Schwalbach en de Napoleonideu. GEMENGDE BE1UGTEN. HL des Hemels over de ongelukkige stad af, vergetende dat de zachtmoedige Jezus zulke wraakgebeden ten sterkste in zijne discipelen veroordeelde. En thans zouden wij nu in de over Parijs hangende jammerwolken, de boden van een rcgtvaardig gods- gerigt mogen aanschouwen, zonder daarbij de vraag van Christus of die achttien waarop de toren van Siloam viel veel schuldiger waren dan allen, die te Jeruzalem woondenin ons hart te crhalen. "Wij gelooven dat wij den gestorven dichter geen onregt doen door hem deze woorden in den mond te leggen. Immers heeft hij in later tijd als hij optrad als bloot profeet, wel aangemaand tot bekeering, maar nimmer daarbij des Hemels wraak over het hoofd der zondaars ingeroepen. En is het niet merkwaardig dat do geestverwant en medestrijder van Da Costa, Groen van Prinsterer in onze dagen meer sympathie voor het ongeluk kige Parijs dan voor den overwinnenden koning van Pruissen schoon deze zijn geestverwant in het godsdienstige is, betoont? Een inwoner van Grouw verloor op zijn reis naar Leeuwarden f 1200. Des avonds kwamen twee personen hem een bezoek brengen en verhaalde dat zij fSOO gevonden hadden en van de overi ge f 400 niets wisten. Ten gevolge van het vinden van die f 800 of het niet vinden van de f 400 ziju zij iu arrest genomen. Op den 23 dezer is te Vlissingen in het openbaar verkocht een kanonruim 8000 kilo /.waar. Dit verbazend stuk geschut i9 van een «onderlinge makelij't heeft altijd gestaan op den Zeedijk bij de cavalerie-kazerne. In den tijd toen Vlissingen bij het tractaat van Fontainehlcau bij Frankrijk werd ingelijfdwerd dat stnk daar op last van Napoleon geplaatst om als corresponden- stuk te dienenkogels met brieven geladen, wer den van daar naar Breskens overgebracht om ge- nfcraal Bernadottedie destijds met een groot korps in het 4de district van Zeeland gelegerd was op de hoogte van de manoeuvres der Engclschen te houden. Bij het gebruik werden al de glasruiten iu de omgeving verbrijzeld. Uit Kassei wordt gemeld dat zich bij de Franschegeneraalstijdelijk aldaar vertoevende, ook generaal Archinard beviudtdoor zijne echt genoot vergezeld. Deze moedige vrouw heeft ha- reu man gedurende den geheelen veldtocht niet verlatenmaar alle gevaren met hem gedeeld. Zij heeftverzekeren de overige Fransche krijgsge vangenen vele en uitmuntende diensten als zie ken verpleegster bewezen en werd zelve twee ma len gewond. Toen hij met de dertig guldendie de juwe lier hem voor de knoopen had gegeven weder in de speelzaal tradzag hij een jonge dame aan den arm eener ouderedie hare moeder scheen eveneens de zaal binnen treden. Dat meisje maakte een levendigen indruk op hem. Zij naderde de tafel, waaraan rouge et noir werd gespeeld drong met behendigheid door den digten drom der toeschouwersen zette zich neder op een stoeldie juist door een speler was verlatenwelke zijn gebeele vermogen aan den croupier liet. Louis Napoleon zette zich tegenover de jonge dame die ongeveer twintig jaar oud scheenen besloot haar na te speleD. Hij bezette dezelfde nummerswelke zij met tiaar goud bedekte en het geluk was hem gun stiger dan ooit te voren. Hij won verschrikkelijk en eer hij het wistlagen hoopen gouds voor hem. Hij speeldezoo lapg de damedie hem ge luk had aaugebragtaan de tafel bleef zitten. Zoo dikwijls bij in bet vervolg naar deze tafel terugkeerde was hij gelukkig, en daar hij een fatalist waszag hij de bron van zijn geluk in het meisje, dat hem van het eerste oogenblik af, zoo levendig had getroffen. Hij zocht met haar iu kennis te komen en liet - Zaturdag 11. kwam een vijfjarig meisje te Bergambachtdat zich met een nog jonger kind alleen in huis bevondte digt bij het haardvuur, waardoor hare kleederen in brand geraakten. In i haren angst liep het kind naar buiten aan den j waterkantwaar toevallig Jacob Noorlauder in ecu 1 schouw voorbijvoer. Deze sprong onmiddelijk aan walvatte het brandende kind op rukte bet de kleedcren van het lijf, rolde het in een deken kortom deed al wat in zijn vermogen was om den brand te blusschen. De geneesheer Faucl verscheen spoedig en verbond het kind, dat bleek over het geheele ligchaam behalve in het aange- zigt, allervreeselijkst gebrand, ja zelfs op sommi ge plaatsen verkoold te zijn. Den volgenden mor gen is bet meisje aan hare wonden overleden. Op nieuw is dit een ernstige les voor oudersom toch hunne jonge kinderen niet zonder voldoend opzicht allédn te huis te laten. Te St. Pieter bij Maastricht zijn vier per sonen bijna gettikt, omdat zij bij het naar bed gaan in hun slaapkamer de schuif van den kag- chel gesloten hadden. Op de najaarsveemarkt te Gorinchem in de vorige weck gehouden werd eene melkkoe ver kocht, uatuurlijk van bovenste qualiteit, voor den enorme prijs van f867.50. In een ballonbrief uit Parijs wordt aan de Times medegedeeld, dat Ilenri Rochefort, de kom- mandant der barrikaden, met Pelletan en een paar vrienden de Amerikaansche ambulance vergezellen zou buiten de forten, om een der vele schermut selingen met de pruissischc voorposten te beschou wen. Halverwege, te Courbcvoie, bleef de helft ech ter terug, openhartig verklarende dat hij geen bloed kon zien. Naar men wil weten zijn thans te Parijs eenige winkels geopend, waar honden en katten- vleesch wordt verkocht. In een kleiu winkeltje wordt zelfs rattenvleesch teu verkoop aangeboden en het moet veel aftrek vinden. De prijs der aardappelen is aldaar 8 francs per kwart mud ezclvleesch 5 a C francs per pond, eijeren als zij te vinden zijn 60 centimes per stuk. Zelfs de dieren iu de Jardin des Plantes zijn op diëet gesteld. Onder een groot aantal gekwetsten die de" zer dagen door Berlijn vervoerd werdenbevond zich een jonge vrouw die natuurlijk de algemeene deelneming en belangstelling opwekte. Deze ge kwetste is een 24jarigc schoone, welke eene goede opvoeding genoten en steeds voorliefde voor mans- kleederdragt en voor mansverrigtingeu aan den dag gelegd heeft. Na het vaandrigs—examen met goed gevolg te hebben doorstaan, nam zij, van zeer goede aanbe velingen voorzien, onder deu naam van von Weiss j dienst bij het leger; zij onderscheidde zich door de herovering van eeu door den vijand bemagtigd pruissisch vaandel eu kreeg daarvoor het ijzeren lief' zich aan haar voorstellen. Bij de eerste zamenkomstdie hij met de gra vin Montijo had zoo heette de jonge dame deed hij eene ontdekkingdie hem nog erger fatalist maakte. Mademoiselle van Montijo had een ringde eerste blikdien Napoleon daarop wierpgaf hem zekerheid dat het de trouwring van Jose- phine was. De keizer had dezen ring in het jaar 1809 kort voor dat hij naar Oostenrijk trok op eene raadselachtige wijze verloren. Hij wist zich alleen nog te herinnerendat hij met zijn eenjarigen neef Louis Napoleon gespeeld dat het kind hem de handschoen uitgetrokken en zich met deu buit verwijderd had. Wijl hij kort daarna den ring van ooms vinger had getrokken. Men vorste verder en bemerkte eindelijk dat de kleine in den tuin met een meisje van on-, geveer vier jaren was gaan spelen. Wie dat, meisje waswist niemand. Van den ring werd niets meer gehoord. Josephine was door dit voor val zeer aangedaanzoo zeer dat haar droefheid niet weektoen er zelfs overwinnings-tijdingen uit Oostenrijk kwamen. Zij hield het er vast voor dat het verliezen van den ring ongeluk voorspelde. Dat ongeluk kwam werkelijk want een jaar daarna verbande Napoleon zijne getrouwe Josephine. De ring, dien Josephine den keizer had ge geven was weg des te angstvalliger bewaarde de keizerin zijn trouwring. Zij vermaakte hem bij haar sterven aan haar lievelingskind Hortenseen kruis. Thans is zij, door vier kogels gewond, naar Tilzit, hare woonplaats vertrokken, om daar verpleegd te worden. Jl. Zondag had te Heerenveen een zonderling ongeval plaats. Een vreemd, doch welgekleed man nam bij een boer een 'emmer weg, die hem na eenige worsteling werd ontnomen door den eigenaar. Een eindje verder gaande, ligttc hij een paar heeren de hoeden af, doch gaf ze ook terug. Daarna sloeg hij bij een horlogemaker een glas in en nam ecu paar horloges weg, die hij dadelijk op deu grond smeet. Daarop werd hij door de politie, die inmiddi ls tot hulp was ingeroepen, weggeleid. Eenisren beweerden dat hij beschonken was, doch naar zijn wezenstrekken te oordeelen, lijdt hij aan verstandsverbijstering. Hij was overigens kalm en bedaard, klaagde slechts dat hij geen onderkomen had en schreide, als een kind, toen zijn hand door het inslaan van het glas zoo geducht bloedde. IIii ging gewillig met de politie mee, en was zelfs verheugd naar de gevangenis te worden geleid. De groote of St. Maarten» paardenmarkt te Gorinchem was laatst!. Maandag minder druk bezocht, en de aanvoer kenmerkte zich ook door minder schoone paarden dan andere jaren. Evenwel waren er nog ongeveeer 2200 stuks aan de lijn, die door aanwezigheid van vele Pruissische en enkele Fransche kooplieden tamelijk vlug opruimden. De meeste handel was in 1$ en 2i jarige ruinpaarden die van f 100 tot 180 verhandeld werden; vier en vijQarige deden f 250 h 375. Slechts enkele paarden van f 400 500 zijn verkocht, terwijl een span zwarte merries voor f 675 van de hand werd'gedaan doch men neme hierbij in aanmerking dat de prijzen, sedert den verboden uitvoer meer dan een vierde gedaald zijn. Dè tweede groote of St. Maartens beestenmarkt daarentegen was Dingsdag zoo ruim van vee voorzien als in jaren het geval niet was. Men berekent dat niet minder dan 6100 stuks aan de lijn stonden. He IIaarstraat, Kruisstraat en Boerenstraat tot bijna aan het einde, benevens de Arkelstraat, een gedeelte der Varkensmarkt en een aantal stegen waren met vee bezet. Buitengewoon vette beesten waren niet aanwezig; men kon zoo zien dat allen meer of minder door het regenachtige en koude weder van dezen zomer geleden hadden. Vette-, vaar- en kalfkoeijen vonden grage koopers, maar het jonge goed bleef grootendeels onverkocht. De prijzen waren: vette koeien f 180 f 230, enkele tot 300 kalfdragende koeien 150 a 200; dito vaarzen f 65 a 90; vaarkoeien 80 5 f 160; 2j-jarige ossen f 125 150; 1^-jarige dito 65 h ƒ100; kalveren f 18 36, enkele tot 50. Als eene bijzonderheid verdient hierbij vermeld, dat'een schot voor f S05 gekocht en kort daarna weder voor 365 verkocht werd. Op den spoortrein van St. Truyen naar Hassel ging plotselings eeu portier opeu en stortte een i kind uit den wagen. Met ontzettend veel moeite 1 belette men de moeder 't na te springen. Te Cor- i tenbosch gekomen, verliet zij den trein en bad het groot geluk haar kind ongedeerd terug te vinden. deze gaf hein weder in 1838 toen zij stierf aan haar eenigeu zoou Louis Napoleondie nog to regter tijd uit Amerika was gekomen, om haren zegen te ontvangen. Louis Napoleon deed den trouwring des keizers nooit van zijn vinger. Hij droeg hom van Bou- logne naar Ilamvan Ham naar Londenvan Londen naar Wiesiiaden, En nu kwam hem de vereeniging dier ringen zoo verrassend in de oogen dat hij een oogen blik geneigd was aan een wonder te gelooven. Langzamerhand werd dit raadsel opgelosten het wonder verdween. Het bleek dat Eugénies moeder den ring eens van een klein speelmakkertje in de Tuilerien gekregen haddien zij niet meer kende. De knaap bad haar den ring in de hand ge geven en was toen verdwenen. De ring was een eenvoudige gouden strook in welker binnenrand de naam Josephine te lezen stond. Nie.nand iu de familie Montijo kwam op de gedachte dat dit de trouwring der keizerin wasmaar toch werd hij in waarde gehouden. Daar de graaf Montijo kort daarop met zijne familie naar Spanje gingwas het natuurlijk dat het meisje n et meer in de Tnilerien gezien werd. loen Eugenie grooter werd kreeg zij den ring en deze werd in Wiesbaden de band die den fa- talistischen Louis Napoleon aan baar hechtte. Louis vond van dag tot dag meer behagen in j den omgang met Eugenie. Hij scheidde in i Duitschland slechts van baar om haar in Engeland

Schager Courant | 1870 | | pagina 2