verre van aangenaam. Bij de weifelende politie van den koning, waren het toch voor de laatsten, die gesteund door het 150.000 man sterke be zettingsleger van de heilige alliantie, het meest hunne beginselen wisten te doen zegevieren. Plus royalistes que le roi. Wisten ze verschillende maat regelen door te drijven, die aan eene herstelling der toestanden van voor 1789 deden denken en die het grootste gedeelte van het volk onmogelijk lijdelijk kon blijven aanzien. Aanvankelijk echter wist het gematigd gedeelte van het ministerie en daaronder vooral Decazes den koning te bewegen, de koningsgezinde kamer te ontbinden en een nieuwe te doen verkiezen. De koning deed zelf aan de betrokkendc mogendheden het voorstel tot terugroeping der gehaatte bezet tingstroepen, die in 1817 en 1818 Frankrijk verlieten, en Decazes de meest liberale der raads lieden van de kroon werd eerste minister. Het scheen voor een oogenbÜk dat langs constitutie- neelen weg een betere toekomst zich zou openen toen de koning door den moord gepleegd op den hertog van Berry op eens op den goeden weg werd gestuit. liet ministerie Decazes, door de royalisten be schuldigd van door zijne vrijzinnige beginselen den moordenaar het wapen in de hand te heb ben gegeven viel en de koningsgezinde partij onder dcu hertog de Richelieu en den graaf de Villèle kwam op nieuw aan het roer. Het ge lukkig gevolg waarmee onder dit ministerie de in Spanje uitgebarsten omweuteling door de fran- sche wapenen, onder den hertog van Augoulêmc werd onderdrukt gaven het meerdere vastheid en toen in 1821 Bodewijk XVIII hut rijk aan zijn broeder den graaf van Artois naliet scheen, in dcu strijd der beginselen de zege ten gunste van het monarchale koningschap beslist. Wij zeggen scheen,// want al had men Lode- Scliwalback eii de Napoleonideu VI. Hier commissariszijn mijne papieren neem zeen breng ze aan dongene die u heeft ge- 1 zonden Maar zeg er bijZoodra iemand anders i dan ik dit kistje opentzoodra een nieuwsgierig j oog op de papieren durft te vallen zal er iets gebeurenwaarvan de echo door de wereld zal klinken. Dit kistje behelst niets dan afschriften waarvan de originele stukken te Londen in zekere handen worden bewaard. Ga nu heen en zeg hetgeen gij hebt gehoord aan uw meester. Zeg dat hij eerst instructies bij den keizer vraagteer hij het waagt zich te com- promitteeren. Dit kistje kan de keizer krijgen maar wat hij er bij wint, verliest hij aan de an dere zijde tienvoudig. Hij krijgt de copien zijner brieven aan Miss Gordon en dan worden de originele bij millioe- nen gedrukt en door de wereld verspreid. De commissaris waagde het niet het kistje mee te nemen. Beangst verliet hij Mevrouw Solmes om verdere instructies te halen. De beslissing viel ten gunste van Mevrouw Solmes. Zij moest Frankrijk verlaten maar ove rigens bleef zij ongedeerd. Een officier der gens- darmes bragt haar naar de grenzen. Toen hij haar verlietzeide zij lagcliend tot hem Als gij den keizer spreekt, moet gij hem van mijnent wege zeggendat hij nu twintig jaar geleden eveneens door gensdarmes door Frankrijk werd ge voerd van Straatburg naar Brest en dat men hem daar dwong naar Amerika over te steken. Toch kwam hij in Frankrijk terug ik hoop er ook weer te komen. Mevrouw Solmes rustte te Aix les Bains van hare ongelukkige reis uit en scheepte zich ver volgens te Genua in voor hare reis naar het eiland Yersey. Weder zijn eenige jaren verloopen de magtige fransche keizer is echter altijd onrustig als hij aan zijn nichtje denktdat in Savoije woont. wijk XYin geduld, Karei X, die de incarnatie 1 was van het oude koningschap zou het onder vinden, dat het volk in 1789 voor goed met dien regeeringsvorm had gebrokendat die in het Frankrijk der 19de eeuw eene onmogelijkheid was gewaden. Het geheele bestuur van Karei X is één strijd geweest tegen zelfs de eenvoudigste beginselen van den nieuweren tijd. Invoering voor een ze venjarige verkiezing voor de kamers, schadeloos stelling der uitgewekenen, door het aanwijzen eener som van dnizend millioenwaartoe de middelen gevonden werden door eene reductie van den interest der staatsschuld van 5 op 4 percenteen strenge wet tegen de heiligschennis, een voorstel om het eerstgeboorteregt bij erfopvolging wederom in te voeren, een ander dat de vrijheid der druk pers geheel vernietigde, ziedaar zoovele regerings daden, die toch wel eenigen grond gaven voor de vor dering om het gehaatte ministerie Villèle weg te zenden. In 1827 bij eene door den koning gehouden wapenschouwing gingen er van uit de nationale garde stemmen daartoe op. De koning antwoordde dat hij gekomen was om huldigingen, niet om vermaningen te ontvangen. Was het wonder dat die hulde niet van harte werd gebragt, toen den volgenden dag de ontbinding der nationale garde bij koninklijk besluit werd gelast. De koning was eindelijk, nadat de verkiezingen in Januarij 1828 voor een groot deel in liberalen zin waren uitge- i vallen, wel genoodzaakt den ministers hun afscheid te geven. Doch reeds al te zeer had de stelsel- i matige onderdrukking van den volksgeest de harts- i togten geprikkeld, te scherp stonden de partijen tegenover elkander. Het conciliente ministerie Martiquae viel in het volgend jaar en met de be noeming van het ministerie 1'olujnac had de ko ning zijn eigen vonnis onderteekend. Bij de ope- Hij weet dat zij behalve de erfenis van Sue ook nog brieven bezit, die zijn doodvijand Victor Hugo haar heeft uitgeleverd. Hij weet heten is tegen over haar magtcloos. Kon hij maar vrede maken met deze gevaarlijke vrouw Deze wil hem echter uit den weg gaan en zich en haar kistje buiten zijne magt houden. Hij heeft iutusschen Savoije geannexeerd en Marie Solmes wil niet blijvenwaar hij heerscht. Doch waar heen tal zij gaan Aix les Baiusdat zij lief heeft gekregen als haar tweede woonplaatsbehoort aan Frankrijk Nizza eveneens. Zij peinst over Geneve. Hij denkt aan verzoening en de annexatie van Savoije biedt h<-m, zoo hij meenteen gunstige 1 gelegenheid. Hij schrijft haar hartelijkdat het hem leed zal doen als zij uit het haar liefge- wordene Savoije gaat verhuizen om hem. Zij kan i blijven waar zij is de verbannings brief trekt hij inen het zal hem genoegen doen als zij hem i de gelegenheid wil verschaffen haar persoonlijk te verzekeren dat hij niets liever wenschtdan alle misverstand en al het gebeurde met den sluijer der vergezeldheid te bedekken. Hij verzoekt haar naar Vichij te komenwaar hij de gansche aan gelegenheid met haar wil regelen. Mevrouw Solmes zegeviert. De keizer is alleen in Vichij waarom zal zij er niet heengaan Zij haat toch eigenlijk slechts zijue gemalin. Met den keizer kon zij wel een afzonderlijken vrede sluiten zijn geld kon zij heel goed gebruiken. Wanneer hij niet over haar kistje wil spreken dat zij voor geen millioenen wil afstaan is er wel verzoening mogelijk. Zij gaat naar Vichy. De keizer ontvangt haar hartelijk. Als gij in uwe eenzaamheid niet reeds te veel smaak hebt gekregen om ze- te verlatenwil ik u een voorslag doen Mevrouw Izeide Napoleon. Laat hooren oom keizer was het nonchalante ant woord op den zelfden toon dien zij tien jaren geleden tegen Louis Napoleon voerde. Ik zou wenschen, dat gij iemand die morgen te Vichy komteens meer van nahij leerdet kennenzeide de keizer. Gü k»m nip* mnni vindon m... ning der kamers in Maart 1830 bleek ten duide. lijkste het plan om wat het charter nog gered had van de beginselen der revolutie, voor goed aan het volk te ontnemen. Wordt vervolgd. GEMENGDE BEKIGTEN. Op de jongste vergadering van het Dept. B e e s d der M.tot N. van 't A. werd door een der leden de aandacht gevestigd op het geringe gebruik 't welk aldaar van de Volks-bibliotheek gemaakt wordt. Ook toonde Z. E. aan dat op plaatsen, waar de schoolkinderen honne leer- en leesboeken, als eigendom der gemeenteniet kunnen of mo gen naar huis nemeneen der hechtste banden verbroken is welke huis en school binden kunnen. Op grond hiervan stelde spreker voor de oprigting eener kinder-bibliotbeek, door en in het Departement Beesd van genoemde Maatschappij. Dit voorstel is met algemeene stemmen aange nomen. Te Echten waren dezer dagen verscheidene schapen ziek van eene kudde o. a stierven er zes. Het is thans geblekendat bet insmeren met kwik (een middel tegen huidziekte) de oorzaak is. Toen de overige zieke dieren DÏet meer in gesmeerd werdenherstelden ze. Men schryft uit Meppel van 4 Dec. De ijs baan verschafte hedeu reeds aan een menigte schaat senrijders groot genot. Het heerlijkst weder be gunstigde dit geliefkoosd wintervermaak dat ruim haan heeft op de wijd uitgestrekte geïnundeerde lauden. iet mmê. dp In een der dagbladen van Tours leest men: „Men deelt ons een op zijn pas gesproken woord mede hetwelk bewaard verdient te worden. Bij het binnenrijden der gemeente Chetannes in het dis trict Ferrièresontmoette een Pruissisch verken- nings-piket een grijsaard van 80 jaren Berrony genaamd. Waar steekt hier de vijand?" riep de aanvoerder van het detachement den achtbaren borger op ruwen toon toe. vDe vijand vroeg de moedige grijsaard zich omkeerende en den of ficier driest aanziende„de vijand Die zjjt gij Volgens onzen zegsman heeft de oude Perrony zijn kordaat antwoord al te zwaar met den dood geboet.» hij zal binnen kort een groote rol in de wereld komedie spelen. Ik wunschte u aan die rol te doen deelnemenals de man u bevalt. Zij begon luide te lagchen. Sedert wanneer zijn de keizers koppelaars ge worden oom vroeg zij half spottend half sar- kastisch. Eens was ikomdat ik zelf arm was gedwon gen u eene dienst te weigeren'zeide de keizer schertsend, daarvoor wil ik u heden schadeloos stellen door u een goede partij aan te bieden. Ik zal dien man eens goed aankijkenHoe heet hij Rattazzi. i Spreekt gij van den Italiaanschen advocaat Rat- tazzi Ook Cavour begon als advocaatwas het lag- chende antwoord des keizers. Dat dus zoo veel wil zeggenalsRattazzi zal Minister worden En kuut gij nu niet na der zeggenwelke rol ik zal spelen Word eerst mevrouw Rattazzidan komt de rest van zelf! riep de keizer lagchendzonder zijne vooreigtige stelling te verlaten. Alleen kan ik u zeggendat mijne nicht niet zonder huwe- lijKS goed de gemalin van den I%diaanschen Staats man zon worden. Op het woord Staatsman legde de keizer een ij zonderen nadruk en nu mogt mevrouw Solmes daaruit opmaken wat zij verkoos. De verlokking was groot. De huwelijksgift alleen was reeds niet te versmadende rehabilitering als lid des kei zer ijken huizesgold ook iets in de oogen der wereld 6 Maar die toekomstige rol Waarin kon die be staan Mevrouw Solmes eerste gedachte was die aan hare vijandinde keizerin. Als zij mevrouw Rat tazzi werdkon het haar niet ontbreken aan ge egenheden zich op Eugenie te wreken. De keizerin deed ook aan politiek, welnu dan kon zij haar ook op dat gebied bekampen. De dagen er onmacht zouden voorbij zijn en zij de voor- bijgeziene, de in het stof getrapte, zou tot eene hoog te stiu/en vurb», l.;...:.

Schager Courant | 1870 | | pagina 5