Een woord bij ccn graf. Gemengde berichten. Ingezonden. Advertcntiên. marnen Zal ome toestand daardoor beter worden of worden wij weilieht enkel gebruikt om detwre- drarht grooter te maken en niet onze belangen te dienen, maar rene omkeering voor te bereiden, die ons wel veel belooft, maar tegen opoffering van veel wat wij thans bezitten? //ij erkent, dat Jt< enkele opzichten verandering door hem gewenscht wordt, maar zon die verandering wel door hem ge wenscht worden, welke de antirevolutionaire partij, vet bonden met ontevreden liberalen en clencalen, de macht in handen gaf. Zou hij alleen wegneming zijner grieven mogen verwachten bij de overwinning zijner partij of deinst hij niet terug voor het vraagstuk wat het zijn zal zoo die partij rens baas wordt? Van zijne vrienden moet men het maar hebben, is een niet ongewoon gezegde, waarin vee wereld-wijsheid verborgen ligt. Kunnen wij ons dns niet anders voorstellen dan dat de partij groepering der conservatieven en anti- revolutionairen [welke leelijke namen voor mede burgers, die het alleen niet in alle opzichten met ons eens zijn] niet met beide handen zal worden aanvaard, de liberale kiezers kunnen zich, als één man opkomende, slechts vrijwaren tegen de be schuldiging van inconsequentie en onverschillig heid. De economische politi«che vraagstukken beheer sehen nog steeds den socialen toestand en zoo door de nalatigheid der liberale kiezers, de man niet herkozen moebt worden, die van die studie de bezigheid van zijn leven heeft gemaakt, zou het te bejammeren zijn dat de Bruijn Kops oo:t in dit district was gekozen. /tij de hcrzienii g van ons belastingstelsel, de invoering «ener inkomsten be lasting, de legeiing van zoo menige industrie, de oprichting van postspaarbanken behoort de B r u ij n Kops als onze beste staathuishoudkundige in de Kamer en alleen kan er gerekend zijn op ge- ringe deelneming bij de verkiezing, wanneer tnen tegenover hem de namen van zoo weinig bekende candidaten heeft durven zetten. Wij roepen dus nogmaals de kiezers op tot eene getrouwe opkomst. Te midden zijner werkzaamheden overleed te 's ïge onze vertegenwoordiger de beer Jhr. Mr. C. van Foreest. ij hebben vaak in dit blad zijne candidatuur bestreden en vooral zijne koloniale politiek herhaaldelijk veroordeeld. Tevens echter hebben wij steeds een open oog gehad voor zijne groote verdiensten. Wat ons ver deelde zal hier een twistpunt blijven, doch waar met zooveel gemoed en overtuiging een leven lang gestreden is voor een beginsel, daar is de strijd in geen geval zonder heilrijke gevolgen geweest. Die gevolgen kunnen veelal niet worden aange wezen in gedenkstukken aan behaalde overwinningen, doch terwijl de overledene den roetn toekomt op loijale wijze zijne partij gediend te hebben, heeft menige zegepraal der liberale partij aan degelijkheid en reinheid gewonnen door een tegenstand van zijne zijde, waaraan altijd met recht de edjlste be dodingen werden toegeschreven. Een tegenstander als hij is in hoogeren zin een medestander. Algemeen wordt te Arnhem geklaagd over de vervalsching van boter, door menging met aardappelen of opvulling van zoutde boeren acltijnen met de hooge prijzen die voor genoemd artikel besteed worden, nog niet tevreden en trach ten dus door verregaande bedriegerijen het publiek je misleiden. Een merkwaardig geval van vergiftiging is dezer dagen te Dantrig voorgekomen. Zatmdag voor Pinksteren kocht iemand een vilten hoed. Weldra openbaarde zich, ofschoon de hoed in 't minst niet drukte, hoofdpijn en op 't voorhoofd ontstond zwelling en uitslag, die in afzonderlijke kleine zweren bestond, welke ten slotte begonnen te ettereD. Ook de oogen werden zoo ontstoken, dat ze geheel opzwollen, en deelde zich de ver- zwcering uieer of min ook aan de overige deelen van het grzigt mede. //et bleek nu al te duidelijk, dat deze verschijnsels enkel en alleen een gevolg van 't dragen van den hoed waren. Deze werd een scheikundige tot onderzoek overhandigd, en constateerde hij, dat de bruine zweelband van den hoed met gifthoudende verf gekleurd was, zooals dat helaas tegeitwoord'g dik wijls voorkomt. Een vergiftiging, respectivelijk ont steking is onvermijdelijk' waar deze kleurstof onraidde- lijk met de menschelijk huid in aanraking komt. Na dat ook een geueesheer de verklaring had bekrachtigd, werd de policie van een en ander in kennis gesteld^ Men heeft te Parijs tot algemeencn schrik een souvenir aan de Commune mannen ontdek', be staande in 140 vaten teer, 500 kilogram inhoud. De brandstichters hadden die in de kelders van de fondamenten eener kazerne gelegd, die gebouwd zou worden op den hoek van den faubourg St. Denis, dicht bij het Noorderspoorwegstation. Die bouw, in 1869 begonnen, werd niet voortgezet, en kelders en («Trein bleven in den toestand liggen, waarin de oorlog te gevonden had. No heeft de stad dat terrein verkocht aan eene maatschappij, die er 22 Buizen op tal tetten, en bij een bezoek aan de kelder* heeft men de teer gevonden, die de Commune—mannen in brand hadden willen ste ken om den troepen van Yersailles het voortdrin- gen te beletten. Men rilt bij de gedachte, dat sedert maar weinig noodig geweest is om een gvoot gedeelte van Parijs in vlammrn te doen opgaan In Engrlar.d stierven in den loop van 1874 37 personen ten gevolge van spoorwegongelukken, en werden bovendien 16C2 reizigers gekwest. Bij Shipten alleen kwamen 34" personen om 't leven en werden 66 gewond. /Tïeronder is niet gerekend het aantal lieden die door eigen schuld het leven verloren hebben (125) of verminkt zijn geworden *868). In 't geheel werden per spoor vervoerd 510 millioen personen. Er kwamen 55 botsingen tusschrn passagierslreinen voor, 183 tusschen pas sagiers— en goederentreinen en 75 Insschen goede rentreinen alleen. Van het beatnbtenpersoneel stier ven 83 en werden gewond 540 bniteu hun schuld terwijl 705 gedood 2275 gekwest werden ten ge volge van eigen onvoorzichtigheid. Voorts stierven 345 en werden gewond 189 personen, die noch beambten waren. Zelfmoorden, op den spoorweg gepleegd, schat men op 64. Rekent men alles te zamen, dan werden gedood 1425 en gewond 5050 personen. Een rijke Invalide van Bronbeek. Vrijdag, werd /ulius Disleli begraven, die 25 Mei in het Invalidenhuis te /tronbeek is over leden. Hij was een Zwitser van 46 jaar, die in 1858 als soldaat naar N-d. /ndië was gegaan en daar tot 1878 had gediend. Toen was hij gepen sioneerd als sergeant—majoor en met een pensioen van f 272 teruggekomen. Na zijn dood vond men hein in het bezit van 500 francs in goud, en bij nader onderzoek vond men nog dat hij te Zu rich bij zijn bankier een kapitaal had van honderd duizend franrs, behalve hypotheken cn andere be zittingen, //et bleek ook dat hij van 1849 tol 1854 in Zwitserland had gediend en tot officier was opgeklommen. Toen was hij op verzoek eer vol ontslagen en was weder als gewoon soldaat in romeinschen dienst gegaan. Ook hier werd hij in 1857 tot officier bevorderd en weder op verzoek eervol ontslagen, waarop liij als soldaat naar In dië ging. Welk een vreemde verkiezing voor iemand die zoo rijk was en zoo goed oppaste! De overledene liad een broeder en een zusier, die nu zijn erfe nis deelen. De rodacti© vereenigt zich niet altijd met do gevoe lens der inzenders van geplaatste stukken. Mijnheer de Redacteur! De centrale kiesvereeniging heeft ter vervanging van wijlen «7hr. Mr. C. v a n Foreest, candidaat gesteld Mr. W va n der K a a ij. Z)ie keuze bevreemdt velen met mij. Wij weten dat de heer V. d. K. een bekwaam man is, die alle eigenschap pen bezit om als volksvertegenwoordiger iu de Tweede Kamer zitting te nemen; ik zou de laatste zijn, om datte ontkennen en toch, met het oog op hetgeen vroeger heeft plaatsgehad, zou ik zijne candidatuur liever niet hebben gezien. In 1869 is met een vrij aanzienlijke meerderheid tot afgevaardigde in ons district benoemd de gene raal W. J. Knoop. De pruisiscb-fransche oorlog heeft hem gedwongen aftetreden en de beer Van Foreest werd weder gekozen. Ik kan niet alles herhalen, wat toen over hem geschreven werd, niet het minst door de He ld. Courant, die nu ook den heer V. d. K. aanbeveelt. Vooral op ééh punt werd toen sterk de aandacht gevestigd, namelijk van welk een groot belang het zonde zijn, een zoo be kwaam, bezadigd krijgsman in de 2e Kamer te hebben, tegenover de special teiten, die het zich ten taak schijnen te stellen, altijd in gevoelen van elkander te verschillen. JFai hij voor het overige, als burger, mag worden geacht te bedoelen bewij zen zijne vele geschriften, en vooral de brief, dien hij na zijn benoeming in 1869 aan eenige kiezers richtte, waarin hij rondborstig zijne overtuiging heeft uitgespokeu, en bewijzen gaf van een echt humaau karakter. De omstandigheden zijn in de meeste opzichten dezelfdeaan verandering van inzicht aangaande de ware belangen des vaderlands, kan bij eene man als de heer Knoop niet worden gedacht. Waarom dan nu een ander candi-laat gesteld Ik moet hekennen, dat ik het weinig consequent vind. Misschien zijn er redenen die mij niet bekend zijn maar voor alsnog komt het mij voor, dat, waar men kiezen moet tusschen twee personen, even degelijk, even bekwaam, even geschikt, als de hee ren Knoop en Van der Kaaij, het toch, na het vroeger gebeurde, eenigzints onbegrijpelijk is eerstgenoemde te passeeren. Schagen. Eeu Kiezer. ÏÏAfiKTEERIGTEN. Schagen 27 MEI. Aangevoerd 4 Paarden f 70 a 200 185 stnk« Rundvee. Ossen f a Stiere f 110 a 160 Geldckoeijen f 120 a 200 Kalfkoeijen f 160 a 200 Hokkeliggen f 35 a 80 Nuchtere Kalveren f 3 a 12 3550 Schapen f 22 a 30 vette dito f a Lammeren f a Overbonders f 18 a 33 Bokken en Gieten f 1 a S 20 Var kens f12 a 24 Biggen f 5 a 10 Konijnen f 0,15 a 0,S0 40 Kippen f 0,60 a 1,35 Eenden f a Duiven f a Gans-Eijeren f a Zwanen f a Boter f 1,06 a 126 Kaas f 0,40 a 0,50 per kilo. Kip-Eijeren f2$ a 3, Eend-Eijeren f 27tl a 850 per 100 stuks. Purmerende, l /unij Boter, f 125 a 1,35, 30 Paarden. 137 vette Kalveren f 60 a 80 cis. per N. P. 135 Nuchtere Kalveren f 8 a 22 per stuk 67 vette Varkens 50 a 60 ets. per N. P. 10 magere Varkens f 16 a f 20, 380 Higge" f 7 a 10, 1G01 Schapen en Lammeren kip-«ijeren 3.25 af Eendeijeren f 8.90. Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Ingeschreven van 25 tot en met 31 Mei 1875. GEBOREN26 Mei Dorothea Maria Dornelia doch ter van Hermanus Josephus Brügemann en Johanna Keet. 28 dito Maria dochter van Arje Rood en Maria Thomée. 29 dito Antje dochter van AJbert Hopman en Neeltje Boontjes. ONDERTROUWD: 28 Mei Comelis van Stipriaan jm. van beroep arbeider oud 28 jaren en Aatje Puin- man jd. zonder beroep oud 30 jaren beiden wonende to Schagen. GEHUWD: Geenc. OVERLEDEN24 Mei Cornelis Bakker Kz oud 69 jaren 5 maandon wonende te Schagen weduwnaar van Antje Hoogwater. 25 dito Levenloos aangegeven kind van bet mam 'lijk geslacht uit Jan {Zwart en >tijntje Kelder, 27 dito Ario Fraij, oud 25 jaren 10 maanden ongehuwd wonende te Hoogwoud zoon van Pieter Fraij te Alkmaar en Jannetje Wit overle den. 25 dito. Dirkje Kooijman te Schagen oud 39 jaren 6 maanden gehuwd aan Hendrikus Bcrnardua Voorman vroeger weduwb van Jan Sneekcs. 29 dito Hendrik Kuit oud bijna 56 jaren te Schagen ge huwd aan Antje Monneveld. Burgel. Stand der gemeente Barsingerhorn Ingeschreven van 25 Mei 1 Junij 1875. GEBOREN: Geene. ONDERTROUWD: 26 Mei Pieter Keuning j. m. wonende te Barsingerhorn en Trijntje Timmerman j. d. wonende te Winkel. GEHUWD 19 Mei Gerrit Smit, j. m. oud 19 jaren en Janaje Smit oud 18 jaren beiden wonende te Barsingerhorn. OVERLEDEN29 dito. Neeltje Hoogzaad echtge noot van Cornelis Konijn oud 35 jaren. 30 dito. Sijbrand Lourens Schagen, kind van Anthonie Scha gen en van Maartje Jenkor, oud 4 maanden. Burgerl- Stand der gemeente Haringearspel Ingeschreven 24 31 Mei 1875. GEBOREN23 Mei- Dieuwertje, dochter van Ten nis de Jong en Maartje Kroon. ONDERTROUWD; 27 Mei. Pluister oud 30 jaren en Jannetje Kossen oud 25 jaren beiden wonende te Haringearspel 28 dito. Herms. Bommer oud 31 jaren en Lijsbeth Kooij oud 29 jaren beiden wonen de te Haringearspel. 28 dito. Meindert Dekker oud 24 jaren wonende te Warmenhuizen, en Anna Marie Tak, oud 26 jaren wonende te Haringearspel. GEHUWD: Geene. OVERLEDEN 27 Mei, Cornelia Stoop oud 12 weken. 27 dito. Trijntje Groot oud 12 weken. (ielruu >\d 1». SHOT. 9669 cu 3M1&J2 SHOT. Barsingerhorn, 9740 19 MEI 1 875. #*#Heden overleed teu mijnen huize mijn i zwa ger AR1E FRAIJ, in den ouderdom van 25 jaren en 10 maanden. Diep betreurd door zijn vader, broeders en zusters. 9741 Schagen 27 Mei 1875, J Vader Wz. Heden overleed 's avonds om 10 uur ons innig geliefde, jongste dochtertje, MAARTJE in den aanvalligen leeftijd van zeve^ maanden; zwaar treft ons dit verlies en onze verdere betrekkingen. Schagen J. VADER. Wz. 31 Mei 1S75. M- VADER geb. Fraij. Heden overleed tot diepe droefheid van mij, mijne kinderen en verdere familie, mijne ge liefde echtgenoote THEODORA KOOIJMAN, in ouderdom van 39 jaren en 6 maanden. Schagen. 9743 28 Mei 1875. H. B. Yoormas.

Schager Courant | 1875 | | pagina 2