14 Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. 868. Achttiende Jaargang. Ao. 1874 Bekendmaking. Inschrijving vuur dc StlmKerij. G J. Muller. van Bevervoorden Dc feestviering van 12 Mei 18 74. Gemeurde berichten. SCHAGER COURANT. Dit blad verrschijnt op Woensdag avond doch wordt met een bijvoegsel bevattende het jongste Schager— marktberigtden volgenden avond verzondenaan hen <lic zulks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster. Abonnementen op dit blad worden door alle Pelis per jaar 3,Franco per post f 3,(5Ü. Afzonderlijke nummers f 0,07J. ADVERTBNTiëx van een tot vijf regels f 0,75; iedere regel meerder ƒ0,15. Groote letters naar de ruim,te dia zij beslaan. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te biên Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. Burgcmesstcr en Wethouders van Schagen, Gezien de wet op de schutterijen van den 11 April 1827 [Staatsblad No. 17], in Z. M. besluit van den 21 Maart 1828 [Staatsblad No. 6]; Roepen bij deze op alle ingezetenen, die op den len Januarij 1874, hun 25ste jaar zijn in getreden en alzoo diegenen welke in het jaar 1849 zijn gahoren^om zich ter Secretarie dezer gemeente te doen inschrijven voor de dienst der Schutterij usschen den 15e Mei en den le Junij a. s., des voonniddags van 10 tot 12 uren [Zon- en Feest dagen uitgezonderd.] Wordende tot gelijken einde tevens opgeroepen de uit dc dienst outslagen militairen, alsook die genen welke, ofschoon in andere gemeenten inge schreven, sedert de laatste inschrijving binnen deze gemeente zich gevestigd hebben, die op den le •/knuarij II. hun 3 te jaar nog niet hebben vol eindigd en alzoo geboren zijn in den jare 1S40 tot en met 1848, alsmede de vreemdelingen van dcnzelfJeu ouderdom, die sedert de laatste in schrijving in de termen gevallen zijn, om volgens art. 2 der wet van 11 April 1827, als ingeze tenen te worden beschouwd. £u worden belanghebbenden indachtig gemaakt en het bepaalde bij art. 9 der wet, luidende als volgt: die bevonden zullen worden, zich niet voor den 1e /unij a.s. te hebben doen inschrijven, zullen iloor het plaatselijk bestuur ambtshalveingeschreven worden eu door deu schutlerraad verwezen tot eene geldboete terwijl zij daarenboven zonder loting zul len worden ingelijfd, indien het zal blijken, dat er tijdens de verzuimde inschrijving geene redenen van vrijstelling ten hunnen aanzien bestond' n. En aangemaand om zich tijdig van een geboorte- extract te voorzien hetwelk kosteloos, ten dienste der sehutterij, verkrijgbaar is, ten einde den juislen ouderdom te verzekeren. Schagen 1 Mei 1874. burgemeester en Weihouders voornoemd, De Secretaris, Ook wij hebben te Schagen feest goviord on de aan genaamste herinneringen blijven ons uit de feestdagen bij. De verklaring van het feest, dat wij gevierd heb ben moet in het verleden gezocht worden. Want niet do omstandigheid, dat wij onzen Koning 25 jaar ge had hebben is op zich zelf voldoende om die algemee- ne geestdrift te wekken, welke zich in het gansche land heeft geopenbaard. Om dit duidelijk te maken brengen wij eene zaak in herinnering, die, nagenoeg algemeen bekend, toch bijkans geheel vergeten schijnt! Het is niet voor de eerste maal dat een Koning in dit land het voorrecht hoeft gehad van eene 25jarigo regering. En toch is het voor het eerst dat een feest als het onze ge vierd is. Toen, niets van de geestdrift van tegenwoordig en toch hoeveel meer deed de aan vang van de regering van Willem I een beter toekomst vooruitzien dan het begin der regering Tan onzen feestvierenden vorst. Brengen wij in herinnering enkele punten van ver schil en bet zal ons dan weinig moeite kosten om waar te maken, dat in hot begin reeds de kiemen verborgen lagen, die het einde zoo verschillend maakten. Het is van algemeene bekendheid onder welke om standigheden het Koningrijk der Nederlanden gevestigd is. De eerste Najtoleon had door een decreet ons va derland bij Frankrijk ingelijfd. Wat in vroeger eeuwen fc'paanscho on Franscho legers to vergeefs hadden ho- proefd, daartoe was een woord van Napoleon voldoondo. Nederland bestond niet moer. Toch gevooldo ieder vaderlander, dat dio toestand niet blijvende kon zijn. Niot do druk der tijden alleen, maar hot smartelijk gjmis van oen vaderland drukte elk gemoed en toen in do velden van Rusland do legerbenden van Napo leon geslagon on verslagen waren, meer nog door do elemonton dan door do vijandetijko legers, stond dadelijk hot plan voor den opstand vast. Vóór dat do strijd volstredon was, die Napoleon tot afstand van don Keizers-troon dwong, werd door vau der Duin, Hogandorp, van Limburg Stijrura ou oonigo anderen de Oranjo kokardo als symbool van vcrooniging ge dragen en in November 1813 landdo Willom I uit Engeland om hot hem aangaboden bewind to aanvaar den. Wat blijdschap in oud Nederland Toen korten tijd daarna bij Watorloo, Napoleon voor goed overwonnen werd streden onze troepen on der eigen vlag naast hot veroenigd Europa 011 vlouido Oranje's blood op nieuw ter bcvostiging van den band tusscben zijn Stamhuis on Nederland. Uit de verwar ring en cllonde van don frwnschen tijd kwnm hot Ko ningrijk der Nederlanden to voorschjjn, sterkor dan de Republiek vroeger ooit geweest was; moer dan verdubbeld door do samenvoeging mot Bolgie; hor- ademende onder do oude vrijheid, beschermd door den nazaat uit het geliefde Oranjehuis, met welks luister do luister van Nederland steeds onafscheidelijk ver bonden was. Zou niot iodor verwachten, dat do regering van Koning Willem I, die 27 jaren duurde, van een vorst, dio mot recht, do wijste monarch van Europa genoemd word, oon eenig tijdperk van voorspoed zijn zou? Wie kon twijfelen dat toen het 25jarig feest voor dien vorst aanbrak, liefde on dankbaarheid daar aan zouden voorzitten? Het u-as zoo niet. Er is toen geen feest gevierd. Do tjjdcn waren er niot naar. Tusschen vorst en volk was verwijdering ontstaan. Do afscheiding van Belgie, do stijfhoofdigheid van den Koning, do noodlottige gevolgen van oono vaderlijke regering, het op do boon houden van een leger ver boven onze krachten, do vervolging der afgoscheidenen, het altijd groater worden van do nationale schuld; de lamheid van don band tusschen do doelen van ons vaderland; do achteruitzetting dor Rooraschcn het waren allen, zwarte wolken, dio don hemel van 1838 verduisterdou en oen feestviering onmogelijk maakten aan het hart. Vestigen wij nu den blik op den aanvang der re gering van onzen Koning. Men weet dat Willem I afstand dood van den troon in 1840. Met een soort van matheid en moeheid lei hij den scepter nodoren gaf oon ontevredou volk en een uitgeput land aan zijn zoon Konjng Willem H over. Kort regeerdo dezo slechts. In Maart 1849 stierf hij te Tilburg. In Europa heerschten toen overal de nawerkingen van do fransche revolutie van 1848. In Berlijn, in Weenen in Napels schoten de troepen op het volk. Alle troo- nen waggelden. In Willem H stierf con algemeen bemind vorst. Do grondwet van 1848, zijn koninklijk geschonk, was nieuw. De man men waren nieuw, dio haar moesten uitvoeren. De troonsopvolger was af wezig bij het overlijden van zijn vader, hij reisde in Schotland en onverwachts ziet hij zich tot de regering geroepen. Hoe moeilijk liet zich de toekomst aanzien Maar, met moed aanvaardde Koning Willem zijne taak en de mannen, die zich in zijnen dienst aan het vaderland hebben gewijd, hebben elk wantrouwen be schaamd on aan de instellingen dor nieuwe grondw-et wortelen en takken gegeven. Uit den toestand van vóór 1848 is onder dezo regering een bewind gescha pen, dat sterker is dan eenige andere monarchie in Europa. De eenheid tusschen vorst en volk is vast geklonken met de machtige hechtsels van liefde en vertrouwen. Recht voor allen, regering door het Tolk, vrijheid van bedrijf, van geloof, van overtuiging, op roeping van elko kracht om dienstbaar te zijn aan het welzijn des vaderlaids, dit zijn de zuilen waarop onze tegenwoordige toestand gevestigd is en waarop stoeds ook Koning Willem III heeft gesteund. Wil lem I stond tegenover zijn volk; hij was de meester; hij was het denkend hoofd; trots de gunstige omstan digheden, waarondei zijne rogoring aanving, moest hij wel voor zijne taak onderdoen. Koning Willem III stAat in zijn volk, is uit zijn volk, regeert niet de, mannen des volks on door dezo gelukkige verandering zjjn do wolken van 1848 en 1849 verdreven on vier den we in 1874 oon feest, ooniginde gcschiodboeken dor wereld. In 't verleden ligt het heden, in het nu u-at komf.n zal. Bewaren we het geloof aan onze volkseenheid als onzo hoogste kracht; laat hot verschil van moening, van belang, van stand, goeno andore uitwerking heb ben dan dat het ons oproept tot samenwerking en samenvoeging van krachten. Onzo toekomst is dan gowaarborgd. Op een verloden, rijk aan voorspoed, door dio kracht, zagen wij bij ons feest terug; geoR nood! houdon wij aan dit anker vast, of zelfs zoo or stormon mochten komon, het schip vau onze welvaart zal niot worden losgerukt, on in nog lioogor bloei, en in nog hoogor vrijheid, en in nog hooger ontwikkeling zal het geslacht na ons op onzo feestviering torug- ziondo, eenmaal zeggen: ook dat geslacht hooft voor, ons gewerkt! Wil zogoncn, öodden hechten band Van 't huis Oranje on Noderland! De arrondisseinents-regthank te Alkmaar lia<\ bij vonnis vnn 27 Jan. jl. geoordeeld dat de vol gende advertentie, opgenomen in de Punnereuder Courant van 23 Sept. 1878, den daarin bedoelden persoon had blootgesteld aan de haat en verachting, zijner medeburgers, eu dezen tevens schade iu eer en goeden naam had berokkend. Ter voorkoming van mogelijke ongelukken# aldus luidde bedoelde advertentie »wordt ter algemeene kennis gebragt aan de ingezetenen van het eiland Wicringen, dat aldaar op Zaturdag 3 Aug. 1873 zekere L. van der Werf in dienstbg-. ren stand zich ter jagt begaf eu daarna in een herberg iu| beschonken toestand is geraakt eu de bewoners van dat eiland in het nachtelijk unr met onderscheidene noodelooze geweerschoten heeft yer- ontrust, dat dezen een angstigen, zelfs gevaarlijkeg nacht hebben le verduren gehad, waarna bovenge noemde, naar een andere herberg gaande, zijn ge weer door dronkenschap heeft verloren, waarop, zelfs voor den vinder een preuiie is gesteld- Dat hij eindelijk zeer laat naar den Polder Waard— Nieuwland is gezwabberd in een alles behalve ïnenschelijkeu toestand, als hebbende zich onderweg nog eerst vergast in een put met beer. Het ia wtnschelijk dat de plaatselijke autoriteit aldaar zich dergelijke liederlijke en gevaarlijke handelwijze mogt aantrekken, opdat daardoor geene grove on gelukken en verstoringen van nachtrust worden veroorzaakt. Era Grondbigekaar. De schrijver dezer advertentie, de heer Comelia Kistemaker, landbouwer en landeigenaar te Winkel, werd veroordeeld, ter zake van laster, tot een cel lulaire gevangenisstraf van 14 dagen en eene geld boete van f 25; bovendien werd de vordering der civiele partij (van den beleedigde, die schadever? goeding eischt) toegewezen tot een bedrag van f 100. Van dit vonnis kwam de veroordeelde in boogec beroep bij het Prov. geregtshof in Noordholland, waarbij deze zaak den 19 April jl. werd behandeld. Het hof heeft bekrachtigd het vonnis van den eersten regter. De veroordeelde heeft ziph tegen dit arrest in cassatie voorzien. De stad Parijs zal eene belasting leggen op oeslers en slakkeD, zoodat deze lekkernijen npg duurder zullen worden.

Schager Courant | 1874 | | pagina 1