10 Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. Uit den vreemde - alleen voor den vreemde \M 724. Vijftiende Jaargang. Ao. 1871 »Vo°GLER 1 ,ai,Tn<"nSa yoor D-ifcchlaad. Oostenrijk en Zwitserland door tusschenkomst van de koeren HAASE. 3TEIM en VOGLER, die tot dat e.nde hnnne kantoren gevestigd hebben te: Hamburg, Frankfort a;d Main Berlyn, Leiprig. Dresden, Keulen, Stutgart, Weenen, Praag, Bazel, Znrieh, St, Gallen, Geneve en Lausanne GEMENGDE BERIGTEN. i SCHAGER COURANT. Dit blad verschijnt op Woensdag avonddoch wordt, met een bijvoegselbevattende het jongste Schager- marktberigtden volgenden avond verzondenaan hen die zulks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster. Abonnementen op dit blad worden door alle Paus per jaar 3,Franco per post f 3,60. Afzonderlijke nummers f 0,07J. ADVERTBNTiëy van een tot vijf regels f 0,75; iedere regel meerder /0,15. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te biên. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. Iedereen kent uit de dagbladen de aankondi gingen die door onbekenden geplaatsttegen toezending van wat meer of minder geld de me- dedeeling belooven van een geheim of vau eene nieuwe uitvinding, welke den kooper binnen zeer korten tijd tot een rijk man moeten maken. Tot een rijk man! Hoe velen hebben zich reeds door dit schitterend uithangbord laten bedriegen om eerst te laat te ondervinden, dat het alleen die nen moest om hun misschien den laatsten stuiver te ontfutselen. Deze omstandigheidgevoegd aan de waarno ming, dat de rubriek der openbare opligterijen in de meest gelezenen onzer bladen dagelijks meer en meer eene blijvende plaats bekomtbragl mij er toe de zaak in het algemeen belang wat nader grondig te onderzoeken en om zelfs met dit doel eenige geldelijke offers niet te ontzien. Ik deel nu bier den uitslag mede en zoo als ik hopen mag tot leering en waarschuwing mijner lezers. Het eerste antwoord dat ik ontving op inijnc overmaking van geld aan den onbekenden bezitter van eeu rijkmakend geheim bevatte een voorschrift tot ket maken vau kunsthonig. De toebereiding bestend uit hst koken van j bijenhonig met eene oplossing van -J druivensuiker onder bijvoeging van een weinig wijnsteen. Deze kunsthonig zoo zei het recept is niet te onderscheiden van de echte. Hij kan dus overal voor echte verkocht worden eu daarop wordt dan minstens 70 verdiend. De heer N. N. '(want ook het antwoord hield geen naam in) moedigde ons dus aan tot hei plegen van een openbaar bedrog, hetgeen niet be hoeft te verwonderen daar deze afzetters gewoon zijn aller zedelijkheid af te meten naar hunne eigeue. Dat het voorschrift geene de minste waarde heeft ligt voor de hand, want niemand die ooit zuivere honig geproefd heeft zal zulk een brouw sel koopen. Bovendien is het ook niet nieuw, want men vindt het meer of minder veranderd in on derscheiden receptboeken. Op die wijze werd ik gelukkig van mijn f 1.80 en tpijn port verlost. De tweede brief, op mijn tweede offer ontvan gen, was onderteekend met de letters \Y. A. en gaf den volgenden raad. v Verzamel adressen van gegoede burgers, grondeigenaren en landlieden ten dienste van de debitanten van Frankforter, Ham- berger en Brunswijker loten. Deze betalen gaarne voor ieder adres 60 cents. In het bijzondere heb ben zij gaarne adressen van flinke boeren. jOp die wijze kunt gij zonder veel moeite dagelijks f 10 verdienen." Ingesloten was een tal van adressen voor loterijdebitanten. Het heeft hier bijna den schijn alsof de spe culanten op het dom vertronwen elkander in de hand vrerken, want die zoogenaamde loterij- kollekteurs houden zich grootendeels bezig met het bekende Promessensp el, dat wil zeggen, zij zenden onder de schitterendste toezeggingen bewijzen af voor bij hen genomen aandeden op loten in staatsleeningenwelke aandeelen niet de ■unste waarde bezitten, daar zij eiken waarborg missen. Ja, zelfs is het gebleken, dat enkele dezer speculanten om zich te verzekeren tegen alle opvordering de nummers van reeds getrokken loten ingevuld hebben op de afgegeven bewijzen van aandeel in te trekken nummers. Sints 30 ja ren zijn reeds honderd duizenden op die wijze aan den landbouwer afhandig gemaakt. Daarom zijn hunne adressen ook zoo gewild. Deze goede raad kostte mij niet minder dan f3.60. Daar in de aankondiging gezegd werd dat er f 20.daags te verdienen was, met ge ringe moeite en zonder eenig kapitaal of inleg en dat ook vrouweu zich met dat werk zouden kun- nen belasten is het niet onwaarschijnlijk dat deze fortuinzoeker nog al fortuin gehad heeft. Later heb ik vernomen, dat enkele personen zich inet de Frankforter-collecteurs bankiers noemen zich die heeren in betrekking hebben gesteld en hierop de mededeeling ontvingen dat bij toezending hunne adressen zouden worden be taald. Na die toezending ontvingen zij hunne adressen binnen eenige dagen terug onder opmer king dat tueu er geen gebruik van had kunnen inaken, wijl men allen reeds had. Het onwaar schijnlijke van deze uitvlugt ligt voor de hand en men vergist zich waarschijnlijk niet, wanneer men fianneeint dat deze heeren bankiers de naamlijsten afschreven vóór zij ze terugzonden, zoodat zij zich op die wijze zonder eenige uitgave in het bezit der natneu stelden eu de arme sukkels dubbel bedrogen werden. Mijn derde brief (poste restante Praag) kreeg ik met liet ingesloten geld ua eenigen tijd over de post terug. Waarschijnlijk was de bedrieger reeds iit dien tusschentijd ontmaskerd. Een vierde brief, waarbij ingesloten f 3.60 bleef zonder eenig antwoord. De speculant schijnt tniju geld eenvoudig opgestokea te hebben. Misscbieu wilde hij op die wijze ztjae verachting over mijne domheid te kennen geven of bedoelde hij er den raad mede om ziju voorbeeld eenvoudig te volgeu, gelijk een auder van dat ras in zijne ophelde ring werkelijk deed: Doe als ik, schreef hij. Plaats ook advertenties. Geloof mij, dat is eene voordeelige zaak want aan domkoppen en gekken is er, god dank nog geen gebrek. Ik kom nu tot eene der nieuwste ondernemin- gen van dezen aard, bij welke ik wat langer wil stilstaan, daar zij met een zekeren praal aange kondigd wordt en inderdaad voor onervarenen iets magtig verleideuds heeft. In de eerste helft van dit jaar verscheen in de meest gelezen dagbladen het volgend berigt Belangstellenden kunnen mededeeling ontvangen van eene nieuwe beproefde uitvinding, welker toe passing jaarlijks slechts f 100 f 200 vordert eu waarvoor eene jaarlijksche winst van f 1000 gegarandeerd wordt, zich met gefrankeerde brieven daartoe meldende onder de letters S. L. 935 aan Hasenstein en Vogler te Frankfort aJM. Dadelijk vervoegde ik mij met de vraag om mededeeling der betrekkelijke uitvinding aan het opgegeven adres, waarop ik uit Darmstadt een ge steendrukt schrijven ontving, waarin de voordeelen der aangeprezen onderneming in den breede wer den uiteengezet en met cijfers aangewezen. Zij kwam hierop neder. Iedere gewone waterbron werd door haar op eene eenvoudige en gemak kelijke wijze veranderd in een mineraalbron en het water werd derhalve geschikt voor eene badin- rigting. Het prospectus vau dezen nieuwen tak van in dustrie is inderdaad uitlokkend opgesteld. Alleen heeft de steller twee bezwaren over het hoofd ge zien, eerstens, dat men bedrog pleegt wanneer men een kunstmineraalbron voor eene natuurlijke uitgeeft eu tweedens dat het bedrog, zelfs bij de grootste oinzigtigheid niet lang verborgen kan blij ven, wijl de bedienden en de buren, die met den waren toestand ran de bron bekend zijn, de oor zaak harer plotselinge verandering gemakkelijk kunnen raden. Verneemt echter het publiek dat het mineraalwater kunstmineraalwater iszoo ver liest dit natuurlijk dadelijk alle vertrouwen de gansche onderneming valt in het water en de on dernemer kan trachten om de bedorven bron we der voor haar gewoon gebruik geschikt te maken. Voor de aanwijzing hoe de omzetting te doen vau gewoon in mineraal water, verlangt de uitvin der 10 daalders, terwijl wij over de zamenstelling van de bekendste mineraalwaters boeken bezitten van de eerste mannen van het vak, die nog geen daalder kosten. Eene andere, mede zeer verleidende advertentie van een zekeren T. M. in G. 1. waarbij tegen f10 het geheim werd aangeboden eener belang rijke en winstgevende nieuwe uitvinding, deed mij het gevraagde toezenden, doch in plaats van het verwachte geheim ontving ik slechts een zeer ver ward voorstel vau den heer M. om voor 3 daalders twee flesschen essence ter likeurbereiding bij hem te ontbieden. Over de waarde dier essence kan ik niet oordeelenik heb van dit aanbod geen gebruik ge maakt: ik had genoeg aan de opligterij waarmede dis zoogenaamde heer zijn geheel onbeteekenende en bo vendien nog uiterst slecht geschrevene mededeeling met f 10 betalen liet. Eene volgende maal zullen wij welligt gelegen heid hebben om ous waarschuwend onderzoek op dit gebied voort te zetten. Hij die iets werkelijk praktisch en voordeeligs ontdekt zal het niet in het openbaar voor eeu paar daalders te koop bie den, maar het zelf trachten te gebruiken en wan neer hij daartoe de middelen mist, zal hij wel altijd de menschen kunnen vinden, die tegen een deel in de winst hem willen voorthelpen. Daarom, weest voorzlgtigl (Illustrirtee Familienblatt.) Men deelt de volgende bijzonderheden mede omtrent het verblijf van Dnitschlands Keizer te Erna. De oude monarch leeft als een soldaat, die er niet aan denkt van de vermoeijenissen, welke hij hij heeft doorgestaan, uit te rusten. Hij leidt een vrolijk leven, is door geen wacht of politie omriDgd en sis 't niet ware door de zeer verklaarbare al gemeens nieuwsgierigheid, waarvan hij het voorwerp is, zou men zelf, hem ziende, niet vermoeden dat hij de César, de groote overwinnaar onzer da gen is. 's Morgens ten 7 ure begeeft zich de Keizex-

Schager Courant | 1871 | | pagina 1