ADVERTENTIE!* gemengde heiugten. Burgerlijke stand der gemeente Schagen Burgerl. stand der gemeente Barsingerhorn ERRATUM. MARKTBERIGTER. SOjtrige Eehtvereeaigiag VAN Jan Wit Cornz. Neeltje Smit Kld. keur, weid het ook niet aan andere ambtenaren vrijgelaten hunne gevoelens door middel van de drukpers mede te deden. Wij weten wel, dat juist die ambtenaarswereld de nog donkere plek in het rijk onzer vrijheid blijft en wij behooren onder hen, die deze donkere plek het meeste betreuren, maar toch moeten wij met dankbaarheid erkennen dat wij sinds 18 18 ook ten haren aanzien veel vooruit zijn gegaan. Was het vrijheidsleven, dat sinds 1818 bij ons is ontloken, een zelfzuchtige, bepaaldo het zich uitsluitend tot enkele standen, waren er vreem den geheel van buiten gesloten Qod dank neen I Alle Nederlanders hebben in deze meerdere vrij heid kunnen deelen, ook buiten het grondgebied onzer elf provinciën heeft het hare zegening ver spreid. Laat de opheffing der slavernij in al onze co- lonicn fiet getuigen, laat de afschaffing van de straf der stokslagen, laat de verhooging van het plantloon, laat het zelfs zoo menige in liet belang der Javanen gemaakte bepaling en de door vele liberalen zoo zeer gelaakte cultuur-wel het staven. Ook ten dezen aanzien voorzeker hebben wij nog te weinig gedaan, maar laat ons toch datgene wat alreeds gedaan is niet miskennen. Laat ons vooral niet dulden, dat door de dwaasheid van den eencn of anderen dweeper een smet worde gewor pen op de herinnering van dat voor ons zoo schoone jaar van L848, toen geheel Europa in beroering was, maar bij ons alleen alles kalm en geregeld afliep. Dat jaar 1848 heeft misschien ons niet gegeven de goude bergen die velen er zich van voorstelden, maar het heeft ons iets gegeven, wat meer dan gouden bergen waard is, de grootste mate van vrijheid. Het jaar 1848 heeft ons te- ruggebragt op den weg, waarop voor de Neder landers alleen waarachtige voorspoed is te vinden, den weg der ware vrijheid. Ieder volk ontving op aarde zijn bijzondere roe ping, de onze is geen andere, dan de vereering der heilige vrijheid steeds zuiverder en beter in praktijk te brengen. In militaire grootheid, in ver eering der schoone kunsten, in de dressuur van andere natiën, mogen andere Staten huunc roeping zien, die van Nederland ligt alleen in de ontwik keling der vrijheid, in alle rigtingen. Het was de groote Zwijger die aan Nederland het eerste die rigting aanwees, vaak verloor ons volk die roeping uit het oog, al sprak ook telkens bij elke afdwa ling de «tem der beschuldigde gewetens in haar, de groote verdienste van Thorbecke is, dat hij onze natie zooveel verder bragt op dezen weg. Een Multatuli moge den staatsman hard vallen zooveel htj wil, maar wij dagen hem uit een persoon te noemen, onder de staatslieden der 19 eeuw, die zooveel voor de vrijheid heeft gedaan als Thorbecke, millioeuen zijn aan dezen hunne meerdere vrijheid reeds versohuldigd en die vrijheid heeft hij gege ven zonder deu Staat aan gevaarlijke proefstukken bloot te stellen, zonder de vrijheid aan anderen te onthouden. Men betwist van een zekere zijde thans aan Thorbecke den naam van liberaal, maar zoo liberaal beteekent; schenker van vrijheid wie verdient dan dien naam meer dan hij Op een adres van de kamer van koophandel te Alkmaar aan de Hollausche IJzeren Spoorweg- Maatschappij ten einde eene reisgelegenheid van Amsterdam en Zaandam naar het Nieuwediep te bekomen, vroeger dan de tegenwoordige; heeft de directie dier maatschappij welwillend besloten bij de zomerdienst, op 15 Mei e. k. aanvangende, ALS PROEF een trein in dienst te stellen, die des ochtends om 6 u. 50 m, van Amsterdam en te 7 u. 25 m. van Zaandam vertrekt om te 9 u. 55 m, te Helder aan te komen. Daar eene dergelijke proef echter dikwijls ge vaar loopt, van niet te beantwoorden aan de regt- matige verwachtingen, wanneer het publiek niet algemecu bekend is met het buitengewone reismiddel dat als proef dienen moet; achten wij het noodig niet alleen het reizend publiek met den in te voeren ochtendtrein bekend te maken, maar het ook uit te noodigen daarvan een nuttig gebruik te maken, opdat de te nemen proef werkelijk eene proef zij en zoodanige uitkomsten oplevere, dat Noord-Holland de zoo wenschelijke reisgelegenheid moge behouden. Men deelt ons uit Gelderland het volgende mede: Door den hoogeD waterstand zijn vele oe verwaarden tusschen de Lek en de Waal onder- geloopeu en daar iu sommige polders ook de lage velden door het te overvloedig watcT nog onbruik baar zijn, heeft men hier en daar het vee weder stalwaarts moeten brengen. Het wei- en hooiland is dit jaar weder veel duurder verpacht dan in het vorigo jaar. De peren en kersenboomen staan thans in vollen bloei en belooven een ruimen oogst. De belofte der appelboom en is minder groot. De veldarbeid is door den langJurcndcn regen zeer veel ten achter. In eene weide te Voorschoten zijn vier kocijcn plotselings gestorven zonder dat deskundi gen de oorzaak konden nagaanmen deukt aan miltvuur. Echt Engelsch. Dij een dezer dagen plaats gehad hebbend s|K>orwegongeluk verloren vijftig inensclien het leven, waaronder de bediende van een Engelschman. Alylord, die zich in een waggon der 1ste klasse bevond, stak niettegen staande den hevigeu schok dood kalin zijn hoofd buiten het raam en bemerkende dat de waggon waarin hij zat geen schade had bekomen, nam hij weder plaats iu een hoekje. Een conducteur komt doodsbleek naar hem toe en roept hem toe door het venster der waggon, sirl een vrceselijk ongeluk is gebeurd! »Oh!» Drie waggons zijn verbrij zeld. »Oh! Vijftig menschcn zijn gedood.» »Oli!» Waaronder uw bediende, sir! Hij is in zes stukken verscheurd 1 yOh!» Wat moeten wij met hem doen, sir? Breng inij het stuk waarbij zich bevindt de sleutel van mijn koffer. Van goederhand vernemen wij, dat op den lstcn Junij e. k. de prijzen van de rei/.igersbiljutten tusschen dc stations van het noordcrnct der Staats spoorwegen en die van deu Rijnspoor, zoowel via Arnhem als via UtrechtZwolle, eene verlaging zullen ondergaan. Gisteren avond arriveerden te Nijmegen per stoomboot Willem III, uit 1'aimerdcn, 42 Fransche krijgsgevangenen van allerlei wapenen. Onder hen bevonden zich zes onderofficieren en ook een aan tal soldaten die bij Metz waren gevangen genomen Volgens hun zeggen, waren zij door een onderaard- sclien gang fsouterains) aan des vijands handen ontkomen. Heden morgen zijn zij per stoomboot naar Rotterdam vertrokken ten einde zich aldaar bij den consul aan te melden, oin weder naar hun vaderland terug te kceren. Dij hun vertrek ontvingen zij van de omstanders sigaren en geld. Men deelt omtrent de plundering van de kerk te Notre Dame, te Parijs mede dat op Goe den Vrijdag enige lieden, gedeeltelijk in burger, gedeeltelijk in militaire kleeding, onder aanvoering van een jonkmensch, de kerk binnen kwatnen en zich nnmiddelijk naar de schatkamer en de beide sacristieën begaven. Een hunner vertoonde een volmacht van de prefectuur van politie. De kasten werden geopend en alle voorwerpen van waarde ingepakt. Het verblijf der aartsbisschoppen werd met geweld geopend. Toen dit afgeloopen was, werden de offerbussen nog opgehaald en alles op een wagen gela den. Intnsschen «a< iemand naar het stadhnis gegaan, om te klagen over het gebeurde. De leden van de Commune wisten er niets van en zonden on- middelijk een commissaris naar de kerk, die de volmacht van den aanvoerder niet geldig verklaarde en al het geroofde deed teruggeven. Van het ge beurde werd prooes-verbaal opgemaakt. Daarna deed de commissaris alle deareu sluiten en verze gelen. Sedert dien tijd wordt de kerk door nati onale gardes bewaakt, maar zij blijft voor de ge- loovigen gesloten. De dronkenschap vertoont zich overal in haren walgenlijksten vorm. De Place Vendótne was vol dronken nationale gardes; raar- ketenters hadden vsn luiken en deuren der verlaten huizen tafels opgeslagen. De bataillons, die nog reoig gevoel van fatsoenlijkheid hebben, gevoelen er thsus berouw genoeg over, dat zij geen meer geestkracht aan den dag gelegd hebben, toen zij Paijs voor deze ellendigen hadden kunnen bescher men. Gewerkt wordt er niet. De meest aristocra tische dame moet zelve haar bed opmaken en de heer des huizes zelf het karpet uitkloppen. Wasch- vrouwen zijn er uiet meerde ververs, die volop werk hebben door den rouw, dien zoovelen moetea aannemen, weigeren te arbeiden. Geen goddienstoefe ning wordt gehouden, kinderen worden niet gedoopt huwelijken niet ingezegend. Overal ziet men vlaggen van vreemde natiën, om de plundering te ontgaan; elk die maar vlnchten kon, heeft de stad verlaten. Hoe ongelooflijk het schijnen mag, een twaalftal bataillons hebben Parijs in opstand gebragt en honderd ander bataillons gedwongen om gemeene zaak met hen te maken. De nieuwe R. C. kerk le Anua Panlowns is Zondag jl. plegtig ingewijd. Het nette kerkje met pastorie doen den bouw meester C. N. Vlaming alle eer aan. Eenige landbouwers onzer naburige gemeente Anna Paulowna hebben tegenwoordig zeer te lijden van de ritnaald. Vooral de zware gronden worden zeer geteisterd. Ingeschreven van 25 April 2 Mei 1871. Geboren: 2.» April, Jan, zoon van Jacob Hendrikse en Autje Slot. Ondertrouwd: 28 April. Pieter de Wilde jra. wonende te Zijpe en Aaltje Pool jd. wonende te Schagen Gehuwd: 28 April. Klaas Kramer jm. en Grietje Floor, jd. beiden wonende te Schagen; 29 April. Arien Commandeur, weduwnaar van Maartjc Schou ten, wonende te Schagen cn Maartjo Kaadgers, jd. wonende te Oude Nicdorp; Jan Barendsen, jm. en Guurtje Mulder, jd. beiden wonende te Schagen; 30 April. Jan Cornelis Nagelhout, jm. wonende te Alkmaar en Grietje Stammes, jd. wonende te Schagen. Arie Kant, jm. en Neeltje Schoort, jd. beiden wonende te Schagen. Overleden: 24 April. Adriana van Nuland, oud 32 jaren, echtgenoote van Pieter Cam; 27 April. Jantje Smit, oud 30 jaren, echtgenoote van Gerrit Borst. Ingeschreven van 25 April 2 Mei 1871, Geboren: 30 April Pietertje, dochter van Jan Voorthuijsen en van Grietje Kreijger; 1 Mei. Saartje dochter van Jan Lagevecn en van Antje Klomp. Ondertrouwd: 27 April. Gerrit van der Stoop, jin, wonende te Nieuwe Niedorp en Maartje de Moei jd. wonende te Barsingerhorn. 29 dito Hendrik Qeers, jm. wonende te Barsingerhorn en Antje Koster, jd. wonende te Abbekerk. Gehuwd: 30 April. Jan Smit, jm. oud 30 jaren en Antje Bakker, jd. oud 32 jaren, beide wonende te Barsingerhorn; 30 dito( Hendrik Waiboer, jm. oud 28 jaren, wonende te Barsingerhorn en Antje Borst, jd, oud 23 jaren, wonende te Schagen. Overleden: 27 April. Antje Knikker, echtge noote van Cornelis Breed, ond 42 jaren 28 dito. Trijntje Sluis, oud 23 jaren. In het vers, opgenomen in het bijvoegsel be- hoorende tot ons blad van 20 April jl. staat ia den 3de regel van het 6de couplet een R ij n moet zijni UW RIJN. Schagen T April 1871. Aangevoerd 4 Paarden f a Ossen f 120 a 135 Stieren f 80 i 110, Gelde koeijen f 60 A 220, Kalfkoeijen f 80 4 150, Vaarsen f 80 a 130, Graskalveren f 35 50, 25 nucht. Kalveren f 3 a 10, 800 Schapen 16 a 30, vette f 30 a 34, 12 Bokken en Geiten f 1 a 8, 40 magere Varkens f 12 a 20, 111 Biggen f 5,50 a 8,50 Konijnen 25 a 75, Kippen 75 a 150 ets. per stuk. Boter 105 a ets. per Klg. Kaas 27$ a 40 ets. per kilo, Kipeijeren f 2,30a 2,50, Eend dito f 3, a 3.10 per 100. Purmerende, 2 Mei. Boter f 1,05 a 1,15 per N. P. 72 vette Kalveren 90 a 110 ets. per N. P. 67 nucht. dito f5 a 10, 43 vette Varkens 45 a 55 ets. per N. P. 61 magere dito f 14 a 16, 385 Biggen f6a 8 kipeijeren f 2,70 eend- dito f3,25 per 100. EN Barsingerhorn Hunne dankbare 29 April 1871 Neef en Nicht A. ZANDER n 5589 N. ZANDER—Wrr.r

Schager Courant | 1871 | | pagina 2