tigheid met een hartelijk welkom aan de H. H. genoodigden in het smaakvol versierde gebonw. s Vervolgens sprak ZEw. over het groote belang en het gewicht van goed onderwijs, dat de weten schap door het geloof in de harlen der kinderen prent, waarom dan ook de Kaih. kerk altijd de grootste zorg heeft gedragen voor de opvoeding en het onderwijs harer kinderen, waarbij ZEw. ook in het bijzonder het woord richtte tot den hoofd onderwijzer L. A. Teenwis Jr. wien hij geluk wenschte met de aanvijarding zijner betrekking cn tevens aanspoorde om de zware verplichtingen welke op hem rusten, met lust eu ijver te volbrengen. üierop bedankte de hoofdonderw. ZEw. en het kerkbestuur voor het vertrouwen in hem gesteld, waarna de heer schoolopz. het woord nam, die zijne hooge tevredenheid uitdrukte over de schoone inrichting en den Eerw. heer pastoor alsmede den onderwijzer met hartelijke en ronde woorden geluk wenschte, terwijl de Ed. Achtb. hoer Burgemeester ZEw. feliciteerde met het fraai ingerichte school- gebouf, dat in alle opzichten aan de eischen vol doet, waarvoor dan ook den architect, den heer Bicijs uit Hoorn, alle lof toekomt voor het schoone plan dat door den aannemer en den opzichter op lof waardige wijze is ten uitvoer gebracht. Nadat hierop nog verschillende H. II. het woord hadden gevoerd, geleidde ZEw. hen naar de pas toric, waar hun een gastvrij onthaal wachtte, ter wijl de hoofdonderwijzer zorgde, dat ook de jeugd den feestdag op genoegelijke wijze konde vieren. Volgens het aangekondigde programma hadden wij gisteren avond den 22 dezer, het genoegen al hier in de schouwburgzaal van den kastelein Knikker te zien opvoeren Fernande door het Rotterdainsche tooneelgezelschap van de heeren Albregt en van Ollefcn. Het stuk werd uitmuntend afgespeeld een ieder was in zijn rol te huis, doch inzonderheid muntten uit de dames Beersmans, de Vries en ten Hagen. De zaal was stampvol. Op den huize Doornveld, onder Doórn, ge beurde het Zondag 7 Aug. tus«chen 4 en 5 ure dat, terwijl de tafel gedekt, maar de gasten nog niet gezeten waren, een ongenoode gast door een der openstaande ramen binnen kwam, en onbemerkt zich van 60 stuks tafelzilver meester maakte, en dit zoo goed wist te bergen, dat het der politie tot nu toe nog niet gelukt is, daarvan iets terug te vinden. Een ieder wachte zich voor schade. In het 17de arrondissement van Parijs wor den de huisbezoekingen nog altijd voortgezet. Men zoekt revolvers en met lood gevulde stokken, maar vindt ze niet. Daarentegen krijgt men somtijds an dere zaken in handen, welker bestemming of her komst al zeer zonderling is. Zoo heeft men voor een paar dagen weer in 't1 huis van een es-gefedereerde 17 dominospelen ge- vonden. De politie, die, ia 't oog van de comrau- 1 ne mannen, een discretie bezit welke alle beschrij-1 vingen te boven gaat, wilde wel eens weten van waar al die dominospelen toch kwamen: De Commune-man, in wiens huis ze gevonden werden, speelde trouw iedcren avond zijn partijtje domino in verschillende estaminets. Zoodra bracht de knecht hem een spel of hij stak een steen in den zak, en reclameerde dat er een te weinig was. Hij kreeg dan een ander spel maar, na eenige oogenblikken was ook daarvan een steen zoek, d. w. z. in den zak van den speler, die op deze wijze na eenige jaren in 'l bezit was gekomen van stellen dominospelen. Een koopman te Breslau heeft de dwaasheid gehad om op reis te snuiven van twee hem vreemde heeren met dat gevolg, dat hij weldra in diepen slaap geraakte, en, wakker geworden, zijn portefeuille miste met 802 thalers; de dieven zijn gevat. Uit Stadskanaal wordt de volgende bedrie gerij gemeld: »Een alhier wonende bakker, met name W., is Dingsdagavond door den koopman H. de L. te Wildervank, die zich onder een valschen naam en wel dien van Slot uit Gieten voorstelde erg mis leid geworden. De bakker nl. was in het bezit van twee nummers van de verloting van paarden, koeien etc., der vereenigingWildervank" wat zeker bij den kooper, wat de nummers betreft, overbekend was. Deze kocht namelijk dien avond, toen hij reeds wist op welke nummers iets getrokken was, van W. het lot, voorgevende, dat het zijne dat hij met een ander zamen had, verloren was geraakt. De bakker, den dag daarna 's morgeus de lijst van getrokken prijzen naziende, zag tot zijne verbazing, dat op het nommer, zijnde 687, ecno koe getrokken was. De list, die daarbij was aangewend, mag wel ter waarschuwing voor anderen hier worden bijge voegd. Do voorgemelde koopman stelde den bakker een rijksdaalder ter hand; deze wilde hem, daar het lot slechts f 1 kostte, f 1,50 terug geven, „Och j houdt de rest maar," zeide de genereusse koopman „want ik ben nu uit den brand en kan den aan* deelhouder van mijn nommer te vreJen stellen." Van dit voorval is aangifte bij de justitie gedaan. De gevolgen van het overmatig rooken. Dezer dagen waren drie heeren, na een copieus middag maal in een etablissement, Boulevard Montmartre te Parijs, te hebben gebruikt, aan het wedden ge raakt over rooken. Een hunner beweerde een half dozijn sigaren achter elkander, te kunnen oprooken. Een ander ging verder en maakte hel dozijn vol, daar men dit meesterstuk niet bij mogelijkheid uit voerbaar achtte, werd ecu weddingschap aangegaan. Hij zou bij de 12 cigaren slechts een glas bier mogen gebruiken. Tot acht ging alles goed; toen moest hij een luchtje scheppenhuiten gekomen rookte bij voort. Bij de negende cigaar voelde bij huivering, rilling. Men raadde hem op te houden hij ging toch voort. Bij de tiende cigaar namen de rillingen toe; nog hield hij niet op en wilde alleen naar huis gaan met zijn vrienden. Daar begon hij pijn te gevoelen in de ingewan den en te braken. Men ging een geneesheer halen, doch deze kwam niet spoedig en toen deze ver scheen, was 't reeds te laat. De ongelukkige was door 't overmatig gebruik van nicotina vergiftigd en overleed des nachts. De onvoorzigligheid die zijn dood veroorzaaktte, was des te grooter, daar de ongelukkige aan hartziekte lijdende was. Een cameleon onder de kippen. De heer P. F. L. Waldeck, te Loosduinen schrijft aan de Landbouw Courant: „In 1866 is uit een broei- sel van een kip mij toebehoorende, o. a. een wit kuiken voortgekomen. In 1S67 gaf ik haar om te broeden ter leen, en toen ik haar in 't najaar te rug ontving, was zij geheel zwart. Ik dacht, dat ik een verkeerde hen teruggekregen had, doch mij werd verzekerd, dat dit niet zoo was. In 1868, in den zomer, kreeg die kip weder enkele witte vederen; in het najaar was zij weder geheel wit. In 1869 veranderde zij weder: zij werd geheel zwart en in 1870 werd zij weder wit. En nu in Julij 1871 krijgt ze weder zwarte vederen, zoo dat ze nu getijgerd is. Of dit meer voorkomt, weet ik niet. Voor de juistheid van een ander sta ik in." Men schrijft ons van Anna Paulowna dd. 17 dezer: «Gepasseerde Maandag zijn aan het station An na Paulowna geladen 12 stuks schoone vier- en vijfjarige paarden, allen afkomstig van den Butja- dinger hengst Abd-el-kader, welke hengst voor zes jaren in Hanover is aangekocht door eene ver-1 eeniging tot verbetering van paardenras in Noord-J holland, gevestigd te Wieiingerwaard en Anna Paulowna Polder. De prijzen waarvoor de paar-1 den zijn verkocht waren van f350 tot f500 per' stuk. Aangenaam is het voor die vereeniging te mo gen ondervinden en aan de bevooroordeelden te kunnen bewijzen, dat dit ras in schoonheid uit munt niet alleen, maar voor den handel zeer ge zocht is.' Te Schoonrewoerd hrerscht sinds eenigen tijd eene ziekte onder de varkens, waaraan er dagelijks sterven, zoodat de boeren zich genood zaakt zien hunne nog overgeblevene gezonde var kens te verkoopen, en wel tegen den gemiddelden prijs van 21 cents per J kilo. i Iemand die zich teekent «geen beesten pla ger plaatst het volgende in de Meijersche Courant, i Nieuws- en Advertentie blad voor het arroud. I Eindhoven Dezer dagen had op den kanaaldijk van Helmond naar Someren in een kleine herberg, kort aan de keerzijde van het Eindhovensche kanaal, een zon derlinge weddingschap plaatstwee karren- of paardenlieden wedden tegen elkander, welk paard het sterkst zou zijnna goed gedronken te hebben, bond men de beide beesten met de staarten stevig aan elkander eu begon ieder, zijn paard bij den kop nemende, de dieren aan te zweepen en on barmhartig te slaan, de beesten ploegden, zwoeg den en klaauwden kuilen in den grond, tot zoo lang een der beiden viel en het andere het ge vallen paard voortsleepte. En wat was na de prijs der overwinning Voor den bezitter van het overwinnend paard eenige glaasjes ellendige foesel of zoogenaamd dui velslist en voor het paard een onverdiende partij zweepslagen en door de groote krachtsinspanning, het spat. Jammer, driemaal jammer, dat die ver lorene en kletterende zweepslagen, welke nu op de ruggen der paarden vielen, met teregt kwamen op de ruggen der partuers of weddenaars; ieder wel denkende, die den wedstrijd zag, had medelijden met de arme beesten, en zon het zeker toegejuicht hebben indien de slagen op de ruggen dier on- raenschen waren neêrgekoraen.' LI. Zondag heeft te Zandvoort, een treurig ongeval plaats gehad. Een Duitsch officier, dien zelfden dag met twee dames zijn zusters, hier aan gekomen ten einde de baden te gebruiken, liet zich met een badkoets in zee rijden en is verdron ken. Men weet nog niet recht hoe de zaak zich heeft toegedragen. Het. geval is treffender, omdat deze officier zonder eenig letsel te bekomen den geheelen Franschen veldtocht heeft medegemaakt. Zaturdag avond kwam te Winschoten een va rensgezel aan, die er overnachtte. Den volgende morgen reed hij met gelegenheid naar Bellingwoude, ofschoon hij 't huis behoorde te Vriescheloo. De persoon, die hem meenam, woonde als boerenknecht bij een landbouwer te Bellingwolde. Al pratende, verhaalt de zeeman; dat hij in geen 14 jaar'thuis is geweest; het eene woord haalt het andere uit en eindelijk blijkt, dat hij, die met hem op den wagen zit, niemand anders is dan zijn eigen broer Men meldt uit Diepenveen aan de Arnh. Crt.: //Reeds sedert eenige maanden zijn twee hoofd onderwijzers alhier zonder het bij de wet vereischte hulppersoneel. Tot tweemalen toe heeft het ge meentebestuur in de dagbladen eene oproeping van hulponderwijzers gedaan, die genegen waren, op het vastgestelde salaris van f270 per jaar, naar de vacerende betrekkingen te dingen, doch geen liefhebber heeft zich opgedaan. Een voorstel van de schoolcommissie, om het salaris der hulponder wijzers te verhoogeu en, zoo mogelijk, hun aantal te vermeerderen, is gewezen van de hand. Zie daar feiten, het maken van conclusiëu laten wij aan den lezer over. lieden middag omstreeks 12 uur, heeft een winkelier uit Vlissingen getracht een opzichter aan de spoorwegwerken te Middelburg, toen hij van zijne bezigheden huiswaarts keerde, met een dolk om het leven te brengen; gelukkig dat de steek op de jas afstuitte, waardoor de wond thans niet gevaarlijk is. De dader is onmiddelijk in hechte nis genomen. Men verneemt als rede van deze daad, dat ge noemde opzichter een minnehandel had aangeknoopt met de dochter van den winkelier, tegen den zin van den vader. Nu Parijs weder ademhaalt, komt de toilet kwestie ook dadelijk aan de orde van den dag. De oude modes komen hoe langer zoo meer in zwang. Zoo droeg mevr. Thiers bij het diner, door haar gemaal deu Prinsen van Orleans aangeboden, een zeer origineel, maar prachtig zwart kleed, ver vaardigd door deu beroemden dameskleermaker \V ortli, in de rue de la Paix. De Hertogin van uartres heeft, dadelijk na hare aankomst te 1'arijs, bij mad. Roger eu bij Worth een menigte praentige toiletten besteld. Worth houdt zich thans bezig met bet „ontwerpen" van een manteltje: militair en koket, dat hij „dragons-de—villars—mantel" noe men wil. De stof is zeer lichtgrijs; het manteltje bestaat uit drie pelerines: een grijze, een hemels- blaauwe en weder een grijze. Men kan den mantel dicht knoopen bij slecht weder, maar bij schooa weder openslaan en dan vormen de pélérines een tanique op de japon. Verder wordt tegenwoordig veel werk gemaakt van badtoiletten. Maar vooral v erdient vermelding, dat er korsetten van gekleurde zijden worden gedragen, onder tulle en andere transparante witte en zwarte japonnen. Chique! Een schoon vooruitzicht voor naapers. Als een bewijs van hoeveel beteekenis de veemarkt te Leeuwarden is, kan dienen, die in 1S70 op de onderscheiden marktdagen aldaar ge zamenlijk werd aangevoerd 111,142 stuks vee, vertegenwoordigde, naar de middelprijzen berekend, eene waarde van meer dan tien millioen gulden. er thans geen vraag naar hooi uit ngeland komt, zijo de prijzen van dit gewas zeer gedaald, In de omstreken van Gorinchem kan men

Schager Courant | 1871 | | pagina 3