Eugenie van Montije, Gravin van Tebu vroeger keizerin van Frankrijk. GEMENGDE BERIGTEN. Burgerlijke stand der gemeente Schagen Burgerl. stand der gemeente Barsingerhorn Burgerl. Stand der gemeento St. Maarten Dat christendom heeft grootere rijken dan Alex-1 ander de Qrooten veroverd, meerdere zegepralen dan de Bomeinen behaald, maar krijgsznehtige, als hij de vloekkreten der verjaagde goden en het angst geschreeuw van de verslagen priesterschaar vernam, vermoedde hij dan nooit dat het hart der menschhcid zijn zegevierende banieren niet langer volgde, maar dat het weende met de duizenden kranken en zwakken, die in stille tranen stortten om het gemis van de verwoeste voorouderlijke gods dienst En zal het christendom voortgaan op dezen weg der verwoesting, zal het voortgaan met de andere godsdiensten te verontrusten, zal het den Maho- medanen hun Mahomed en den Chinezen hun Con- fucius ontheiligen? eu dat alleen om het genot te hebben van op eenige millioenen naamchriste nen meer te kunnen roemen De voortplanters en nitbreiders der hervorming vielen in dezelfde fout als de verkondigers van het christendom, de hervorming was bestemd om het bedorven wezen van het christendom te reinigen, dat christendom was veranderd in een dienst van vormen die vormen met een nienw leven te bezielen, maar niet om ze te breken, was de roeping der hervorming, zij verloor dat uit het oog, van daar de bloedige strijd, dien zij deed ontstaanvan daar de scheuring in de kerk. En na drie en een halve eeuw vsn droevige ondervinding moest men toch eindelijk inzien, dat de worsteling van godsdienst tegen godsdienst eene even nootlottige als nuttelooze is. En toch wat al moeite wordt van weerszijden aangewend van zielen te winnen teil eencmale vergetende dat de mensch gewoonlijk alleen ware vrede kan vinden bij zijn voorvaderlijk geloof. In elk geloof vindt men de overvloedige gelegenheid om alle edele gezindheden des harten tot volle ontwikkeling te laten komen, in iedere godsdienst is voor iedere zoekende ziel licht genoeg te vin den. De roepstem moest gaan tot allen blijf in de godsdienst waarin gij zijt opgevoed, maar zoek door zelfveredeling die godsdienst tot hooger adel te brengen. Er ligt een diepe waarheid in het geen men verhaalt van den ouden frieschen koning Radboud, deze trok ziju voet uit de doop vont, toen hij vernam dat er een eeuwige scheids muur tusschen hem en zijn vaderen zoude ver rijzen, een godsdienst, die zulke eene geweldadige Zij is niet zoo jong meermaar toch zeer schoon. Op den 5 Mei dezes jaar zal zij vijf en veertig jaren wordeo. Van vaderszijde stamt zij nit oud spaansch bloed hare moeder was van Schotsche afkomst. De voorvaderen van deze vluchtten uit Schotlandna den val der Stuarts om in het recht geloovige Spanje geloof en leven te redden. Eugenie is de tweede dochter van den graaf van Montije. Zij bracht hare jeugd meestal op reis door eu bezocht in begeleiding harer moeder het meest Engeland en Frankrijk. Om hare uitstekende schoonheid verwekte zij on der den titel van gravin van Teba overal veel opzien. Over de jengd van de vroegere keizerin zijn echter weinig berichten. Nadat zij tot magt en hoogheid geklommen waswerd een schandaal croniek opgesteld over dit deel haars levens waarin de avontuurlijkste liefdes-geschiedenissen die zij in Granade moet gehad hebbenvoorko men. Maar deze pikante stukken zijn niet bewe zen daarom laten wij nadie in dit opstelletje in te lasschen. Daarenboven hebben wij met het bijzondere leven van gravin van Montije niet te maken en in alle gevalle is het zekerdat zij gedurende den tijd dat zij keizerin wasde kunst heeft verstaan den praatznehtigen Parijzenaar scheiding vordert is geen weldaad. Dat dan het j christendom zijn zucht tot veroveren zich uit het hoofd stelledat de verschillende kerken hare vijandige gezindheid jegens elkander afleggen, ter-1 wijl zij met elkander twisten Yergeten zij hare j roeping terwijl de herders kijven worden dc kud den door wolven verscheurd. Het christendom houde op eene bepaalde gods dienst te zijn, maar het streve er naar de ziel van iedere godsdienst te worden, het streve er naar aan iedere godsdienst vau wat naain of wat ka rakter ook, een nieuw licht en een nienw leven te geven, het trachte de warmte van zijn gevoel en zijn harte inede te deelen aan dc andere wijze van godsvereering, die godsdienst van het zoekende verstand, aan welke men den naam van wijsbe geerte heeft gegeven. Gelijk in vele andere za ken zoo heeft de menschheid ook in het chris tendom te vroeg de eenheid gewilddie eenheid kan slechts langs den weg der inenigvuldigste ver scheidenheid worden verkregeu. Dan alleen als Je zus godsdienst alle godsdiensten met haar verhe ven geest heeft doordrongen zal de eenheid van de ware godvereering gekomen zijn. Heilige gods dienstige verdraagzaamheid is de eenige weg tot die eenheid. Wij nemen de vrijheidmet eenigen nadruk de aandacht te vestigen op achterstaande adver- tentie betreffende eene Soirée Musicale, te geven door een blinden pianist, den heer J. J. Oord, 1 onder medewerking van den heer Otto Jr. en van eenige liefhebbers uit deze gemeente. Het is niet alleen de kommervolle toestand van den heer Oord (wat is treuriger, dan arm en blind te zijn die ons doet hopen, dat deze soirée door een talrijk gezelschap bezocht zal worden j maar wij durven ook zijn spel met gerustheid 1 aanbevelen. Hij doet der opleiding hem gegeven in het Blinden—Instituut te Amsterdamwaarlijk j eer aan op vele plaatsen heeft hij zich reeds doen i hooren zoo als te Purmerend aan de Zaan on- langs te Nieuwediepen oversl maakte hij op het i aandachtig luisterend publiek een diepen indruk I door zijn prachtige en gevoelvolle voordracht van 1 stukken uit Beethoven Mendelstohn Thalberg i enz. Overal mogt zijn wezenlijk musicaal talent j een wel verdienden lof inoogsten. Wie hem daar eenige oogenblikken hoorden bewonderen zijne vlugheid zijne vastheid in het aanslaan en twij- 1 felen nietof ook hier zal zijn keurig spel vol- i doen aan allen, die eenigen prijs stellen op goede muziek. Wij durven dus een genotvollen avond belooven aan allen, die a. s. Vrijdag in de zaal geen aanleiding tot schandaal te gegeven. Ware zij als keizerin zoo bij de hand geweest als zij was als vrouwzij zou onder de regentessen van het fransche rijk een waardige plaats innemen. Hare verloving met den keizer was hoogst een voudig. Napoleon was na den coup d' etat kei zer geworden en voelde na de licht verklaarbare behoefte zijne dynastie te grondvesten. Aan de huwbare prinsessen van Europa scheen echter in dien tijd eenige weken na den coup d' état de partij niet aoliede genoeg. Toen was men aller wege in meening dat het pas ge-1 stichte keizerrijk slechts eenige jaren zon duren. De bescheidene vragen welke Napoleon intusschen i aan verscheidene hoven liet doenvonden een meer dan koele ontvangst en de keizer kreeg als vrijer menigen korf. Nu had reeds zijn oom door zijn huwelijk met Josephine een mesaillanae gedaan waarom kon zijn neef het ook niet doen buiten een geboren vorstin Juist was de schoone 2 7jarige gravin uit Gra- nada op de parijsche bals verschenen. Zij had door hare verblindende schoonheidhaar fijn ge sneden edel gelaat met het gond blonde haar haar slanke gestalte ook de opmerkzaamheid des keizers getrokken. De keizer was haar welwillend te gemoet gekomen en had haar menige beleefd heid bewezen. Men spreekt zelfs van glansrijke aanbiedingen die hij haar zou gedaan hebben maar die zij als fijne rekenaarster had afgeslagen- Wie iegtmatige gade van een heerscher vanFrank. *an Knikker zullen zamenkomengenotvol door het bewustzijn van een ongelakkige te helpen in zijn aller droevigst lotgenotvol door het bewonderenswaardig spel van den blinden pianist zelve genotvol niet het minst zeker door de medewerking belangeloos toegezegd behalve door eenige liefhebbers mede door den heer Ot to Jr. wiens naam hier zoo gunstig bekend is, dat bet noemen van dien naam alleen elke verdere aanbeveling overbodig maakt. Ingeschreven van 13 20 Febrnarij 1871. GEBOREN 15 Febr. Betje dochter van Da- vid Beltman en Hendrika de Vries. 16 Febr. Jannetje, dochter van Pieter Snijders en Marijtje Hausman. 16 dito. Johanneazoon van Jaco- bus Martinus Meiten en Johanna Smit. 16 dito. Jansje dochter van Willem Wit en Aaltje Langereia. 16 dito. Maria, dochter van Dirk van Marken en Martijntje Schier. ONDERTROUWD: 17 Febr Willem Keijzer, jm. wonende te Winkel en Guurtje Berkhout jd. wonende te Schagen. 17 dito. Jacob Berk hout jm. cn Jannetje Kelder wed. van Jan Bleek, beide wonende te Schagen. GETROUWD Geene. OVERLEDEN13 Febr. Gerrit Kossen echt genoot van Martje Jongerling, oud 39 jaar. 15 dito. Een levenloos kind van Jan Heddes en Stijntje Lok at. Ingeschreven vsn 14 21 Febrnarij 1871. GEBOREN 14 Feb. Trijntje, dochter vsn Jorhem Waiboer en van Grietjel Kaaren; 15 dito Dieowertje, dochter vsn Jozef Frederiks en vsn AntjeSchipper 16 dito Antje, dochter van Jan Kljkes en vsn Hillegonda Spaans19 dito Hendrik, zoon vsn Rouwke Klant en van Petronella Essenius; UO dito Arie, zoon van Dirk Rast en van Trijntje van der Oord; 20 dito Anna Maria Cbatharina, dochter van Jakob van der Oord en van Anna Catharina Nagelhout. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: Geene OVERLEDEN: 17 Feb. Twee levenloos aange geven kinderen van Jau Koning eu vsn Cornelia Astuling Groen. Ingeschreven van 7 21 Februarij 1871. GEBOREN 10 Feh. Abraham, zoon van l'ieter Klerk en Gunrtje Volkers. ONDERTROUWD: 18 Feb. Gerrit Raderaaker te Zijpe en Catharina Wit te St. Maarten. GEHUWD: Feb. Jan Peetoom wedu wenaar van Trijntje de Geus oud 56 jaren, en Guurtje Strijbia jd. oud 32 jaren. OVERLEDEN: Geene rijk kan wordenheeft waarlijk ook geen lust in het lot eener Montespan. Daar nu de gunst der Spaansche slechts door den priesterlijken zegen was te koopenen daar de keizer overal elders den korf kreeg besloot hij Eugenie de Montije te haven. Op 22 Jannarij 1855 riep hij de groote staats-ligchamen bijeen en toonde hen officieel de acte zijner verlooving en de keus welke hij had gedaan. In de rede die hij bij deze gelegenheid voor Frankrijkvoor geheel Europa uitsprakberiep de keizer er zich op dat een huwelijk geen staats zaak maar een bijzondere aangelegenheid was. Over de dame zijner keuze zeide hij woordelijk het volgendeZijdie het voorwerp mijner keu ze geworden is stamt uit edel bloed. Zij is door haar hartdoor hare opvoeding en door de her innering van het door haar vader voor de zaak des keizerrijks vergoten bloed eene Fransche en bezit als Spaansche het voorregt in Frankrijk geen familieleden te bezitten, die met ambten en waar digheden moeten worden bekleed. Met alle eigen- schappen der ziel begaafd zal zij een sieraad van i den troon zijn zoo als zij in dagen van gevaar hem zal helpen schragen. Als katholieke en vro- 1 me vrouw zal zij dezelfde gebeden met mij voor Franknjks gelnk 'ten hemel zenden. Door hare minzaamheid en goedheid zal zij zoo als ik met vertrouwen hoopin dezelfde stelling als eens keizerin Josephine de deugden weer doen herleven. (Slot volgt.)

Schager Courant | 1871 | | pagina 2