Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. HjflöWfïJL Ao. 1871 Bij dit blad behoort een bijvoegsel. Mr. J. L- de Bruyn Kops Graaf Schimmelpenninck? 'JU 715. .Vijftiende Jaargang. ADVERTENTIEN worden voor dit blad aaneenomon tv u. de heeren HAASENSTEIN en VOGLER, die tot 5at e.ndo hunne hnton ie k" Zwitserland do°r tusschenkomst van Berlijn, Leipzig, Dresden, Keulen, Stntgart, Weenen. Praag, Bazel, Z«rtcTst S Frank*»t a/d Maiu Gemeente afkondiging. SCHAGER COURANT. Dit blad verschijnt op Woensdag avond doch wordt met een bijvoegsel, bevattende het jongste Schagcr- marktberigt, den volgenden avond verzonden, aan hen die zulks verlangen. Brieven franco a^n de uitgeefster. Abonnementen op dit blad worden door alle - - Paus per jaar 3,-—. Franco per post f 3,60. Afzonderlijke nummers f 0,07J. ADVERTBNTiëN van een tot vijf regels f 0,75; iedere regel meerder f 0,15. Groote letters naar de ruimte dia zij beslaan. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te bièn. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. Bekendmaking. Burgemeester en Wethouders van Scbagen, bren gen bij deze ter kennis van het algemeen, dat de Raad dezer gemeente heeft bepaald, met intrekking van het vroeger genomen besluit, dal er dit jaar kermis zal worden gehouden op ,den 19, 20, 21 en 22 Junij e.k. en alle kramers, ondernemers of vertooners van vermakelijkheden, straatmuziekanten enz. bij de wet op de patenten belast of vrijge steld, buiten de gemeente wonende, daarop niet zullen worden toegelaten. Schagen 6 Junij 1S7 l. Burgemeester en Wethouders voornmd Van Dörnberg Heiden C. de Pater Welh. OF De Centrale Kiesvereeniging noodigt de kiezers in dit district uit, den heer Mr. J. L. du Bruïx Kops, in Januarij 1867 door ben tot lid der Tweede Kamer gekozen, te herkiezen. Zij beveelt hem aau als een wetenschappelijk staathuishoudkundige, een vertrouwbaar raadzever en vedigen gids op het gebied onzer maatschappe lijke huishouding, thans vooral op hoogen prijs te stellen, nu de Internationale haar verderfelijke leer ook in ons vaderland begint te verkondigen, en de vraag omtrent het lot en de toekomst van den arbeider meer en meer de algemeene aandacht bezig houdt. Mannen zonder kenniszonder onderzoek, zonder studie komen de lichtgeloovigen en ontevredeneu met allerlei valsche voorstellingen misleiden, en wijzen hun tot verbetering van hun lot wegen aan, die tot hun ondergang voeren. Meer dan ooit zijn daarom in de kamer mannen noodig, die de ware verhouding tusschen kapitaal eu arbeid heb ben bestudeerd, en een grondig ondersoek hebben gedaan naar de wegen waarop volkswelvaart te vinden is. De Staat kan geen rijkdommen scheppen, de wet kan het volk geen hooger loon, geen betere woningen, geen vleesch eu bier bezorgen. Waar landbouw, scheepvaart, handel en nijverheid bloeien, strooit de algemeene welvaart hare zegenin gen door het land, en ieder deelt in de rijke vruehten. Aan de studie van hetgeen de vruchtbaarheid dezer bronnen van volkswelvaart kan bevorderen, heeft de heer de Bruijn Kops zijne krachten ge wijd. Ofschoon hij Mr. voor zijn naam schrijft, is hij geen Advocaat, maar een Staathuishondkundige. Zien wij de laatste nummers in van het tijd schrift de Economist, waarvan hij redacteur is, wij vinden artikelen over do fabrieken in Twente, de organisatie der maatschappijen tot onderlinge hulp (bij ziekte, ouderdom, overlijden enz.). de stoompakketvaart op Noord-Amerika, de uitvoering van inlandsche lijnwaden naar Ned. Indië, de afschaffing van de belasting op de bieren en azijnun, den toestand der arbeidende klassen in Pruisen, Zwitserland en Oostenrijk, de inkomstenbelasting, den Javaansclien werkman, lokaal-spoorwegen in Nederland, de opleiding van Indische landbouwers, de walvischvangst in 1870. de landbouwkaart van den heer Staring, De spaarbanken enz. Dal zijn zaken waarbij geheel het Nederlandsche volk belang heeft. Zulke onderwerpen behooren met kennis van zaken besproken, het voor en tegen gewik' en gewogen de uitkomsten nauwkeurig onderzooht, «la zaken vrii verschillende zijden be keken tc wordendan kan de landbouwer, de handelaar, de industrieel, de reeder er zijn voordeel meé doen, en de volkswelvaart' is gebaand. Dat is de eenig ware weg, kunstmiddeltjes kunnen ons niet baten. Wat dunkt u, kiezers, zon de man die rich met zulk werk bezig houdt, zijn plaats iu de Tweede Kamer niet behooren te behouden? Laat ons zien, wat uien tegen den heer de Bruijn Kops in het midden brengt. Fr is reeds op gewezen, hoe schandelijk men hem heeft durven verdacht maken als een voor stander der Parijsclie Commune, ofschoon het bekend is, dat de mannen der Communede soci disten en communisten geen steiker tegen standers hebbeu dan juist de staathuishoudkundigen evenals de kwakzalvers geen grooter bestrijders hebben dan de ervaren geneesheeren. Kr zijn in derdaad kwalen waaraan onze maatschappij lijdt. Ernstige economisten als de heer de Bruijn Kops zoeken naar de middelen tot genezing, maar naar goeie, doeltreffende middelen. Onkundigen en kwaad willigen zoeken de genering langs verkeerde en noodlottige wegen. Gelijk de kundige geneesheer het best in staat is om ons in te lichten en te waarschuwen tegen den gevaarlijken poespas der kwakzalvers ter genezing van de kwalen van het menschelijk lichaam, zoo zijn ook de economisten of staathuishoudkundigen het best in staat om ons in te lichten omtrent de dwaasheden der Inter nationale en te waarschuwen tegen de rampen en waudaden waarop de leer der Commune, van soci alisme en communisme uitloopt. Tracht men thans op arglistige wijze den schrik voor de Commune en de Internationale tegen den heer de Bruijn Kops te gebruiken, reeds vroeger heeft men de godsdiensthaat tegen hem opgewekt. Toen er in December van het vorige jaar een gerucht liep, dat de hoogleeraar Opzoomer was aangezocht om minister te worden, riep de Nieuwe Noordhollander zijn lezers toe, dat de Utrechtsche professor een der hevigste tegenstanders van het bijzonder onderwijs is, een man vol onphilosophische vooroordeelen die sterk rieken naar Benan, en tegen alles wat Katholiek is. Ook moest er herinnerd worden aan «den zouteloozen en gekruiden spot." dien de Spectator wekelijks naar het hoofd werpt van ieder die Katholiek, orthodox of zelfs maar in de politiek gematigd is. Dit alles zou ons min der aangaan; maar let nu op het slot. Alles moet strekken om den heer de Bruijn Kops verdacht te maken en hem tegen zijn aftreding als lid der Kamer afbreuk te doen. Als toch de lezers van N. N.. H. tot den gewenschten graad van onver draagzaamheid en godsdiensthaat zijn opgezweept, eindigt het artikel aldus: «Katholieken, die een belangrijk gewicht in de schaal der Nederlandsche politiek kunt leggen, vergeet niet, dat. hevige anti-papisten natuurlijk vijanden van alles wat u dierbaar is, mannen gelijk Opzoomer op den voor grond gesteld worden door ministers als Fock, door eene partij in de Tweede Kamer, waartoe mannen als de Bruijn Kops (welke men ettelijken uwer heeft opgedrongen) behooren." Wat heeft de Bruijn Kops met den Spectator te maken? Wat heeft hij met professor Opzoomer te doen Wenschte hij dat Opzoomer minister zou worden, of was hij met de liberale Arnhemsche Courant van gevoelen dat dit niet wenschelijk was? - Daar weet de N. N. H. niets van, dat onder zoekt hij niet, daar vraagt hij niet naar; dat is hem onverschillig. De heer de Bruijn Kops moet er met de haren bijgesleept, en voor de Katholieke in een hartelijk daglicht worden gesteld. Daar is het om te doen. En nog durft datzelfde blad de liberalen beschul digen, dat zij religiehaat aanstoken en van alles godsdienstkwestiën maken!! Dat durft de N. N. H. beweren, een blad van de rigting, die in Limburg en Noordbraband het verzet van de achtingswaardig ste Katholieken heeft uitgelokt. En gelukkig daar niet alleen Dat durft dit blad zeggen van de liberalen, dc voorstanders van de gemengde volksschool, de kweekplaats der verdraagzaamheid, van de libe ralen in dit district, die den generaal Knoop uaar fle Kamer zonden, wiens woorden gij zeker niet hebt vegeten, kiezers! de gedenkwaardige woorden die hij u in 1869 in de dagbladen toeriep: «Men moet die rampzalige kerkelijke twisten laten rusten, die ons land zouden verzwakken en ver deden; men moet wal meer hart hebben voor hst algemeene vaderland, en wat minder op den voorgrond stellen dat men Katholiek of Prote stant is." De beschuldiging is geheel aan het verkeerde adres gericht. Zij past allereerst op de drijvers van den N. N. EL en daarna op de conservatieven, wier orgaan in dit district, de Nieuwe Alkmaarsche Courant, geen hetere aanbevding wist van een candidaat voor de Provinciale Staten dan deze «Als geloovig belijder der Boomsch-Katholieke godsdienst verdient hij voorts het volle vervrouwen zijner geloofsgenooten, die te regt verlangen dat, wanneer men onder hen een volksvertegenwoordiger zoekt, de hand zal worden gelegd op een man die dan ook werkelijk hun standpunt deelt." Hun standpunt beteekent niet het Katholieke standpunt, maar het ultramontaansche, het staBdpnnt van de schrijvers in den N. N. H. Het is genoeg bekend, hoe de bezadigde Katholieken bij deze partij in den politieken ban zijn. Waarom wordt dit bier herinnerd Om de schrij vers in den N. N. H. te overtuigen en te bekeeren? Wie zou zoo dwaas zijn dat te willen beproeven Neen, maar om allen die het wel meen en met ons vaderland, met de eendracht en de verdraagzaam heid onder zijne bewoners, met onze rechten en

Schager Courant | 1871 | | pagina 1