Beleefdheid. Uitslag van verkiezingen, den oud, goed in de kleeren, doch onbeheerd. De politie doet onderzoek. Te Stettin heeft een hoer roor 5 thaler op den afslag zijn paard ingekocht, waarop hij den veldtogt naar en door Frankrijk had medege maakt, nadat de hoogste bieder van 100 thaler zich uit de voeten had gemaakt, uit eerbied voor de zeldzame boeren-sympathie voor een paard. Men deelt ons mede dat, op de thans te Napels geopende internationale maritime tentoon stelling, aan de zoo gunstig bekende Nederland- sche firma der heeren D. en M. Grootes Gebroe ders, te Westzaan, een zilveren medaille is toege kend voor chocolade en een bronzen medaille voor blaauwsel. Jl. Zondagnacht is te Hoedekenskerke een paard in de weide met twee gestoken wonden in de borst gevonden; en te Baarland een koe met den staart van een andere koe, die staartloos er bij stond, aan den haren geknoopt; baldadigen hadden den knoop gelegd; de bloed'ge ontknooping was het werk der onnozele dieren geweest. Bij Eduard heeft een schaap zich zoo dap per geweerd tegen vier Duitsche muzikanten, die het bij den staart trokken, dat bij 't eind van 't gevecht één omvergeworpen was, twee in een sloot gedrongen waren cn de vierde omgevallen was van 't lagchen. Uit Harlingen meldt men, dat de heer S., kassier en wisselhandelaar aldaar, op jl. Maandag met de noorderzon vertrokken en volgens jl. Don derdag, ontvangen telegram uit Londen, aldaar gearriveerd was, de kapitale som van anderhalve ton gouds met zich voerende. Een jongentje van 13 jaar tc Harlingen, die. ongenoegen met een zijner broertjes had gehad, heeft aan zijne vooraf gedane bedreiging, zich te zullen verdrinken, werkelijk uitvoering gegeven. Zijn lijk werd jl. Woensdag in de nabijheid 'lier stadopgevischt. Een onzer stadgenooten, zegt het Vaderland, de heer S., moet te Berlijn bij den intogt van het leger het slagtoffer geworden zijn van zijn goed vertrouwen in een doortrapten schelm, inet wien hij kennis gemaakt bad, als een voorkomend welgekleed en welleveud jong Duitscher, maar die van eenige oogenblikken dat hij afwezig was, gebruik gemaakt heeft, om met de bagage van den heer S. en on der diens naam in een of ander hotel een kamer te nemen, daar het valies van zijn U «llandschen vriend te ontdoen van alle kosl baarheden, die hij veilig medenemen koD, en verder spoorloos te ver dwijnen. Het spijt mij, dame, wanneer gij uwe ideptiteit niet bewijzen kunt, dan blijft de brief liggen. Hij bevat het reisgeld, dat mijne tante mij zendt, riep zij vol angst uit en tranen welden in hare oogen opik kan niet wachten, ik moet weg, als mijn vader eens stierf Dame ik ken mijn pligt; zonder bewijs mag ik den brief niet afgeven. Zoo verklaarde ik mij kort weg, om het tranen- tooneel te eindigen en sloot den brief weder in mijne brandkast. Het kleine ding brak nu in een luid weeueu uit en scheen bereid om een wanhoopstooneel te ver- toonen. Ik wapende mij met standvastigheid, want ik was overtuigd, dat zij eene sluwe bedrieg- Bter was. Wat ontdekte ik intusschen tot mijne groote ver bazing? Ledig geheel buiten zich zeiven, tracht haar te troosten en belooft haar, dat zij wegens mijne stipte plichtsbetrachting, niet behoefde hier te blijven. Hij wierp mij daarbij een giftigen blik toe, dien ik schouder ophalend beantwoordde. Hier, mijne dame, zeide Ledig en nam eenige bankbilletten nit zijne brieventasch, ik ben zoo ge lukkig, om u te kunnen helpen. Neem dit geld en snel naar uwen vader. Hier is mijn kaartje, opdat gij mijn adres weet. Zij nam beiden zonder aarzelen aan en zag er plotseling weder verheugd uit. Ik dank u duizend malen, Mijnheer! Gij redt mij het leven 1 Gij zult spoedig van mij hooren. Toen snelde zij weg. Ledig ging met haar naar buiten, hielp haar in een droschkij, nam den hoed af en weg was zij. Ik moest om den lichtgeloovigen dwaas lachen. De soldaat, in wiens bajonet onlangs des uacht te 's Hertogenbosch een brigadier der huza- j ren peloopen is, is door den krijg-raad vnjgespro- ken van den dood van dien brigadier door onvoor- zigtihcid veroorzaakt te hebben. De advocaat-fis- kasl is echter in hooger beroep gekomen. The Nautical Magazine verhaalt een zonder linge geschiedenis. De bark „Providence" van Hagtlepool werd op naar reis naar Dantzig in November jl. zoo lek, dat men het vaartuig bijna niet boven kon honden en het scheepsvolk uitgeput bij de pompen neder- zeeg. Op zekeren dag hield het watermaken op eens op en weldra bereikte men de bestemde haven. Nadat de lading gelost was, ging men de romp nazien en bemerkte toen, dat er een kwast uit een plank was gevallen, waardoor het lek veroorzaakt was, doch in het daardoor ontstane gat was een visth vast geraakt, die het gat stopte en daardoor het schip gered lnd., Het provinciaal gerechtshof in Zeeland heeft 15 Julij uitspraak gedaan in de zaak van J. Knuit, oud 30 jaren, boerenknecht te Overande, beschul digd van bij den landbouwer J. Boonman, bij wien hij in dienst was, uit een gesloten kist cene som van f 1145 aan munt- en bankbiljetten beuevens specie, alsmede een paar gouden knoppen, te heb ben ontvreemd. Het hof heeft hern aan die dief stallen schuldig verklaard: doch onder aanneming i van verzachtende omstandigheden hem veroordeeld 1 tot eene correctioneele gevangenisstraf van drie i jaren. Onder de gemeene Terheide (N.-B.), had 14 Julij een vechtpartij plaats tusschen eenige boeren i uit de gemeente Made, dje met hunne karren naar Breda reden, om daar vloersteenen voor de te Made 1 nieuwgebouwde Boomsche kerk te halen. Een hun- i ner, een welgesteld laudbonwer, ontving een snee 1 met een mes van de dij af tot bijna aan de knie. i De dader, daarmede in zijne woede nog niet te vreden, trapte nog op de wijdgapende wond, ten- i gevolge waarvan de wonde niet buiten levcnsgevaur is. De dader is reeds in handen der politie. In het welslagen eener deugdelijke onderne- rning mochten de landbouwers van Waard en Groet zich dezer dagen verheugen. Voor beide polders werd, in de nabijheid van Kolhoru, een stoomma chine, met ccntrifugaalpoinp, van 14 paardenkrachten geplaatst. Vanwege den ingenieur, belast met het toezicht op liet stoomwezen, is het werk on derzocht en goed gekeurd, nadat de proefneming aan de gestelde eischen had voldaan. Den 26sten Junij jl. is door Johanua van Hoorn, huisvrouw van Maria Adrianus van Swam, koopman te Lithoyen, verzonden aan het adres van „N. de Jong, koopman wonende op het Spui te Nu, Ledig, riep ik hem te gemoet, die ziet gij nooit terug. Ik dank God, dat ik mij niet heb laten vangen, want gij kunt het beter misschien. Gij dwaalt, verklaarde hij bedaard, deze dame was stellig geeue bedriegster. Men zag het, hoe snel en zonder bedenken zij naar het geld greep. Dat was binnen. Voorzeker, de arme dame was door uwe ge strenge plichtsbetrachting genoodzaakt om zelfs een stroohalm aan te grijpen. Kent gij het gevoel niet, om op weg naar een zieken vader, die u wacht, opgehouden te worden? Ach wat, alles bedrog. Kent gij dan die dame, weet gij waar zij woont? Neen, ik weet niet meer van haar, dan dat zij Elize Bartel* heet en bij Kreij gewoond heeft. Wat bepaald niet waar is. De geschiedenis van het buitenpartijtje klonk ook onwaarschijnlijk ge noeg. Kan ook zeer goed waar zijn,, want zij is zeer eenvoudig. Doch geef mij de couverts het overige zullen wij afwachten. Goed, riep ik den zich wegspoedende na, en als de echte Elize Bartels haren brief met geld afhaalt, zal ik het n dadelijk melden. Ik lachte vergenoegd en was zeer verheugd, mijnen kostbaren brief goed bewaard in de kast te weten. Verscheidene dagen verliepen, de echte Eliza Bartels verscheen niet, .want de geldbrief lag nog steeds daar. Mijne spotternijen jegens Ledig, waar mede ik hem des middags begroette, werden minder bepaald en met een zekeren angst over mijne on gunstige voorspellingen zag ik de dingen die komen zonden te gemoet. Ik zon echter niet lang wachten. Op den vijfden dag werd mij een brief met vijftig thalers voor den Assessor Ledig toegezonden, terwijl te gelijk dei s-Hage", een aangeteekende brief, inhoudende een bankbiljet van f40, No. 8292, letter T, welke brief niet aan zijn adres is bezorgd. De officier van Justitie te 's-tlert jgeubosch verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. In den züölogischen tuin te Berlijn kan men zich abonneeren voor eene zekere som 's jaar*. Zij, die verlangen lid te worden, behoeven slechts hunne pbotograpfische portretten aan het bestnur te zenden. Natuurlijk onder begeleiding van de abonnementsgelden. Dit portret wordt door het bestuur afgeteekend en geldt dan als bewijs van toegang. Voorzeker een uitmuntend middel van controle. Uit Bcetsterzwaag wordt van 13 Julij ge meld: Verleden week hadden twee nog zeer jeug dige bengels de stoutheid zich stroo, petroleum en teer te verschaffen. Zij beklommen de zwichtstel- ling van den inoleu aldaar, en slaken die stoffen door lucifers in brand, zoodat de planken reeds begonnen te vlammen. Gelukkig werd dit nog in tijds ontdekt en de brand gebluscht. Vermoedelijk den fiden Julij jl. zijn te Lan- gezwaag, in het huis bewoond door den arbeider Oebele Geers van Roeden, behalve verschillende gouden en zilveren voorwerpen, ontvreemd: 4 bank biljetten, drie van f 25 en een van f 40 en drie schuld bekentenissen, van f2000, f1500 en f 600, allen geteekend H. Tuimelaar. De officier vau justitie te Heerenveen verzocht opsporing, aan houding en bericht. voor gemeenteraadsleden. SCHAGEN Ingekomen billetten 157; van onwaarde l, vol strekte meerderheid 79. Uitgebragte stemmen op de heeren: O. de Pater Sr. 103; Sitnon Bais 76; Jan Ligthert 49; J. Keet Cz. 29; A. Vader Wz. 20, enz. enz. Zoodat tot lid van den Raad is gekozen C. de Pater Sr. en er eene herstemming moet plaats hebben tusschen Siinon Buis en Jan Ligthert; welke zal plaats hebben op 29 dezer. ZIJPE Ingekomen billetten 195, van onwaarde, geen, volstrekte meerderheid 98. Uitgebragte stemmen op de heeren: J. van Beusekom 154; J. Lanser 153; G. C. Hulst 111; A. Kos 93; F. II. Leis 92 K. Francis 85 A. do Wit 29, enz. enz. Zoodat tot leden van den Raad zijn gekozen J. van Beusekom, J. Lanser en G. C. Hulst en er eene herstemming moet plaats hebben tusschen A. Kos en F. H. Leis. St. MAARTEN: Ingekomen billetten 15, van onwaarde, geen, stemmen uitgebragt op de heeren Jan Brommer andere geldbrief van jufvrouw Bartels door een loopcedel aan het kantoor vau afzending terug verlangd werd. Daar had ik dus een bril op den neus. Ledig kwam spoedig genoeg met den ondertee kenden postwissel op het kantoor, om zijn brief af te halen. Verlangt gij misschien eerst mijn legitimiteitsbe- wijs, heer postsecretaris vroeg hij ironisch. Dank u zeer, uw nietswaardig gezicht is mij voldoende bekend. Ledig opende dadelijk den brief. Benevens de vijftig thalers, bevond zich een eigenhandig schrijven van den ambtsraad Bartels, die voor de zijner dochter bewezenc dienst in de warmste bewoordin gen bedankte en zich tevens over de late terugzen ding van het geld verontschuldigde, daar zijne gezondheid hem het vroeger schrijven onmogelijk gemaakt had. Hij had echter gaarne den redder zijner dochter in persoon zijnen dank betuigd Hiermede was die zaak uit de wereld. Ledig sprak niet meer over dit voorval en ik hoedde mij wel er weder over te beginnen. Het werd mij nu duidelijk, dat ik met mijne strenge plichtsbetrach ting geen benijdenswaardige rol gespeeld had. Gij behoefdet u daaromtrent toch geene verwij- i tingen te maken, viel Bernard mij in de rede, die aandachtig geluisterd had, want gij gehoorzaamdet i de wetten, die gij bezworen hadt. Ten anderen had i frijj mct uw klein inkomen onverantwoordelijk jegens n zeiven gehandeld, als gij n aan zulk een belangrijk verlies bloot gesteld had, dat bovendien nog eene aanmerking wegens plichtverzuim ten ge volge zon gehad hebben. Dat heb ik mij ook wijs willen maken, Bernard, en toch was ii. niet te vreden op mij zeiven, over die gekke geschiedenis. Maar wanneer het heden weder voorkwam, kou ik toch iets beleefder han-

Schager Courant | 1871 | | pagina 2