Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Burgerl. stand der gemeente Barsingerhorn Burgelijke Stand der gemeente St- Maarten Kantongerecht. Ter teregtzitting van het Kantongeregt te Schagen, van den eersten October 1874 zijn veroordeeld MARKTBBRIGTEN. Ingezonden. Onder bet opschrift «Luchtballon-lucht rei tigers,, rare potentaten*, komt in de Gron. Cour. het volgend schrijven voor den heer E. 13. Bot jes te Uiterburen. m "Was het een vreemd verschijnsel bij ons een luchtballon te zien nederdalen, veel vreemder heb ben vrij opgezien bij de vuile ongemanierdheid der reizigers. Met de beste bedoelingen heb ilc hun gastvrij heid aangeboden en de notabclsle ingezetenen van deze plaats, die voorzeker in kieschhcid verre bo ven de luchtreizigers uitmunten, gaven aan de rei zigers de verzekering, dat zij bij mij goed gelo geerd waren. Ilct bleek mij evenwel, dat de liee- ren in een zeer opgewonden toestand ver'.eerden >en zich nog te goed deden aan de cognac, die hunne flesschen vulde. Ik had echter niet verwacht, dat dc heeren mijne zindelijke bedden, (ingericht zooals hier in de provincie algemeen is) zoo zouden bevuilen en daarop met hunne vuile laarzen en kleedingen zouden liggen gaan. Dat het 's morgens bleek, dat ze met hun vuilnis hadden omgespat en op deze wijze een verpestende lucht in mijn huis bezorgden. Dat de heeren bij hnn vertrek een onaangenaam verwijt werd toegevoegd, en mijn vronw zeer onaangenaam en barsch tegen hen ge - stemd was, behoeft niemand te bevreemden, Dat ik nu niet (zooals ik van plan was) geheel kos teloos de heeren wilde bedienen en verzorgeu met beschuiten, roggebrood, eieren, 13»unswijker worst, frische melk, kaas en koffie, wat alles in overvloed werd toegediend, en daarenboven zulke onkiesche bevuilde bedden reinigen, zal wel nie. mand (behalve de luchtreizigers) bevreemden. Ik heb werkelijk niet te veel aan de f 10, die ik heb ontvangen, ofschoon zij er eerst met f 5 af wilden, en raad ik ieder aan voorzichtig te wezen, ingeval een ballon inet heeren als deze ergens nederdaalt, hen niet in een fatsoenlijk huisgezin op te nemen, Wellicht heeft dat boven lucht en wolken zeer veel invloed op hun geestvermo gen, en indien zulk een geestestoestand wordt aan gewakkerd door spirituosa als zij gebruikten, dan worden het rare snaken, dat heb ik bij ondervin ding. Bij mij kunnen zulke heeren nooit weer over nachten en het geschrijf in de Couranteij van een der medereizigers verklaar ik voor onwaarheid en lasterlijk. Nederlandsche gastvrijheid reikt bij mij niet verder dan hij fatsoenlijke personen, die mijn huis en bedden niet bevuilen. De heeren behoeven het in hunne hooge verwaandheid ook werkelijk niet te betreuren, dat zij het ledig staande gebouw niet hebben betrokken, want indien zij daar de ge sloten deuren hadden opengebroken van dit onbewoond perceel, wellicht had dan hierop voor hen een on aangenaam arrest kunnen volgen. Hun «plaid* bij mij achtergelaten werd gevonden beneden onder hun aangewezen slaapplaats, eenige uren na hun vertrek, en blijft het voor mij een raadsel, of de heeren door geestverwarring of wel met opzet dien daar heengeworpen hadden. Aangezien de bedden in al les na hun vertrek geheel moesten worden gezui verd, wilde het toeval, dat wij nog al spoedig den achtergelaten «plaid* ontdekten en ter beschikking stelden van den heer Geertsema alhier om hem de jjroole heeren na te zenden. Ik meen, dat dit voldoende is, om het publiek nopens de luchtreizigers in te lichten en verheug mij zeer, dat ik mijn huis van hun vuil weer ge reinigd heb. Ik verzoek de heeren uitgevers van verschillende dagbladen, die het stuk, waarin mijn vrouw en ik lasterlijk werden aangevallen, hebben geplaatst, ook dit stak te willen overnemen. Er is eensklaps een streep getrokken door de rekening van de ex-keizerin Eugénie: het is de oude prins Napoleon. Alles ging tot hiertoe best en alle wegen ontsloten zich tot den troon voor Napoleon IVdoch daar komt de oude woelwater. Hij wil ook eens regeeren; en nu schrijft hij in vele bladen, en geeft brochures uit, waarin hij de schandelijkste zaken van de keizerin aan het licht brengt, en al het mogelijke doet om de Franschen het heerlijke voor te spiegelen van een republiek met hem aan het hoofd. Op Corsica is het reeds tot kleine oproerige bewegingen tnsschen de partij van den prins en die der ex-keizerin gekomen. Wie goed ziet, ziet in de verte den man van Varzin. Een makelaar in juweelen, zekere Philip Kebbs, voor rekening reizende van het huis Body and Son te London, had te Parijs een vrolijken avond doorgebracht met twee of drie jongelui, die juist niet tot de élite van de hoofdstad behoorden. Men had gedronken op de onsterfelijke beginselen van 89 en alle dooden gezworen aan de lijraunen. Op weg naar zijn hotel, bleef Kebbs plotseling op de Pont Neuf stilstaan, opende zijn valiesje, dat hij al'ijd hij zich draagt en waarin hij zijn juwee len bewaart, en haalde er een zeer scboonen met paarlen omzetten diadeem uit. Een «gent die op dat oogenbiik voorbijging duwde hij het kleinood onder den neus en wierp het vervolgens in de Seine, onder dc kreet: Weg met de kroonen! Le ve de Republiek De agent kwam nog juist tusschenbeidc om den dronken man voor verdere dolheden te behoeden. Mcii kan zich de ontsteltenis van den juwelier voorstellen, toen hij na zijn roes te hebben uitge slapen vernam, dat bij een diadeem ter waarde van 25,000 francs in de rivier bad geworpen. Tot heden is het kostbare kleinood nog niet teruggevonden. f De Schach van Perzië beeft nogmaals de aan dacht van Europa op zich gevestigd. Hij is opge treden als schijver. In een lijvig boekdeel van 208 kwarto bladzijden heeft hij een beschrijving gegeven van zijn reis naar Europa. Een correspondent van de Academy geeft er in een brief uit Teheran een uittreksel van. Dc stijl van den auteur wordt zeer slecht genoemd en dit is voor een Perziër iets onvergevelijks. Zijn moedertaal, die hij op zijn achttiende jaar zoo vloeijend sprak, schrijft hij thans als een vreemdeling. Zoo als te verwachten is, vertelt hij van Engeland allervermakelijkste dingen. Onder anderen zegt hij, dat elke London- ncr, die de 1'olicic niet gehoorzaamt, gedood wordt; hij verbaast zich dat men hein altijd een stoel gaf om te zitten; de wassenbeelden van mad. 'lus sand troffen hein nog meer dan de schoonheid der Engelsche vrouwen. Z.M. zegt niet weten of dat was leefde of niet. Bij zijn bezoek aan St. Faul was helaas de opperpriester ziek, zoodat zijn luite nant dienst moest doen. In Albert All zag hij een schilderde ezel; hij vroeg den prijs100 p.st. Toen de Schach zijn grootc verbazing te kennen gaf dat een geschilderde ezel twintig inaal duurder was dan een levende, antwoordde de direc teur hein, dat de geschilderde eet noch drinkt. Het boek is van het begin tot het einde gevuld met dergelijke opmerkingen. De landbouwer J. v. "W. te Zuid-Beierland had een geladen tweeloopsgeweer in de wagenkcct op een schaafbank neergelegd. Toen zijn eenig kind, een jongetje van omstreeks 5 jaar, het zag liggen, heeft het waarschijnlijk liet cr af willen halen of trekken, door welke beweging het geweer is afgegaan en het kiud doodelijk getroffen werd. Nog eenige schreden is het kind weggeloopen doch onder het uiten van een hevigen gil dood nedergevallen. Ingeschreven van 6 tot en met 12 Oclober 1874. GEBOREN: 6 Oct. Jau, zoon van Comelis Menrs en Neelije Bood. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: 9 Oct. Reindert de Boer jm. oud 23 jaren en Maarlje Kwast jd. oud 23 jaren bei den wonende te Schagpn. OVERLEDEN: 12 Oct. Antje Eenigenburg oud 71 jareu weduwe van Jacob de Boer. Ingeschreven van 6 13 October 1874. GEBOREN9 Oct. Anna, dochter van Dirk Admiraal en van Antje Hovenier. 18 dito. Stijn- tje, dochter van Hendrik Bakker en van Dienwertje de Graaf. ONDERTROUWD: 9 Oct. Arien Wardenaar, weduwenaar van Geertje Kleen en Geertje Zijp jd. beide wonende te Barsingerhorn. 9 dito. Jacob "Waterdrinker, weduwenaar van Maartje Gijzen, wo nende te Barsingerhorn, en Ariaantje Binnenw ijzer, jd. wonende te Schagen. GEHUWD: Geene. OVERLEDEN; 11 Oct. Thomas Wahlen, oud 1 maand. Ingeschreven van 29 Sept. 13 Oct. 1874- GEBOREN8 Oct. Grietje, dochter van Jacob Pronk en Beatrix Mulder. 10 dito. Neeltje, dochter van Frans Antonie Tauber en Bregje Modder. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: Geene. OVERLEDEN8 Oct. Evert Leeuwenkamp oud 5 jaren, zoon van Dirk Leeuwenkamp en van Neel tje Neefkes. 1. D. G. landman te Schagen, ter zake van op 27 Junij 1874 als kwartiermeester bij de brand spuit, afwezig zijn bij den in de gemeente Schagen plaats gehad hebbenden brand, tot betaling eener geldboete van f 2.of subsidiair gevangenisstraf van één dag. 2. J. B. Cz, landman te Schagen, als voren. 8. W. S. landman te Schagen als voren, tot betaling eener geldboete van f 1.— of subsidiaire gevangenisstraf van één dag. 4. C. d. A. landman te Schagen, als No. 1. 5. P. P. arbeider te Schagen, ter zake van het zich bevinden in kennelijken staat van dronken schap op de publieke straat te Schagan, tot be taling eener gèldboete |van f 1.of subsidiaire ge vangenisstraf van één dag. 8. W. K. arbeider te Schagen als voren, tot betaling eener geldboete van f 3.of subsidiaire gevangenisstraf van 2 dagen. 7. J. K. Slagersknecht te Schagen, ter zake van het zittende rijden in een hondenwagen, tot betaling eener geldboete van f 8.of subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag. 8. K. S. Jagersknecht te Zijpe, ter zake van het laten grazen van vee op de stortgronden tot het Groot Noord-llollandsch kanaal behoorende, tot betaling eener geldboete van f 10.of sub sidiaire gevangnisstraf van twee dagen. 9. v. D. schipper te Nieuwe Diep, ter zake van het als vervoerder eener houtvlot, bij Int naderen der vlotbrug onder Zijpe, niet te hebben geroepen, tot betaling eener geldboete van f 10 of subsidiaire gevangenisstraf van twee dagen. 10. J. S. kastelein te Zijpe, ter zake van het toelaten van personen in z'jne herberg na bezetten tijd, tot betaling eener geldboete van f 10.of snbsidiaire gevangenisstraf van 1 dag. 11. J. F. c. s. ter zake van hotte zamen en in vereeniging zich bevinden in cenc herberg te Zijpe, na bezetten tijd, ieder tot betaling eener geldboete van f3.of subsid iaire gevangenisstraf van 1 dag. En al de veroordeelden in de kosten. Schagen 8 Oct. Aangevoerd 8 Paarden f 60 a 220 90 sluks rundvee Ossen f 180 a 210, Stieren f 80 a 140 Gelde Koeijen f 90 a 250 Kalf Koeijen f a Vaarsen f 90 a 130 Hokkelingen f 80 a 60 Nuchteren Kalveren f 10 a 29 1638 Schapen Ramen Eng. f 60 a 120 Schapen f 18 a 26 Vette Schapen f 28 a 31 Lammeren f a Overhouders f 14 a 21 Bokken en Geiten f a -75 Karkens Magercn dito. f 10 a 25 Vette dito. f a Biggen f 3 a 6 20 Konijnen f0,25 a 0,75 90 Kippen f 0,50 a 150 Eenden f a Duiven f a Ganz—Eijeren f a Zwanen f a Boter f 1,20 a 1,33 Kaac f 0,35 a 45 per kilo. 4000 Kip-Eijeren f 3,50 a 4 300 Eend-Fijeren f a per 100 sluks. Purraerende, 18 October. Boter, f 1,3» a 1,50, Paarden. 101 vette Kalveren f 70 a 90 ets. jier N. P. 34 Nuchtere Kalveren f 10 a 26 per stuk 53 vette Varkens 50 a 60 per N. P. 15 magere Varkens f 10 a f 14 392 Bigge« f 2 a 4, 2761 Schapen en Lammeren Kip-eijeren 4.75 af Eendeijeren f ONTBIJT. In een logement in zeker stadje, had de chef geen spiritus meer in huis om het water voor de thee 70or het ontbijt der reizigers warm te houden, en in de buurt was er niets meer te vinden. Een reiziger die daar logeerde, trok een flacon uit zijn zak en goot het spirituspotje vol met Eau d'Anvers (Roijale) van het sterkste, daar het Ean d'Anvers op wijnspiritus gestookt is brandde het met een heldere vlam. Na eenige oogenblikken begon de geheele kamer zoo heerlijk te ruiken, dat al de reizigers van boven kwamen, om te zien wat znlk een heer lijke reuk verspreidde. Het Eau d'Anvers wordt dus in het bizonder aangeraden om het in plaats van spiritus te gebruiken om théé en koffie 1° warmen, daar het tegelijk een heerlijke reuk in kamer verspeidt.

Schager Courant | 1874 | | pagina 2