krijgen de geloofsvervolging goedkeuren. En de conservatief, wat zal hij er op antwoorden Dat s alles stem ik toe, maar zoo werkelijk zij die eene geloofsvervolging willen de meerderheid en de magt in handen krijgen tullen ze dan niet wat ook conservatieven deden of niet deden et toch toe overgaan De wederzijdsche beschuldigingen heb- ben dus weinig om het lijf, evenwel zijn ze hoo- gelijk aftekeuren. Wee iederen Staat zoo eenige onwaarheid zich on gestraft in het publiek leven mag uiten, want de grondslag aan dat openbare leven moet waarheid en niets anders dan waarheid zijn. Laten wij ons spiegelen aan het voorbeeld van bet tweede fransche keizerrijk, dat is gevallen al leen omdat het onwaarheid als een onderdeel in zijn programma had geschreven. Toen de beroemde Berrij er in 1857 in de be ruchte procedure tegen Montalembert, de bekende woorden uitsprak zoo ik om gehoord te worden moet liegen en wederom moet liegen, heb ik niets meer te zeggen, was hij een profeet van het on geluk dat het keizerrijk is overkomen. Om te kunnen spreken, moeten zij, die aan het woord wilden komen liegen, en deze eindelooze leugen werd bij Sedan regtinalig gestraft. Indien bij onze verkiezingeu de onwaarheid meer dan de waarheid aan het woord kan komen, wij vreezen dat het Sedan voor ons niet weg zal blijven. ÜÊMEW.OE llEIU(vTE.\. In den morgen van Maandag 3 dezer is er brand ontstaan in een achterhuis van het loge ment Vredelust te Schagen, die zonder behulp van brandspuit is gebluscht, doch ernstige gevolgen had kunnen hebben. Een op zolder uitkomend houten luik in een schoorsteen had vuur gevat, dat vuur had zich medegedeeld, aan kisten en takkebossen zoodat reeds de vlam uit de pannen sloeg. Een rietdekker te Barsingerhorn, bezig den kap van een molen te herstellen, hield hiermede op en liep den kap rond, om te zien, wat hij daaraan nog meer had te verrigten. Tengevolge van een misstap viel hij door den kap heen naar beneden, zoodat hij juist in het raderwerk van den in werking zijnden molen te land kwam, en daardoor zeer ernstig aan hoofd en beenen ver wond werd, hij stierf eeu paar dagen later. Gepasseerden Donderdag is een rijtuig met vier personen, op den Valkoogerdijk, door het schrikken en op zijde springen van het paard, om geslagen en letterlijk ten onderst boven gevallen. De voerman heeft het sleutelbeen gebroken, de twee achterzittende personen zijn meer of gekwetst en de persoon die naast den voerman zat, is door er in tijds uit te springen, ongedeerd gebleven. De regtbank te Rotterdam veroordeelde den 3 Julij de vrouw, die te Delfshaven diefstal pleegde ten nadeele van den manhij wien zij als huis hondster diende, tot eene gevangenisstraf van zes maanden. Ook werden de volgende personen ver oordeeld: een 13jarige knaap tot een jaar, omdat hij van eene uitstalling in de Goudsche Wagen straat, in gezelschap van een paar andere jongens een bakje met geld en een koper gewigt heeft ontvreemd. Een agent van politiedie bekl. na het plegen van den diefstal de vlugt had zien nemen, arresteerde hem later in de nabijheid der Nieuwe Markt, waar dergelijke jougens gewoonlijk bij elkander komen; een 16jarige knaap mede tot een jaar, omdat hij van de stoep van een melk- verkooper op de Huibrug een broek heeft wegge nomen. Tot het volvoeren van dit misdrijf be gaf deze joogen zich in den winkel, waar hij een glas melk dronk; de winkelier, die na zijn ver trek den diefstal ontdekte, had dadelijk vermoe den op dezen jongen, waarom hij hemtoen hij hem een paar dagen later wederzag, vasthield en aan een politieagent overgaf. Het bleek, dat de jongen den broek bij een uitdraagster voor 35 cents had verkocht, in gezelschap van een 12jarig jongentje. Deze laatste was als mededader aan geklaagd, doch is, bij gebrek aan bewijs, vrijge sproken; een polderwerker te Nieuwerkerk aan de IJssel eveneens tot een jaar, omdat hij van een anderen werkman een bankbillet van f 25 heeft weggenomen, terwijl deze in zijne schuit lag te slapen. Maandag morgen is in de bewaarplaats der politiewacht van het 1 kwartier in de Groote Pauwensteeg te Rotterdam, in stervenden of reeds overleden toestand aangetroffen, zekere F. d. G., 0ud 64 jaren. Dadelijk ingeroepen geneeskundige hulp mogt niet meer baten. Volgens den genees- J heer was de man overleden aan uitstorting van bloed in de hersenen, ten gevolge van ziekelijk ontaarde bloedvateowat bij verharde drinkers, zooals deze persoon was, zeer veelvuldig voorkomt. De overledene was in de laatste dagen, evenals nn, in zwaar beschonken toestand op straat gevon den en op een handwagen naar de politiewacht gereden, had geen huisvesting en was, ten gevolge van zijn veelvuldig drinken, des nachts geregeld in een der politiewachten opgenomen om uit te slapen. Onlangs kwam een landbouwer uit het zuidoosten van Drenthe te tloogeveen aan om per spoor naar Meppel te reizen. Bij het station te Hoogeveen voorzag hij zich van een kaartje en wachtte daarop de aankomst van den trein af. Schrik en ontsteltenis maakte zich van hem mees ter, toen hij in snelle vaart en met een sissend gelaid den vurigen salamander zag aankomen, ter- j wijl uit de locomotief vuur en vonken her- en i derwaarts vlogen. De lust om mee te reizen was hem geheel vergaan en stilletjes verwijderde zich onze vriend van het perron, ontkomen, zoo hij ineende, aan een groot levensgevaar, door geen plaats te nemen in zulk een gevaarlijk middel van vervoer. Hij huurde daarop een rijtuig en begaf zich zoo per as naar Meppel. Op de jaarmarkt te Beilen verkocht de landbouwer II. T. een koe voor f 122.50; een paar ureu later werd dezelfde koe weer verkocht voor f140 en nog denzelfden dag door den derden eigenaar voor f 17 01 Bij het vernemen hiervan zette H. T. een zeer gerekt gezicht. Donderdag avond heeft te Haarlem eeu kwaadwillige demonstratie voor het huis van den Burgemeester in de Smedestraat plaats gehad, die omstreeks 9 uur begou. Het volk was ontevreden over het niet doorgaan van de kermis, welke an ders dezer dagen invalt. De algemeene kreet was dan ook: vde rijke lui kunnen kermislioudeu zoo veel zij willen,' ook riep men, als beleefde over zetting van vweg met Jordens!' vieve Fock Ofschoon nog gecnerlei gewelddadigheden gepleegd waren, (men wil echter dat een ruit bij den bur gemeester is ingeworpen) heeft men het bij de dreigende houding der steeds aangroeijende volks menigte nondig geacht om eenige manschappen cavalerie door de straten te ZAnden, die dan ook omstreeks 12 uren nagenoeg ontruimd waren. De Pall Mali Gazette deelt mede: In het gasthuis te Hampstead werd eene aan de kiuder- pokken lijdende vrouw maar die beterde, naar een andere zaal overgebragt en eene vrouw, die aange tast was gewordeu, in de plaats gelegd, doch men vergat den naam der eerste vrouw, welke boven het bed geschreven stond, weg te nemen. De echtgenoot der herstellende vrouw kwam vragen, hoe het met haar was, doch het is niet aan de betrekkingen geoorloofd de lijders te zien. Intus- schen was de nieuwe lijderes gestorven en de man ontving, toen hij kwam, het treurige berigt, dat zijne vrouw overleden was. Het huisgezin tr»urde en nam den rouw aan,; de weduwnaar woonde de begrafenis zijner verondersteld gestorven vrouw bij, die door het gasthuis ter aarde besteld werd. Veer tien dagen later verliet zijne vrouw het gasthuis, zich verwonderende, dat niemand in dien tijd was komen vragen en begaf zich dadelijk naar hare woning, alwaar zij allen in diepen rouw gedompeld vond. Men verbeelde zich de verbazing van het gezin, alsmede de vreugde van den echtgenoot. Naar men verneemt bestaat het voornemen, om de waggons van de Hollandsche IJzeren Spoor weg-Maatschappij eerlang met gas te verlichten. Reeds zou een proef zijn genomen, die gegronde hoop geeft, dat dit plan zal kunnen verwezenlijkt worden. Mej. Willemma Taats, weduwe vau den Heer Wilhelm Awend, onlangs te Rotterdam over leden, heeft aan verschillende instellingen van wel dadigheid te dier stede en elders eene som van f34000 aan legaten vermaakt, waaronder f2000 aan het collegie Zeemanshoop aldaar. Beroepen te Wieringerwaard, de heer Buis man pred. te Oosterend op Texel. Met de beroepene stonden op het drietal de heeren J. H. L. Bonman eu H. A. Klaassen, predd. te Xolhorn en Egmond aan den Hoef. De gemeenteraad van Alkmaar heeft in zijn vergadering van jl. Woensdag besloten om de najaarskermis niet op de gewone wijze te doen plaats hebben, maar het is aan burgemeester en wethouders overgelaten om een gewijzigde kermis te doen honden. De voornaamste beweegreden tot dit besluit was, dat aldaar tot nog toe wel pok- zieken zijn, maar gelukkig weinig in aantal. Van 1 Januarij tot dien dag zijn aldaar als aangetast 23 personen bekend, waarvan overleden 9, hersteld 4 en 10 in behandeling. Pe Tzura heeft een slachtersgezel, die van jongs af aan den drank was, jl. Woensdag zichzelven in plaats van een kalf den hals afgesneden. Middel tegen het stremmen en zuur worden der melk. In zuidelijk Rusland, waar de tem peratuur des zomers gemiddeld 45° R. bereikt, mengt men, volgens de Landw. Anzeiger, om het stremmen en zunr worden tegen te gaan, eenige droppels versch geperst sap van den mierikswortel of zee-rad:js (Cochleria Arinoracia) onder de melk. Dit eenvoudig middel wordt daar steeds met goed gevolg aangewend. Eeu schoone medalje is uitgereikt in Duitsch- land. Een Fransche krijgsgevangene, Pbilippe Tuïlade, is door den Keizer van Duitschlaud met den gouden medalje gedecoreerd, omdat hij met verachting van alle doodsgevaar een menschen leven gered heeft. Onder het groote aantal Frauschen, dat in de afgeloopen week Berlijn doortrok, op weg naar Frankrijk, trok een kleine soldaat de aandacht, die de Pruissische decoratie met fierheid op de borst droeg. Hij had een vrouw gered uit een snel stroomende rivier, in welke zij reeds ver dwenen was. Twee anderen sprongen hem na, doch gaven het zoeken weldra op. Doch hij vol hardde; hij duikte telkens weder omlaag eu het gelukte hem eindelijk de drenkeling te redden. Hem werd de keuze gelaten tusschen 200 thalers en een gouden medalje. Hij koos de laatste eu genoot dus de onderscheiding van door zijn vijand, als krijgsgevangene, gedecoreerd te worden. Het Badensche vorstenhuis is dezer dagen bijna door een vreeselijk onheil getoffen geworden. In den namiddag van den 22steu Junij zagen eenige personen, die aan de westkant van het nieuwe paleis te Potsdam op de opening vau dit gebouw wachten, plotseling een pony, die door een meisje van 10 tot 12 jaren bereden werd. Het paard holde met de snelheid des bliksems voort. Ver schillende dezer personen ijlden den pony na. Het gelukte deu door zijne geschriften over de Nederlandsche pers bekend geworden letterkundige, Maurits van Lee, uit Brussel, het paard te berei ken en het tot staan te brengen. Het lieftallige kind, dat door veel tegenwoordigheid van geest in den zadel was gebleven, was, zooals later bleek, Prinses Victoria van Baden. Reeds gedurende eenige dagen is Köniugs- hiite het tooneel vau ongeregeldheden, door de werklieden veroorzaakt. Jl. Dingsdag werden het gebouw van den inspecteur van het mijnwezen en de gevangenis verwoest, en inzonderheid werden pogingen gedaan om de huizen door israelieten be woond te plunderen, 's Avonds verschenen ulanen eu verdreven de oproerlingen. Zeveo doodeu en twintig gekwetsten zijn gevallen. Zistig personen zijn in hechtenis geuomeu en Woensdag is de staat van beleg afkondigd. Toen Jules Favre dezer dagen aan Prinsen van Orleans werd voorgesteld, vroeg hij naar de ge zondheid van de gemalin van den Hertog van Aumale. Deze antwoordde: Wist gij niet, dat ik mijne beste gade reeds in het vorige jaar verloren heb? Thiers, die de ongelukkige vraag gehoord had, wendde zich tot de omstanders en zeide: Ik zal dieu Favre dagelijks een pagiua uit den Almanak de Gotha van buiten laten leeren, om zijne monarchale op voeding te voltooijen en hem op de hoogte van de Vorsten en Vorstinnen van Europa te brengen. Bij zekere winkelierster te Antwerpen was eene partij kleederen gestolen. De meid, van het feit verdacht werd weggezonden. Des anderen daags kwam zich een ander meisje aanbieden. »Wat is dat zeide de vrouw tot haar, gij hebt een kleed aan dat uit mijne gaiderobbe gestolen is." #Is het waar, madame," riep de meid! O, had ik dat ge weten, ik had een ander aangedaan. "Ondervraagd waar het kleedingstuk van daan kwam, verklaarde zij dat ze het van eenen jongen gekregen had. Op dit oogenblik kwam de zoon V... in huis "Zie, riep het meisje,, daar is hij, dien het mij gegeven heeft; en hij is het ook welke mij hier gezonden heeft, om bij u in dienst te treden." Alzoo was de zaak ontdekt, en de oude meid, thans onschul dig erkend, werd teruggeroepen. Dezer dagen had men te Meppel bij zekereu H. P. een paar jonge spreeuwen in een mandje op de vloer staan.

Schager Courant | 1871 | | pagina 2