Twee academiën. Terwijl de Regering zich onthield van een voorstel dat tot opheffing van een der academiën leiden zouis in de Tweede Kamer daarop aangedrongen. Twee aca demiën zijn minstens noodigidaar ééat Hooge- school het groote gevaar van eenzijdige rigtiDg en het gemis aan wedijver ontstaan doet. Reeds vroeger is door ons een drietal academiën voor ons land eene overbodigheid genoemddie vooral noodlottig was door dat zij den bloei der Hoogescholen in den weg stond, die met haar drieën leven moesten van hetgeen nauwelijks ge noeg was voor twee. De overtuiging vestigt zich in dezen zin meer en meer en het lazt zich voor zien dat de strijd tegen drie academiën spoedig uitbreken zal. Wij kunnen ligt begrijpen dat zoo wel Utrecht als Groningen zijne hoogeschool gaarne behoudt en terwijl de aanleiding tot de stichting van Leijdens school haar buiten gevaar steltzal Groningen of Utrecht hot moeten ont gelden. Geenerlei belang bindt ons natnurlijk wanneer wij eene keuze op Groningen uitbrengen. Het is alleen omdat juist de aanbeveling voor Utrecht, deze van in het midden des lands gelegen te zijn- voor een klein land als het onze in onze oogen een bezwaar is. Wij behooren ons vooral te hoe den voor centralisatie en zullen eerder in het be lang van ons land werkzaam zijnwanneer wij door behoorlijke verdeeling onzer krachten de ont wikkeling van ons nationaal vermogen trachton te bevorderen dan indien wij voortgnan om het oude Holland als de kern van ons land te beschouwen. Eene academie in het Noorden des Rijks, kan eene schoone toekomst te gemoet gaan en zal krachtig medewerken oin het besef van eenheid in ons volk levendig te maken. De sub-commissie der algemeene verloting van voorwerpen van «Kunst en Smaak" ten behoeve van het Roode Kruis, te houJeu te 's Gravenhage binnen deze gemeente heeft een aantal van 310 loten kunnen plaatsen en een twaalftal geschonken voorwerpen ontvangen, waarbij vooral uitmunt eene schrijfportefeuille van den heer J. Dinlts Jz, voor zien van een door hem vervaardigd gedicht, het geen op sierlijke wijze door den bekwamen calli- graaph den heer P. II. Polak te Helder is bewerkt. Een droevig ongeluk had Zondag jl. in eene katholieke kerk te 's Hage plaats. Een juf vrouw, op de gaanderij gezetenwerd ongesteld. Men plaatste haar op den trap, die van de gaan derij naar beneden leidde, meenende, dat zij daar tpoediu bekomen zon van 't geen voor een duize ling of iels desgelijks werd gehouden, terwijl een meisje dat bij haar wasom een rijtuig uitging. Plotseling echter hoorde men haar van den trap naar beneden vallen. Zij was door eene beroerte getroffen, en, toen men haar aan den voet van den trap opnam, reeds een lyk. De koning van Protsen heeft Woenadag uit Yersailles eene depêche gezonden aan de koningin luidende als volgt; Gisteren heeft de generaal von der Tann met de 22ste divisie een luisterrijke overwinning behaald. Het leger van de Loirr. is totaal verslagen. Eenige duizende manschappen zijn krijgsgevangen gemaakt. De strijd heeft 9£ uren geduurd, tot dea avonds 7 ore; het terrein bood ons groote moeijelijkheden aan. Toen het reeds donker was geworden, is Orleans ingenomen. De vijand is achter de Loire teruggetrokken; hij heeft zware verliezen geleden; de onze zijn betrek kelijker wgze gering. Bijzonderheden zijn nog niet bekend.

Schager Courant | 1870 | | pagina 1