Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. TIJDSBESCHOUWINGEN. 737. Vijftiende Jaargang. Ao. 187 L ADVERTENTIEN worden voor dit blad aangenomen voor Duitschlaad, Oostenrijk en Zwitserland door tusschenkomst van de heeren HAASENSTEIN en VOGLER, die tot dat einde hunne kantoren gevestigd hebben te: Hamburg, Frankfort a/d Main Berlijn, Leipzig, Dresden, Keulen, Stutgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne. GEMENGDE BEUIGTEN." SCHAGERCOURANT r f Dit blad verschijnt op Woensdagavond; doch wordt met een bijvoegselbevattende het jongste Schager— marktberigtden volgenden avond verzondenaan hen die zulks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster. Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar f 3,Franco per post f 3,60. Afzonderlijke nummers f 0,07$. AovBRTENTiëN van een tot vijf regels f 0,75; iedere regel meerder f 0,15. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Boekhaudelaren en Postdirecteuren aangenomen. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te biên. i Be gr ooti n gs-di scu ssien. Zonder dat iets aan het zaakrijke en pittige dezer discussien te kort komt, zullen deze in lengte aanmerkelijk korter kunnen zijn dan vroegere jaren. De ein- delooze aanvallen tegen de tijdigheid van het ministerie zullen nu gevoegelijk kunnen achter wege blijven, daar de wenschelijkheid van een voorloopigen voortduur van dit ministerie wel bij alle partijen buiten kijf zal zijn. De hierdoor gewonnen tijd zal kunnen worden besteed aan eene afdoening der onderscheidene aanhangige wet ten en het zou inderdaad verwonderlijk zijn, zoo bij den bij alle leden bestaanden lust om in dit jaar zaken af te doen, dit zittingsjaar niet rijk aan vruchten werd. Eene kwade gewoonte echter is maar moeijelijk te verlaten. Het is mogelijk dat theoretische vraagstukken, wier oplossing hoogst belangrijk kan geacht worden, doch die niet te verwachten is, wanneer zij onsamenhangend met het doel van den eigenlijken arbeid ter sprake worden gebragt de verleiders zijn om af te wijken van het regte pad, dat leidt tot eene spoedige afdoening van zaken. Begrootings-discussienbij ons zoo lang- wijlig, en dikwijls grootendeels door hunne lang- wijligheid het graf van zoo menig ministerie, vor deren in andere landen op verTe na dien tijd niet. De begrooting, de schoonmaak voor het haishon- den van deu Staat, eischt voor hare behandeling praktische kennis, bekendheid met feitelijke toe standen en het vragen en geven van inlichting omtrent het bestunr der regering Ï9 daarbij op zijne plaats. Doch begeeft men zich van dien weg om in algemeenheden te verdwalen het is duidelijk dat dit geen ander gevolg kan heb ben dan dat ook bijzonderheden over het hoofd worden gezien. l)e begrootingen van Financien en van Oorlog zullen bet dezen keer het hardst te verautwoorden hebben: doch zij hebben recht om op een ter mijn uitstel te pleiten, hetgeen toegestaan, de za ken zeer in hun voordeel veranderen kan. In den regel is uitstel evenwel verkeerd; want de les stel niet uit tot morgen, wat ge van daag doen kunt, is door de ondervinding bewezen, een goede les te zijn en zal als zoodanig blijven. Dat morgen, morgen heeft reeds zoo oneindig veel goeds niet tot stand doen komen uitstel is afstel. Het onderzoek naar de vereischte bekwaamhe- van hen, die onderwijzersacten verlangden is af- geloopen en een verbazend groot aantal is weer te ligt bevonden en.ponbevredigd met een zwaar hart en in looden schoenen naar zijne gewone be zigheden teruggekeerd. Hun slecht succes wordt veelal toegeschreven aan 't overdrevene der eischen, maar zeer zeker onjuist, 't Is ondenkbaar, dat de wet van hen, die menschen in menschen ont wikkelen moeten, te veel vordert. Zij vraagt, en is 't niet billijk gezond verstand en een weinig wetenschapimmers geen geleerden De hoofd oorzaak van het door de mand vallen ligt, voor zoo ver wij zien kunnen, in dat morgenmorgen. Er is nog tijd genoeg, denkt de 18jarige hulp onderwijzer in jeugdige zorgeloosheid; nog vijf jarea eer ik weer onder 't mes moet. Vijf volle jaren wat een afstand voor een jong tnensch, die gewoon is den tijd te meten met eene inaat, die veel te kort wordt genomen wegens de haast, WBarmede zij verlangen om in andere en nieuwe levenstoestanden verplaatst te wordenzich naar den mannelijken leeftijd uitstrekt. De afstellende magt van 't uitstel verlamt de kracht van zijnen geest, die zich in den korten tijd, welke rest, niet laat restaureeren en het weten vervalt in een tering, waarvan de genezing langzaam en moeije lijk is. 't Verwerven der noodige kundigheden kan niet een zoo zware arbeid zijn als door menigeen geklaagd wordt. Ziet men in onze dagen niet bij andere examens dan die voor onderwijzers van 18jarigen zelfs meer vórderen en geven ook dan van 23jarige onder wijzers De kweekeling, die onderwijzer zal wor den, heeft even goed tijd tot studie als ieder an der. Maar waarom ziet men hen in zoo menige school week in week uit juist in de laagste klasse werkzaam Omdat daar het werk misschien ge makkelijk is en binnen het bereik zijner krachten ligt Och wat grove, dwaasheidDe aanvangsperi- ode is altijd moeijelijk. De plant vereischt in het begin harer wording en in de eerste dagen van haren groei de meeste zorg en de omzichtigste behandeling. Met den mensch is het niet anders. Wij, en wij hopen, dat anderen met ons in stemmen dat in de tempels der jeugd de meest jeugdigen ook in den omgang met de meeste ervaring en 't gezondste hoofd mogen dee- len, het welk op vele plaatsen niet het geval is. 't Werk in de hoogere klassen zal er gemakkelij ker en beter door worden. Teveas zal dan voor den kweekeling en den hulponderwijzer de gele genheid openstaan om al onderwijzende zaken te behandelen, bij welke zjj zeiven nog het grootste belang hebben. Zij zullen daarbij in de noodza kelijkheid zijn het geleerde te verwerken, alzijdig te beschouwen, in de verduidelijking van begrip pen zeiven duidelijk en vlug leeren zien en op vatten, terwijl zij ongemerkt en genocgelijk aan den weg werken, welke leidt tot den heuvel van kennis, die beklommen moet worden en die hun, juist omdat ze niet iu tijds vlug en duidelijk leer den zien, voorkomt een berg te zijn, die ontmoe digend de krachten verslapt en bet uitstellen in de hand werkt. Jl. Donderdag morgen is op het Damrak bij de Korenbeurs te Amsterdam eene behoeftige vrouw, aan een boom zittende, bevallen van een welgeschapen zoon. Men heeft haar naar het gast huis vervoerd. Een kleine jongen te Emraen heeft, in ver- eeniging met eenige andere bengels, een paar bij enkorven van verschillende bjjkers ontvreemd, er de bijen uitgedreven en den boning opgesnoept. De 9jarige deugniet zal zich voor den regter te verautwoorden hebben. Als een staaltje van welgeslaagde varkens- mesterij verdient vermelding, dat de heeren M. de Boer van IJselham en A. Om®n van Oldenmarkt, verleden week, drie oude varkens hebben afgele verd, welke een gezamentlijk® zwaarte hadden van 1550 pond en in den tijd 10 weken waren ge mest. Het zoontje van den molenaar Stapelbroek, te Voorst, dat zwaar gewond was door het ongeluk kige schot, waardoor zijn broertje gedood werd, is herstellende en het levensgevaar te boven. Bij den landbouwers B. v. d. Graaf en R. Jon ker, te Lippenhuizen, heeft men te zamen vier schapen bij nacht uit het hok ontvreemd. Niette- gen staande de politie streng onderzoek doet, is men de daders nog niet op het spoor. Een land bouwer te Gieterveen wilde zijn schaap uit de weide halen om het te verkoopen, maar vond niets meer dan het vel en den kop. Men hoort in Friesland vele klagten over het stelen van schapen. Jl. Dingsdag had te Schiedam een treffend ongeval plaats. Tegelijk met het rijden van een vol geladen molenwagen ging een persoon over de brug aan de Gerrit Verboonstraat. Door de smalheid der brug bleef 'a mans jas aan een of ander uit stekend gedeelte van den wagen haken, waardoor hij struikelde en zijn hoofd onder een der wielen van den wagen vermorseld werd. Men zegt, dat de Russische tenor, David Mirovitch een der beste zangers is, die de aarde ooit bezeten heeft. Zijn vader, een rijk eigenaar van Kewno zijnen zoon willende beletten zich toe te leggen op de muziekkunst, zond hem naar een afgelegen landgoed, om den landbouw te leeren. Daar dong hij mede naar den prijs, die in eenige gedeelten van Rastand, krachtens eene oude ge woonte, verleend wordt aan dm persoon die 't beste den zang van den nachtegaal nabootst. Mi rovitch won den prijs en vluchtte naar St. Peters burg. Daar leed hij groote ellende en won zijn brood met op straat te zingen en de vogelen van zijn geboortestreek na te bootsen. Toevallig zong hij zekeren avond voor het hotel waar mevr. Pauline Lucca woonde, gedurende hare verbintenis aan de Opera. De prima-donna was opgetogen. Zij liet den jongeling roepen, en zijne geschiedenis ver nemende, gaf zij hem geld om kleeren en eten te koopen, en zond hem toen bij den pianist Ruben- stein. Deze deed hem in de muziekschool, waar hij volhardend studeert en belooft een der beste zangers van de wereld te worden. Maandag morgen heeft te Antwerpen een werktuigmaker, van der Struiff, die bezig was van zijn vrouw te scheiden, deze, welke reeds bij haar broeder in huis was gegaan, gesmeekt zich weder met hem te verzoenen en toen de vronw daarvan niets willende weten bleef weigeren, drie schoten met een revolver op haar gelost en een vierde schot haar, toen zij vluchtte achterna gezonden. A! die schoten misten. Op den broeder der vrouw die toeschoot, loste de ongelakkige een vijfde schot, dat ook miste. Na eene korte worsteling, gedurende welke de vrouw gelegenheid vond het huis te verlateu, wist de broeder ook vrij te komen en de politie te halen. De bedrijver van deze herhaalde pogingen tot moord had zich uit eigen beweging reeds uaar het poüliebureel bege ven, waar hij pas was, of zijn drift ging in een zenuwtoeval over, waarin hij het leven liet.

Schager Courant | 1871 | | pagina 1