re-i.icing tot Ontwikkeling ouw in Hotland's Noodeckwartier, gen W oen?il«» 3 Maart e. k., des voormid :ags ten 10 ure, te Deemster in het Heerenhuis, u: genoodigd tot het houden eener vergadering ter kehandelirg der navolgende punten: 1. Mrdfdeelingen van verschillenden aard; Verslag van de Vereeniging tot \eredelmit van het Schapenras in HolUnd's Noorderkwartier. 3. Rapport van de Commisie tol onderzoek der rekening over het dienstjaar 1874; •4. Rapport van het hehandelde in de gehouden vergaderingen over de oprigting van een rundvee- stamboek door den Heer J Hulleman; 5. Behandeling van het programma voor den Wedstrijd met ploegen, 6. Voorstel van het bestuur om lid te worden van de Wreeniging „het Nederlandsche Rundvee stamboek 7. Vaststelling der begroot ing voor het dienst 1875; 8. Bespreking van de voordeeligste wijze van kaasbereiding 9. Bespreking van de plaats voor het houden der navolgende algemeene vergadering iu November 1875. Met het oog op hel belangrijke dezer ondtrwer pen verwachten wij eene trouwe opkomst. Volgens ofTiciëele statistiek zijn in den Fransch- Duisehen oorlog van 1870—1871 van Duitselie zijde gesneuveld 24,031gewond 89.782 en vermist 13,138 ui«n, te zamen 127,396 man. Van de gewonden stierven tengevolge van hunne wonden na langer of korter tijd 4,248, welke met de gesneuvelden geven een totaal van 28,279 dooden. Van (le bovengenoemde vermisten zijn nog 4,009 man niet terecht gekomen. Nog zijn 12,599 man gedurende dan oorlog aan ziekte bezweken; zoodat de sterfte iu het Duitschp Jeger bedroeg: gesneuveld of aan hunne wonden overleden 28,279, aan ziekte gestorven 12,599, nog vermist en waarschijnlijk dood 4,009: totaal 44,887 uian, Welke vreeselijke getallen. En aan Eransche zijde zijn de verlieseti nog veel grooter. Hoewel de Re- geering aldaar nog geene offieieële cijfers openbaar gemaakt heeft zij heeft ei wellicht haast den moed niet toe bereke-nt men toch dat het geheele verlies aan dooden voor Frankrijk niet minder dan 176,000 draagt behalve 143,000 ge wonden. Welk hart zou bij zulke cijfers niet zuch tend uitzien naar den tijd, dat men de zwaarden en spiessen zal tot sikkelen staan, en men geen oorlog meer voeren zal Eene nieuwe onderneming om zijn kapitaal te vermeerderen, zonder daarvoor veel op te oberen, wordt gedurende geruime tijd door een jutTrouw, J'ot nog toe vrij, en onbelemmerd gedreven. Deze vuffrouw schijnt hij voorkeur Delft tot de plaats an waar hare onderneming uitgaat bestemd te hebben. Op de marktdagen heerscht in deze anders zoo stille en eenzame stad een buitengewone drukte en bedrijvigheid, veroorzaakt door de verschillende kooplieden uit alle omliggende plaatsen, die hunne koopwaren hier ter markt brengen. Die dagen bezoekt de meergenoemde juffrouw verschillende winkels, ten einde kleine inkoopen te doen, de betaling steeds doet door het geven van een rijksdaalder, doch wanneer nu de winkelier van dat geldstuk terug wil geven, bestelt zij eens_ St. Vincentsnacht te Schagen 1168. Aan den oever van een liefelijke meertje, welks watervlak is omzoomd door breedgebladerd en hoog opeaand riet, en overschaduwd door dc wijd- uitgestrekte takken cn twijgen van he» omringend geboomte, rijzen op hooge en aaneengeschakelde terpen, de daken van het aloude Scsgen; te midden dier rijen eenvoudige woningen rijzen met s illen luister de kerk en de gevels der meer weelderige geestelijke gestichten, en spiegelen zich af in den helderen waterplas, waardoor zij worden hespoeld. Aan de oostzijde strrkt zich eene lange door geboomte overschaduwde laan uit tot op bijna een halfuur afstand largs de Oude Kaap. Trotsch pri ken daar aan het eii.de van die laan op een verheven gedeelte der kaag de torentinnen en zware muurwerken van den Burgt der edele en dappere Heeren van Scagen, die volgens de over leveiingen om hunnen verheven moed in hun geslacht den naam van de grooten voerden en Ie dien tijde tot de magstigste der Friessche poede staten behoorden. Ter zijde van dien Burgt is het dorpje Harinxhuizen, en daar achter, bijna aan den zoom der Zuiderzee, de Burpt des Heeren van Harinxhuizen. Iets meer noorilwaards liggen de verspreide woningen van het later meer uitge breide dorp Barsingerhorn, en in het verschiet vertonnen zich de mede zeer oude dorpeir Winkel en Nijdorp. Ginds in het zuiden aan de overzijde van de zachtjes golvende en uitgestrekte Scagerwaard klaps nog iets anders, waardoor voor een oogenblik het teruggevea der gelden ges'aakt wordt. Al- bet dan later tot afrekenen komt, is de rijksdaalder verdwenen, en beweert de juffrouw dat zij dezen door den wiukelier in zijn geldlade heeft zien de- poueeren. Te Posken worden teeenwoordig alle vee handelaars, komende uit pren«pl»at»en waar dr runderpest heerehl, op last der Pruisische politie gedesinfecteerd. Tea dien einde moeten zij in een groot vat zitten, waarin hun een rookbad wordt toeuediend, terwijl het hoofd, door een opening gestoken, door middel eenrr andere herookinjj wordt ontsmet; alhs onder voortdurend toezicht van een politie-inspectcur. In een fabriek nabij Mei«sen, in het koningrijk Saksen, is laatstleden Dinsdag; ten gevolge eener ontploffing van chemische ingrediënten, een brand ontslaan, die zich zoo snel verspreidde, da' elf vrouwen en meisjes, die aldaar werkten, in de vlammen zijn omgekomen en tien door uil de ramen te springen, armen «f beenen hebtwn gebroken. Van de gekwetsten zijn er twee kort na het onge luk overleden. Te Koningsberg zijn uit Rusland groote partijen gele erwten aangevoerd en verkocht, die later bleken besmet te zijn met den zoogenaamde» zwrarten kever, zoodat de soep, waarin zij gekookt wer den, eene zoo zwarte kleur en walgelijken smaak verkreeg, dat men genoodzaakt was, ze weg te werpen. Vele buitenlansehe paardenhandel.i»r« bezoeken in de jongste dagen de omstreek van zwolle, om hij de boeren vette stalpaarden op le kpoprn. Men besteedt zeer hooge prijzen. Het Frieschc en Over- ijssclsche paardenras is in het buitenland zeer gewild. Den 19 zijn een aantal dames en heeren, die belang stellen in het onderwijs voor vrouwen, op uitnoodiping van den heer Hollowaij in diens woning fn Oxfnrd-slraet te Londen samengetrokken, en alstoen heeft de heer Hollowaij hunne voorlichting en medewerking gevraagd voorde stichting van eene inrichiing van honger onderwijs voor dames. Reeds had hij voor 25,000 p. st. te Kgham een goed gekochtdaarop zal een pehouw in renaissance stij worden gebouwd, waarin rui nte zal zijn voor 400 vrouwelijke, studenten. Hij had voor de zaak een kwart miljoen p. st. afgezonderd, maar indien de stichting van het *C<dlegir« meer kosten rnoclii was hij bereid het te geven, liet later onderhoud wenschte hij aan de natie over te laten. Te Leiden werd Zaterdag jl. een 8jarig miesje door hare moeder om een boodschap gezon den, waartoe dit kind 48 centen in een carabies ontving. Op haren weg ontmoette zij eene vrouw die de carabies met de zich daarin bevindende 48 centen voor de kleine droeg; na een eindweeus te zijn voortgegaan reide de vr uw tot het kind: daar hebt ge de carabies terug, loop iiu maar die steeg in, doch het kind was verstandig genoeg om terstond naar het geld, 't welk zich in haar mand je had bevonden, te zien cn merkte alras dat daaruit door die vrouw 43 centen waren genomen, waarop zij een in de nabijheid surveillerende!! agent van politie aansprak^ dezen rnet de zaak bekend maakte, en de vourw die zich inmiddels in een winkel had begeven aanwees, die door den agent gearresteerd, iu het politiebureau bekende, bij het ingestelde onderzoek dat zij (als zijnde moe- of Witsiueer, Woud eu Bleekmeren, bemerkt men tusschen opgaand geboomte de torentransen van Oudcarspel, 8'. Jans en St. Pieterscarspel bet tegen woordige Noord— en Zuid Scharwoude. In het noorden en westen valt het oog op de wijd uitgestrekte waterplassen van de Zijpe en Burg- horn. Aan de eene zijde in verband met de Noord zee en aan de audere zijde geheel open aan de Zuiderzee, is dat water bijna altijd in beweging, en soms zelfs als eene ontstuimige zee; aan de overzijde wordt het begrensd door de rijen der blinkende ketelduinen, terwijl eindelijk, in het zuidwesten de dorpen Valkoog, llaringcarspel en Warmenhuizen zich door het land kionkeil, alles aan die zijde begrensd door kreupelbosscheu en de hooge Scboorler duinen. Maar het oog zich ook wende, overal sterk bebouwde terpen, bespoeld door de menigte toen allen nog onbedijkte meren en waterstroomen, omzoomd met riet en kreupel boschjesdiein het geheel eene aangename afwisseling teweegbragten. Het was vooral in het liefelijk zomersaizoen een der schoonste en schilderachtigste landschappen van Westfriesland, hetwelk men thans, na bijna 7 eenwen, te vergeef» in hel tegenwoordige Schagen en deszelfs omstreken zou trachten te herkennen en terug te vinden. Op den 21 Jannarij van het jaar 1168 wa« echter het geheele landschap getooid in winterkieed; ofschoon de winter open was geweest, was evenwel nu sints weinig dagen de vorst met zulke gestreng heid ingevallen, dat de meren en stroomen allen reeds met eene ijskorst van eenige dikte waieu der van 3 jeugdige kinderen) alleen door den uitersten tiood en armoede gedreven, tot deze ver keerde handeling was overgegaan. De Amsterdamsche Conrant zegt: Nog eenmaal moeten wij 'e winkel.e*< waar- schuwen tegen een jong inei«je van 14 a 15 jaren, als jonge juffrouw gekleed, die namens den een of ander iu de buurt goed bekeud st tanden persoon eenige bestellingen doet, de goederen mede- neemt, zonder dat zij daartoe van wie dan ook eenigen last heeft, waardoor in de afgelonpei» week weder eeu winkelier de dupe is geworden. Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Ingeschrev. van 16 tot en met 22 Februarij 1875 GEBOREN 16 Febrij. Johannes, zoon van Juhauiies Weijliug en Christin» van Keenen. 17 dito. Johannes, zoon van Anthonie van Nuland eu Cornelia Mekken. 18 dito. Casparis Habertus Fran- ciscus, zoon van Hrrmanus Beekman en Johanna Maria Boes. 19 dito. Anna, dochter vaw Meijert Ploeger en Neeltje Kleveringa. 20 dito. Pieter. zoon van Dirk Dekker eu Maartje Kos ONDERTROUWD: 19 Febtij. Hark Breet weduwnaar van Aritje Ootjers van beroep arbeider oud 39 jaren wonende te Oudkarspel en Maartje T.waag, weduwe van Coruelis Raap zonder beroep oud 35 jaren wonende te Schagen. GEHU D 19 Febrij. Hermanus Joannes oad j. m. van beroep kasteiuaker oud 23 jaren wonen de te Amsterdam en Neeltje Verdwaaldj.d. zonder beroep oud 23 jaren wonende te Schagen. OVERLEDEN: 17 Febij. Coruelis Hofland oud 3 dagen zoon van Pieter Hofland en Reinuwtje Koster 20 dito. Casparis Flubeitus Franciscus Beek man oud 2 dagen zoon van Hermanus Beekman eu Johanna Maria Boes. Burgel Stand dor gemeente Barsingerhorn Niet ontvangen. Burèerl stand der gemeente Haringkarspel Ingeschreven van 9 21 Februarij 1875. Geboren: 7 Fcbr. Aaltje, doihter van Jacob Spaans en Giieije Zijdewind. 14 dito, Simon, zoon van Stinon Schoon en Neeltje Plnister. 15 dito. Cornelis Jucobus, zoon van Jacob Kosseu en Maartje Stam. Ondertrouwd: Geene. Gehuwd Geene, Overleden Geene. KAfiKIBERIÜTSN. Schagen 11 Fcb. Aangevoerd l Paarden f 40 a 125 4 stukv Rundvee. )*sen faStieren f a Geldckneijen f 130 a 140 Kalfkoeijen f a Hokkeliggen f a Nuchtere Kalveren f 5 a 14 324 Schapen f a vette dito f a Lammeren f a Overhouders f 20 a 26 Bukken en Gieten f 1 a 8 30 Var kens f ll$a 16 Biggen f 5 a 8J Konijnen f 0,45 f 0,75 59 Kippen f 0,70 a 1,40 Eenden f 1 a 1,25 Duiven f a Ganz-Eijeren f a Zwanen f a Boter f 1,40 a 1,53 Kaas f 0,40 a <1,50 per kilo. Kip— Eijeren f 3 a Eend-Eijeren f a per 100 stuks. Purmerende, 23 Februarij. Boter, f 1,5q overdekt; daarenboven was er tevens vr'j wat sneeuw gevallen, znodat in eens alles eene zilvergrijze win- tertint had verkregen. Niettegenstaande den winter heerschte ovra! in het landschap eene buitengewone drukte en bedrijvigheid. Graaf Floris III van Hollaud, aau het hoofd van een magtig leger, nog gesterkt door alle Keu- ne ner, Rijudlaudsche. en vele andere, ja zelfs Gel- dersche en VUamache Edelen en Ridders met hunne gewapende dorpers en vasallen, had zijn leger opgeslagen in de vlakte van Schoorl onder de luwte der hooge duinen, als het geschiktste pnnt, van waar hij eenen inval in Westfriesland wilde ondernemen, ten einde zich op dat dappere volk voor de vele geleden verliezen te wreken eu hetzelve aan zijnen scepter te onderwerpen. Slechts wachtte hij op het doorzetten van de vorst, om met zijn leger de meren en moerassen over te trekken. Geen wonder dus, dat het geheele landschap door, een leven en beweging werd opgemerkt, zoo als zelden plaats had. In allerijl wareu de Westfrie- sche Edelen en Ridders met hunne slechts weinige krijgsmagt naar deze zijde opontboden, om bij den le verwachten inval tot verdediging des lands gereed te zijn. Geene moeite werd gespaard om alles iu staat van tegenweer te stellen; het ontzagelijke leger, dat Graaf Floris had bijeen getrokken, dreig de W estfrieslant meer dan ooit met een gewissen ondergang.. Wat toch zou de geringe Mfestfrie* sche krijgsmagt kunnen ondernemen tegen dat maglige leger, waarvan het getal Edelen en Ridders alléén reeds zoo groot was als de lielf hunner t

Schager Courant | 1875 | | pagina 2