Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. 1 BlillBIH. Een Ministerie. Jfê 688. Veertiende Jaargang. Ao. 1870 POLITIE. ADVERTENTIEN worden voor dit blad aangenomen voor Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland door tusschenkomst van de heeren HAASENSTEIN en VOGLER, die tot dat einde hunne kantoren gevestigd hebben te; Hamburg, Frankfort a/d Main Brleijn, Leipzig, Dresden, Keulen, Stutgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne. (.EMEM.DE BEIUGTEIV, SCHAGER COURANT. Dit blad verschijnt op Woensdagavond; doch wordt, met een bijvoegselbevattende het jongste Schager- marktberigtden volgenden avond verzondenaan hen die znlks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster. Abonnementen op dit blad worden door alle Paus per jaar 3,—. Franco per post f 3,60. Afzonderlijke nummers f 0,07$. AnvgRTENTië-v van een tot vijf regels f 0,75; iedere regel meerder 0,15. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te biên. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. Ter Secretarie dezer gemeente is ter terugbe- koming voorhanden een beursje met eenig geld, Zondag j.1. op de marktplaats alhier gevonden. Terwijl wij dit schrijven is er nog geene be slissing bekend omtrent de thans bestaande mi nisteriele crisis. Toch kan men zich verzekerd houden dat alle moeite gedaan wordt om tot eene beslissing te geraken. Want de tijden zijn er niet naar om te oordeelen dat de zaken van zelf zul len kunnen gaan. De tijdsomstandigheden vor deren een krachtig ministerie, dat aan volk en vertegenwoordiging en ook voornamelijk aan de kroon vertrouwen weet in te boezemen. Omtrent de onderhandelingen, die tot de zamenstelling van een nieuw kabinet zullen moeten leiden, verneemt men nog weinig stelligs. Ook veel tegenstrijdigs, zoo schijnt de raad van den heer Thorbecke te vertegenwoordiging te boeijen. Daarom vooral zou den wij gaarne het optreden van den heer Op- zoomer zien. Wel is deze, boe ook bekend als schrijver ei» redenaar, volstrekt onbekend als ad ministrateur en praktisch staatkundig man en is er zelfs op de consequentie zijner denkbeelden bijvoorbeeld, omtrent het verpligt onderwijs, nog al wat af te dingen. Maar dit neemt niet weg dat hij door de uitstekendheid zijner talenten de bestemde man schijnt om aan het ministerschap waardigheid bij te zetten. Door zijn optreden zou aan den wensch te gemoet gekomen worden door ons in een vorig nummer geuit; echter rekenen wij ons billijker wijze verpligt ons oordeel over het thans afgetreden ministerie aanmerkelijk te verzachten. Er moet bij dat oordeel vooreerst in aanmer king genomen worden dat het is opgetreden in een hoogst moeijelijken toestand. Flet laatst op treden der conservatieven en hun krampachtig aan blijven had de invloed der regering aanmerkelijk verzwakt en de door de Tweede Kamerwnet waar- zijn ingewonnen en schrijft het gerucht hem de meeuing toe dat een conservatief ministerie moet digheid tegen den heer Heemskerk gevoerden strijd optreden. Daarentegen verzekeren anderen dat heeft zijne nawerking gehouden in een soort van wel degelijk een liberaal ministerie zal optreden, waarin een onzer uitstekendste mannen, professor Opzooraer plaats zou nemen. Wij zouden dit laats!e het liefste zien en kannen ook niet tot het besluit komen dat in een verandering van stelsel de oplossing der kwestie zou moeten ge zocht worden. Er is in de Kamer eene liberale meerderheid en aan de aftreding van het ministerie kan geen schuld hebben eene overwinning der conservatieven. De Indische kwestie is onder dit ministerie be langrijk vereenvoudigd en de conservatieven zouden, na de aanneming der bekende Indische wetten, nog al moeite hebben om zonder opoffering van begin selen het bestuur te aanvaarden. De schoolstrijd is grootendeels gesust en kan thans niet als het Trojaansche paard dienen ter binuensmokkeling van anti-liberale ministers. Wij kunnen ons dus niet voorstellen dat op dit oogenblik een behoudend ministerie op de komst is. Overigens zien wij daarin niet het groote gevaar. De gebeurtenissen die in 1866 ons land in rep en roer bragten, zullen zich niet gemakkelijk herhalen en aan de vrijheid der ver tegenwoordiging zal niet ligt weer getornd worden. Het groote gevaar ligt naar ons inzien in de weinige staatkundige wijsheid onzer kamerleden. Deze bemoeijelijkt elke regering en het zal naar ons inzien ook alleen aan eene uitstekende be kwaamheid gegeven zijn om het vertrouwen der moedwil tegen de ministers. En dan behoort de houding van ons ministerie bij de moeijelijkheden ontstaan door den nog altijd, voortdurenden oorlog onvoorwaardelijke goedkeuring teu deel te vallen daar zeker niet eensgezindervaderlandslievender en krachtiger kon gehandeld worden dan door de ministers in den zomer van dit jaar gehandeld is. Neemt men nu hierbij iu aanmerking dat de mi nister de Waal er in geslaagd is om een grondslag te leggen voor een redelijker en zedelijker verband tusschen ons land en zijne koloniën; dat on der anderen de afschaffing der zegelbelasting op dagbladen en de invoering van het uniform-post, ook onder dit ministerie heeft plaats gehad en dat het als schoonste kroon de afschaffing der dood straf heeft weten te verwerven, dan zouden wij ondankbaar zijn zoo wij de aanklagt van werke loosheid en gemis aan geestdrift te streng volhiel den. En volkomen onverklaarbaar wordt het ons hoe op dit aan eene ontwikkelings-ziekte overleden ministerie een ministerie van reactie zou kunnen volgen. Het bevestigt zich dat de heer Thorbecke on genegen is als minister op te treden. De toekomst van Europa dreigt vooral door de jongste houding van Rusland eene zoo vreesselijke verwarring te zullen brengen, dat een doorkneed staatsregterlijk geleerde en een nationaal man aan het hoofd der leiding van onze buitenlandsche betrekkingen ge plaatst moet worden. Nog altijd kan in dit op- zigt niemand neven Thorbecke geplaatst worden. Maar wij eerbiedigen den schroom, die er tegen opziet om bij zoo hoogen ouderdom eene zoo groote verantwoordelijkheid op zich te nemen. Wat wij boven alles hopen is eene spoedige oplossing. Wij maken aan het ministerie geene grieve van zijn aftreden op dit oogenblik. Het had waarschijnlijk langer kunnen aanblijven, want tot verwerping van begrootingen zou het niet zijn gekomen. Er ligt naar ons inzien in den gedanen stap een vaderlandslievend beginsel. Het gezag heeft somwijlen iets aantrekkelijksde be kentenis dat men zich gaarne invloedrijker en nuttiger zag, meestal iets inoeijelijks en daarom worde de eer aan dit ministerie niet onthouden van een voorganger en wegbereider geweest te zijn voor een krachtig bewind, dat aan de vele eischen van het oogenblik voldoen kan. Thans is het geen tijd van transacties de strijd over be ginselen is volstreden hunne toepassing ver wachten wij thans. Voor een paar dagen heeft de Staats-An- zeiger een overzigt van de krijgsgebenrtenissen ge geven en ten slotte, als resultaat daarvan, de vol gende woorden aan dat overzigt toegevoegd vin dien alle kenteekenen ons niet bedriegendan mogen wij het er voor houden dat de oorlog tusschen Duitschland en Frankrijk spoedig za eindigen." Eene dame werd eenige dagen geleden op een morgen doodelijk verschrikt, door dat zij in haar chignon een dood onschuldig muisje out» dekte dat, toen zij sliep in dat versiersel gekro pen was. Iedere jongejnfvrouw mogt dus wel een katje in haar chignon houden. Te Hellevoetsluis hebben dezer dagen on geregeldheden plaats gehad. Ten gevolge van een besluit van den gemeenteraad, bij 't welk voor nu zes weken de broodzetting werd afgeschaft, maak ten de bakkers een coalitie waardoor de prijs van het brood gedurig werd opgevoerd. Daarop her stelde de gemeenteraad de broodzetting, ze stelde den broodprijs ruim hoog, maar de bakkers, die nu ontevreden waren, sloten hunne winkels eu er was weldra brood gebrek. Alles bleef echter kalm de gemeenteraad vergaderdeen liet onroiddelijk 1000 kilo brood uit Rotterdam komenterwijl ze met bakkers uit Brielle onderhandelden om de gemeente dagelijks van 1000 i. 1500 kilo brood te voorzien. Ten zes ure was op deze wijze te Hellevoetsluis brood te bekomen h 22 ct. per kilo. Tegen 8 ure kregen eenige honderde jongens het in hun hoofd vkaas— en broodvolk* te spe len. In lange rij liepen ze langs de kaden, den pas markerende met het geroep van vbrood 1 brood l» weldra bragt dit volwassenen op de

Schager Courant | 1870 | | pagina 1