25 OTM. Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. BOroERRA® M 874. Achttiende Jaargang. Ao. 1874 BEVOLKING. Adriaan Co r nel is Mooi j Ontbinding. Gemengde berichten. 1 SCHAGER COURANT. Dit blad verrschijnt op Woensdag avond; doch wordt met een bijvoegselbevattende het jongste Schager— marktberigtden volgenden avond verzonden aan hen die zulks verlangen. Brieven «franco aan de uitgeefster. Abonnementen op dit blad worden door alle Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te biên. Prijs per jaar f 3,Franco per post f 3,60. Afzonderlijke nummers f 0,07$. ADVRRTEHTiës van een tot vijf regels f 0,75; iedero regel meerder ƒ0,15. Groote letters naar de rnimte die zij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. milcienverlofganger, onlangs uit de gemeente Alk maar alhier ingekomen, wordt verzocht zich zoo spoedig mogelijk, aan te melden ter ge meente secretarie te Schagen. Wat zal het gevolg zijn van eene ontbinding der Tweede Kamer? Wij zijn op het oogenblik nog .in het onzekere of bet tot eene ontbinding komen zal. Moeilijk echter kunnen we ons een andere oplossing denken. Wat zou aftreding van het Mi nisterie baten? Nog altijd bezit de liberale partij, is het niet de magt om te regeren, de macht om het regeren te beletten en niet onwaarschijnlijk dal eenc nieuwe opdracht tot kabinetsformatie aan den heer van Kernen of van Lijnden met den zelfden negatieven uitslag van vroeger beloond zoude worden. Maar bovendien, al slaagde deze poging: we gelooven niet dat daardoor eene verbetering iu den toestand komen zal. Dan trekt de bui voor een oogenblik slechts weg ora van den kant, waar hij verdween wéér spoedig op te zetten, Er is eene zuivering noodig van den dampkring en bij de gestadigheid der ministeriele wijzigingen kunnen deze niet meer voor een onweder gelden. Het zelfde is te voorzien, zoo het Ministerie blijft. De valsche stelling, waarin regeringen vertegenwoordiging tegen over elkander staan wordt telkens grooter en terwijl men blijft vragen aan wien de fout gaat de tijd voorbij in nuttelooze haarkloverijen en in kwaad- stichtende pogingen om goed te doen. Doch ook eene ontbinding heeft vele kinzen, dat zij geene verandering in den toestand brengt. Het grootste gedeelte der leden zal ongetwijfeld herkozen worden en het toekomstig beleid kan licht afhankelijk blij ken van den uitslag van twee of drie verkiezingen. De afetemming van <je nieuwe censuswet is mis schien ook niet een der geschikte aanleidingen, die het Ministerie voor eene ontbinding gebruiken kou. Wij kunnen niet geheel toegeven dat de verwerping van dat wetsvoorstel recht geeft om het oordeel van het volk in te roepen. In deze kwestie staan twee dingen vast, dat de wijziginging van grooten constitutiooelen invloed zal zijn en dat ze over het algemeen niet door het volk maar enkel uit par tijzucht gewild wordt. Men vindt zonderling ge noeg de leiders der verschillende partijen, waarin zich langzamerhand onze Tweede kaïner heeft ver deeld, voorstanders van eene verlaging van den census. Maar, ofschoon het nookzakelijk is, d»t op zijn best eeu der partijen door den uitslag kan gehaat worden, we achten het toegeven aan den <lrag om den wille van partijbelang, altijd ver keerd. Wij vragen met zoo menig lid der Kamer waar is gebleken van de behoefte aan nitbreiJing; waar hoort men de stem van die duizenden, die volgens den heer van Houten door de wet eerloos verklaard zijn, omdat hun het kiesrecht is onthou den Wie kan zeggen, waar men ons heen voert bij eeue verlaging van den census en waar zal men blijven staan? Doch zoo de regering besluiten mocht tot ontbinding der Kamer, is het niet hare taak de census kwestie op den voorgrond te zetten. Het is gebleken dat over geen enkel onderwerp van algemeen belang deze Kamer eene opinie heeft en het3is deze grief welke de ontbinding wettigt. Toen bet derde Ministerie Thorbeckr optrad stelde het zich drie eischenregeling van de desensie. regeling van het belastingstelsel, regeling van het rechtswezen. Toen door toevallige omstandigheden de inkomsten belasting het eerst aan de orde kwam en deze verworpen werd, waaraan accidenteel door Thorbecke, bij invoering namelijk dier belasting en afschaffing van het patent, het uitzicht op eene wijziging van den census verbonden werd, toen was het oogenblik daar om door eene Kamerontbinding de volksmeening te raadplegen of zij met de re gering eene inkomsten belasting wilde dan wel be stendiging van het bestaande. Men heeft dat oogenblik voorbij laten gaan en de belastingkwestie is begraven om daarna ook de beide andere gedeelten van het programma op dezelfde wijze te zien val len. Op de eeuvoudige vraag of plaatsvervanging bij het leger in stand zou gehouden worden, werd bij eenparige toejuiching van het beginsel, de wet verworpen en bij de rechterlijke organisatie deed zich het merkwaardig geval voor dat alle artikelen eener wet waren aangenomen en de wet bij eind stemming werd afgestemd. De rechterlijke orga- i nisatie, ofschoon eeu uitnemend volksbelang, kan, 5 naar ons inzien, minder geschikt geacht worden als s aanleiding voor eene Kamerontbinding; daarentegen bij j uitnemendheid, de verwerping van het voorstel tot af- S schaffing van de plaatsvervanging. Maar de Kamer is niet ontbonden en even als onkruid spoedig groeit J is, terwijl met uitzondering van eene slechtingwet i van oude vestingen niets tot stand is gebracht van het opgezette programma, de censuskweslie als een distel in de Kamer opgeschoten. Niet in de S natie, maar in de Kamer. Dat de regering eene S overtuiging heeft in deze moeielijke aangelegenheid is kwalijk te beweren. Zij heeft gedongen en ge- wrongen, ja, gebedeld en gedreigd om aanneming van iets wat naar census vermindering geleek, maar zij heeft de Kamer niet mogen vermurwen. Be staat nu de overtuiging dat de Kamer in haar niet willen het volk vertegenwoordigde? Wij gelooven het tegendeel. Wij houden het er voor d it de Tweede Kamer niet het volk vertegenwoordigt en dat dit zonder census verandering bij eene ontbinding der Kamer blijken zal. Het kiezerspersoneel zal fcij instinct gevoelen dat in de Atchin oppositie het kwaad zit. Daarin verraadt zich het getal leden der Kamer, waaraan de tegenwoordige toeslaud geweten moet worden. Bij de verwerping van al de genoemde wetten zal men, misschien met en kele uitzonderingen, de Atchin oppositie in het gelid vinden en het is deze oppositie, die met enkele zelfstandige leden der Kamer versterkt, elke regeling, van welk belang ook, in de Kamer te genhoudt. Deze oppositie, die door hare ontijdigheid kwaadaardigheid en persoonlijkheid, de hoogste afkeuring verdient, moet bij eene ontbinding der Kamer bestreden worden. Hare kracht zal daaraan twijfelen wij niet, gebroken worden. Dan zal regering weêr mogelijk zijn en hetzij dit mini sterie aftrede of blijve, de uitspraak des volks zal, door eene verwijdering van de ware schuldigen zich in hare gevolgen rechtvaardigen, Was ten vorigen jaren de Schager Kermis levendig en leverde zij veel gelegenheid tot vreugde genot op, dit jaar wordt ze door drukte en verschei denheid van tenten en spellen nog verre overtroffen; het schoone weder van Maandag en Diogsdag bragt daar voorzeker het zijne aan toe. De theater direc teurs zullen dan ook niet te klagen hebben, voor al niet de hereen Boas, Judels en Bouwmeester, doch geen wonder hnn spel is voortreffelijk en de tooneelen en costumen schijnen wel nienw verder munten uit de thédters van den heer Calp, de Gebr. Hart, den heer Broekman, de kunst-glas blazerij van den heer Meijer enz. Op de jaarlijksche paardenmarkt waren Maandag 230 paarden aan de lijn, de prijzen varieerden van f 60. tot f 575. de handel was niet zeer levendig. De raededeeling, Maandag 22 dezer in de zitting der Tweede Kamer door den tijdel ijken voor zitter van den Ministerraad (den heer Gelrtsema) ge daan, luidt woordelijk als volgt „Als daartoe door Z. M. den Koning gemachtigd, heb ik de eer te verklaren, dat liet wetsontwerp tot wijziging der kieswet van Juni 1850 door de Regcering wordt ingetrokken. Ik» heb tevens de eer daaraan toe te voegen de uiededeeling, dat de gezamenlijke Ministers begrepen hebben in de gege ven omstandigheden aan den Koning hun ontslag te moeten vragen. Het adres daartoe sterkkende is reeds Zaterdag aan Z. M. verzonden, maar de Mi nisters mochten aan hun besluit geen openbaarheid ge ven, zoolang zij niet berekenen konden, dat het ter kennis van Z. M. zoo zijn gekomen. Van daar het verzoek aan de kamer om de beraadslagingen over de begrooting van Marine tot heden te verdagen. Als de kamer meent nog andere wetsontwerpen, waarvan de afdoening haar noodzakelijk of wensche- lijk voorkomt, te moeten behandelen, de Regecring verklaart zich bereid daartoe mede te werken;" Daarna is liet budget van Marine met algemeenc stemmen aangenomen. Hoe ernstig de tijden ook zijn, heeft toch de groote wedren in 't Bois de Boulogne Zondag geheel Parijs in beweging gebracht en de aandacht van de politieke gebeurteuiseu, die wij te wachten hebben afgewend. Bij zeer goed weder was de meuigte buitengewoon groot. De fraaiste toiletten werden opgemerkt. Maarschalk Mac-Malton met de hertogin en bijna alle leden van 't gouvernement waren er bij tegenwoordig. On Ier de vreemdelin gen merkte men op de prinses Metteruich en 't Birmaansche gezantschap. De overwinning om den prijs der stad, 138775 fr„ is behaald door liet Eugelsche paard Twiste van heer Marshal, 't Meest gelief de paard en waarvan men de hoogst verwachting had, de Salterelle, van den heer E. Fould bekwam den tweeden en verKreeg dus de premie van f 10000 fr.; de Tomahawk van den heer Harison, den der den prijs van f 5000 fr. Bij aankomst van den president der republeik werden wel eenigc jubelkreten aangeheven, doch die luide welkomstgroet was lang niet algemeen. De overwinning van het Engelsche paard verwekte van de zijde der Franschen natuur lijk geen toejuichingen, zooiat zich gedurende deu geheelen wedstrijd zeer weinig geestdrift openbaarde, daar ook de zoo talrijk opgekomen Eugelschen zich Van elke demonstratie onthielden. Te Oude Pekela is Donderdag een geweldige brand uitgebarsten. Tegen 5 uur des namiddags ontstond er brand in het eene pakhuis van den heer Gerrit Heernis, naar men zegt in de tabaks- droogerij. In een oogenblik tijds stond het geheele gebouw, ook het tweede pakhuis, in volle vlam. Tabak, petroleum, gedisteleerd, wijn, koffie, zout, alles was ei in grooten voorraad aanwezig, en wei nig eenige balen tabak en de petroleum is gered. De spuit, die spoedig verscheen, kon niet zooveel water geven, dat de brand die door een feilen westenwind werd aangewakkerd gebluscht

Schager Courant | 1874 | | pagina 1