heid. Dat oordeel levert helaas een nieuw bewijs van den kouden slechts winst berekenden geestdie zich in de laatste tw;ntig jaren van Engeland* bevolking heeft meester gemaakt: op Engeland ia van toe passing wat voor een groote eeuw de engelsche dichter Goldsmith van Nederland zong, voor de aanlokselen van het goud vliedt de zucht voor al wat edel is. Alleen voor tijdelijke welvaart en bloei van nijverheid hebben de engelsche staats lieden en staatkundigen oogen. Een kampstrijd voor nationale eer en voor be ginsels schijnt in hun oog eene dwaasheid. Hoe Frankrijk zon niets gewonnen hebben door den in de twee laatste maanden betoonden moed en het heeft daardoor de verloren sympathie der wereld en de nationale eer herwonnen. Zelfs als liet nu over wonnen den vrede moest sluiten, zoude het met voldoening op den ongelijken kampstrijd kunnen zien. Ook zelfs uit het oogpunt van tijdelijke welvaart zal de voorzetting van den kamp Frank rijk voordcel verschaffen, want die betoonde moed zal Duitschlaud weerhouden om al te overdrevene eischen doen, die krachtsinspanning zal bij de Duitschcrs eene levendige vrees gaande houden en in het vervolg zal die vrees tot een ringmuur voor Frankrijk strekken. Maar voor dat alles heb ben de meeste Engelschen van heden geene oogen meer, wat geen geld opgelsvert heeft in hunne schatting geen waardewat deert het hun of het nakroost eens van hen als tnaunen zonder inoed en eer zal spreken, het is voldoende als men van hen eens als praktische mannen, die veel geld be zaten, zaf gewagen. De voorspelling van Dj Costa niet Ierlands hon ger maar Londeus rijkdom zul Engeland ten val •trekken, wordt meer en meer bewaarheid. Die verecring van het goud apreekt in alles wat ons uit Engeland overwaait. Het aan Engeland ont leende spreekwoord t ij d is geld drukt op die verceriug den stempel «het door veleu ook bij ons al te zeer geroemde werk vau Samuel Smiles, help u z e 1 v e n, is het ook eigenilijk niet in vele opziglen eene bewierook ing vau de goden der tijdelijke welvaart En wordt in die zoogenaamde christelijke engelsche romans niet een christendom, van rijkdom en welvaart vergezeld, als het ideaal van alle godsdiensten gehuldigd Een Eugelschman zelve heeft die overdreven vereeriug van tijdelijke welvaart naar waarheid ge- teekend, ala hij zegt: menig industrieel te Man chester en Birmingham doet zich zelve de vraag, waarom toch Christus zich heeft laten kruizigen om de wereld te verlossen en waarom hij niet liever eene groote katoenfabriek waariu eenige duizende arbeiders hun brood konden vinden, had opgerigt Deze afgoderij van tijdelijke welvaart zal Engelanda ondergang na zich slepen, mogeiyk en God geve dat zulka het geval moge zijn, zal een edeler geest bij dat volk ontwakenmaar zeker is het dat het evea als Frankrijk door de zware school der beproeving zal moeten doorgaan Xederd. Herv. 1754; Evang. Luth. 22; Herstel- s kindje een ongestoorde gezondheid genoot, niet- de Luth.— Doopsgezinde 109; Keinonstr. 7 tegenstaande het zich steeds in den besmette at- GEMENGDE BEttlGTEN. Staat van bevolking dei gemeente Sc hagen. Mar.n. Vrouw Bevolk, op 31 Decemb. 1869. Iu 1870 geboren 55 54 Van elders ingek. 195 198 1289 1359 250 252 1539 1611 In 1870 overleden 27 32 Naar elders vertrok. 147 135 174 167 1365 1444 Bevolking op 31 Dec. 1870. 2809 De indeeling der bevolking was voor de ver schillende gezindheden als volgt Roomsch Cath. 891; Oud-RoomschenNederd. Israël. 26. Een te Parijs opgesloten correspondent deelt mededat het Fransche gouvernement een grootcn voorraad Hollandsche kaas op den vijand heeft bcmagtigd en dat deze zoo welkom is dat er een nieuwe polka ia gecomponeerd die den titel draagt«Polka au fromage d' Hollaude. Met het oog op den winterwelke dit jaar zoo vroeg is ingevallen als we in ongeveer 20 jaren niet gewoon warenzegt de Fr. Crt. o. a. het volgende «Maar dat men ook niet vergete de noodige voorzigtigheid in acht te nemen. Hoewel het ijs taai en gezond isheeft het nog overal niet die dikte welke gevorderd wordt om eenige dui zende menschen te dragenwat al te ligt van eene ijsbaan wordt gevergd bij stads-hardrijderijen. Men zij er aan gedachtig, dat in 1791 te Leeu warden een geheelc ijsbaan zonk zoodat honderde menschen wij meenen dat er veertien hon derd waren daarbij het leven verloren. Ook herinneren wij aan den meermalen door ons gegeven raad om bij het tegeurijden steeds regta af te wijken. Nog hebben wij opgemerkt, dat vele lieden de gewoonte hebben op het ijs glazen sigarenpijpjes in den mond te houdeualleen de herinnering zal genoegzaam zijn om ieder het gevanrlijke van die gewoonte te doen inzien. Eeue sigaar zonder pijpje kan bij het vallen of botsen niet ligt kwaaddoch die glazen pijpjes kunnen de schromelijkste ongelukken veroorzakeu.« Men meldt uit Maastricht van 9 Januarij Terwijl gisteren avond eene oude vrouw bezig was een petroleum-lamp te vullenontvlamde de olie en deelde zich aan hare kleederen mede. Al leen zich in huis bevindende liep zij de straat op en wierp zich voor eene zich aldaar bevindende stadspomp. Hoewel dadelijk hulp kwam opdagen heeft zij toch znlke zware brandwondenvooral uan de keelbekomen dat men vreest haar uiet in het leven te behouden. Eene regtstreeksche telegraaflijn naar lava is thans gereed en in dienst gesteld. Het tarief voor een enkelvoudig telegram van 20 woorden bedraagt: naar Batavia f73,25 naar de kantoren bewesten Samarang f 75.25. De heer Le Rutte geeft in het Dagblad van 's Gravenhage de volgende staaltjes van de besmettelijkheid der pokken en de doeltreffend heid der vaccinatie en hervapcinatie. Ze zijn de zer dagen in de residentie door hem waargenomen. In een huisgezin bestaande nit zes kinderen waren de drie ondste meisjes van 14 11 en 9 jaarbehoorlijk gevaccineerd de drie jongste, een meisje van 13 maanden, een van 3 Jaar en een jongentje van 6 jaarwaren niet gevaccineerd. Allen genoten tot vódr 14 dagen een bloeijende gezindheid. Het waren lievefrissclie goed ge voedde kinderen. Daar treedt het pokkengif de woning binnen en zoekt zijn slachtoffers. Allen sliepen in één vertrek. Binnen weinige dagen stierf het jongste kind vreeaelijk misvormd. Het jongentje van 6 jaren ia stervendeonder eeD smartelijk lijden het derde niet ingeënt kind is hevig aangetast. De overige drie kinderen die ingeëut zijn slapen in dezelfde kamer zijn per fect gezond en welen het pokkengif is niet in slaat geweestde gezondheid dier schepseltjes te verstoren In een tweede huisgezin werd thans zijn hulp in geroepen. Ook daar waren zes kinderen aan wezig die een goede gezondheid genotentoen het pokkeDgif er zich vertoonde. Van die zes kinde ren was alleen het oudste 21 jaar oud goed gevaccineerd; de overige vijf kinderen, 13, 11, 6 3 en 1 jaar waren niet iDgeënt. De ondste dochter kreeg een geringe ongesteldheid er ver toonden zich eenige waterpokken en na een paar dagen hervatte zij hare bezigheden. De vijf ove rige kinderen werden hevig aangetast en zwaar geschonden voor hun geheele levendoch de ou ders mogen zich in hun blijvend bezit verhengen Bij een derde huisgezin waren drie kinderen aanwezigallen sliepen in één kamer. Het oud ste meisje3 jaar oudwas ingeëntde twee overige2 en 1 jaar oudniet. De twee jong- sten werden aangetast en doorstonden gelukkig een hevig ziekteprocesterwijl het derde ingeente mospheer bevond. De volgende brief isvolgens Het Noor den uit Groningen verzonden Atn het departement van financienafdee- ling posterijen's Hage. Ingevolge de nota aan den voet dezer brief kaart had ik het voornemen uwe exellentie zulk een kaart te zenden, geschreven niet met inkt, ook niet met potlood, maar met *andersins«. Mij ne pogingen om die schrijfstof te bekomen zijn tot dusverre zonder gevolg geblevenweshalve ik de eer heb tot uw excellentie het eerbiedig maar dringend verzoek te richten mij het rijks»- dépot aan te wijzen waar genoemde schrijfstof te bekomen is. «Ik heb de eer te zijn met de meeste hoogachting: «Uwer excellenties onderdanige dienaar P. Snoek-// Den 2den dezer maand herdacht de heer A. Egmóndonderwijzer in de Whereneen ge hucht onder de gemeente Hoogwoud, zijne vijf entwintigjarige ambts-vervulling aldaar.f De vele blijken van belangstellingdie hij ontving, waren voor hem van te hooger waardeomdat hij ge durende zijn diensttijd o. a. nog in het laatste jaarwel eens blootstond aan onverdiende althans overdreven beschuldigingen. Nevens geschenken van de schoolLinderen oudleerlingen particulie ren en collega's werd hem door den burgemeester, A. O. de Riddernamens den Gemeenteraad een fraaije penduledoor dr. J. A. Bruins, pre dikant te Aartswouduamens het bestuur der Vereeniging tot bevordering van geregeld school bezoek een barometer, en door dr. J. C. van Zelm namens de rederijkerskamer «de Phoenix«. een portefeuille met zilveren slot en een kostbaar boekgeschenk aangeboden. Des avonds vereenigde zich een groot aantal vrienden van den jubilaris in diens woning waar tot laat iu den nacht werd feestgevierd. Te Groningen is andermaal een oude vrouw dood in hare woning gevonden. Toen uien in hare woning kwam, vond men haar zonder vuur aan den haard dood op den grond liggen. Dezer dagen had de rentenier Franciscus Stroukxoud 80 jaren en wonende te Echt, den ganschen dag zijne woning gesloten gehouden. Dit verwekte opspraak en verscheidene ingezetenen hadden den mandie overigens niet alleen zeer spaarzaam leefde maar ook menschenschuw was en diensvolgens slechts zelden met anderen in aan raking kwam van buiten toegeroepen om te mo gen vernemen of hij nog leefde. Later hoorde men een hevig gekermwaarop een der te Echt gestationeerde maréchausées door een uitgebroken glasruit het huis binnenklom. Hij vond Stroukx half bevroren hoewel nog niet dood naast zijn bed op den grond liggen. De spoedig ingeroepen geneeskundige hulp mocht evenwel niet baten want terwijl men hem verzorgde gaf hij deu geest^ In de vorige week had te Deventer een droevig ongeluk plaats. Eeu jongelingdie met zijne aanstaande van Diepenveen was overgekomen, wilde langs dien weg weder huiswaarts keeren. Digt bij d» stad hadden zij echter het ongeluk door het ijs te zakken. Het meisje werd gered doch de jongeling is verdronken. Ala een zeldzaamheid van ongewone lig- chaamskrachten deelt men mede dat R. Bijlstra, te Haulerwijkop 88jarigen leeftijd nog dage lijks schaatsen rijdt met eene vlugheid die menig jongeling beschaamt. Dat het hem niet aan moed ontbreekt, bewijst zijn gezegde: «As 't goed iss blieuwtrid ik takommende freed binne en hwer- om nei Ljouwert.« (Als het goed ijs blijft; rijd ik s. a. Vrijdag heen en terug naar Leeuwarden.) Haulerwijk en Leeuwarden liggen p. m. 10 uur gaans van elkander. Een Fransch blad meldt het volgende «Wij zijn in een der ambulances, 't Is drie ure namiddag. De zieken rusten op hunne leger steden de bezoeken zijn afgelegd de kwetsuren verbonden. Op dat unr van den dag is het be trekkelijk kalm in de hospitalen. De stilte wordt alleen afgebroken door het gekerm van iemand die pas geopereerd is, of door den ligten tred van een zuster van liefdadigheid. De deur gaat zachtkens open om eene vrouw binnen te latenslank en b(eek. Zij is in rouw-

Schager Courant | 1871 | | pagina 2