Voiit Roosevelt militaire besprekingen Generaal Winkelman niet overleden Hevige luchtgevechten boven Engeland Egyptische troepen Verduisteren DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Duitsch weermachtsberichf ondersteunen de Engelschen Amerikaansche steun punten op Engelsche bodem De bommen in de Kinkerstraat 8.42 uur BONNEN die deze week gelden KONINGSTRAAT 79. DEN HELDER. TELEFOON 50 LIJNEN) 26 AUGUSTUS 1940 Rolls-Royce motorenfabriek gebombardeerd Bijzondere Japansche Gezant voor Ned. Indië Vanavond gaat de verduistering in om heldersche courant Ultgov* der Uttg Mi) HoUoadi Noorderkwartier N.V. te Den Helder MAANDAG 68e JAARG. No. 9012 De Duitsche luchtmacht heeft den 24sten Augustus de stelselmatige vernieling van strategisch belangrijke werken van den vij and met groot succes voortgezet. Zooals reeds gemeld, hebben Duitsche vliegtuigeskaders hij verrassing aanvallen op de Britsche ei landen ondernomen. Daarbij gelukte het on derkomens, hallen, werkplaatsen en opslag plaatsen op de vliegvelden Northweald, Hom church, Manston, Canterbury en Ramsgate grondig te vernielen. De oorlogshaven van Portsmouth werd met talrijke bommen, waaronder van het zwaar ste kaliber, bestookt, en haven- en vverf- installaties werden in brand gestoken. Onze gevechtsvliegers wierpen voorts bommen op Great Yarmouth, waar pakhuizen en loodsen in vlammen opgingen, alsmede op militaire barakken in de buurt van Dover. In den loop van den dag kwam het tot verscheidene hevige luchtgevechten, waarin onze jachtvliegers wederom hun superioriteit bewezen. Talrijke nachtelijke aanvallen van onze gevechtsvliegers veroorzaakten aanzien lijke vernielingen aan de havenwerken van Bristol, branden en ontploffingen in het groote oliedepót van Thameshaven, alsmede ernstige beschadigingen aan verscheidene fa brieken der Britsche vliegtuigindustrie, o.a. in Derby, Birmingham, Kingston en Roches- ter. Het leggen van mijnen voor Britsche zeehavens werd voortgezet. Britsche vliegers wierpen in den nacht van 24 op 25 Augustus in Noord-,. West- en Zuid west Duitschland bommen op onbebouwd ter rein en in woonwijken van twee zuidweste lijke Duitsche steden. In een stad werden verscheidene woonhuizen getroffen, twee burgers gedood en twee gewond. Elders ver nielde een bom een gebouw, waarin krijgs gevangenen waren ondergebracht; acht hun ner werden gewond. De totale verliezen van den vijand bedroe gen gisteren 64 vliegtuigen, waarvan er 57 in luchtgevechten en 7 door het afweergeschut neergehaald of op den beganen grond ver nield werden, twintig eigen vliegtuigen wor den vermist.. Een duikboot heeft een Britsche torpedoja ger van de „Viscount"-klasse tot' zinken ge bracht, alsmede een koopvaardijschip van TOOObrt., dat-in een krachtig beveiligd con- vooi voer. Over den laatsten nachtelijken aanval der Duitsche luchtmacht verneemt het D.N.B. de volgende bijzonderheden: De belangrijkste vliegtuigfabriek, die in den afgeloopen nacht gebombardeerd is, is de hoofdfabriek van Rolls-Royce, waar de bekende Merlinmotoren voor de Spitfires vervaardigd worden. De fabrieksterreinen hebben een reusachtige uitgestrektheid. Dicht op elkander liggen aan den zuidoostelijken toegang (of de stad de groote montagehallen en andere werk plaatsen. Alleen al door haar opeenhooping bieden zij een Ioonend doel voor aanvallen uit de lucht. Zonder moeilijkheden bij de oriënteering en niet door afweergeschut of jagers gehinderd, kwamen de Duitsche vlie gers bij hun doel. Van versperringsballons, die, naar be weerd wordt, deze belangrijke fabriek be schermen, heeft men niets gemerkt. Onge stoord konden de vliegers poolshoogte ne men en de bommen zoo goed mogelijk plaat sen. De aangerichte vernieling zai waar schijnlijk het bedrijf voor een groot deel stil zetten en gedurende aanzienlijken tijd een belangrijke uitwerking op de geheelc pro ductie hebben. Verwonderlijk is de geringe afweer van Engelschen kant. Wel zochten zoeklichten onrustig den hemel af, doch zij konden de Duitsche vliegtuigen niet goed in hun bundels krijgen. De afweer vuurde slechts nu en dan, doch zonder eenig resul- staat. Nachtiagers kwamen in het geheel niet op het tooneel. wat te vreemder is met het oog op het gewicht der Rolls-Roycefa- briek. Ook gisteren groote luchtgevech ten. Naar het D.N.B. van militaire zijde ver neemt, hebben zich bij de bomaanvallen van Zondag, die op verrassende wijze door dee- len van de luchtvloot 3 tegen het zuidwesten van Engeland ondernomen werden, ver scheidene groote luchtgevechten ontwikkeld. Daarbij zijn 51 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Twaalf eigen toestellen worden vermist. formeele verplichting op zich genomen de neutraliteit van Egypte in geval Groot- orittannie oorlog moest voeren, in den vol- sten zin te handhaven. Het Engelsche op perbevel streeft met het gebruiken van Egyptische troepen aan het front van Li bye een tweeledig doel na- eenerzijds heeft net opperbevel dringend versterking noo- aig daar na de bezetting van Britsch So- maliland niet op een verderen toevoer van troepen uit Indiè gerekend kan worden en net Britsche leger in Egypte niet is opge wassen tegen de ïtaliaansche troepen aan liet front van Libye. indien dezen tot een offensief zouden overgaan Anderzijds hoopt het Britsche opperbevel in Cairo door de deelneming van Egyptische afdcelingen een algemeene beweging onder de Arabische volkeren tegen Italië te veroorzaken. Naar het zich laat aanzien, dreigt er thans in Cairo een hevige binnenlandsche crisis te ontstaan, daar gezaghebbende Egyptische kringen, vooral Koning Faroek, tegen de Engelsche plannen gekant zijn. Incidenten ln Cairo en Alexandrlë Het verbod der Engelschen om den sterf dag van den oprichter der Wafdpartij. Zaghloel Pasja, op de gebruikelijke wijze te vieren, heeft volgens de Tevere aanlei ding gegeven tot incidenten in Cairo en Alexandrië. Accoord met Costa Rica zou reeds zijn tot stand gekomen, Huil spreekt tegen. Volgens berichten uit San Juan hebben de besprekingen tusschen den President van Costa Rica en een militaire missie v. d. Ver eenigde Staten tot volledige overeenstem ming geleid. Bijzonderheden zijn nog niet bekend. De militaire missie reist thans, naar de Associated Press meldt, naar Nicaragua en andere landen van Midden Amerika door. Militaire besprekingen tusschen Uruguay en Ver. Staten? Naar de New York Times meldt is er sprake van de mogelijkheid van militaire besprekingen tusschen Uruguay en de v er- eenigde Staten. Reeds in Juni van dit jaar bestond tot dergelijke onderhandelingen he voornemen, waarvan men later echter w heeft afgezien. De vertegenwoordiger van Uruguay op de conferentie van Havana, Generaal Campos, vertoeft op het oogenblik in de Sereen g Staten, waar hij in contact zou sta* militaire kringen. De Vereemgde Staten zou den reeds, volgens het blad. een hebben voorgelegd, dat voorziet in contact tusschen de generale^ st®^i beide landen en zelfs in het zenden Amerikaansche landingstroepen. Bij de regeering van Lruguay Deden ec^ Ier bezwaren naar voren. Het bla J op, dat Uruguay wegens zijn liggi K - gewezen voor de controle van de Zuid-Brazilië en van La Plata.De militaure steunpunten in Uruguay zouiwor. tvZuid-Amerikaansch Gibraltar k den gemaakt. Tegenspraak yaa Huil. Huil heeft de berichten tegengesproken be treffende onderhandelingen met U g 'ten Costa Rica over afstand van stempuiitw, ev»nals het bericht van de Times ning ha Tdelingen met Engeland over v ld(X)r)0g de Engelsche schulden uit den vve. me- afstand van steunpunten voor - -g op w> Britsche bezittingen op de Bermuda *n ja West-Indië. tf Koning Faroek tegen deelne ming aan den strijd. Volgens uit Cairo ontvangen berichten wijzen de voorteekenen er steeds meer op, dat de Britsche politiek thans de openlijke deelneming van Egypte aan den oorlog noodzakelijk acht. De bedreiging van de Britsche positie in het oostelijk bekken van de Middellandsche Zee door de ïtaliaan sche troepen aan de grens van Libye wordt in het Britsche hoofdkwartier te Cairo thans zoo ernstig beoordeeld, dat het be sluit genomen is eenige gemobiliseerde Egyptische divisies naar het I.ybisch-Egyp- tische front te zenden om de Engelsche en Indische formaties te ontlasten. Dit plan beteekent een openlijken breuk van het Engelseh-Egyptische verdrag van 1936. In dit verdrag had Groot-Bittannië de Men meldt het Dagblad voor N. Brabant en Zeeland van hooggeachte zijde uit Den Haag: Reeds geruimen tijd doet in ons land hardnekkig het gerucht de ronde als zou generaal H. G. Winkelman, laatstelijk op perbevelhebber van de Nederlandsche land en zeemacht, in Duitsche krijgsgevangen schap zijn overleden. Evenals zoovele andere dwaze geruchten, die van mond tot mond gefluisterd worden, is ook dit gerucht in den meest volstrekten zin onwaar. Wij hebben ons in dit verband gewend tot een van de naaste familieleden van den generaal, van wien wij niet alleen de pertinente onwaarheid van het gerucht vernamen, maar die tevens verklaarde, dat de generaal in goede gezondheid verkeert en een behandeling geniet, die overeenkomstig zijn hoogen rang is. Zijne Excellentie bevjjtdt zifh ip gezel schap van eenige andere Nederlandsche opperoffirieren en van de betrokken adju danten. Mevrouw Winkelman staat in re gelmatige correspondentie met haar echt genoot. Wij meenden goed te doen dit gefluister de fabeltje, dat een buitengewoon taai le ven had en uiteraard voor verwanten van generaal Winkelman niet aangenaam was, hiermede voor goed uit de wereld te helpen. De New York Times meldt uit Washing ton, dat de president zou overwegen niet minder dan 18 steunpunten op Engclselien bodem in Amerika te pachten. Het blad geeft daarbij nogmaals de opvatting weer van kringen in Washington, dat Engelands schulden aan de Vereenigdc Staten door de jaarlijksche pachtsom van 2 millioen dol lar voor ieder steunpunt moet worden ver effend. Uit Engelsche kringen in Washing ton verluidt volgens het blad. dat Engeland maar al te gaarne bereid is het stigma der schulden op deze wijze op te heffen en te gelijk kans te krijgen op nieuwe leeningen, die de Johnsonwet thans verbiedt. Waarschijnlijk vandaag tot ex plosie. Groote spanning ln de baart. De bewoners van de Kinkerstraat, ter hoog te van de kruising fnet de Da Costakade zijn wel zwaar gedupeerd, zegt het Hdbld. Dagen lang hebben zij de onaangename aanwezig heid moeten verduren van twee niet geëx plodeerde bommen en toen het plan was, deze bommen Vrijdag tot ontploffing te bren gen, heeft men daar woningen moeten ont ruimen, tijdelijke verhuizingen moeten ar- rangeeren, heeft men ramen uit de huizen weggenomen en schotten voor de winkelra men geplaatst alles in afwachting van en ter bescherming tegen het effect van de te gen den middag te verwachten explosie. De deskundige evenwel besloten de werk zaamheden tot Zaterdagmorgen uit te stel len en het was te verwachten, dat Amster dam 's morgens niet een donderend gedreun van de bomexplosies zou worden gewekt. De bewoners althans, die nog toestemming had den 's nachts in huis te vertoeven, hadden op dracht gekregen hun woningen vóór half acht Zaterdagmorgen te verlaten. Maar ook dien nacht zijn de bommen niet tot ontploffing gebracht. Het gevreesde oogenblik, waarvan oYigetw ijfeld verwoestin gen te verwachten zijn, vooral voor het huis en aangrenzende perceelen, waar een der bommen in den kelder ligt, is wederom uit gesteld en thans is voornemen heden tot handelen over (c gaan. Intusschen hebben de bewoners van de di recte gevarenzone nog geen toestemming gekregen hun huizen te betrekken en zij hebben dus in elk geval weer tot heden el ders een onderkomen moeten zoeken. Maar voor allen, ook zij. die dan nog toestemming hebben in hun huis te blijven, is deze toe stand van gespannen wachten op het effect der homexplosie wel buitengewoon onaange naam, zeker nu uit vele buizen de ramen zijn weggenomen en wind en regen vrij spel op de woningen hebben. Het gevaarlijke deel van de Kinkerstraat is gedurende het einde der vorige week af gezet gebleven tot schade van vele winke liers. En dan zal wellicht vandaag een hope lijk niet al te ruïneus slot komen aan den onprettigen bommen-tijd. welke men in die buurt heeft moeten ondergaan. Officieel wordt uit' Tokio meegedeeld, dat de minister van handel, Kobayasii tot bij- zonderen gezant voor Nederlandsch Indië is benoemd. De oorspronkelijk ooi-genomen reis van generaal Koiso schijnt daarmede vervallen te zijn. In politieke kringen te Tokio meent men daaruit de gevolgtrekking te kunnen maken, dat het zwaartepunt van de komende onderhandelingen op econo misch terrein zal liggen. Tijdens afwezig heidvan minister Kobayasji zal zijn departe ment worden beheerd door minister Hos- jano, voorzitter van het bureau \oor eco nomische ontwikkeling. AMERIKAANSCHE VLIEGTUIGBASIS OP DE BERMUDA-EILANDEN. Reuter meldt van de Bermuda-eilanden, dat krachtens een besluit van de daartoe in speciale zitting bijeengekomen volksvertegen woordiging der eilanden, het vliegtuigsteun punt Hamilton ter beschikking van de Ver- eenigde Staten wordt gesteld. bemiddeling van „MonumenUnzorg" is bij de St. JantbasHiek ia 's Hartogenbosch aan der bronnen aangeboord van w.tarvoorziening bij aventueelen brand. - Op ean diepte van 65 mater heeft men voldoende water engetroffen dat mat een capaciteit van 75 kub. mat*- por uur omhoog komt (Foto Het Zuiden) en duurt tot morgenochtend 6.42 uur OM UIT TE KNIPPEN. Broodbonnen nummers 3 (nieuw broodbonboekje): geldig v. 26 Aug. tot en met 1 September (niet ge bruikte tot en met 5 September) rcchtgcvende op 2500 gram rogge brood of 2000 gram ander brood. Voorts zijn de bonnen van serie 2 nu nog geldig tot en met 29 Aug. Bon 05 Lm. 12 (boterkaart): gel dig van 24 Augustus tot en met 18 Oetober. Elk der bonnen geeft recht op Yz pond boter. Bon 05 Lm. 07 (vetkaart): geldig van 24 Augustus tot en met 18 Oe tober. Elk der bonnen geeft recht op Vz pond margarine of V2 pond boter. Bon 08 (vetkaart): geldig van 24 Augustus tot en met 18 Oetober. De ze bon geeft recht op V?. pond ge smolten spijsvet of V-> pond boter. Bon 09 t.m. 12 (vetkaart): geldig van 24 Augustus tot en met 18 Oe tober. Elk der bonnen geeft recht op het koopen van Vz pond boter 1 met 10 cent reductie. Bon 14. Naar keuze K pond rijst, riistemeel of rijstebloem tot en met 6 Sept. Bon 27: Naar keuze pond ha vermout. havervlokken, gort of grutten tot en met 6 Sept. Bon 40: Naar keuze K pond tar wemeel, tarwebloem, boekweitmeel roggebloem, roggemeel of zelfrij zend bakmeel tot en met 6 SepL Bon 53: Vz pond koffie of ons thee tot en met 30 Augustus. Bon 66: 1 kilo suiker tot en met 30 Augustus. Bon 74: 1*4 kilo suiker tot en met 30 Augustus, (extra-rantsoen). Bon 105: Naar keuze 1 ons maï zena, griesmecl of puddingpoeder tot en met 11 September. Tegen afgifte van twee der boven genoemde bonnen kan men, zoo lang de voorraad strekt een pakje maizena. wegende 225 gram, ver krijgen. Tevens kan men voor bon „105" twee pakjes puddingpoeder verkrijgen. elk bevattende ten hoogste 50 gram zetmeel of wel drie pakjes, elk bevattende ten hoogste 33 gram zetmeel. Deze bon geeft ook recht op een pakje pudding- sauspoeder. ten hoogste bevattende 100 gram zetmeel. Bon 110: 1 ons macaroni of vermi cel li of spaghetti tot en met 11 September, Petroleumzegel Periode 5: Geldig voor 2 liter petroleum tot en met 8 September (alleen voor diegenen, die daartoe vergunning hebben.) Kolen, enz. Tot 30 September kan men bij handelaren kopen 20% van het verbruik van April 1939 tot en met Maart 1940. Bon 1 (hondenbroodkaart): gel dig t.m. 31 Augustus, recht geven de voor de groepen 1, 2, 3, 4, 5 en 6 op resp. 12 Kg., 12 Kg., 10 Kg., 6 Kg., 5 Kg. en 3 Kg. hondenbrood. Bon 1 (kattenbroodkaart): geldig t.m. 31 Augustus, rechtgevende op 1 Yz Kg. kattenbrood. IN EEN RIOOLPUT GESTIKT. Zaterdagmiddag is in een onbewaakt oogenblik het lVfe-jarig zoontje van de fa milie C .aan den Oostdorperweg te Wasse naar in een rioolput geraakt. Toen hulp kwam opdagen bleek de kleine reeds door verstikking den dood te hebben gevonden. BRAND IN ATHEENSCHE MILITAIRE DEPOTS Vrijdagavond is brand ontstaan in de oude militaire depots te Athene. De oor zaak is onbekend. Stoffen en dekens ter waarde van tien millioen drachmen zijn verbrand. Er is een commissie benoemd om een onderzoek naar de ramp in t« «tellen.

Schager Courant | 1874 | | pagina 1