Gemeiigde berichten. 3urgerlijke Stand der gemeente Schagen Burgel. Stand der gemeente Barsingerhorn Burgerl. Stand der gemeente Haringearspel MARKTBERICHT- Ingezonden. 1 nattige taak, bij welker vervulling zij beiden veel belang hebben, dan zd de o imin, bij het gemeen schappelijk belang, die gezamenlijk; volvoering, op den danr niet schaden, jaallengs verdwijnen. Zoolang men slechts provinciale kleuren wil volgen, zoolang men slechtseen Pricsob, IIj.laudscb, I irenisch nederlandschap wil erkeuuen, zal eenheid niet bereik baar zijn en het algemeeue belang achter staan. Ik kan mij voorstellen dat wanneer de Fries moest aanzien dat de Overijsselaren tot zaaoenstelling van zijne, de Friessche provinciale vertegenwoordiging, medewerkten, hij dat naauwelijks zon dalden;maar ik kan mij niet verbeelden, dat wanneer de nationale kleuren worden opgestoken, de Fries, de Geldersman, de Noord-Brabander, de Drenthenaar zich niet om éénen standaard rullen scharen.' »Mcn hreft gezegd, nationale verkiezingen dal willen wij ook, maar nationale vei kiezingen moeten op het nationaal eigen gebouwd zijn en ge breekt bet nationaal eigen af, wanneer gj het provincialis- mus, ook bij de keuze van de algemeene vertegen* woordiging, niet eerbiedigt. Maar wanneer wij slechts een Friesch, een Groinugscb, een Limburgsch nederlandschap kennen, in der daad, ik geloof dat wij dan kunnen zeggen dat geen natiouaal eigen bij ons beslaat.' Men passé deze woorden op dc verschillende godsdiensten toe en zij zijn in ons geval van volko men toepassing. Indien de kleuren van Roomsch, Protestant of Israëliet boen die van het neder- landsche gaan, dan is de zamenwerking onmogelijk, maar als wij de betrekkiug van Staats-burger boven die van drager eener toevallige Godsdienstige kleur stellen, dan zal de gemengde school ons dierbaar zijn, dan zal men tot bewustzijn komen dat de kinderen alleen op de staats-school tot ware Neder landers kunnen worden gevormd. Op de onzijdige openbare school kan alleen de ware Godsdienstige verdraagzaamheid «orden aange kweekt. Sinds eenige weken verzamelde zich eiken avond te Bolsward, ineen bepaalde bootnengroep midden in de slad, zulke kolossale zwermen spreeuwen, dat men hun getal op vele duizenden stellen kan. Zware takken breken onder het gewigt. Als uien er in schiet, vallen eenige tientallen, maar de zwarte massa blijft. Men heeft nu een bel in de boomen gehangen en door 't voortdurend luiden gelukt't, zceen weinig naar ander geboomte te verdrijven. Met kruiwagens vol wordt de mest vervoerd, van deze vogels afkomstig, terwijl een onaangename stank de lucht bederft. Ongelukkig kozen zij juist de boomgroep, die op de speelplaats staat der Fröbelschool, zoodat deze voor de kinderen onbruikbaar werd. Verleden week verloor iemand te Amsterdam, in den omtiek vau het station van den //ollandchen spoorweg, een portefeuille waarin o. a. ruiin f 400 aan bankpapier was. De portefeuille werd gevonden door twee eerlijke werklieden, die hiervan terstond kennis gaven aan de politie. Ter belooning ontvingen zij van den verheugden persoon, die bel geld verloren had, te zatnen f 200. Te Lisse is 1.1. Zaterdag, bij het doortrekken der liussarcn uit //aarlem, die aldaar met volle muziek hunne makkers uit Leiden passeerden, een kind van ongeveer vier jaren ondereen paard geraakt, zoodat het zwaar gekneusd, men zegt met gebroken arm en rib, opgenomen werd. Den 8 dezer is te Parijs eene groote tentoonstel ling geopend. Eenr groote menigte doorwandelde de zalen om de kunstwerken te beziclitigeu.De aandacht der menigte viel vooral op eene schilderij ,Mac Maliou voorsellende. Op den catalogus komt dit nommer voor onder de benamingEn avant. De maarschalk, een grim mig gezicht zettende, zit met ontbloote sabel op een zwart, steigerende rus, zijne adjudanten volgen hem van nabij. Bommen springen van alle kanten, en de grond is met lijken bedekt. /Zét En avant schijnt de maarschalk pasdezijne toegeroepen te hebben,en blijk baar rent hij op den vijand in, van den vijand zeiven is echter niets te zien. Intnsschen gelooft ieder, dat bij op de Pruizen losstormt en dat de schilderij niet het ve rieden, maar de toekomst op het oog heeft* »Zal hij ons de revanche geven? boorde men sommigen dan ook vragen. In een reusachtig ijsblok, dat tengevolge van den dooi van den Mout—Blanc is losgeraakt, beeft men het lijk gevonden vau een Amerikaansch too- neelspeler, Joh. Blacsort, die drie jaar geleden, getracht heeft den berg zonder gids te bestijgen en niet weder was teruggekeerd. De kleederen eu het gelaat van den ongelukkige waren in deuzelfden toestand gebleven. Den len Mei j.1. werd in een der Lokalen vau het gebouw der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, te Rotterdam, onder voorzitterschap van den Beer Presidenl-Kommissaris J. L. A. Blanken bijl en in tegenwoordigheid van Heeren Kominis- sarissen en 29 persoonlijk tegenwoordig of bij volmacht vertegenwoordigde Aandeelhouders de tweede Jaarlijksche Vergadering ge houden van Aan lei Ihcu Iers der Algeineene maatschappij van geldel ij ke Uit keer i ii g, gevestigd tc Or eischic. Nadat door den Directeur de Rekening en ver— antwourdiug over het afgeloopen Boekjaar was overlegd, gaf de Prezident namens het Kollegie van Kouimissarissen verslag over den toestand der Maatschappij. ZZieruit bleek, dat deze Maatschappij die tot na toe uitsluitend gewone Kapitaalsverzekeringen voor klein bedrag had gesloten, 3475 Kontrakten had aangenomen voor t 205.315. Aan Premiên werd geboekt f 3112.60. De Maatschappij betaalde in 1874 aau sterfgevallen /"1435. In genoemde Ycrgidering werd een nieuw Bestuur en drie Kotnmissarissen benoemd en twee f tredende herbenoemd. Daarna werden eenige wijzingen in de Statuten gemaakt en besloten, dat de Zetel zal worden ver plaatst naar ROTTERDAM. Voorts werd een A'ommissie tot onderzoek der Rekeiiing en Verantwoording eu der Balans benoemd benevens de plaatsvervangende Leden dier A'ommissie. //et Divident werd bepaald op 5o.o voor do op aandeelen gedane storting. Nadat den Voorzitter der Direkcie en een der Vennooten aan Beeren Aoramissarissen dank had gebracht voor de goede zorgen aan de Maatschappij besteed, werd door den Voorzitter de Vergadering gesloten. Ingeschreven van 4 tot en met 10 Mei 1875. GEBOItEN: 5 Mei Anna Maria, dochter van Pieter Baars en Louiso Schmidt. 9 dito Athonie zoon van Joseph do Jong en Antje Kieft. 9 dito Cornolis, zoon van Cornolis Langoroijs en Grietje Bosman. ONDERTROUWD: 7 Mei Adrianus van Furstenberg jra. van beroep rietdekker oud 22 jaren en llarmijntjo Bol jd. zonder beroep oud 24 jaren beiden wonende te Schagen* 7 dito Gerrit Boontjes jm. oud 30 jaren van beroep herbergier wonondo te Schagen en Aagje Boon jd. zonder beroep oud 19 jaron wonende tc Hoorn GEHUWD: 7 Mei Cornelis do Boer weduwnaar van Trijntje Kloijer landman oud 36 jaren te Schagen en Griotjo Marecs weduwe Jan Groen zonder beroep oud 45 jaron te Barsingerhorn. 7 dito Pietor Meurs jm. van beroep arbeider oud 30 jaren en Trijntje Slot jd. zonder beroep oud 23 jaren beidon te Schagen. OVERLEDEN: 4 Mei Christina Johanna do Groot oud 57 jaren en 5 maanden echtgenoot van Klaas Visser te Schagen. Ingeschreven van 4 11 Mei 1875. GEBOREN: 4 Mei Stijntje dochter van Spreeuw en van Grietje Everts. 5 dito. Maartje dochter van Gerrit Kosseu en van Trijntje Hoekstra, 8 dito. Arie zoon van Pieter Liefhebber en van Aaltje Boogaard. ONDERTROUAVD: 6 Mei Garrit Smit jm. en Jansje Smit jd. bcido wonende te Barsingerhorn. 8 dito Cor nelis Bruin jm. on Bolia Maria Visser jd. beide wonen de te Barsingerhorn. GEHUWD: 6 Mei Jan Buijs jm. oud 28 jaren en Aaftjo Beeid jd. oud 25 jaren beide wonende te Barsin- gaihorn. 6 dito. Jan Bakker jm. oud 25 jaren en Wijbreg Groven jd. oud 24 jaren bcido wonende te Barsingerhorn. 9 dito Joannis Nagelhout jm. oud 20 jaren wonende te Alkmaar en Grietje Timmerman jd. oud 19 wonendo te Barsingerhorn. 9 dito Pieter Bood jm. oud 21 jaren wonende te Barsingerhorn en Ermina Blaauboer jd. oud 20 jaren wonendo te Wie- ringorwaard. 9 dito Cornolis Bakkor jm. oud 25 jaren en Grietje Kooij jd. oud 25 jaren bcido wonendo te BOrsingerhorn. OVERLEDEN: 7 dito. Neeltje Erix echtgenoote van Alewijn Ott, oud 66 jaren. Ingeschreven van 3 10 Mei 1875. GEBOREN2 Mei. Trijntje, dochter van C. Bla- kendaal en Aagtje Groot 6 dito. Arie, zoon van Jan Bregman, en Sijtje Stuurman. 6 dito. Jaantje, dochter van J. Broersen en Maartje Smit 7 dito. Pieter, zoon van Pieter Mol en Trijntje Wablen. ONDERTROUWD: 7 Mei. Jacob Bruin j,m. oud 28 jaren wonende te Haringearspel en Gerritje Entes j.d. oud 26 jaren wonende to Zijpe. GEHUWD: 8 Mei Pieter Groen j.m* oud 29 jaren en Jantje Broersen j.d. oud 25 jaren beiden wonen de te Haringearspel. 8 dito. Cornelis van der Oord j.m. oud 22 jaren en Trijntje Koordes j.d. ond 26 jaren beiden wonende te Haringearspel. OVERLEDEN: Geene. Purmerende, 10 Mei Boter, f 110 a 1,20, 23 Paarden. 205 vette Kalveren f 70 a 90 ets. per N. P. 156 Nuchtere Kalveren f 5 a 16 per stuk 58 vette Varkens 48 a 60 ets. per N. P. 50 magere Varkens f 12 a f 18, 635 Rigge" f 6 a 10, 2006 Schapen en Lammeren Kip-eijeren 2.70 af Eendeijeren f 3.80. De redactie vereenigt zich niet altijd met de gevoe lens der inzenders van geplaatste stukken. In de Schager Courant van 6 Mei j.1. brengt de burgemeester, als hoofd van Politie, ter alge meene kennis, dat, 'gedurende de aanstaande kermis, niet zullen worden toegelaten, waarzeggers, liedjes zangers, orgeldraijers, vertooningen in strijd met de goede zeden, alles ter beoordeeling van den burgemeester voornoemd.' Lik jaar vindt men in de Schager Courant, vóór de kermis begint, die zelfde aankondiging, maar wanneer ze in toepassing gebragt is, heugt mij niet. Elk jaar wordt onze kermis die ontegenzeggelijk voor Schagen en zijne burgerij etn belangrijk voor deel afwerpt, als het ware vergalt door eene bende vuile, smerige vrouwen en kinderen, die de kermis bezoeken, in hoofdzaak uit luiheid, de diepste ellende der maatschappij, ten toon stellen, en een ieder met hnn gejank lastig vallendan vindt mén weer iemand, die u oukiescbe liedjes ter verkoop aanbieJt, en waaronder dikwijls eenige die personaliteiten in zich bevatten, alles zoo zedeloos mogelijk, en dat alles opgeleisterd door eenige valsclie draaiorgels, waarbij men, om de voorstelling nog walgelijker te maken, somtijds een mannelijK individu, gehuld in vrouwenkleèren ziet rond sprin gen, en daarbij niet te vergeten de hoogst onkiesclm uitdrukkingen tegen de kermisbezoekers gebezigd, en dat alles vindt men telken jare op de Schager kermis, trots het verbod van den burgemeester als hoofd der politie. Schrijver dezes, kan toch niet verwachten, dat dergelijke schandalen, eenmaal aan het oordeel vau den burgemeester onderworpen; zijne goedkeuring kunnen wegdragen, als niet in strijd inet de goede zeden; als zulks het geval is, dan begrijp ik niet, waaronder het hoofd der polilit, de rubriek slechte zeden plaat-tof is zoo een verorde ning inaar eene gewoonte, die enkel voorden vorm geplaatst wordt? tot nog toe heeft het er allen schijn vau. Weuschelijk ware het, dat dergelijke schandalen en ten gerieve der kermisbezoekers, en ten erieve dei burgers, voortaan ten strengste werJeuStegen gegaan. Kermispret moet niet vergalt worden, door, bij eiken voetstap, door eeu vuil individu, aangehangen te worden en er niet van ontslagen te zijn, voor aleer ge uwe beurs hebt voor den dag gehaald, en daardoor tegen alle goeden zeden in, de luiheid in de hand werkt. Aangenaam zou het zijn, wanneer op onze kermis, een bepaald aantal orgeldraaijers, inet sclioone eu welklinkende orgels werden toegelaten; /.eker zou dan onze kermis op hare bezoekers een goeden indruk uiaken, en de burgerij vau veel last bevrijd zijn. Door onderstaande regelen te plaatsen, Mijnheer de Redacteur, zult u zeer verpligten UEd. Dw. D. Wie aan 'Vooruitgang// te Schagen twijfelt is er nooit geweest, of houdt moedwillig de oogen gesloten, //et uitwendige bewijst, dat een goede smaak zich meer en meer ontwikkelt. De bescha ving neemt toe: de scholen worden beter bezocht, en het gemeentebestuur getuigt van uieer belang stelling voor het onderwijs. De kunst, althans da muziek, wordt niet velgelen. Een en ander verheugd ons, maar mag liet ons pen rech'matigen trots doen gevoelen Nog nietZoolang nog andere dringende zaken worden verwaarloosd, mogen de handen niet den schoot wordeu gelegd. Een enkel voorbeeld. Voor eenigen tijd lazen wij in de Schager Cou rant, dat dooi den Burgemeester, in vereeniging met eenige ingezetenen, besloten was, ook alhier een afdeeling te vestigen van de Veeeniging tot bestrijding van epidemische ziekten. /7oe dringend noodig dit ook hier is, wtet ieder ingezeten, en het wekt dan ook geen verwondering, dat reeds terstond zelfs eenige ineuschlievende dames zich bereid verklaarden toetetreden. In 1855, toen de cholera alhier zoovele slachtoffers eischle, ontbraken alle hulpmiddelen, en ze ontbreken nog. (1) Is het dan niet bevreemdend, dat aan het ge noemde besluit geen sneller, krachtiger gevolg wordt gegeven Schagen moge geene ongezonde plaats zijn, ze is toch tegen epidemiën niet geassureerd. Ik weet niet, wat de zaak tegenhoudt, maar mijne medeburgers zouden zeker met mij wenscben, dat in een zoo gewichtig gemeentebelang meer door tastend gehandeld wierde. Ik vrees maar dat het er mede zal gaan als met het Schager Kanaalin der tijd maakte, op verzoek van een vorig burgemeester de ingenieur Conr&d, een prachtig, uitgewerkt plan, de ingeze tenen zagen reikhalzend de uitvoering te gemoet en het gemeentebestuur stopte het in den doof pot, waar het aan gebrek aan lucht stikte. Nog iets. Uit vele gemeenten verneemt men berichten van dolle honden en de treurige gevolgen van dien. Zou het gemeentebestuur niet in et algemeen belang handelen, daar bij het naderen van het warme jaargetijde, ook hier, waar zelfs minder vriendelijke honden zooveel vrijheid genieten, eeni (1) Behalve een mooije Begraafplaats.

Schager Courant | 1875 | | pagina 2