Ingezonden stukken. Correspondentie. MARKTBERIGTEN. dan ook weinig meer dan f 13 I 15 per 500 kilogram bedingen. Ook in Assen schijnen jongejufvrouwen ge vonden te worden, die wel mei de jongeheeren op de Hoogere Burgerschool zouden willen gaan. Volgens Carl von Weise, scheikundige van het Bheinischen Eisenbahngeselschaft, te Keulen, moet goede petroleum o. a. de volgende eigen schappen bezitten: a. De kleur moet wit of licht geel en blaauwachtig weerschijnend zijn. Een donkergele kleur is een bewijs van onvoldoende zuivering of van vermenging met gewone bruin- kolenteeroiic, b. De reuk moet niet sterk en met onaangenaam aijn. De baldadige straatschender, die de rails van den tramway had opgebroken, is ontdekt, maar wordt niet vervolgd, omdat hij.... te hoog ge- plaats is! Om »De Vrijheid,' «Asmodée,» «De Toekomst* en tutti quanti in deze wartqte noodelooze opwin ding te besparen, voegen wij er meteen bij, dat de euveldaad bedreven is door de zon, die de staven heeft krom getrokken. Jl. Maandag morgen had in de lijnbaans laan te Botterdam een vreeselijke gebeurtenis plaats. Zekere M., scheepstimmerman van beroep, wachtte zijn vrouw, waarmede hij nog slechts weinige maan den gehuwd was, aan een verdacht huis, waar zij den nacht had gepasseerd op, en bragt haar, toen zij dit verliet, op den opeubaren weg inet een mes drie stekeu in de borst en een suede in den hals toe, waaraan zij onmiddelijk overleed, liet lijk werd naar het ziekenhuis vervoerd en de moorde naar, die zich zelf ook had gewoud, gearresteerd. Op 19 Aug. had te Nieuwediep ceu treurig ongeluk plaats. Een vletter man, die tueX zijn vlotje naast een op de reede liggend schip lag, werd door de quarantaine-schuit tusschen eerstbedoelde vaar tuig letterlijk plat gedrukt, zoodat de ongelukkige, een zeer oppassend jongeling, de steun van zijn bejaarde ouders, terstond een lijk was. Eenige Groningsche garains hebben de vorige week een blijk gegeven van hun talent, om voor niets pleizier reizen te kunnen doen. Toen name lijk de opkoopers van biljetten voor den pleizier- trein van Groningen naar Arnhem met eeu aantal daarvan bleveu zitten, vroegen op het laatste oogen- blik eenige jongens, die gekomen waren oin den trein te zieu vertrekken, elk een kaartje present. Ze ontvingen die, sprongen in den wagen, zonder juist reistoilet gemaakt te hebbeu, en kwamen zoo te Arnhem, tnaar zonder eeu cent op zak. En bij gelegenheid van een „pleiziertrein 1" De nood is vindingrijk en zoo metamorphoseerden de jongens zich aan 't station te Arnhem dadelijk in pakjes dragers, waarmede sij zooveel verdienden, dat ze dien dag pleizier haddeu en nog geld mede tehuis brachten, toen zij dien avond laat terug kwamen. Die waagt, die wint. Drie uit België komende heeren, die met een gezelschap Zsturdag avond Rotterdam had den bezocht en Maandag morgen van de baden te Scheveningen gebruik maakten, hadden het on geluk in de diepte te zinken. Terwijl sommigen meencn, dat zij zich te ver in zee hadden begeven, waren anderen van gevoelen dat zij in een mui (kolk) moeten geraakt zijn. Twee hunner zijn intijds nog gered, doch de derde, de heer D., kunstschilder te Antwerpen, heeft het met den dood moeten bckoopen. De middelen die de kunst in dergelijke gevalleu aan de hand geeft om de levensgeesten t« trachten op te wek ken werden zooveel mogelijk, onder anderen door dr. Mertz, aangewend, doch te vergeefs. Algemeen is de deelneming in dit treurig ongeval. Door de gezondheids-commissie van Swindou is een boerderij aangekocht, waarop het bevloeijing systeem met rioolwater zal worden toegepast. Het is aan de H. H. Russ en Minus opgedrageu om de noodige werken aauteleggen, die zoowel voor droogmaking als bevloeijing vereischt worden. Een Beijersch soldaat, die bij Sceanx een cassette met 100,000 francs vond, overhandigde die aan zijn officier, en deze heeft na lang zoeken eindelijk den eigenaar, een Parijzenaar, gevonden. Zekere X, een scheepskaptein te Antwerpen, had zijne wederhelft bedreigd zich van kant te zullen maken, indien zij hem niet terstond zakgeld gaf om te Borgerhout te gaan kennishonden. Hang je maar op, riep zijn lieve vrouwtje hem toe, „dan ben ik van je af." X liep schijnbaar gram- storig naar zijn slaapvertrek, maakte een stroopop, die hij zijn kleederen aantrok, hing die vervolgens op en verstopte zich onder het ledekant. Toen eenigen tijd later de vronw stilletjes den trap was opgeslopen, denkende dat haar man was ingeslapen, werden de baren door angstig gegil verschrikt; de vronw had haar man zien hangen en riep om hulp. Toen zij nu met de buren de kamer weer binnen kwam, riep ze weeklagend uit: „Ik zou al wat ik heb wel willen geven, als ik mijn man weer terug had!" Op die woorden kwam de man te voor schijn tot groot vermaak van de omstanders, en den volgenden dag ging het tevreden paar te zamen te Borgerhout kermishouden. Jl. Zondag avond woonde men te Vcghel een allerzonderlingst verschijnsel bij, een feestvier- ders-grève! Er was koning geschoten en den ganschen dag feest gevierd, 's avonds om negen uur zou de koning worden gekroond en aan de andere prijswinners dc prijzen feestelijk worden uitgereikt. Een groot getal personen, ook dames ilic geïnviteerd waren otn tegenwoordig te zijn, waren in de scliuttcrstent vereenigi, maar wie er verscheende schutterkoning en do prijswinners niet. Toen men hen opzocht, verklaarden ze niet te zullen komen, wanneer de «vrouwen' niet ver trokken. Dit kloosterachtig antwoord dat trou wens op Hrabantsche wijze doelt, waarbij het aan steken van het licht in de herbergen als convre-feu, voor alles wal rokken draagt geldt, een gewoonte die de geestelijken «om derzelver eerwaardigheid in stand willen gehouden zien, had echter het gcwenscht gevolg niet. De keuze tnsschcu den keuning met zijn kornuiten en de dames om feest mee te vieren was niet moeijelijk; de muziek der huzaren uit den Bosch,die de eer der vronwenha- tende overwinnaren moest uitbazuinen in fanfares, werd voor de dansmuziek geprest en, niettegen staande het «eerwaardig gebruik* werd er wakker gedanst, terwijl de keuning niets anders had om zich te kroonen dan.... zijn slaapmuts. In de Tilbnrgsche Crl. leest men het vol gende bericht: llilvarenbeek 9 Aug. Verleden Za-1 tering had alhier het volgende plaats. Zekere land bouwer Jan ]<eijlens, had aan een zijner buiten de kom der gemeente gelegene hofsteden eenige repa- ratiën te doen en er moest ook een stijl iu de schuur ondcruietseld worden. Bij het uitgraven vond de metselaar J. Zebrechts een ouden koperen koffi- ketel, gevuld mei oude goaden en zilverea munt stukken, ter waarde van p. m. duizend galden. De ousteltenis van genoemden Zebrechts laat zich licht begrijpen, overstelpt van vreugde, in de lioop eenen rijken buit te zullen deeleo. De eigenaar der hofstede eenige uren liter het werk komends bezich tigen, werd hem door den eerlijken vinder, liet geld aangewezen, die het daar onmiddelijk in bewaring nam. 'a Avonds ge/.amentlijk huiswaarts keerende, had de vinder het grootte voorregt de muntstukken tot aan het dorp te mogen dragen (bijna 1 uur gaans) alwaar hij door Jan Leijtëus ontlast werddoch helaas I welk een teleurstelling voor onzeu armen eerlijken metselaar; die bij het afscheid nemen niet alleen niets belooft werd, maar zelfs geen dankje ontving. Of de eerlijke vinder later nog iets ia den vond zal mogen deelen, zal de toekomst leeren. De re-l'ctie vereenigd tiek niet altjd met dc ge voelen* der inzender* van geplaatste tlukken. Oosthuizen 19 Aug. 1871. Mijnheer de Redacteur! Ik dank U voor de attentie mij in de toezen ding der „Schager courant" van 17 dezer bewezen. Uw bedoeling daarmee zal zeker wel geweest zijn mij te wijzen op het in die courant voorkomende bericht uit Oosthuizen. Dat bericht laat aan de gedachten der lezers de grootste speelruimte toe, getuige het „Vaderland" van 19 Aug. waarin de feiten in javaansche vorming voorgesteld worden. De zaak van het hooien van onderwijzers c. s. komt eenvoudig hier op neer: lo. Zij droeg van haar ontstaan tot haar einde geheel het ka rakter van een onschuldige scherts;2o. in plaata van den middag der hooipartij werd den daags daarop volgenden vacantiemiddag school ge houden. In de hoop dat door deze toelichting de zaak tot haar niets beteekende onschuld teruggebracht zal zijn en met vriendelijk verzoek deze regelen in Uw blad op te nemen heb ik de eer te zijn: Mijn heer! Uw Dw. Dienaar, O. BAAS. Amsterdam 21 Aug. 1S71. Langzamerhand komt «het saisoen* aan, dat wil zeggen het reissaisoen en wel niet voor uit stapjes naar Haarlem of Breukelen maar meer be paaldelijk naar het baitcnland. Het saisoen loopt van het laatst van deze maand tot November, zoo als ge weet, en niet alleen gebruikt men dien tijd tot het doen van reizen, maar ook worden dan alle werkzaamheden met nieuwe kracht hervat. We zijn na nog in een tijd, waarin wij liefst zoo weinig mogelijk uitvoeren, een tijd, waarin de dames haar zomertoiletten al weer oud vinden en het toch nog te vroeg is voor de na- jaars-nouveauté'seen tijd, waarin de nachtegaal niet meer zingt en het toch zulk mooi en warm weer is, enfiu wanneer de zomer zijn toppunt juist bereikt heeft en de mcnschcn dan als 't ware in verbazing een oogeoblik stil staan om dat schoone jaargetij, dat weldra verstreken zal zijn, nog aan te staren en te bewonderen; nog te genieten van al de liefelijkheden, die het meebrengt, om weldra terug te kceren tot het werk en de werkelijkheid. Dat tijdvak, ge kent den naam, dien men er aan geeft, noemt men den komkommertijd. Dien zijn wc nu bijna uit. Een van de merkwaardigste feesten en van de zonderlingste tevens (misschien alleen merkwaardig om het zonderlinge) is yoor de Amsterdammers de Hartjesdag op 21 Augustus. Wat de Hartjesdag eigenlijk beduidt weet ik niet, of liever ik weet dat hij niets beduidt tegenwoordig; maar het doel cn de strekking, die et aan ten grondslag liggen, zijn mij altijd ccuigzius duister geweest. Blijkbaar (zoo luiden ook de verhalen van oud Amsterdammers) heeft de Hartjesdag zijn oorsprong in een oud recht der burgers, waarbij het hun vergund was iu Haarlem of liever daar buiten, de hartenkamp te gaan bezoeken en zoo men wil op die beesten jacht te maken. Hoe liet zij, indien het zoo geweest is, men is dan 't zij uit een dierlievend of wel beurslievend oogpunt, van die gewoonte om naar Haarlem te gaan jagen, afge stapt. Zoo als ineu weet zijn de stations tusschen hier cn de Hartenstad twee in getal, namelijk Slo- terdijk en Halfweg en de goe gemeente bepaalt zich thans niet verder dan tot Sloterdijk, dat is het einde van den tocht der Hartenjagers. Men zou het feest eigenlijk een Haarlemmerweg-feest kunnen noemen en meer bepaaldelijk een concert- promenade, die men dan u discretion kan opluis teren met lampions, welke men dan namelijk zelf gelieft mee te brenger of in zijn tuin op te hangen. Gij bespeurt al ras, scherpzinnige lezer, dat het feest een volksfeest is, dat de werkman met zijn gezin voor het grootste gedeelte daaraan deel neemt. In zekeren zin is het waar; maar toch heeft werkelijk de geh<*ele burgerij haar deel daarin want iedereen spreekt over den Hartjesdag, de een vraagt: wat is het toch eigenlijk? eu de an dere geeft er naar zijn beste meening en weten oen verklaring van en elk jaar komen die vragen weer en elk jaar is het een rijke stof tot gedach- tenwisseling, een ruim veld tot wrijving van gevoe lens. Juist die dag is een gemeenplaats tusschen rijk en arm; want telkens wanneer die dag be sproken wordt komt men op het gebied van volksvermaak, en volksontwikkeling, Zoo heeft de Hartjesdag zijn nnt; hij vestigt de aandacht op het volk, dat werkelijk met wei nig te vreden is. K. L. S. Behagen 17 Augustus 1B7I. Aangevoerd 1 Paarden f -40 Stieren f 70 a 120 6 Ossen f 130 a 12 4, Gelde Koeijen f' 70 a 260, Xalfkoeijen f 184 230, Yaarsen f 130 a ISO, Hokkelingen 60 a 120. 9 nucht. dito f 10 a 20, 6 Rammen f 23 a 26, 925 Schapen magere f 12 a 20, vette f 23 a 32, 95 Lammeren f 10 a 15, -4 Bokken en Geiten f 1 a 30 magere Varkens 8 a 13, 12 Biggen f -4 a 5, Konijnen 10 a 65, Kippen 35 a 60 Eenden. 30 a 45 cents per stnk. Boter 153 ets. per kilo Kaas 35 a 45 ets. per kilo, Kipeijeren f 2,80 a 2,90, Eenden- ijeren f per 100. A 1 k m a ar 14 Aug. Aangevoerd 37 Koeijen f 180 a 250, 235 Kalveren f 30 a 105, 3 nucht. dito f 8 a 17, 479 Schapen f 16 a 36, 119 Vette Varkens 38 a 51 ets. per kilogr. Medemblik, 16 Aug. Aangev. 260 kop Bo ter 1,60 per kilogr.

Schager Courant | 1871 | | pagina 4