Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Burgerl. stand der gemeente Earsingerhorn Ingezonden. Beuk der dieren. Ter teregtzitting van het Kantongeregt te SCHAGEN, van den 7 Mei 1874. zijn de navolgende personen veroordeeld. Te Saloi,. ii htl departement des Bonches- du-Rhone huwde twee jaar geleden een zestienjarig meisje uit Marseille, .die kort na hare bevalling ziek werd en plotseling stricf. liet was in de maand Augustus. De geneesheer, die eerst na den dood bij de zieke was gekomen, raadde wegens de warmte eene spoedige begrafenis aan cn zes uren na het overlijden werd het lijk naar het kerkhof gebragt. Dezer dagen wilde de weduwnaar hertrouwen. Zijne schoonmoeder verlangde het lijk van hare dochter naar Marseille te doen overbrengen; zij zelve had den moed bij de opgraving tegenwoordig te wezen. Maar toen de zerk van het graf was gewenteld, kromp zij van outzeting ineen bij het schouwspel, dat zich thans voordeed. Het deksel van de kist was gebroken en blijkbaar met gekweld. Het lijk lag te midden van dpn kelder, met uitge rukte haren, verscheurde kleederen eu afgeknaagde vnisten. Onmogelijk zou de wanhoop der moeder te be schrijven zijn. Het gebeurde heeft haar zoodanig aangegrepen, dat men vreest dat zij krankzinnig zal worden.- Een Italisanscli blad meldt, dat een balda dige hpnd getracht heeft, gelukkig te vergeefs, e«n trein te doen ontsporen, waarin baron vou ltoth- schild, uit Milaan komende, gezeten was. Uit den sneltrein, die Donderdag-avond der vorige week te 8 ure uit Brussel r.aar Ath vertrok, is met veel behendigheid eene aan de Belgi sche nationale bank toebehoorende som van 50,000 fr. (500 bankbiljetten van 100 fr.) gesto len, die in de in een dienstwagen staande ijzeren kist was geborgen. De diefstal moet, meent meii, gepleegd zijn voor het vertrek van den trein, in een oogen- hllk, waarop de hoofdwaebter van den trein of degene die zijne plaats vervulde, het genoemde rij. tuig verlaten had. Eerst bij de ontsluiting van de kist, na de aankomst te Ath, is de diefstal ontdekt. Naar gemeld wordt, zou de bank de ouvoorzigtigheid begaan hebben om geene aantceke- ning van de nummers der biljetten (die voor haren agent te Ath bestemd waren) te houden. Ge|msseerden Vrijdag werden op dc Badhoeve, in dc Haarlemmermeer, wegens longziekte vier koeien onteigend. Eene, genaamd in het stamboek Opper best, was geboren in 1S67, Zij had vijfmaal kal veren gebracht, de laatste op 14 Nov. 1873. zijnde een tweeling die beiden nog in leven eu gezond zijn, zij stamde af van eene uitmuntende koe, „dc freule" indertijd bij den lieer van Nelestien te RarievclH kocht, en was ook van vaderszijde van Ne- derlansch bloed. De tweede genaamd „Rara was van 1870. Zij had in 1873 een kalf gebracht, dat noch leeft; allerlei kenteekenen gaven recht haar voor gezond te houden; toch was zij op 5 Mei blijkbaar aangetast. Dc derde r Snaartje" had op 20 Februari 1874 een uitmuntend stierkalf gebracht, en gaf zelfs tot het laatst vrij wat melk. De vierde „Sacra* was vergevorderd in de dracht, en daarom nog niet weder voor de tweede maal ingeënt, zooals de drie eersten. Het verloop der ziekte blijkt zeer snel te zijn: vOp- perbeat' had den morgen van de afmaking nog behoorlijk melk gegeven; des avond was zij droog. Het vleesch der koeien dat op de Bahhoeve ver kocht werd, voud gretig koopers. Deze vier koeien zijn 9 Mei a.s. (eu 10 ure op het raadhuis aan het Hoofddorp Haarlemmermeer publiek verkocht, in vierde deelen of voeten; het zijn trouwens zeer vetten koeien, cn het vleesch bleek uitmuntend te zijn. Als een merkwaardig feit wordt uit Berlijn gemeld dat het letterzetters-verbond aldaar in overweging beeft genomen, of het niet raadzaam zou ziju, het tegenwoordig hooge loon te vermin deren. Tengevolge van het hoog tarief is namelijk bet werk op zetterijen zoodanig verminderd, dat verscheidene drukkers tegenwoordig slechts met de helft, eenigen met nauwelijks een derde van het vroeger personeel werken. Nu moeten de werkende zetters, krachtens liet reglement van hun Verbond, de niet werkende kameraden onderhouden en dus voor de kas ten behoeve der werkstakingen zooveel opbrengen, dat het bun op den duur te zwaar wordt. Daarom wordt er nu onderhandeld over eene vermindering van loon. De cigareumakers verkeeren in hetzelfde geval. Ook van hen loopen meer dan de helft zonder werk en deze zijn niet tevreden met hetgeen hun uit de kas wordt toege legd, terwijl de anderen eenvoudig verklaren, niet w.eer te willen geven, omdat het hun reeds brgint te vervelen, zooveel van hun verdiend loon af te staan voor kameraden, die den geheelen dag niets uitvoeren. Deze laatsten hebben daarom reed» getracht nieuwe eischen aan de patroons uit te lokken, ten einde de arbeidende kameraden door eene nieuwe loonverhooging beter in slaat te stellen om iets te missen; maar daarvan willen de kameraden niets hooren. De Haagsche Nieuwsbode zegt te vernemen ,,in Amerika" een effect zou aangehouden zijn dat afkomstig heet te zijn van de vermoorde weduwe van der Kouwen. De uitslag der verkiezing voor twee leden der Provinciale Staten is als volgt: te Schagen zijn gekozen de heeren H. Koomen met 603 en A'. Breebaart met 537 stemmen. Op den heer C. E. Perk waren 331, op den heer Th. J. Waller 180 stemmen uitgebngt. Te Helder, herkozen de heeren mr. K. C. Stakman Bosse met 148 en S. Keijzer Sz. met 134 stemmen. Verder zijn uitgebragt op de heeren A. B. Mentz 7, P. Altena en W. H. Bruno Bok ieder 3 en A. Boomsma 2 stemmen. Te Alkmaar is gekozen de heer mr. D. F. van I,ccuwen met 262 stemmen. Op den heer P. A. van der Drift ware» 128 stemmen uitgebragt. Te Hoorn is gekozen de heer jhr. mr. 1). van Akerlaken. Te Enkhuizen zijn herkozen de heeren K. de Zong en R. Kooijman Pz. In weerwil der mociolijkhciden bjj het vormen oonor fccstoonimissio in het bokomen der noodigo gelden is het toch gelukt to Schagen ecno bchooriijko feestviering to organiseren. Dingsdag morgen wapperden reeds vroegtijdig van bijna allo gebouwen do nationalo vlag, meestal ver sierd met oranjewimpel. Ton 8 ure word hot feest ingeluid en daarna inge blazen door eon troepje duitsche muzikanten. Ton 9 on oen half ure, werd in de R. C. Kerk eene toepasselijke godsdienstoefening gehouden on ten 12 uro eone uitdoeling aan mingcgocdon in do foesttont. Ton 2 uro nam do Optocht een aanvang, voorstel lende een bezoek in 1666 van Prins Willom III, op reis zijnde naar den Helder aan don toonmaligen Hoer van Schagen. Wel had het weder gunstiger kunnen zijn, doch in weerwil daarvan slaagde de optocht volkomen, en gaf blijkbaar algemeen genoegen. Terwijl in den avond in do feesttent muziek werd gemaakt voor hot algemocn werd in do Kolfbaan van don heer Knikker de dag op aangename wijzo beslo ten door oeno Gemeenschappelijk» Uitvoering van do Zangvcreeniging „Eutcrpe," do Rederijkerskamer „do Roos" on do Harmoniekapel. Zoowol do Feestcantate van Bol man, als do fragmenten uit Joan Woutorsi, en do voordracht van het gewijzigdo dichtstuk van Schimmel „Oranje on Nederland" werden verdienste lijk uitgevoerd, terwijl do Harraonickapol oven als altijd algemeen genoegen gaf. Op nieuw zagen wij dus hot bewijs, dat Schagen in eigen boezem vol-1 doende hulpbronnen bezit om den ingozotencn genoeg- lijko avonden te bereiden. Do voortdurende regen verhinderde do illuminatio, on heden Woensdag laat hot zich daarvoor niet boter aanzien, wij hopen ochter hot beste. Volgons het pro gramma zouden alsdan do kinderen der openbare cn die der bijzondere school worden onthaald in do feest tent doch aangezien die wegens den aanhoudenden re gen ontoegankelijk was, zijn de kinderen ontvangen in het lokaalvan den heer A. Knikker hetwelk hij tot dat eindo goedgunstig had afgestaan, terwijl hot genoemde Concert nogmaals heeft plaats gehad in de Ned. Hcrv. Kerk, mot vrijen toegang. Waar allen zoo eenparig medegewerkt hobbon mo gen wij niet in bijzonderheden treden. Het aantal kinderen dat gecontribueerd heeft tot het kindergeschenk aan Z. M. den Kouing be draagt ongeveer 400.000. Ingeschren 5 II Mei 1874. Geboren: 8 Mei, Anna, dochter van Cornelis Wit en Elisabelh Denijs. Ondertrouwd9 Mei, Gerrit Wit, jm. oud 27 jaren, wonende te Nieuwe Dorp, vroeger te Winkel, en Guurtje Klerk, jd. oud 26 jaren, wonende te Schagen. Gehuwd: 9 Mei. Gerrit Nol, jm. oud 25 jaren, en Antia Cornelia Denijs, jd. oud 20 jaren beiden wonende te Schagen. 9 dito. Arie Koster, weduw naar van Jacoba Braaf, oud 34 jaren en Jannetje Groen weduwe vau Jan Cam, oud 43 jaren, beiden wonende te Schagen. 9 dito. Nicolaas Overtoom, jm. oud 27 jaren wonende te Scbagen, en Helena van Daauberg, jd. oud 30 jaren, wonende te .Schagen, doch binnen de laatste zes maanden ook gewoond hebbende te Zijpe. 9 dilo. Antonie vanNuland jm. oud 32 jaren en Cornelia Mekker, jd. oud £8 jaren, beiden wonende te Schagen. OVERLEDEN;7 Mei, 7an Biesboer, oud 70 jaren echtgenoot van Maartje Dekker. Ingeschrevon van 5 12 Mei 1874* GeborenGecne. Ondertrouwd: Geene. Gehuwd10 Mei. Jan Denijs, jm., oud 24 jaren, wonendo te Winkel en Jansje Kwast, jd., oud 25 ja ren wonende te Barsingerhom OverledenGeene. Een fabriekant te Antwerpen, bezoek ontvangen de van een goeden cliënt met zijn familie, stelde voor, hem naar de diergaarde te vergezellen, een aanbod hetwelk met genoegen, aangenomen werd. Zij kwamen aan de hokken der groote dieren, zooals der rhinocerossen, olyphanten, giraffen, leeu wen etc, de dieren welke zeer bedaard waren, be gonnen na eenige oogenblik te brullen, naderden dc ijzeren staven voor hunne hokken, toonden een genoegen, een tevredenheid, hetwelke de wachters opmerkten doch zich niet konden ver klaren. Een der dames haalde haar zakdoek te voorschijn, en de rhinoceros deed een verschrikke lijk geschreeuw hooren en wierp zich met geweld op de ijzeren staven als om ze te verbreken. De leeuwen huilden boven mate, de tanden toonende. De oly- pliant deinsde tót achter in zijn hok terug met zijn snuit zwaaiende. De giraf liep weg, kreten slakende. Het was een algemeen alarm, iedereen schrok, allen snelden weg daar men aan een op stand vau wilde beesten dacht. Daar kreeg de fa brikant een denkbeeld, hij opende de twee grootste leuren en liet er vcrsche lucht inkomen en ver zocht de dame haar zakdoek in den zak te steken. Gij hebt muskus bij u, zeide hij, en daar de muskus van een gehaat dier kcriht, wekt de reuk er van telkens de woede van andere dieren op; er zijn er die dit dier op het spoor volgen om de sterke reuk die dit ilier op zijn doortocht ach terlaat, deze reuk wekt hunne wildheid op; de fabrikant haalde loen zijn eigen zakdoek uit den zak en zwaaide er mede, onmiddclijk gaven de dieren teekenen van bedaardheid te kennen, zij naderden met hunne neusgaten de - staven van het hok, snoven met kracht de geur op. De heer streelde hen allen tot de wildsten toe, zij wilden zijn hand lekken, de olvphant nam den zakdoek, welke hij opende, in de lucht wierp en opving. De giraffe wreef met zijn kop tegen do schouders van "den fabrikant met alle teekenen van tevredenheid. Naar de fabrikant behoeft niet geraden te worden, liet was mijnheer de Maroaix en de parfumerie, welk» menschen en dieren zoo zeer behaagt, bet geliefde Eau d'Anvers. 1. J. O. arbeider te Anna Paulowna, wegens het jagen met geweer zonder voorzien te ziju vau een jagtacte, en zonder vergunning van den eige naar der jagt, in 2 geldboeten ieder vau f 10.— of sub. gev. vau 2 dagen voor elke boete, met verbeurd verklaring van bet in beslag genomen jagtgeweer. 2. L. v. s. Lz., P. P. Pz. en D- Z. zonder beroep te Au)hom, wegens het te zaaien en in vereeniging gooijen of werpen met steenen op den openbaren weg binnen dc gemeente Barsingerhoru ieder in eene geldboete van één gulden, sub. 1 dag gevangenisstaf. 3. E. J. voerman te Medemblik, wegens het als conducteur plaatsen vau een reiziger nevens zich op den bok eener diligence, in eene geldboete van f J0.subsidiair 2 dagen gevangenisstraf. 4. S. G. v. d. H. slagter te Schagen, wegens het zittende rijden als geleider in een hondenwagen bespannen met twee bonden, onder Schagen, in eene geldboete van f 3.sub. 1 dag gev. 5. J. K. slagter te Schagen, als voren. 6. J. G. zeeftenmaker te Medemblik, bij ver stek, als voren. 6. A. L. koopman onder Winkel, als voren. 8. J. V. vischventer te Zfoorn, als voren. 9. D. V. vischkooper te Winkel, als voren.

Schager Courant | 1874 | | pagina 2