Boekbeoordeeling GEMENGDE IÏE1UGTEN. de stand der advocaten te veel en die des land- i bouwers, industriëlen, enz te weinig in onze Tweede Kamer wordt vertegenwoordigd. Men bedenke in- tusschen wel dat onze grondwet evenmin oene ver tegenwoordiging van bepaalde volksklassen of stan den als van bepaalde districten wil. Volgens art. 74 der grondwet vertegenwoordigen de Staten- Generaal het gebeele Nederlandsche volk. Ieder lid van de Tweede Kamer moet dus niet de be- langen van deze of gene streek, van deze of gene volksklasse, maar die van het gehcele land en van de gebeele natie in het oog houden. Slechts hij is waardig om als volksvertegenwoordiger op te treden, welke iu staat is om de belangen van de geheel e natie te kunnen behartigen, waar de belangen eener bijzondere volksklasseook dan zelfs als hij er toebehoort, in strijd zijn met die van liet geheel, moet hij die van de eerste op het altaar van het vaderland knnnen offeren. Maar toch slaan de kiezers over het algemeen te veel het oog op regtsgeleerden en advocaten, liegt- en wetkennis is voorwaar niet het eenige wat aanspraak geeft om in onze Kamer zitting te nemen. Het nederlandsche volk moest er zich aan gewennen om de uitnemendste bekwaamheden uit ieder vak voor zijn vertegenwoordigers te kie zen. De Staf en-Generaal zouden er niet dan door kunnen winnen, zoo de toegang tot hunne zetelen alleen openstond voor mannen van algemeen er kende bekwaamheid, middelmatigheden moesten er althans nooit langer dan twee of vier jaren zitting in hebben. Ook wij zouden wenschen dat de landbouw bij ons betpr vertegenwoordigd werd, maar tevens moeten wij daarbij den wensch voegen, dat de landbouwende stand vooraf bij ons eene hoogcr trap van algemecne ontwikkeling bestijge dan veelal nog het geval is. Onze boerenstand, die wat welvaart en rijkdom betreft, bij onze natie bijna de eerste plaats inneemt, blijft in algeraeene ontwikkeling nog wel een wei nig ten achteren. Nog is onder hen eene we tenschappelijke beschaving de uitzondering, streve onze landbouwende stand naar die wetenschapelijke beschaving en van zelf zal allengs de wanverhou ding, waarover men klaagt, ten zijnen opzigte op houden. Door het bekomen van meer algemeene wetenschappelijke beschavingzal de boerenstand spoedig een aantal personen, geschikt om het ne derlandsche volk te vertegenwoordigenin zijn midden vinden, daardoor zal hij zich ook out. trekken aan den leiband der kiesvereenigingen, bij welke meestal een advocaat, hetzij als president, hetzij als secretaris het gebeele bestuur in handen heeft. Over het algemeen staan zulke kiesver eenigingen het doen eener goede en zelfstandige keuze in den weg. De boerenstand zij daarop bedacht. Jaarboekje der maatschappij van weldadigheid voor 1871, uitgegeven ten voordeele dier inrigting. Tot ons leedwezen komen wij wat laat met deze beoordeeling, toch hopen wij dat onze aanbeveling moge strekken om bij dezen of genen lezer den lust op te wekken om dat jaarboekje te koopen, hij doet er een goed werk mede, daar hij zoodoende medewerkt tot instandhouding der zoo hoogst nat tige maatschappij, hij verschaft er zich ook door eene even aangename als nattige lectaurwant schoon en rijk is de inhoud van het boekje, daar bet stukjes van ouze beste schrijvers en dichters bevat, als vau Hasebroek, Derckseu, Laurillard, ten Kate enz. Het meeste heeft ons echter ge troffen een gedicht van W. Harten Westerman het is vol waarheid en voert ten opschriftAan den nederlandschen werkman. Wij znllen voorzeker de lezers geen ondienst doen door hen eenige coupletten medetedeelen. Gij mort, gij mompelt en wilt spreken Verneedring en vergruizing moe, Gaat gij, zoo 't heet, uw kluisters breken, Ei, zeg mij, hebt gij regt er toe Onthoud men n des burgers regten En rekent u de maatschappij Tot een verachtelijk ras van knechten, Of zijt ge in al ut handlen vrij Het regte pad dient ingeslagen, Op het verkeerde dwaalt gjj nu Als ge aan de wereld iets komt vragen, Vraagt zo op haar beurt ook iets van u. Waar is de ontwikkling, die zich teekent, In 't geen uw hand heeft voortgebragt, De spaarzaamheid, die wikt en rekent. De zelfbeproeving en de kracht Bedenk dat veerkracht rijker gave Dan die der armenkl&ssen is, Uw arbeidsmoed de beste have En kennis meer dan erfenis. O mor en mompel niet, wees moedig, Weerdeer al 't goede, kweek geen griet Bevrijding komt en vindt u spoedig, Zijn kennis u en arbeid lief. Mogten deze woorden het devies van onzen ar beidersstand zijn. Schagen3 Maart. Heden had de aangekon digde uitvoering plaats van het Théatre des Va riétés van Boas en Judels. Het talrijk opgekomen publiek bewees voldoendedat algemeen eene gunstige verwachting werd gekoesterd. En geen wonder! De heeren Judels en zijn gezelschap zijn immers ook hier oude kennissen. De verwachting werd niet te leurgesteld. De beide vrolijke stuk ken Leer om leer en Apollonia voldeden algemeen, zelfs hun, die anders bij vooikenr een drama zien opvoeren. Vooral de hr. Judels hand haafde zijn ouden roem, zoowel door zijn spel als zijne verschillende voordragten. Wij willen daar mede echter niet gezegd hebben, dat het overige personeel minder voldeed; verre van daar; het zon ons echter niet mogelijk zijn over allen in bijzonderheden te treden. Gerustelijk meenen wij te mogen verzekeren, dat eene tweede voorstelling algemeen met verlangen wordt te gemoet gezien. Met uitstekend genoegen woonden wij Dings- dag avond de laBtste buitengewone Voordracht bij van dit jaargetijde. De spreker, de heer Koop- |mans van Boekeren, wist zijne hoorders onweerstaanbaar te boeijen. De gemakkelijkheid waarmede hij van het vrolijke tot het ernstigeof omgekeerd overging, verdiende bewonderd te wor den. Was zijn ernst geschikt om indruk te ma ken zijn scherts beweesdat bij van geestigheid niet ontbloot wasja zelfs eenigzins ondeugend zon kunnen zijn. Wij meenen dus, dst de beer van Boekeren de série van voordrachten op waar dige wijze heeft gesloten. De commissie verdient dank te worden toegebragt voor de moeitewelke zij zich dezen winter heeft gegeven en waardoor zij velen aan zich verpligt heeft. Wij wenschen dat zij zich opgewekt moge gevoelendie taak ook voor den volgenden op zich te nemen. Aanstaande Zondag avond, zal de te Schagen gevestigde liedertafel vEuterpe" met medewerking der vHarmouiekapeleen Conc»rt geven. Naar het programma, dat voor ons ligt, te oor- deelen, verwachten wij eenen genotvollen avond keur van zangstukken, onderscheidene solo's en duo's, afgewisseld door voordragten van ernstigen en komischen aard en eindelijk een bal, waarvan ook het programma in druk zal worden uitgegeven. Moeite noch kosten zijn gespaard tot opluistering van het feest. Bij de nieuwe voordrachtwaarvan de in diening verwacht wordttot wijziging van de be staande militiewetzal o. a. worden voorgesteld de afschaffing der plaatsvervanging, zoowel als van de ïiommerverwisseling. Bij koninklijk besluit van 18 Febr. is be paald dat de ligting der militie van het jaar 1871 bedraagt 11.000 man, waarvan 600 voor de dienst ter zee bestemd znllen worden. Uit den Haag wordt het volgende gemeld Een brutale diefstal vond hier plaats. Eene dienst bode, die omstreeks 4 jaren geleden bij een on zer stadgenooten in dienst was, schroomde niet zich dezer dagen 's avonds ten hslf tien are naar diens woning te begeven, voorwendende dat zij mevrouw wenschte te spreken. Op het aanbod van den huisknecht dat hij baar bij de kamenier zoude brengen, aangezien mevrouw niet te hnis was, gaf zij te kennen den weg zelve wel te we ten en de knecht niets kwaads vermoedende, liet haar gaan. Later evenwel bleek het dat zij zich meester had gemaakt van een trommelwaarin zich effecten bevonden, ter waarde van ongeveer f 4000. Het gelukte de politie de diefegge spoe dig in handen ts krijgen, alsmede de trommel, die zij op de Mauritskade had verborgen. Als een buitengewoon geval van waardever meerdering kan vermeld worden, dat van een wei land onder Delfshaven, hetwelk een aantal jaren geleden voor f1200 was aangekocht, in de laatste jaren snccessivelijk eenige gedeelten tot verschil lende doeleinden zijn verkocht geworden, die ge zamenlijk omstreeks f 40.000 hebben opgebragt, waaronder nog niet begrepen is een gedeelte wei land, hetwelk de eerste kooper heeft gehouden. Een gehuwd werkman te Utrecht, die, toen het beleg van Parijs begon, een ongehuwde broe der uit Parijs overkreeg en hem hartelijk ontving, heeft dezen thans weder zien vertrekken, doch met eene vrouw, en wel de zijne, de moeder zijner zes kinderen. Bij de jl. Zaturdag te Deventer gehouden loting voor de nationale militie, verzocht een lo- teling, uit de gemeente Diepenveen, vrijstelling als eenigen zoon, omdat op dienzelfden morgen zijn eenige broeder was overleden. Als iets, dat op algemeene erkentelijkheid aanspraak heeft en navolging verdient, kan worden medegedeeld, dat de landman J. Sleutel te Enk huizen, om in het gebrek aan koepokstof in die gemeente te voorzien, aan den med. doet. Feith heeft toegestaan een zijner koeijen in te enten, hetgeen met het beste gevolg is geschied en uit zes goed opgekomen pokken nieuwe pokstof heeft opgeleverd, zonder dat het beest ten gevolge dier kunstbewerking iets heeft geleden. Een onzer landgenooten, de heer M. B., wijnhandelaar te Z., zegt de Amersf. Crt., uit nieuwsgierigheid naar het oorlogstooneel vertrok ken, nam te Metz zijn intrek in een der voor naamste hotels met drie andere-xeieigers, vreemde lingen, wet wie hij kennis gemaakt had. Te mid dernacht werd het gezelschap echter door een Duitsche patrouille iu hechtenis genomen, onder de beschuldiging van spionnen te zijn. Wegens gebrek aan een paspoort, bleven al de betuigingen van onschuld vruchteloos en werden zij ter dood veroordeeld. De heer M. B. wendde nogthans alle mogelijke pogingen aan om zijn onschuld te bewijzen, beriep zich op zijne afkomst als Neder lander en verzocht dringend zijn portret naar Z. op te zenden, ten einde inlichtingen omtrent zijn persoon in te winnen. Hieraan werd gelukkig voldaan, en daar het gemeentebestuur van Z zich haastte de verlangde inlichtingen te geven, kwam hij met den schrik vrij; zijne lot— oo reisgenooten waren echter wezenlijke spionnen en werden ge- vonnisd. Te Nes (Ameland) heeft een man van 80 jaren door uithongering een einde aan zijn leven gemaakt. Als oorzaak wordt opgegeven, dat de welgezeten grijsaard wilde huwen meteen 79jarige behoeftige weduwe. Daar zijne kinderen dit voor nemen, ook uit een finantieel belang, wilde ver hinderen, heeft hij deze ongelukkige daad volvoerd. Een voorbeeld van wanhopige liefde op zulk een leeftijd is zeker wel zeldzaam. Te Saarau hebben eenige jongens een sla- penden barbier wakker willen schieten; het pistool was met schroot geladen en de lading verspreidde zich zoo diep in het barbiersoor, dat deze terstond den grooten slaap sliep. Bij eene advertentie in de Kreuz-Zeitung wordt de dood gemeld van den lsten luitenant der dragonders Gustave von Erotha, die bij de

Schager Courant | 1871 | | pagina 2