De jonge Koning van Spanje. Burgerlijke stand der gemeente Schagen Burgerl. stand der gemeente Barsingerhorn BEURSTIJDINGEN. Portugal, 3pC. 314 BI. Grieken5pC 94. Mexicanen 3pC 14|. LondenWisselk. zigt 11,80, 2m 11,65. Parijs57 56 J Hamburg35j 35. Bordeaux #15 dagen 56 MARKTBERIGTEN. Londensche veemarkt- spoedige tnsschenkomst van het gemeente bestaar van Z. die zijn beroep bevestigde, werd bij vrij gelaten echter niet eerder dan nadat hij het vol trekken van het doodvonnis zijner reisgenooten, wiet schuld bewezen was had bijgewoond geschiedende i dit laatste als een voorbeeld voor hem om zich niet te lichtzinnig met vreemd gezelschap in te i laten. Te Londen zijo dezer dagen zekere Finigon en diens vrouw dietegen de wettwee jonge vrouwen hadden waargezegd door middel van kaartleggen en planeten elk tot drie maanden gevangenisstraf met dwangarbeid veroordeeld- t De behoefyigen hebben te Hertogenbosch door den watersnood veel geleden. De leden der i 11. Vinceotios van Paolo rijden op karren beladen met broodrijst en warme spijzen door de stad. Dien tijd hadden er trouwplechtigheden met hin dernissen plaats. De bruiden konden natuurlijk slechts over plankeu en ste'gers de rijtuigen be reiken voor de hoeren was minder gevaar zij gingen er met grqote waterlaarzen heendoch moesten dan ook in dat baggercostnnm de plech tigheid bijwoneu. Een der bruidjes is io bet water gevallen. Het hooi is in den laatsteu tijd te de Wijk zoozeer in prijs gestegen dat dezer dagen de helft eener mijt verkocht werd voor f 300, zijnde de zelfde som waarvoor zes weken te voren de gehecle mijt aangeboden was. Jl. Woensdag is te Almelo de eerste paar denmarkt gehonden, waarop ongeveer 240 stnks werden aangevoerd. Er werd tegen hooge prijzen veel handel gedaan, voornamelijk voor Duitsche Tekening. Met het doel om de uitgave van nieuwsbladen te bevorderen, heeft de regering van Pern besloten, dat drnkkers en letterzetters vrijgesteld ziju van de schutterlijke dienst. Bij den minister van oorlog bestaat het voornemen, om de garnizoens vei wisselingen, die tegen Mei a. s. waren bevolen, tengevolge der heerschende pokkenziekte niet te doen plaats heb ben. Zondag a. s.: zegt de Times zullen de Duitsche troepen waarschijnlijk Parijs binnen trekken, evenwel zonder bijzondere plegtiglieden. Dit berigt zon overeenkomen met hetgeen de Duitsche bladeo hebben medegedeeld, dat namelijk elk regiment een soort van uitgangsdag zou hebben «in Parijs te bezien. Ze komen er dus ecnigermate als particulieren, liet zon te hard voor hen wezen later te moeten vertellen: wij hebben vier maanden voor Parijs gelegen, maar de stad zelve hebben we niet g'zien. Ingeval de intogt plaats heeft, zullen de Parij- zetiaars tenminste alie dagbladen raden bet bun aan stil tehuis blijven, de vensters en denren van hunne woniugen sluiten,' kortom, het zal den dag wezen waafop van openbaar en politiek leven niets zal worden gemerkt. Een reiziger, die wekelijks zich over de slagvelden in deu omtrek van Sédan begeeft, deelt aan de Opinion mede, dat, ondanks de sneeuw er drie voet hoog ligt, de stank, door de lijken verspreid, onhoudbaar is. Hoe moet het dan worden, wanneer het warme weder daar zal zijn? Inderdaad: wanneer de oorlogvoerende partijen beiden zijn er verpligt toe niet zeer spoedig afdoende maatregelen doen nemen, dan vreezeH wij dat Europa dep aaustaaoden zomer wreeselijke eqidemiën te wachten heeft. Maastricht. Dingsdag nacht is in de St. Maartens Kerk alhier een diefstal van geld gepleegd. De daders hebben in een vensterraam dat zich ter hoogte van drie meters boven den begane grond beviudt, een paar glasruiten verbrijzeld en zijn zoo de kerk binnen geklommen, alwaar zij een offerblok open braken en eene som van f 20 ont vreemden. Door de dieven, die tot na toe nog onbekend zijn, is een zakdoek alsmede een stak kaars in de kerk achtergelaten. Een beruchte Duitsche dief, het vorige jaar tot gevangenis veroordeeld, verzekerde de rechters na het voorlezen van ziju vounes, dat hy wel een middel zou vinden om te ontkomen, en hij heeft woord gehouden. In de gevangenis werd een menigte kleedereu schoongemaakt vau de Duitsche soldaten de dief wist een heel pakje meester te worden, liet zich door den portier bedaard de deur openen en trok de wijde wereld in. Hij had nog 12 jaar te goed. Een Bedouin, die eenigen tijd in Europa vertoefde en daar natuurlijk verbaasd stond over de Enropeesche wijze van begroeting met den hoed, gebruikte later, als hij toornig was, tot vloek: .Moge uw ziel even weinig rost hebben als de hoed van een Europeaan.# Bij den aanvang van het beleg van Parijs beeft de Nederlandscbe schilder Martinus Kuiten brouwer fijn woning fe Avon, nabij Fohtainebleau, verlaten, om dienst te nemen bij een korps franc- tireurs. Bij zijn vertrek droeg hij zijn eigendom op aan de zorg der plaatselijke autoriteit, doch deze heeft dit eigendom zoo goed beschermd en aanbevolen, dat zijn huis het ecoige in Avon is dat men geplunderd en vernield heeft. Men heeft tot de familiepapieren toe vernietigd. Wat de schilderijen betreftmen heeft er vuren mede aangemaakt. Te Schiedam heeft Zatnrdag nacht in eene branderij eene vreeselijke gebeurtenis plaats gehad. De onderknecht genaamd Simon Romein, viel in den onderbak, waarin zich heete spoeling bevond, doordien hij het deksel van den bak wilde afnemen en de daarom zich bevindende mnur gedeeltelijk inviel. Hij bield zich nog met eene hand aan een stuk van den muur vast, totdat iemand, op zijn geschreenw toegeschoten, hem greep. Doch een persoon was niet bij magte den ongelukkige ui' zijn verschrikke- lijken toestand te redden, hetgeen tenslotte geschiedde door nog twee personen. Zijn gansch ligebaam was deerlijk gebrand; alleen de hand en het hoofd zijn buiten het kokend vocht gebleven. I)e ongelukkige is spoedig overleden. Eecige schepelingen van Zr. Ms. schroef- stoomschip Vice-Admiraal Koopman gisteren bezig zijnde op 's rijks werf te Heldennet het vervoeren van steenkolen op een haudwagen, reden de lennig eener brug aan stukken, tengevolge waarvan een deel der steenkolen te water geraakte, alsmede een der manschappen, direct sprong een ander hem na; daar men echter op korten afstand bezig was de machine van genoemd stoomschip te beproeven was er op dat punt vrij wat deining in bet water waardoor beiden bewusteloos werden; een schipper en een schieman sprongen daarop te water, om too mogelijk hulp te verleenen, het was echter te vergeefs, beide eerst genoemden zijn verdronken en de laatsten hebben zich geborgen in een vaartuigje dat men hnn spoedig had toegestoken. Ingeschreven van 20 27 Februarij 1871. GEBOREN20 Febr. Dirkzoon ',van Hen drik Roozendaal en Trijntje Zwart. 21 dito. Klaas zoon van Arien Dekker en Wentje Smit. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: Geene. OVERLEDEN 19 Febr. Maria van Marken oud 8 dagen. 22 dito. Dirk Roosoud 5 jaren. Iugeschreven van 21 28 Februarij 1871. GEBOREN: 23 Feb. Trijntje, dochter van Arie Spaans en van Maartje de Vries. 24 dito. Maar ten zoon van Simon Slikker en van Dienwertje Edam. 25 dito. Jacob zoon van Cornelis Grin- wis en van Maartje Schagen. 26 dito. Martinns, zoon van Cornelis de Boer en van Petronella Al- berdina Blom. ONDERTROUWD 23 Febr. Dirk Bood jm. wooeude te Wiukel en Trijntje Kuiperjd. wo nende te Barsingerhorn.25 dito. Martinns Kwan- tes, jm. en Antje Stoel, jd. beide wonende te Barsingerhorn. GEHUWD: Geene. OVERLEDEN: Geene. Dingsdag de» J8 Feb. 1S71. Amsterd. W. S. 2|pC. 53; 3pC 62 Rusland, oude 5pC. 934 1881, 5pC Oostenrijk, Metaliek 5pC. 46} idem w idem Nationale 1854 C 534 Spanje thans 3pC. 30 Metal. Coupons f 19.924 dem nationale 24.224 Schagen 23 Februarij 1871. Aangevoerd 1 Paard f60, gelde Koeijen f70 a 190, 20 nacht. Kalveren f4 a 6, 500 vette Schapen f 23,50, Overhouders f 16 a 24,50, 12 magere Varkens f 12 a 18, 40 Biggen f5 a 8, 16 Konijnen 50 75 cis. 30 Kippen 50 a 150 ets. 25 Eenden 85 a 125 ets. per stak. Boter f 1,464 a 1,534 per kilo Kaas 35 a 45 ets. per kilo. Kipeijeren f3 per 100 stuks. Alkmaar 25 Feb. Aangevoerd 6 Paarden f 35 a 60, 21 nucht. Kalveren f 6 a 14,50, 1 3 Scha pen f 14 a 24, 30 magere Varkens f12 a 18, 92 Biggen f 4 a 9, Boter per kop 85 a 90 ets. Pnrmerende2S Feb. Boter f 1,50 a 1,60 per N. P. 50 vette Kalveren 75 a 100 ets. per N. P. 268 nncht. dito f 3 a 844 vette Varkens 47 a 58 ets. per N. P. 12 magere dito f 13 a 15, 170 Biggen f7 a 9, kipeijeren f 3,50 eend- dito f per 100. Hoorn, 22 Feb. Aangev. 7 heet. Tarwe f10, 10 heet. Gerst f6,50, 97 heet. Haver f525,42 heet. Boonep bruine f 14,56, paarden f8,25, 21 heet. Erwten, graauwo f 15, groene f 14, witte groote f 11, op monster verkochtMosterdzaad f 21, Karweizaad f 16, alles per hectoliter. Medemblik 22 Feb. Aangev. 260 kop- Boter f 1,40 per kilogr. Amsterdam, 27 Februarij. Tarwe onveran derd. Witb. Pools, f 380 per 2400 kg- Rogge in loco tot verhoogde prijzen met goe den handel: Odessa fl89;Galatz f190, Petersb. f180, 183, Archangel f192 van "boord lager cont ant zonder korting. Verder op gewone con ditiën Galatz f 192 alle3 per 2100 kg. Oplevering hooger verkocht, in deze maand f 187, 186, Maart f190, 191, 192. Lijnkoeken, f114 a 16, Petroleumf 26. Aangevoerd 2965 Runderen, 17,100 Schapen en Lammeren, 256 Kalveren en 220 Varkens Runderen 6; Schapen en Lammeren 6.; Kalveren 8 Varkens 6. De Spanjaarden hebben nu eindelijk hun wil doorgezet. De ongelukkige Spaansche troonkwestie welke bijna 2 jaren aan de orde van den dag was en die aanleiding gaf tot den fransch-duitschen krijgis eindelijk opgelost. De loijale Spanjaarden zullen zich daarom even zoo over huil nieuw ge kozen koning moeten verrukken als vóór anderhalf jaar over koning Ferdinand, voor 5 maanden over Leopold van Hohenzollern en andere candidaten. Dat zij bij den ruil van Leopold tegen den her tog van Aosta hebben gewonnen, staat nog te bewijzen. Van Leopold wist men dat hij een be schaafd vrijzinnig, vriendelijk en verstandig man was. Van den hertog vau Aosta slechts dat hij de zoon van zijn vader is. En dat beteekent waarlijk niet veel. Daar tegenover staat dat door deze keuze de troon aan eene Romaansche familie blijft. En ook Europa kan met deze keuze tevre den zijn, want het is niet aan te nemen dat de hertog van Aosta op den troon een gevaarlijk man zal worden. Amadeus Ferdinand Maria hertog van Aosta is de tweede zoon van Victor Kmanuel. Hij is geboren 30 Mei 1845 en huwde op zijn 22ste verjaardag met prinses Maria dal Pozzo della Eis- terna. Hij is vader van een kleine jongendie den titel van hertog van Apulie voert en deu 13 Januarij 1871 een jaar oud was. Tot nu toe heeft de wereld nog geen gelegen heid gehad veel van den nieuwen koning te ver tellen. Hij is niet knap van persoon en heeft den troon aangenomen onder deze voorwaarden de koning is onschenbaar, hij behoeft de toestemming der Cortes om landstreken aftestaante verruilen of vreemde troepen in Spanje te balen. Verbon den en handelstractaten te sluiten, algemeene am nestie te verleenente huwen of den kroonprins eene gemalin te geven. Hij mag ook niet bedan ken zonder hare toestemming. Den 6 Junij 1869 werd dit programma opgesteld en Serrano Regent, tot er een koning zou gekozen zijn. De monarchie bestond dosalleen de monarch ontbrak. Men weet boe de Spanjaarden alle hoven van Europa afliepen om een geschikten persoon te vindeD. Ge durende den tegenwoordigen oorlog zetten de spaan sche konings-zoekers ongestoord hun werk voort en nadat zij aan alle deuren hadden gekloptwerd in Florence hun plotseling toegang verleend. De hertog van Aosta verklaarde zich bereid de krooa van Spanje te dragenen nu nu heeft de na tie rost! Voor hoe lang?

Schager Courant | 1871 | | pagina 4