BEURSTIJDINGEN. Amsterd. W. 8. 2*pC. 52*; 3pC 62 Rusland, oude 5pC. 92* 1831, 5pC Oostenrijk, Metaliek 5pC. 44} idem PortugalSpC. 29* BI. Grieken5pC 9*. Mexicanen 3pC 14}. Londen, Wisselk. zigt 11,80, 2 m 11,65. Parijs, r 57 56* Hamburgr 35} 35. Bordeaux 15 dagen 56* 7 Metal. Coupons f 19.77* dem nationale 24.22* Burgerlijke stand der gemeente Schagen. Van fransche zijde schrijft menVolgens berigt uit Bellegarde, van 12 dezer, was de stad Orleans sedert den vorigen dag, ten 6 ure des namiddags, door den vijand bezet. Onze troepen waren genoodzaaktvoor het hevige vuur der Pruissische 24 pondersop den linkeroever der Loire terug te trekken. Bommen werden in de stad geworpen, waardoor verscheidene huizen in de voorstad, benevens het spoorwegstation in brand werden gestoken. Naar men zegtbegaven de maire en de bisschop zich naar den vijandom te verzoeken dat het bombardement zou worden gestaakt. Dewijl de Franschen zegt een duitsch- blad er zoo bijzonder slecht bij zijn gevaren in den tegen woord igen oorlog, zoo lang zij zich hebben bediend van de wapenen, welke beschaafde volkeren gewoon zijn te bezigenzullen zij een proef nemen met petroleum. Zij fabriceeren 2 4 en 6 ponds petroleumrakettenwaaraan zij de benaming van satansraketten hebben gegeven. Dit huiveringwekkende instrument, hetwelk de harten der duitsche krijgers moet doen sidderenwordt in eene meisjesschool vervaardigd. Ecu zee van vuur zal de duitsche natie overstelpen en alles in de vlammen doen opgaande patroontasschen der militairen zullen vuur vatten en daardoor zul len de patronen ontbranden en de amnnitie der artillerie zal ontploffen-,-alles zal totaal worden vernietigd, zoodat ër geen spoor meer van zal worden gevonden. Te Longwywaar fransche soldaten onder een fatsoenlijk officier de verdediging der plaats op zich hebben genomen, is het aanwenden van dergelijke petroleum— en nitra-glycerine-aar- digheden door den kommandant der vesting en den maire met den gemeenteraad ten strengste verboden. Van genoemde satansraket geeft de France de volgende beschrijving: Aan de punt van een ge wone raket is een kogel van dun blik bevestigd, daarin is een kleine kogel, die met zwavelkoolstof gevuld is en door zwam met de raket in verbin ding staat. De buitenste kogel is met petroleum gevuld wordt de raket geschoten, dan springt op een bepaald oogenblik de kogel en de petroleum spat brandend uiteen. Naar gelang van de grootte kan deze brandende petroleum van 16 tot 24 vierkante ellen beslaan. De raketten zijn van verschil lenden omvang. Zij bevatten 1, 2 of 8 liter pe troleum. Zij worden op een afstand van 6 mijlen geworpen. Eene belgisehe landbouwcourant deelt mede dat de veepest, naar het schijnt, in Frankrijk op dit oogenblik vele slagtoffers maakt langs de Maas en aan den kant van Sédan. Aan de Annales Agrcioles van het groothertogdom Luxemburg ont leent het blad het berigt, dat de ziekte zich op verontrustende wijze uitbreidt langs de fransche eu duitsche grens van dat groothertogdom. De ziekte rigt evenzeer hare verwoestingen aan langs de Aziatische kust van de Zwarte Zee en vooral in het m&ritime district in de omstreken van Tre- bisonde. Aan den heer W. van Amstelgewezen hoofdonderwijzer te Anna Paulownais pensioen verleend, ten bedrage van f 278 's jaars. Wij lezen in Mercurius het volgende «Sedert de Eeuwige Stad door de Italiaansche troepen is bezet, heerscht in vele opzigten maar vooral met betrekking tot de posterijen eene vol slagen wanorde. De nieuwe directeuren die uit Italië zijn overgekomenstoren zich volstrekt niet aan de romeinsche wetten of gebruiken maar trachten alles op Italiaansche leest te schoeijen s zelfs drijven zij de onbeschaamdheid zoo ver, dat de H. Vader zijne brieven niet dan geopend ont vangt. Z. H. vertoont zich niet meer in het openbaar, en is als een gevangene in het Vatikaan te be- echouwengeen der mogendheden zendt hem een woord van troost of bemoediging. Des morgens en in den namiddag wandelt hij eenige oogenblikken in de tuinen van het Vati kaan, en des nachts begeeft hij zich somtijds langs inwendige gangen naar de baseliek van St. Pieterom op de graven der Apostelen te bidden. De H. Vader geniet nog steeds eene goede ge zondheid, en het geloof en vertrouwen op God onderschragen zijnen moed in het lijden. Op Zaturdag den 8 October kwam een Itali- aausch kapitein den kolonel der zwitsersche lijf wachtgelastenbinnen drie uren met zijne man schappen en de overige bewoners het Qurinaal te verlaten. De kolonel antwoorddedat hij slechts gehoorzamen zoude aan de bevelen van Z. H. den Pausen dat het bovendien onmogelijk was zulk een bevel binnen dien tijd uit te voerendaar eenige personen reeds sedert tal van jaren het pa leis bewoonden, en geene andere woning haddenj Hij voegde er bijdat hij slechts voor geweld zou wijken. Cadorna schijnt zich bedacht te heb ben althans hij heeft den Zwitsers tot Maandag uitstel gegeventerwijl de overige personen nog een paar dagen den tijd hebben om zich van eene woning te voorzien. Het Quriaal wordtzooals bekend isbewoond door kardinaal Berradiden i aartsbisschop van Porphyre bewaarder der H. Re- liquiënen door verscheidene beambten zoowel i prelaten als leken het bevat voorts het secretari- aatde concistoriezaalvele kapellen en tuinen 1 en eindelijk het vertrek van Z. H. Het gansche i paleis werd door Cadorna opgeëischtom tot re- sidentie te dienen van Victör Emanuelde bo vengenoemde kapitein eischte de sleutels van den intendantdie echter ten antwoord gafdat het Qurinaal aan den Paus behoordeen deze Jer de sleutels van had. De kapitein gaf te verstaan dat alleswat zich te Rome bevondaan den koning van Italië behoordevolgens het regt van den overwinnaardie door de bres binnendringt. De intendant zeide«Welnu, tracht dan in het vertrek des Pausen binnen te dringen zooals gij in de stad zijt gekomen.» Men verhaalt voorts dat de H. Vadertoen men hem de eisch van Cadorna bekend maakte zou gezegd hebben «Sedert wanneer hebben dieven sleutels noodig om mijne deuren te openen? Dat zij ze met geweld openpn. Toen de soldaten van Bonna- parte 1'ius IX kwamen gevangen nemen drongen 1 zij door de vensters van het Qurinaal naar binnen, i maar zij hadden niet de onbeschaamdheid hem de sleutels te vragen.» Intusschen lièeft Cadorna, i naar rneu zegtdoor deze woorden afgeschrikt het kabinet van den H. Vader niet geopend maar 1 slechts verzegeld.! Kort daarna werd het klooster .deT zusters van het H. Hart door «ene bende overrompeld die door twee Bersaglieri werd vergezeld. Gedurende vier uren werd huiszoeking gedaanterwijl de zusters aan allerlei beleedigingen ten prooi waren. Het fransche gezantschap heeft krachtig geprotes teerd daar het klooster eene fransche instelling was maar Cadorna antwoordde dat hij daartoe geen bevel had gegeven. Iutusschfen hebben de grootste willekeurigheden plaats. Zoo werden b. v. reguliere geestelijken van de orde der Kapucijnen als soldaten bij het Italiaansche leger ingelijfd. Dezer dagen had men het gerucht verspreid, dat de U. Vader door de zijnen verraden werd, en dat zelfs zijne kardinalen hem verlaten hadden. Tn eeiie audiëntie welke Z. H. jl. Donderdag aan acht spaansche bisschoppen bij hön vertrek uit Rome verleende, heeft Z. H. echter dit gerueht met de volgende woorden gelogenstraft: «Zegt aan allen, dat ik gevangene ben, dat de Paus niet meer vrij is; maar zegt ook, dat het onwaar is, dat de kardinalen mij Verlatenzij koesteren voor mij de innigste genegenheid. Daar zij echter evenmin als ikeenige militaire eerbewijzingen van onze bewakers willen ontvangen zoo komen zij te voet in het zwart en zonder eenige onder scheiding naar het Vatikaan. Voegt er ook nog bijom eenen anderen laster te' weerleggen dat kardinaal Antouelli tegenover graaf Ponza di San Martino eene houding heeft aangenomenzijne hooge waardigheid en mijn vertrouwen ten volle waardig. Aangaande generaal Cadorna verzekert men dat hij even als zijn collega Sirtorie, een afgevallen priester is. Vóór 1848 was hij kanunnik van de kathedraal te Milaan. Bij het afbreken van de verwulfde Bent- heimerpoort te Coevorden is een vreeselijk on geluk gebeurd. De eene helft van het gewelf dat men middeu had doorgekloofd stortte terwijl eeuige werkliedeo zich daaronder bevonden plot seling naar beneden. Een hunner werd tusschen de massa letterlijk verpletterdmet moeite haalde men xjjn lijk te voorschijn. Hij was nog een jong manen laat een diep bedroefde weduwe met een kind na. Eene andar werkman kwam er met eene ernstige verwonding aan den arm af. Zooals men weet is de kas des legers van Mac-Mahondoor den officier-betaler gered ge worden doch enkel door ze te verbranden zie hier het feil De kas bevatte twee millioen in bankbilletten welke in handen des vijands konden vallen. De officier-betaler stelde een procesverbaal op waarin al de nummers der bankbilletten werden aange- teekend. Dit procesverbaal werd gecertificeerd en geteekend door verscheidene getuigen. Daarna werden de billetten aan de vlammen overgeleverd. Op het zieD van het procesverbaal zal de bank de vernietigde billetten herstellenen aleoo zal niets verloren zijnen men mag zeggen dat de Pruissen toen zij zich van de kas meester maakten, er niets anders in gevonden hebben dan vnur en vlammen. De Prins von Wied, van wien men zoolang niets meer beeft gehoord en die, zooals men weet, verloofd is met Prinses Maria, dochter van Prins Frederik, bevindt zich op dit oogenblik als luite nant in het Prnissich hoofdkwartier voor Parijs. De Constitaonnele bevat de volgende tijding: „Een koerier, die de liniën is doorgetrokken, brengt het berigt dat den 7e dezer een belangrijk gevecht is geleverd tnsschen het fort Mont-Valerien en St. Glond. Generaal Dncrot voerde het bevel over de Fran sche troepen. De Pruissen werden totaal geslagen zoodat zij honne positiën moesten verlaten en op Versailles teruggetrokken. Tours, 12 October. Een officieel berigt van den He, ten 6 ure des avonds, meldt het volgende: «Men weet niet of Orleans door den vijand is bezet. «Onze troepen hebben zich naar den linkeroever van het Loire ternggetrokken. «De spoorweg maatschappij heeft de electrieke toestellen tusschen Beaugency en Orleans doeu weg nemen.» Uit Reniremont (Vogezen) wordt den 11e des avonds bet volgende berigt; «Gisteren zijn de vrijschutters met de Pruisen op nieuw slaags geweest boven Bruyères. Een 30 tal Prnisen sneuvelden.» Een ballon, waarin de heer Farco zich bevond en die heden (Woensdag) ochtend ten 6 ore Parijs verliet is heden namiddag ten 3* nre, op eenige meters afstand van den Belgische Staatsspoorweg op het grondgebied van de gemeente Beclers, aan het station Havinnes bij Doornik gevallen. De luchtreiziger droeg in zijn schuitje 126 kilos brieven en een zak met telegrafische depêches mede. Toen hij Parijs verliet, steeg hij op ter hongte van 2000 meters boven het Pruisische kamp; men schoot op hem met gloeiende kogels, maar deze bereikten slechts eene hoogte van 1500 meters. De luchtreiziger, die voor het eerst zoo'n wan- delingje scheen gemaakt te hebben, was zeer blijde toen hij zich weer op vasten grond bevond. Hij was overigens door een ander persoon vergezeld die zich niet noemde. Men herinnert zich den zoogenoemden Proi- sischen kolonel, die zich verbonden had aan Hen heer de Girardin de som van 20,000 fr. uit te betalen, wanneer hij den 15e Sept. met zijn regiment niet voor het hnis van genoemden journalist was voorbijgereden. De heer de Girardin heeft midde lerwijl de wijk genomen en bevindt zich ergens op het platteland, terwijl de Pruis vooreerst nog geen kans heeft voor het hötel te Parijs te defileren. Een Parijzenaar qualificeert het statns quo aldus «L'on ne défilé pas et 1'autre file.,* Het boofd-comité van het Roode K mis heeft hekend gemaakt dat door de ontvangen bijdragen er ruimschoots in de behoeften kan worden voor zien en voor het tegenwoordige geene toezendin gen meer noodig zijn. Mogten latere gebeurte nissen hierin verandering brengen, dan vertronwt het comité op dezelfde liefdadigheid. Met het oog op deu naderenden winter spreekt het den wensch nitdat de Nederlandsche liefdadigheid haren gewonen gaug ga en zich wijdt aan de bin- nenlandsche nooddruft. Dingsdag den 18 Oct. 1S70. idem Nationale 1854 C 52* Spanje, thau» 3}pC. 26* Ingeschreven van 10 17 October 1870. GEBOREN: 8 Oct. Cornelia CathariDadoebtf van Jan Ligthert en Etta Kruijer. 14 dito- Grietje dochter van Cornelis Kool en Grietj^ Schotel. 15 dito. Arie, zoon van Klaas Mo°5

Schager Courant | 1870 | | pagina 2