Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. 2 KAART. Vrede of oorlog. M 701. Vijftiende Jaargang. Ao. 1871 ADVERTENTIEN worden voor dit blad aangenomen voor Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland door tusschenkomst van de heeren HAASENSTEIN en VOGLER, die tot dat einde hunne kantoren gevestigd hebben te: Hamburg, Frankfort a/d Main Herlijn, Leipzig, Diesden, Keulen, Stutgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausaiine. GEMEENTE AFKONDIGING. KENNISGEVING. Jagt en Visschcrij. BEKENDMAKING. Eerste zitting van den Militieraad. GEMENGDE BEKIGTE>. SCHAGER COURANT. Dit blad verschijnt op Woensdag avonddoch wordt met een bijvoegselbevattende het jongste Sehagrr- marktberigtden volgenden avond verzonden aan hen die Zulks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster. Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar 8,Franco per post f 3,60. Afzonderlijke nummers f 0,07$. Anveirrcjmëv van een tot vijf regels f 0,75; iedere regel meerder f 0,15. Grootc letters naar de ruimte die zij beslaan. E= Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aau oen rots te biin. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. De Burgemeester »»u Schegeo, breugt bij deie ter keonie «ter ingeietenen dat de auorregea ter bekoming ren jegt- «'0 viscbucten en Tan koitelooie rergunninningen tot uit» oefening der vinecherij roor het eiitoen 1871/72, ter aecrc- tarie der gemeente, roor de belanghebbenden ter ïnvnlling .erkrijgbaar aijn, degelijk» |Zon- en Feestdagen uilgeaoa- derd] de» voormiddags Tau 9 tot 12 ure. Schagrn den 28 Februarij 1871. De burgemeester voornoemd Van Dörubers; Heiden. Burgemeester en Wethouder» van Schagcn, brengen ter Kennis ran de loteliogeu dezer gemeente, behooreude tot de tigting tan het jaar IS71, dal de Militieraad, op üingtdag, «I-li 14 Haart 1871. de» roormiddaga ten 9 en oen half nar ia het Raadhuis te Uoorii zitting zal houdeu, om uitspraak te doen omtrent de vrijwilligers voor de militie en de lo- telingeu, die redenen ran vrijstelling hebben ingediend, op grond ran de bepalingen der wet rnn 19 Augnstas 1881 fStbl no. 72J; alsmede omlreat de lotelingea, die, rolgena de artt 55 en 56 der wet, niet tot de «Tienst der militie kannen werden toegelaten en nlle or.rige lotelingea. Bij art. 61 dier wet is bepaald, dat geano vrijstelling, aangevraagd wegens ziekelijke gesteldheid «f gebreken of wegen» gemi# aan lengtr wordt verleend wanneer de be trokken "loteling niet voor den miljtieraad is verschenen, zijnde dit evenwel niet toepasselijk op den Inteling die we gens ziekte gf gebreken bmteo stast ia voor Hen militie raad te verschijnen daar deze volgens art. 88 der wel. ge neeskundig tal knnueo worden onderzocht op de plaats waar hij zich bevindt. Ite bovenbedoelde loteliegen die om gemelde redenen vrijstelling van do dienst der militie verlangen worden anogemaand, om op den bepaalden tijd voor deu militieraad verac-hijnen en zich nirt ta verlaten op het ontvangen van eeu «pioepingabiljet daar het niet ontvangen van dit fciljel niet ontheft van de rerpligtiog tot het verschijnen «oor dien raad. Schagen den 25 1'ehi narij 1871. Bur^etneesiiT en Wethouders voornoemd, De Burgemeester Van Dbrnberg Heiden, De Secretaris A. Tb. Borgen. Voor ons ligt ecu t-legraiu van den navolgen den inhoud: Parijs, deu 26 Februarij 1871. Gis teren is de vrede verzekerd. De voorwaarden door de heeren Thiers en Favre eu de 15 afgevaardig den aangenomenzijn de vulgende Frankrijk staat den Elzas eu Metz afmaar Belfort zal aan Frankrijk teruggegeven worden. Frankrijk betaalt voor oorlogskosten 5 millains francs. Een gedeelte van Frankiijk en de ves tingen als Sédan zullen iu het bezit van Duitsch land blijven, tot dat de voorwaarden ten uitvoer zijn gebragt. Het pruisische leger zal Maaudag Parijs bezet ten en wel het volgende gedeelte: de Ghamps Elysées, de Are Etoilö tot aau de Place de la Concorde. De vrede zal openlijk afgekondigd worden, zoo dra de Nationale vergadering te Bordeaux de voorwaarden geratificeerd heeft. W ij hebben ons door een vorig artikel, dat een zelfde opschrift had als dit, gebonden ook op bo venstaande voorwaarden den vrede wenschclijk te achten. Het kost ons echter moeite dit te doen, want bevat dit berigt waarheid, en er is geen re delijke twijfel daaraan mogelijk, dan zijn de op gelegde voorwaarden zoo nard, dat r de mond die den vrede aanneemt te gelijker tijd de gelofte tot wraak aflegt. Wij achten dan ook de aanneming of liever de goedkeuring dier voorwaarden door de Nationale vergadering te Bordeaux hoogst onwaarschijnlijk en toch zouden wij om Fraukrijks wil eene voort zetting van den oorlog betreuren. Er zijn geen betere voorwaarden te bedingen van een vijand als Pruimen. de namen der onderhandelaars staan ons daarvoor borg en waartoe het betere geruild tegen bet slechtere. Ieder moet die voorwaarden hard vinden. Is deze oorlog een veroveringskrijg: welnu wij hebben dan vrede met de annexatie vari grondgebied, maar immers neenl ter verdediging van den vaderland- schen bodem zijn Duitschlauds zonen opgeroepen, opgekomen en gevallen. Schitterend is de over winning geweest van den aangevallene, maar on gelukkig wordt die overwinuiug misbruikt tot een middel otn de heerschzucht van eenigen te dienen. Niet alleen de Elzas wordt geannexeerd met het fiere Straatsburg maar ook Metz, de roem van Frankrijk begeert men. Is deze verovering voldoende Eene schadever goeding vau 5 milliarden franken wordt bovendien opgelegd, met bet beding van bezetting van een gedeelte van Frankrijk door Duitsche troepen tot dat de voorwaarden zullen zijn ten uitroer gelegd. Doch de zedelooste bepaling is verreweg die van de bezetting van Parijs. Men lette op dat de intocht der Pruisische troepen op Maandag zal plaats hebben. Het is duidelijk dat dit beding daardoor onttrokken is aan de ratificatie van de Nationale vergadering. De Fransche onderhande laars konden echter eene bezetting van Parijs niet voorkomen, zoodra de Pruissen, die wilden. Want Parijs ligt open eu hoewel een eerlijk manna eene capitulatie door het verdedigbare Parijs, wel ke de bezetting van Parijs scheen oit te sluiten er mocijelijk toe zou kunnen komen oui de ij dele magts ver toom ng dat hij ook de trouw kan schen den tóe te passen, schijnt de verzoeking daartoe voor Pruisen te magtig te zijn geweest. De ou derhandeling over afstand van grondgebied en be taling van oorlogskosten achten wij verdedigbaar al is de mogelijkheid ook klein te noemen voor een vruchtdragend verzet van de onderliggende partij, maar het beding van schandeals voor waarde opgelegd aan de overeenkomst over de twee eerste punten ik geloof, dat wij dit laaghartig mogen noemen. Er is in deze voorwaarden op zich zelf een groot bezwaar. Geen twijfel bestaat er bij ons aan de verbindbaarheid der overeenkomst zoo Frankrijk haar aangaat. Zich te beroepen op dwang, niet het bukken voor dwang, is lafheid. Zonder eenig voorbehoud moet berust worden ia hetgeen men aanneemt. Ilct is verraadzoo de afstand van den Elzas cn Metz geschiedt met het stilzwijgend voorbehoud om zoo spoedig mogelijk het afgestane te hernemen. Het is minder ver schoonbaar dan de St. Bartholemeus nacht, zoo Parijs zijn poorten opent en het aan zelfbedwang te kort schiet om het belecdipcn van een zijner vijanden te voorkomen. Maar de raenschelijke deugd is nog niet groot. Niets waarschijnlijker dan dat inmige stem voor den vrede gekocht zal worden door de belofte om zoo spoedig mogelijk, hetgeen men nationale eer noemt, te herstellen. Het blijft eene gebeur lijkheid dat Parijs niet ouderdoet voor Moscou. Deze afgrijselijke toekomst kan het noodzakelijk gevolg blijken van Pruisen's voorwaarden. Doch voor deze trouwbreuk blijve het Fransche volk bewaard. Het bukke voor de feiten en dat loijaal. Niet in onregt ligt het middel tegen onregt. Dit valt altijd door zich zeiven. Laat Duitschland nemen en Frankrijk geven wat bedongen is. Trckke het Duitsche leger bin nen Parijs en laat de nieuwe keizer in de Tuil- leriën slapen. Bukke Duitschland den Elzas af van Frankrijk en zette het vrij als een doorn Metz aan Frankrijk in het vleesch. Tellc het de mil- lioenen van Frankrijk naauwkeurig na en keere het uit, wat het niet noodig heeft voor een nieu wen oorlog, aan de weduwen en weezen, na Sédan door den oorlog beroofd van mannen en vaders. De geschiedenis eindigt hier niet. Er zijn buiten staatkundige list en militaire bekwaamheid nog an dere krachten in de wereld. Er is ook nog een Duitseh volk op welks eerlijkheid, politieke kuipe rijen eindelijk niets meer znllen vermogen. Al spoedig zal oorlogsroem de waarde hebben van eeu verdorde krans voor het huis en huis gezin minnende Duitschland. En dan zal met de overwinnaars worden afgerekendFrankrijk is daar toe thaus onmaglig eu had in dezen oorlog ook geen zedelijk regt op de overwinning. Wij hebben meermalen soirees bijgewoond, maar zelden smaakten wij meer genoegendan op de soiree inusicale van Vrijdag j.1. uetreven door den

Schager Courant | 1871 | | pagina 2