Advcrtcnticn. Kevalcnta Arabica. nien ontnujren lelegratn van den Gomerse^t f- prraal van NederUndsch Iad.e, dd. 81 Jan. heeft de militaire en civiele be»el ehber in Atehin, ko lonel Pel, detf 29 Januarij bet navolgende aau de Inductie Regeericg geseiud Pauglima Tjoet uit de XXII Moekin ia bij 't gevecht van 21 December gesneuveld. Imam Long- battah lint ziek iu de bovenlandrn. Tockoe Knjoet uit de XXVI Moekin ijvert sterk voorden oorlou, maar het volk verlangt naar vrede. Den 22 Janu- arij zijn Moeki rn Laboean Haljie (op de West kust) seturhtigd. Te Poeloe Kajoe werd de Ne- derlandsche vlag geheschen, d< n 23 werd tc. Foengri lllang Tjoet een nieuwe poat geve*ti»l, milder ilat eene onlinoetiug met den vijind plaats vond. De gfzondslicidstoeetand was minder gunstig. Van Ij tot 26 Januarij deden zich 13 choleragevallen voor. Te St Pietersburg was het in de laatste da gen van Januarij zoo koud, dat e.Mi aantal scholen tijdelijk werden gesloten, doordien de meeste oudera de kindereu tehuis hielden. In hel belang van huur koetsiers en andere personen, die 'a avonds en 's nachts op straat moeten zijn, heeft het stedelijk bestuur bepaald/ dat de herbergen en rrslaurntiëu tot nader order 's nachts geopend mogen blijven, mits alleen voor het verbruik van wanne spijzen eu warme dranken. Hierop zal streng toczigt worden gthouden. Gierigheid is een ziekte, welker tcekenen altijd en overal hatelijk zijn. Hier is een der erg- ste gevallen, een man, die miljoenen bezit, maar die arm is. Ken dagblad zegt: Men heeft juist een nieuwen gierigaard in New-York ontdekt, of liever aan het licht gebracht, want zijne woonplaats heeft inen reeds Wng gewe ten. De rijke ir.an woont in een hoogst bouwvallig hutje, zoo goedkoop als ineu het uiaar hebben kan, ongeveer een halve mijl van Central Park. Hij is reeds zestig jaar oud, zijne haren en haard ziju sneeuwwit eu hij ligt aanhoudend te bed. Zijne huishoudster is, zoo als men het noemt, eene ware heks, die alle bezoekers vrij ruw van de deur houdt, behalve diegenen, welke lij weet, dat om zaken kotnen. Nieuwsgierigen worden nooit binnen gelaten, doch onlangs had een snelschrijver hel geluk den oudeu man te zien met betrekking tot een rechtsgeding waarin hij betrokken was. De man had in een oogenblik alles gezien en nauwkeurig opgenomen. Elke hoek van zijn hut lag vol potten eu pannen, huisraad, sieraden enz., hetwelk aan huurders ontnomen was, die hunne huur niet hadden kuunen betalen. Het was een musenm van allerhande soort van zaken, die de gierigaard aau de handen van ongelukkige menschen ontwrongen had. De mau had naast zijn bed een zwart geverf de plank staan, waarop als hij er lust toe gevoelde met een stuk krijt zijn rijkdom en zijnen- intrest bereken kon. Het was goedkooper dan pen, inkt en papier. Bijna aanhoudend vermaakte hij zich op de eene of andere wijze met het maken van Een misdaad in Marscillo in 1S57. Vervolg van No, 906. Verschrikkelijk was de toestand van het meisje. Nog altijd was hare schuld onbekend; doch het gezigt barer eeiwaardige ouders en brave broeders eu zusters vergiftigde haar leven, eu de gewetens wroegingen verdreven haar uit den ontheiligden huisselijken kring. Na eenen hevigen strijd met zichzelven zegepraalde de invloed vau Matruccia en Lucretia werd zijn slagtoffers. Met den veile: der ontvlood zij het ouderlijke huis. Het geheele huisgezin was als het ware verplet terd, doch Campisano wilde, als de goede herder, het verdwaalde schaap vau den rand des sfgronds terugbrengen. Het gelukte hem, het verblijf van het schuldige paar te ontdekken, en aan zijne hand betrad de verloren dochter op nieuw deu vreedzamen kring, doch geluk en vrede keerden niet weder terug. De edelste schat van een meisje kan slechts eenmaal verloren en nooit herkregen worden. Heeft zij dien eenmaal weggeschonken, dan is het bijna niet mogelijk haar treurig nood lot te ontgaan. Thans kostte het Matraccia reel minder moeite haar tot een herhaalde viugt over te halen, en de wanhopige ouders kwamen tot de overtuiging, dat zij het huwelijk der jonge lieden wel moes ten toelaten, alhoewel zij daarvan de ergste gevol gen vreesden. Deze heten zich, helaas, ook niet lang wachten. Matraccia, reeds te voren zonder beginselen en zonder zedelijke kracht, daarbij jaren lang aan de grootste buitensporigheden verslaafd, beteugelde thaus zijne bedorvene hartstogten volstrekt niet meer. Hij meende zich thans tegenover de familie alles te moge veroorloven, en de woeste makkers, die tot zijne bende behoorden, tierden door het stille huis, zoodat het den horlogiemakcrt oescbeen, als of het eene hel- vol booze geesten was. Het schuim des volks maakte den gezelligen kring van Matrac cia uit, waarmede hij in het huis zijns schoonvaders feestvierde. Campisano droeg zijn lot zwijgend; doch zijne vrouw, Achilles en Diana welke maar al te wel opmerkten, dat de gezondheid vao den braven sommen berekenen van Ja nuishuur; hierin hi l hij zalk een genoeg-n, dit hij het telkens weder uitveegde, o*n op nieuw te beginnen. Hij geleek aan de afbeelJing van den gierigaard, die zijn zeld telt. Hij deed niets dan rekenen. De snelschrijver had opgeteekem! al wat hij te zeggen had met betrekking tot het rechtsgeding, en hij deed ook aanteekening van het zonderlinge op h t papier waarvoor de vrek zoo veel n oest betalen. En deze man is de eigenaar van marmeren paleizen in Fiflh Avenue eu heeft blokken vau prachtige win- kel-gebouwcu in Kroadwny. Burger lij Ico Stand der gemeente Schagen Ingeschreven van 2 tot en met 8 Februarij 1S75. GEBOREN: Gecne. ONDERTROUWD: 5 Februm. Harmsnus Joan- nes Oud j, in. van beroep kastenmaker oud 23 Jaren wonende te Am*leniam en Neellje Verdwaald j, (1. zonder beroep oud 23 jareu wonende te Schngeu. GEHUWD: Ocene. OVERLEDEN: Gecne. Burgol Stand dor gemeento Barsingerhorn lugeschrcven van 2 9 Februarij 1375. GEBOREN 6 E-hruij. Louis, zoon van Louis Kaper en van Aaltje Xwakumn. 7 dito. Mnrinu', zoon van Adriuu voh der Welle en van Maartje Kleiman, 8 dito. Gerbrand, zoou vau Jan Snoek en van Grietje Sweris. ONDERTROUWD: Geene. GEIIUW I): Geene. OVERLEDEN: 6 Februarij Maartje Geel. oud 17 maanden, S dito. Pirter Wit, oud 17 jaren. 8 dito. Aaltje Smit, oud 17 maanden. Burgerlijke Stand dor ge ueento Callantsoog 1 tot 31 Januarij. GEBOREN: 5 Jan. Maartje, dochter van Trijnt je van den Berg. 6 dito. Trijntje, dochter van Jan Zeeman en van Aatje Prins. 27 dito. Pieter. zoon van Arie Stins en van Jannetje Zeeuw. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: Geene, OVERLEDEN3 dito. Maartje Bood oud 58 jaren en 10 maanden, echtgenoot van Pieter vau der Oord. Burgel. Stand der geaaoente Haringkarspel Ingeschreven van 25 Jan. tot 8 Febrn. 1875, GEBOREN 5 Februa. Ariaantje, dochter 'van Jan Jansen en Elisabeth Trompetter. 7 dito. Dieu- wertje, dochter van Cornelis van Twuiver en Grietje Koning. 7 dito. Maartje dochter vau Cornelis Zij dewind en Corntlia Strijker ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: 5 Eebrua. Arie Bomroer j. m. oud grijsaard ouder den last van zijn lijden verloren ging, deden deu indringen vaak de scherpste ver wijtingen. Betere gevoelens ontwaakten echter daar door niet, doch dergelijke woordenwisselingen schon ken telkens nieuw voedsel aan den haal en de wraak, welke reeds in de vurige borst vau Matraccia zetelden, bijzonder hevig was ecu dergelijk tooneel op deu 31 December 1856, een tijdstip, dat voor heen altijd de familie vercenigde tol eeo dier stille feesten, welke het sieraad vau het huisselijke leven uitmaken. Matraccia werj zoo woedend, dat hij zwoer, de vreeselijksle wraak te nemen. Ten bewijze, dat bet hem werkelijk ernst was, greep bij zijnen dolk, maakte dien in het vuur gloeijend en wiecf hem mei knoflook. Ieder, die de zaden der Sicilianen kent, kan die toebereidselen gemak kelijk begrijpen; ook liet zich het verschrikkelijk gebruik, dat hij van dat wapen wilde maken, niet lang wachten. Op nieuwjaarsdag sleepte hij Lucre tia in verscheidene kroegen met zich rond eu keer de des avonds ten tien ure naar zijne woning terug vergezeld vau verscheidene Italianen. Reeds bij het biuncnkomeu maakte de woeste bende een vree- selijk geraas en scheen voornemens te zijn, een dier zuippartijen te vieren, welke reeds zoo vaak de nachtrust van den oudeu Campisano hadden verstoord. Achilles ijlde tot zijneu zwager, om het gezelschap te verzoeken zich te verwijderen. Dat was echter olie in het ycur. Matraccia, in de grootste woede, greep zijnen dolk en vloog naar zijnen zwager doch de moeder, die in doodsangst naar den uitslag van het verzoek had staan luisteren, snelde te hulp. Zij wierp zich tusscheu de strijders en trok haren zoon bij den arm met zich mede. De verschrikte Italianen namen de vlugt, doch de familie, die na zulk eeu tooneel voor hare veiligheid beducht was, zond Achilles naar de wacht. Matraccia hoort dit en vliegt naar beneden. Op den trap ontmoet hij zijne schoonmoe der met Diana. vDe wacht zal u niet baten!" roept de booswicht en stoot zijner moeder den dolk in het hart. Nog rookend van het bloed der moeder dringt de dolk ook in de borst van DiaDa, en zoo jwist waren de steken toegebragt, dat de slagt- 25 jaren en An'je Kooij j. d. oud 25 jaren bei den wonende te Haringcarspel. P. Witlokj. m. oud 21 jaren wonende te Haringcarspel eu Aaltje Bool j. d. oud 20 jaren wouende te llariugcarspel wet tig gedomicilieerd te St Panera*. OVERLEDEN 4 Februa, Trijntje Buiter oud 8 weken kind vau Willem Buiter en Coiuelia van Duin- IAHKTBERIGTER. Schagen 1 Feb. Aangevoerd 3 Paarden f 35 a 80 7 stuks Rundvee. Ossen f a 8tiereu; f a Geldekoeijen f 110 a 150 Kalfkoeijeu f a Hokkeliggeu f a Nuchtere Kalveren f 4 a 20 960 Schapeu f 22 a 29 vette dito f a Lammeren f a Overhouders f Bokken en Gieten f 3 a 5 32 Var kens f 12 a 11 Biggen f 5J a 9J Konijnen f 0,50 f 0,65 60 Kippen f 0,60 a J20 Eenden f 1 a 1,25 Duiven f a Ganz—Eijeren f <j a Zwanen f a Boter f 1,33 a 1,46 Kaas f 0,40 a 0,50 per kilo. Kip-Eijeren f 3J a Eend-Eijeren f a per 100 stuks. Pu r me ren de, 9 Febiuarij. Boter, f 1,50' a 1,60, 10 Paarden. 34 vette Kalveren f 70 a 90 ets. per N. P. 100 Nuchtere Kalveren f 9: a 18 per stuk 27 vette Varkeus 48 a 58 per N. P. 13 inagere Varkens f 10 af 15 135i Bigge» f 1 a 6, 1226 Schapen en Lammeren kip-eijeren 4.af Eeudeijeren f Mejufvrouw VAN M. kwam voor eenigtn tijd bij ons na Iws Revlenta haltr, en vertelde, reeds sedert 10 jaren aan he. Tige maagpijnen, gel» len te hebben, de ligste spijzen kon zij niet gebruiken, zon 'er de hevigste pijnen te gevoelen. Sedert het geburik der Rrvalcnla echter, heelt zij niet alleen geene maag- pyu meer gehad, maar bevindt zich weder zoo gezond en opge- rnimd als ooit te voren. Wjj hebben vergunning aan deze getui genis publiciteit te geven. Nijmegen. GEBR. SWEMMELAAR. De Rrialenta is eene voedzame, krachtige spijs en belooft en gezondheid aan alle lijders; niemand behoeft ïueer aan ajue ge nezing te wanhopen. Borst- en maagkwalen, koorts, ziukings, verstoppingen, maag, kramp, maagpijn, hoest, aamborstigheid, diarrhaea. oprispingen zuur, kolijk, zenuwziekte, stuipen, vloed, slijm, hartkloppingen 1 hoofdpijn, duizeling, graveel, maagkanker, scheurbuik, klieren j tering, rhumatische aandoeningen, griep, misselijkheid en braking en nog vele andere ziekten geneest zij spoedig en zeker. De prjjs der Revalenta is: kleine bussen 1.10, 1 pond f 2.10, 2 pond 3 90, 5 pond f 8.75, 12 pond f 17. Ih HsiaUnta- 'hiruift in bussen van 1 pond kosten f 2.10. Men lette vooral op, dat inleie bus. tot waavborg der echtheid door .F. VON WIKDHEIM &Co. VERKOOPHUIS," geteekeud f'ccknofihui» tc tfrfinm Schagen, W. A. Hazen. Alkmaar J. Brongers Gz. Enkhuizen, J. Rienderhoff. Haarlem, J. P. Karthaus. Wed. de l.ange, en van Ek. Hoorn, Broeve Dykheflen. Koog aan de Zaan, H. de Jager. Medemblik, K. H. Idema. Monnickendam, K. Slot. Nieuwediep, Carel A. J. RosendaeL Purmerende, S. J. Veen. Zaandam, H. G. van Aken en K. Nieuwenhuis. En de bekende Dépots in andere steden. 9327 offers oogenblikkeiijk dood uederstortten. Matraccia had ae vlugt genomen in de rigtiug van Toulon; h.j wierp den dolk in eeue beek eu maakte den meest mogelijken spoed; toch werd hij te paard ingehaald en teruggebragt. Hardnekkig loochende de moordenaar zijne mis daad, doch de bewijzen waren zoo {juidelijk, dat het onderzoek niet veel tijds vorderde. Wat echter gedurende dien tijd in het gezin van den borlogie. maker voorviel, en welke helsche wroegingen het hart vau Lucretia verscheurden, wagen wij niet schetsen. De openbare behandeling voor de regt- bank van Aix, welke deu 12 Februarij plaatshad, leverde zulke pijnlijke tooneeleu op, dat een- korte beschrijving voldoende is, om gevoelige har ten te schokken en met afschuw te vervullen voor de verschrikkelijke gevolgen vau zulke miadrijven. De geregtzaal was met menschen opgevuld, doch het verhoor van den beklaagde vervulde alle aanwezigen met walging. Aan zijne schuld twijfel de niemand; nog altijd echter outbrak een hoofd getuige, om den misdadiger, die zeer behendig bleef loochenen zonder zichzelven tegen te spre ken, van zijne schuld te overtuigen. Aller blikken waren op Campisano en vooral op Lucretia gerigt. Op haar gelaat stond de inwendige vreesselijke strijd harer gewaarwordingen te lezen. Vóór haar stond de echtgenoot, die zijn leven trachtte te reddendoch voor haren geest zweefden de bloedi ge gedaanten der vermoorde moeder en zuster. W t-lligt hadde nog de vrouwelijke liefde hare tong geboeid; doch de man, die auders elke aandoening van haar hart beheerschte, werd met eiken oogen» bl:k meer het voorwerp van haren afschuw. In zijne trekken ontdekte zij geen spoor van naberouw; slechts sluwe list en wraakzucht spraken uit de blikken, die de ongevoelige booswicht op het grijze hoofd haars vaders eu op hare broeders en zusters vestigde. Vervolg en «lot hierna.

Schager Courant | 1875 | | pagina 2