Ingezonden. MARKTBERIGTEN. Er i# nog trouw en poëzie in de wereld! 15 jaren geleden verliet G. R-, te SroilJe, ziju beminde gaf de belofte oin, wanneer hij in staat zou zijn haar te onderhonden, terug te keeren ca haar te huwen. G. R. is nu als gepensioneerd opperwacht meester teruggekeeid, rond zijn geliefde weer, die hem standvastig trouw gebieven w:>« en vele goede aanzoeken Tan de hand gewezen had, en heeft er zoor gezorgd dat het hawelijk binnenkort zal plaats hebben. Hij is 45, z\j is 49 jaren oud. Bij den Raad van Staten is ingediend een wetsontwerp tot droogmaking van 't Znidelijk deel der Zuiderzee. De Uiker gemeenteraadsleden hebben gewei gerd in eene buitengewone zitting over dag te vergaderen, omdat de bijeenkomsten altijd des avonds plaats hadden. De commissaris des Konings is hiervan kennis gegeven. Men meldt uit Rottevalle aan de N. Rott. Crt. *Een aandoenlijke gebeurtenis heeft iu 't nabu rige Oostermeer plaats gehad. Een schipper was bijna met vrouw en drie kinderen van den honger omgekomen. Niemand die maar in de verte zelfs vermoedde, dat in dat gezin vreeselijk gebrek heerschte, toen 't Dingsdag de aandacht van iemand trok, dat gedurende de laatste twee dagen niemand van de bewoners van het nabijliggend vaattuig zich had vertoond. Eenigen argwaan koesterende, begaf hij zich er heen, en, tot zijne ontzetting, vond hij daar vader, moeder en kroost in een toestand van hartverscheurende ellende! Alleu hadden zich ten dood gewijd; te fier om te bedelen, hadden zij toen dc laatste penning was verteerd het besluit genomen, nu maar rustig en bij elkander den hongerdood af tc wachten. In 48 uren was geen bete door de kinderen genuttigd, en men zegt dat de ouders reeds langer hadden gevast. 't Behoeft niet gezegd te worden dat er nu voedsel in overvloed door liefdadige menschen werd gezonden, maar men vreest dat het voor den man te laat zal zijn. Moeder cn kinderen zijn van het doorgestane leed gelukkig hersteld. Onlangs werden te Harlingen aan iemand twee katteu ontvreemd; dc eigenaar deed daarvan aangifte aan de politie, tengevolge waarvan jl. Zaturdag voor de arrondi-scinents—regthank te Leeuwarden de daders van genoemd feit, een man en een jongen, teregt stonden en veroordeeld werden, de eerste tot een maand en de ander tot veertien dagen gevangenisstraf. Zaturdag, 6 dezer jl. des avonds omstreeks 8 ure, begaven zich negen nacht-arbeiders van Zaan dijk in een schuitje over de Zaan, naar den aan de andere zijde staanden oliemolen. Hal verwege de Zaan kreeg het vaartuig een belangrijk lek, waardoor het begon te zinken. Op het hulp geschrei der arbeiders schoten vier wakkere mannen toe: die het geluk hadden vijf personen te redden terwijl twee anderen over het ijs ontkwamen. De beide andereneen vader, die drie onverzorgde kinderen naliet, en een jongeling van 21 jaren, vonden hun dood iu het water. Als iets opmerkelijks deelt de Gr. Crt. mede dat de heer Krjthe, van Dedum, iu 81 jarigen ouderdom, van Scheendam, waar hij den 1 Maart 11. met den trein arriveerde, zich op schaatsen naar Betrta heeft begeven, ora den 78jarigen Buiskool, een bezoek te brengen, en dat beide grijsaards op schaatsen den togt naar Scheemda aflegden met een zwier en vlugheid, dat men er over verwonderd St. Vincentsnacht te Schagen 1168. Vervolg van No. 910.) De avond was donker, de zware dikke mist verborg de sterren, en verhoogde de duisternis; het licht van de wachtvuren kon naauwelijks tot op eeni gen afstand doordringen en slechts een roodachtig schijnsel wierpen zij op de tenten en duinen; de omstandigheden waren allezins gunstig de duis ternis zou hen aan het oog van wachten of van spionnen onttrekken en de sneeuw zou het geluid van het paarden getrappel verdooven. Naauwelijks was een uur verloopen of het groot ste gedeelte van het leger eu daaronder de vassallen en poorters van Haarlem en Alkmaar stonden marschvaardig. Daar klinkt de trompet tot de opmarsch en niettegenstaande de zware en dikke mist weerklinken de toonen tegen de hooge duinen. Langzaam en voorzigtig begeeft zich de bende voorwaarts. Eerst komen zij aan bet Reekerwad en, ofschoon het ijs reeds sterk en deugdzaam is, kraakt en buigt het geweldig, onder centenaars gewigt van het le ger. Zonder ongeval bereiken zij echter den over kant. In alle stilte trekken zij door Warnienhuizen. Aan hen die meenen, dat het Warmenhuizen zon gelden, wordt bevel gegeven om rustig de plaats door te trekken. Zoo naderen zij Harinxcarspel. Nog altijd zijn er Edelen die. niet behooren tot de genoodigden van den Drossart, of die in deze streken onbekend zijn en daarom gelooven, dat zij bij Harinxearspel hun doel hebben bereikt, en willen reeds aanstalten maken, om met hunne moest staanOf het voorzisrtig is van die ou len, laten wij op zijne plaats, mur liet is in'alle geval een zeldzaam kreeiitigen ouderdom. Noor etn vrederegter te Parijs verseh'-e een paar, mwi eu vrouw, met verzoek om er t scheiding. Tien jaren waren ze gehuwden nu hadden vf er genoeg van. Mettelijke scheiding was echter nootzakelijk, omdat er drie kinderen uit hun huwelijk waren gesproten en de regter dus had te bepalen of de vrouw dan wel de man er de kinderen bij z'ch zou behouden. De inan wild" twee bij zich hebben en de vrouw ook. De regter gaf daarop het volgende Salomo-oordeel blijft bij elkander lot dat er een vierde kind is, dan neemt ge ieder twee kinderen er. ge gaat, zonder echt scheiding, eenvoudig van elkander af. Die raad werd opgevolgd. Een paar jaar later informeerde de regler zich hoe de zaak stond. vOch, antwoordde de echtgenoot, wij hebben nu vijf kinderen in plaats van vier en dezelfde rr.oeijelijkheid doet zich voor.» #Dan maar weer wachten,* was het antwoord van den wijzen regter. De Weener verreniging tot bescherming van dieren heeft, met 't oog op den strengpn en sneeuwrijke» winter, die vooral voor de kleine insectencUnde vogeltjes zeer gevaarlijk is, op de plaatsen, die 't meest door de diertjes bezocht worden, voedsel laten strooien. Een zeldzaam voorbeeld van vroegere ont wikkeling deelt 1' Evenement medp. Te Sint Servais in Bretagne is een knaap van vijf en een halfjaar die bij zijne geboorte de gewone lengte van kin deren had, maar na zes maanden ontzaggelijk begon te groeijen, zoodat hij thans 1.28 meier lang is en voor eenigen tijd 40 pond woog; hij begon te praten op zijn eerste jaar en twee maanden laler te loopen. Ook geeslelijk is hij zeer ontwikkeld. Hij helpt zijne ouders in hun veldarbeid en draagt met gemak 120 pond. Als hij zoo blijft door- groeijen, zou hij, volwassen, twee incter groot zijn. Men houdt het echter voor waarschijnlijk, da< hr op zijn tiende jaar ziju vollen wasdom zal hebben bereikt. Gemeenschappelijke strijd tegeneen ge- meenschappclijkeu vijand. De geneeskundige raad der provincie Noord- Holland, heeft het plan gevormd, lot het oprigten eener Provinciale Vereeniging tot afwering van epidemiën, en hulpbetoon bij het ontslaan van epidemische ziekten, en tot dut- einde circulaires gezonden aan lleeren Burgemeesters der gemeenten in onze provincie, waarin onder inv-er ais grond slag der Vereeniging, het vorinen van gemeentelijke nfdeelingrn op den voorgrond wordt gesteld. Het beroep op medewerking in die circulaire vervat is, aanvankelijk, in onr.e gemeente niet vergeefs gewerd. Reedt heeft zich, op uitnoodiging van bet Hoofd onzer plaats, alhier de kern eener afJeeling gevormd beslaande, buiten Z. E. A., uit de Heeren gecaielijken der beide godsdienstige gezindten, de hoofdonderwijzers der openbare en der bijzondere school, sommig-n onzer geneeskun digen, en enkele leden tan den gemeenteraad. Plaatsgenoot! ngenoemde Heeren zullen eer daags op hunne beurt een beroep doen op uwe hulp om deze zoo voor gemeente als pro. vassallen en gewapende dorpers de plaats in na dere oogenschouw te nemen. Andermaal klinkt het bevel van den aanvoeder om door te trekkeu tot bereiking van een grooter doel. Daar stuiten zij voor het groots Wilsmeer zwin. Dat zwin, waarvan nog de sporen aanwezig zijn, tnsscheu Valkoog en den Tolkerdijk, en dat nog bestaat, gedeeltelijk uit een langwerpig water, en gedeeltelijk uit moerassig land, was te dien tijde een breed en sterk stroomend water. Aan de eene zijde in verband met den Sch.agerwaard en verscheidene andere roeren, aan He audere zijde met de Zijpe en Burghorn, was het gewoonlijk door den sterken stroom niet spoedig met ijs overdekt; thans evenwel was de gehecle oppervlakte reeds sterk bevroren, en tevens met eene dikke sneeuwlaag bedekt. Wel was aan de overzijde het doel van hun streven, doch verst moest door eenige waaghalzen worden onderzocht, of het ijs houdbaar was. Hoe gevaarlijk ook om over trek ken, er was cecn audere uitweg; aan de eene zijde de uitgestrekte meren, die aan den Heer Hugo W aard reikten; aan den anderen kant de Zijpe en Bnrghorn, die bruischten en golfden als eene oustuimige zee, waar zich de losgebroken en drijvende ij=schollen opeenstapelden; daarom werden eenigen vooruit gezonden, om te beproeven het zwin over te trekken, en wet gejuich betraden zij de overzijde: de sterke vorst van weinige dagen, in het hart van den winter, bleek genoeg te zijn geweest, om, niettegenstaande de sterke strooming, het zwin met een dikke ijskorst te bedekken. Lan zaam begaf zich nu het geheele leger, doch in wijd vincie heilzame zaak tot stand te brengen, eene lijst zal U worden aangeboden do">r welke te tee llenen, gij het lidmaatschap der afdetiing aanvaardt, en. wanneer verdere me lewerking niet door l n t li gvwruseht. door liet bijdragen eener betrek- iel k geringe oontrihutie ge tpch meded-el neemt aan den gemeenschapp lij en strij I, tegen dien verschrikkelijker» vijand, die on ler den vorm van Pokkeu, Cholera, Tijphus enz. getuige hiervan in onze provincie o. a. da Kgmonden in onze huisgezinnen zulke verschrikkelijke, leven en wel vaart vernietigende verwoestingen kan aanrigten. Die verwoesting te voorkomen, door zorgvuldig te waken voor volksgezondheid ze daar waar, haar spoor zich vertoont, krach'dadig te beteugelen, door zorgvuldige afzo'idering, naauwlettende ver pleging, het gereed hebben van de noodige localen en het noodige materieel voor dat alles, zie daar somm-ge der middelen genoemd, waarmede naar liet oordeel des geneeskundigen Raads de algemeene vijand moet worden bestreden. Laat het niet gezegd kunnen worden dat Scha gen zich in dien kamp onbetuigd heeft gelaten. X. Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Ingeschreven van 2 tot en met 8 Maart 1875 GEBOREN: 6 Maart Rcinerus Jophus, zoon van Jacoob Rrügemann en Henriëita Andricssa Klisabeth Snel. ONDERTROUWD! Geene. GEHUWD: 5 Maart Hark Breet weduwnaar van Antje Ootjers arbeider oud 39 jare. wonende te Oudcarspel en Maarije Zwaag wed. van Cornelis Raap zonder beroep oud 35 jaren wonende te Schagen. OVERLEDEN5 Maart Johannes van Nuland oud ruim 2 weken zoon van Anthonie van Nuland en Cornelia Mekker. Burgel Stand der gemeente Barsingerhom Ingeschreven van 2 9 Maart 1872. GEBOREN Geene. ONDERTROUWD: 5 Maart, Gerhard Rudolf August Meijer, jonkman, wonende te Schagen, laatstelijk te Zijpe en Elisabeth Bood, jongedochter, wonende te Barsingenhorn. GEHUU D Ge ne. OVERLEDEN3 Manrt Neeltje Nap, oud 9 maanden. 5 dito. Arien llorn, oud 63 jaren 7 dito. Grielje Jongersma, echtgenoot van Jacok Kooij, oud 53 jaren. 8 dito. Cornelis Geel oud 2 maanden. Burg er 1- Stan der gemeente Haringcarspel. Ingeschreven van 22 Februarij tot 8 Maart 1875* GEBOREN: 1 Maart Cornelia, dochter van Ja- cob Stoop en Aaltje donker. I dito. Trijntje, dochter van Pjeter Groot en Vrouwtje de Geus. 6 dito. Pieter zoon van Jan Rood en Antje Hoogeboom. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: Geene. OVERLEDEN Geene. Schagen 4 Maart. 3 Aangevoerd Paarden f 90 a 160 14 stuks Rundvee. Ossen faStieren f a Geldckoeijen f 110 a 230 Kalfkoeijen f a Hokkeliggen f 90 a 120 Nuchtere Kalveren f 4 a 12 324 Schapen f a vette dito f a Lammeren a Overhouders f 20 a 30 Bokken en Gieten f - a - 35 Var- uitgestrekte gelederen, om alle drukking op één punt te vermijden, over het ijs en zonder tegen spoed kwam de bende aan den overkant, Daar stonden zij op de hooge landen en terpen, tusschen Tolker en Cornelisseukaag tot digt bij liet doel geen beletsel was er meer te overwinnen en niet het minste geluid duidde aan, dat er ergens wacht werd gehouden, slechts werd de stilte afge broken door het ratelen en schuiven der drijvende ijsschollen op dc wateren van Burghorn en de Zij - ie; geen enkel licht drong tot hen door, en de duisternis werd altijd nog verhoogd door den steeds hangenden en zwaren mist. Egmond verzamelde de Edelen rondom zich en deelde zijn plan mede, om eerst Soagen in te nemen, en dan, als het nog tijd is, onverwijld op den Burgt des Heeren van Scagen aan te vallen, om tegen het aanbreken van den dag naar het legerkamp terug te trekken. Vier lange en moeije- lijke uren, hadden zij noodig gehad om zooverre te komen, nu was het oogenbllk daar, om zich voor die vermneijenmen ecuigsints |e vergoeden. Nog weinige oogenblikken en h"t lot van Scagen zal beslist ziju. In alle stilte trekken de Edelen met het leger tot midden in bet dorp. Daar op hel ruime veld. vaarvan de Marktplaats nog een geHee'te is. en dat zich toen uiistrekie van h"t Rapenburg, het uiteinde der noorderitrp, tot aan de terpen en dijken, waar op de tegenwoordige Ho- gezijde en Lo-t gebouwd zijn, daar houden zij rust, om in alle stilte bevelen uit te deelen. Het middernachtuur vindt niemand meer wakende, en veilig en onbespied verspreiden

Schager Courant | 1875 | | pagina 2