Een jongen te Vledder had zijn kaatsbal vuil gemaakt, en was bezig dien in de vaart af te wasschen, toen er plotseling een snoek kwaui j aanschieten, die hem zoo duchtig in de hand beet, 1 dat de verschrikte jongen 't op de vlagt zette, onwillens met zich voerende »deti wolf vau de sloot,* die eerst op eenigeu afstand het ligchaamsdeel los liet. De hand bloedde erg, en de fijne tanden waren tot diep in 't vleesch doorgedrongen. Alseen voorbeeld van erkentelijkheid voor j genoten weldaden wordt uit de provincie Groningen gemeld, dat door een amtenaar in Nederl. Indië de som van f 188,62$ aan de gemeente 't Zand i is over gemaakt, ter vergoeding van onderstands- j gelden, vóór vele jaren aldaar door zijne ouders i genoten. Volgens 1'Ami dn Limbourg is te Limmel jl. Zondag avond, terwijl eenige personen zich met het kegelspel vermaakten, tusschen de spelers een twist ontstaan; 4 personen, men zegt Braban ders, machinisten bij de spoorwegen, zijn met de andere spelers aan het vechten geraakt, waarbij een der laatsten op de plaats dood bleef, en een ander den volgenden morgen aan de bekomen wonden overleed. De daders zijn gearresteerd. Een zich noemend officier vertelt in de Fransche Liberté, dat Nederland zoo langzamer hand gegermaniseerd wordt, vooral door toedoen van Prins Frederik. 't Gaat zoover, dat de Ne derlanders geheel door Duitschers worden verdron- gen en ^gedwongen zijn met betraande oogen hun vaderland te verlaten!» Als men dat zoo leest, is het om er meedelijden meê te krijgen... met den Franschen officier» namelijk. Den 13 dezer is te Groningen een vergif tiging van een jong kind voorgekomen; tengevolge van het aanwenden van zoogenoemd vliegenpapier in een huishouding. Een half vel van zulk pa pier lag in een bord,H half met water gevuld. Het kind dronk van dat water en werd oogenblik- kelijk ongesteld. Dadelijk werd geneeskundige hulp iugeroepeu en toegediend; er bestaat hoop dat het kind 't leven zal behouden. Bij het dadelijk ingesteld scheikundig onderzoek bleek het papier zeer sterk arsenikhoudeud te zijn. Alen zij dus nogmaals gewaarschuwd. Den 12 dezer begaf zich te Scheveningen een heer, te paard in zee, die tengevolge van het warme weder, zeer stil was. Het paard was nog al tot op grooten afstand van het strand in zee gegaan. Bij het terug këeren zonk het met zijn berijder in de diepte weg. Op het aanhoudend geroep om hulp; daagden spoedig eenige Sclieveningers op, die heer en paard, welke reeds niet meer te zien waren, na veel moeite behouden aan wal brach ten. Bij de reparatie der Meppeler sluis, te Meppel waar men bezig was met het inheien van palen, had een ongeval plaats, d >t treurige ge volgen na zich had kunnen slepen. De heistel ling moest een weinig verplaatst worden, dat, zoo als later bleek, niet met de vereisclite accuratesse was geschied, want nauwlijks hadden de werklieden, p. m. 12 in getal, weder hun werk hervat, of de zware heistelling viel door het inglijden der schoorpaal geheel naar beueden. Een der werk lieden struikelde over een hoop zand, viel achter over en geraakte zoo erg onder het werktuig be kneld, dat men aanvankelijk meende, dat hij doo- delijk getroffen was. Nadat geneeskundige hulp was ingeroepen, bleek het echter, dat er nog hoop op behoud bestond, hoewel de ongelukkige in gevaarlijken toestand verkeert. Op een der Veluwsche dorpen waar van tijd tot tijd nog gevallen van pokken voorkomen, willen de lijders en hunne familie van geene geneeskun dige behandeling weten, uit vrees om dan even als het vee, tijdens de veepest, te worden afge maakt. Wij herinneren ons een geval te hebben ge lezen, waarbij iemand, die in een oliemolen door een dollen hond aangevallen en gebeten werd, uit angst in een ketel olie sprong. Een der knechts, die insgelijks door dien hond gebeten, maar zijn kameraad niet gevolgd was, stierf na eenigen tijd onder al de kenteekenen van uitgebroken dolheid niettegenstaande hij de hulp van den arts geno ten had, terwijl de man, die door de verlegenheid in de olie was gejaagd, niet het geringste spoor van de ziekte toonde. De geneesheer had zich die toevallige ontdekking ten nutte gemaakt en daarbij bevonden, dat al de gebetenen, die hij naderhand met in olie nat gemaakte compressen verbond, en daarbij de lijders van tijd tot tijd olie J ingaf, behouden bleven, terwijl de anderen die j geen gebruik van dat nrddel hadden gemaakt, op eene ellendige wijze den dood vonden. De hoogste prijs in de te Haarlem gehou- den verlotms? van paarden, bestaande in een kales bespannen met 2 bovenlandsche paarden, is te Dordrecht gevallen. Reeds voor dat do loting geschiedde was het bekend wie de kales zoude trekken! (W. Crt.) j Een allerzonderlingste arrestatie heeft dezer1 dagen plaats gehad. Voor een winkel van pho- tografien te Parijs stonden een paar personen hnnne nieuwsgierigheid te bevredigen. Plotseling riep een hunner, op een commune-man, die een vaandel droeg, wijzende: „Kijk dat ben ik!" Een 1 agent van politie stond naast hem en zich over tuigende van de gelijkenis, pakte hij den verras ten vaandeldrager bij den kraag en voerde hem naar het politiebureau. Dezer dagen werd een schipper op de Zuiderzee door een grooten zwerm vliegen plot seling overvallen. Van vaartuig, zeil en tuigagie was bijna geen spoor te vinden; alles was met een zwarte, gonzende massa overdekt. De opvarenden ondervonden spoedig Hat die gasten, wanneer zij met vereende krachten aanvielen, het den mensch lastig genoeg kunnen maken; ten minste de be manning was genoodzaakt zich beneden te ver schuilen, oin voor de stekende insecten beveligd te zijn. Toen er een koeltje opstak verwijderde zich het ongenoodigde gezelschap tot groote vreugde der schippers. In de vorige week werd door de politie te Dordrecht gearresteerd J. Lawende, van beroep kleermaker, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van een zilveren horloge bij zekere vrouw R. in de Korte Nieuwstraat. L., die op het punt stond zes maanden cellulaire gevangenisstraf te ondergaan wegens twee misdrijven, waartoe hij een paar dagen geleden veroordeeld was, was bij de bewuste vrouw R. binnengekomen, met verzoek om zijne echtge noot, vau welke hij gescheiden leefde, eens te wil len gaan roepen, ten einde haar nog eens te spre ken. Vrouw R., geen kwaad vermoedende, gaf aan dit verzoek gehoor, doch toen zij terug kwam, was Lawende verdwenen en met hein haar zilvereu horloge. Van dezen diefstal werd oniniddelijk aan gifte gedaan bij do politie, die spoedig Lawende vond, in de herberg het geld zoek makende, dat hij voor het horloge bij een inbreugster van de stads leenbank had ontvangen. Uit Leeuwarden wordt van 6 Augustus ge meld: In den afgeloopen nacht heeft in het na- naburige dorp Marsuin, bij den landbouwer J. Kooistra, eeu belangrijke diefstal plaats gehad. Door het opschuiven van een raam der aan den weg uitziende voorkamer, waren de dief of dieveu binnengekomen; waarna het kabinet werd open gebroken en daaruit ontvreemd: een bankbiljet van f300, f60 aan specie, 1 gouden horloge met ketting, 7 zilveren voorwerpen. De vrouw des huizes had 's avonds haar gouden oorijzer opge borgen, zoodat dit gelukkig nog bewaard is. Te Sint Anna Parochie heeft Dingsdag een treurige gebeurtenis plaats gehad. Eenige personen zouden een wagen met hooi naar huis rijden. Boven op het hooi hadden een man en twee jon gens plaats genomen. Juist toen men het land zou verlateu kantelde de w^gen om; bij viel in de sloot met de genoemde drie personen, waarvan het droevig gevolg was, dat twee er van, vader en zoon, dood weder te voorschijn werden gehaald. Men zegt, dat er een middel gevonden is tegen een kwaaldie tot nu toe ongeneeslijk werd geacht, de kanker. Een Indiaan in het distict Loja, in Ecurador, leed aan die kwaal; zijne vrouw wilde hem vergiftigen en een vrucht van de Cun- durango geven. Deze was er evenwel niet meer en zij nam nu een aftreksel van de schors. In plaats van te sterven, herstelde haar man volko men. Toen dit bekend werd, namen andere lijders er proef mede, met hetzelfde goede gevolg. De aandacht der geneeaheeren werd hierdoor gewekt, en de doctors van Quito leverden een rapport bij het gouvernement in. De Amerikaansche gezant te Quito gaf er na kennis van aan zijn gouvernement en doctor Bliss te Wasschington, nam er proef mede. Alle patiënten herstelden, o. a. mevrouw Alatthews, de schoonmoeder van den heer Colfax, onder-voorzitter der republiek, en Mevrouw Corham, dochter van den Secretaris van Staat. Dr. Keene is nu op last van dr. Bliss naar Ecnador gereisd, om er zelf de schors te verzamelen. De president heefl, met het oog op het belang der zending, aan Keene een officieel karakter verleend. Men verwacht nu in deze maand de aankomst van eene geheele lading schors van de Cundurango. Te Poligny in Frankrijk zijn Pruisen opge hangen gevonden. Hunne kameraden, daardoor verbitterd, bezetten de stad. Er wordt op hen geschoten terwijl zij met hunne sabelt een twin tigtal personen wondden, Aan hunne bedreiging om de stad in brand te steken gaven zij geen gevolg, daar de autoriteiten beloofden onmiddellijk de schuldigen te doen gevangen zetten. Te Chicago is het lynchrecht toegepast op een man die zijn lOjarig zoontje zoodanig mishan deld had, dat het aan de gevolgen overleed, terwijl zijne vrouw jnist in het kraambed lag. Na den vorigen dag reeds vreeselijk geslagen te zijn, vluchtte den knaap, op den dag dat het feit voorviel in de kraamkamer achtervolgd door zijn vader, die hem met een karwats op het naakte ligchaam sloeg. De barbaar had het kind zich geheel laten ontkleeden. Ofschoon nog overal gezwollen strie men en tastbare blijken waren van de mishandeling van den vorigen dag, sloeg de ontaarde vader 1() a 15, minuten onophoudelijk door, en gelastte daarop den knaap zijn hemd aan te trekken, vlk kan niet zien, ik kan niet zien," was het klagend antwoord. »Kunt ge uw hemd niet viuden vroeg de vader. Neen," riep het kind »ik kan u niet zien, ik kan u niet zien, ik heb een gevoel alsof ik sterven ga." De vader haalde toen eene flesch sterken drank, wreef er den knaap mede in, en deed hem iets drinkenmaar na eenige stuiptrek kingen was de arme jongen een lijk. Jl. Maandag nacht is een boerenvrouw te Wolfaartsdijk doorgegaan met den knecht, dien ze liever had dan haar man, met wien ze twist gehad had; ook deze verandering was geen verbetering, althans de vrouw was Dingsdag avond weer thuis. Een boerenknecht te Bronger, die jonge koeijen, welke van 't land naar huis kwamen, met (••■n hooivork wilde keeren, hield daarbij dcu vork naar zich toegekeerd, ten einde de dieren niet te Heren. Een der beesten liep tegen den steel aan en de steel drong den knecht in 't lijf, zoodat men voor 't behoud van zijn leven vreest. Men schat het aantal personen hetwelk het zendingsfeest aan de Bilt heeft bijgewoond op 40.000. Uit Noordscharwonde wordt gemeldt, dat het plan tot het graven van een vaart van daar naar het station van den Noordhollandschen spoorweg, zoo goed als verzekerd is. Men vleit zich zeer, dat de volvoering van dit plan strekken zal tot bevor dering van de welvaart in de verschillende gemeen ten van Langedijk, wier tuinvruchten alsdan op de gemakkelijkste en voordeeligste wijze naar elders kunnen verzonden worden. In de vorige week is bij Castricuin door den laatsten trein naar den Helder eeu koe overreden, zonder dat de trein ontspoorde. Toen Bismark met Favre over het bedrag der oorlogscontributie, door Frankrijk te betalen, onderhandeleu zou, had de echt practische Duitsche staatsman het noodig geoordeeld, dat bij de sprekiug van het financiëele punt een deskundige tegen woordig was, en in die kwaliteit woonde de groote bankier Bleichröden de confereutie bij. Toeu Bis - marek vijf milliard eischte, was Favre als buiten zichzelven, en om zijne tegen partij het o verdre vene van den eisch met een groot woord te doen gevoelen, riep hij met echt Franschen palhos uit wVijf milliariQ waar denkt gij aan! Maar dat is eene onmogelijkheid! Als men vau Christus geboorte tot den dag van heden geteld had, zou men zulk eetf ongehoorde som nog niet uitgeteld hebben.» »Och,« antwoordde Bismarck, doodbedaard glimlagchende, »wees daarover niet bezorgd. Ik heb juist om die reden dezen heer,« en hij wees op Bleichröder, medegebragt; die telt van de schep ping der wereld af.» (Zoo als men weet, is de heer Bleichröder Israëliet). Het Kaapsche blad de Diamond Field, ver telt, dat de beer Williams, te Hebron, onlangs aan het visschen wa3 en een visch aBU den hoek op haalde, die 1b. woog. Bij bet openen van den visch vond hij in de ingewandeu een diamant vau IJ karaat, dien hij zegt voor 20 p. verkocht te hebben 1 1 1 Wie zou hierna niet gaarne in de Waal willen gaan visschen? Bij het vernemen van deze rijke vischvaogst denkt men onwillekeurig weer aan de historie van den olifant, die op een boom een liedje in het Latijn zong. In de Purmerender Courant van 11. Woens-

Schager Courant | 1871 | | pagina 2