Dc Terugkomst, Advcrtenticn. Kederlandsche Tentoonstelling trschaffen om naar Amerika te vertrekken, waar hij een nienw bestaan hoop te vetkrijgen. Een ongelakkig voorval heeft plaats gehad te Laboire gemeente St. André, kanton Najac Eene kat werd verdacht de jonge konijnen te roo ven van J. Masset, landbouwer te Laboire. Ten 9 ure 's avonds verwittigde de 16jarige Le Masset zoon van den eerst genoemde, zijn vadtr dat hij de kat gezien had en spoorde hem aan het dier te doodeu. De vader stemde toe en ontving uit de hand van zijnen zoon het geweer met hagel geladen. De vader verborg zich achter de schuur, terwijl de zoon zich langs den anderen kant achter den muur van den tuin begaf. Op zeker oogenblik, ongetwijfeld naar de kat willende uitzien, stak hij het hoofd boven den muur uitonmiddelijk brandde een geweerschot los en de knaap stortte doodelijk gewond neder. De vader, misleid door de duisternis, had het hoofd van zijnen zoon voor het vervolgde dier genomen en zijn geweer op hem afgeschoten. Masset snelde naar den muur, doch men oordeele over zijn wai hoop, toen hij zijne noodlottige misgreep ontdekte en zijn kind op den grond in een bloedplas vond liggen. Men nam den knaap op en diende hem alle zorgen toe, deze waren echter vruchteloos, want negentien hagelkorrels hadden hem in het hoofd getroffen, 's anderendaags, ten 2 ure namiddag, gaf hij den geest. Dinsdag is voor het Hof vanN. Hotland de zaak van de valsehe munters behandeld gewor den. De beschuldigden zijn vier in getal. De eerste Willem Bolhoven, is degeen, die de zilveren na tionale gangbare muntspeciën heeft nagemaakt- Te dien einde drukte hij in 2 gipsvormen een echt muntstuk af, plaatste daarna die beide vormen tegpn elkander, met een touw omwoeld, en maakte dan daarin een gaatje, om de gesmolten specie van een compositie-leuel in de vormen te gieten. Nadat die specie gesmolten was, nam hij het nagemaakte muntstuk uit de vormen, vijlde de randen eerst wat af, om ze daarna met schuurpapier te schuren, terwijl het plat van de munt met sigarenasch ge wreven werd ter bevordering der kleur. In het najaar van 1873 was de besch. met de vervaardiging begonnen; maakte hij toen slechts kwartjes, later vervaardigde hij halve guldens, guldenstukken en rijksdaalders. Uit één lepel toch kon hij 6 k.wartjes maken of 4 halve guldens of 3 guldens of IJ rijks daalder. Zijn maker, Johan Tophoff, onlangs in de gevangenis overleden, bracht in den beginne het geld in omloop, terwijl beiden de opbrengst deel den later namen ook de vrouwen van beide personen en de neef van Bolhoven ijverig aan het verspeiden der valsehe muntstukken deel. In Januari 1875 werden de vier beschuldigden gevangen genomen, de vrouw van Bolhoven, in een winkel, waar door haar een valsehe rijksdaalder werd uitgegeven; Bol hoven en Tophoff denzelfden dag in de woning van B. bij hunue terugkomst uit Haarlem, alwaar T. 15 stuks valsehe rijksdaalders had uitgegeven. De besch. hebben allen de hun ten laste gelegde feiten bekend. Door het O. II. waren 104 getuigen gedagvaard. Als Advocaten zijn opgetreden, voor den ln bescii., W. Bolhoven, Mr. W. H. K. Moot- haan, voor de vrouw, Mr. J. W. Tyderaan Jr. voor de wed. van Tophoff, Mr. D. Mesritz, allen toegevoegd, en voor den 4n bekl.. M. Bolhoven, Mr. Ph. A. Haas. Az. Volgens »The Academy* heeft de Landmeter Bond, in Engelsch-Indië bij het doen van opmetingen in Madras een paar vwilde u.enscheo gevangen. Deze menschen leven in de bosschen van westelijk Chat; ze zijn zeer schuw. Komen ze een enkele maal in de Vervolg van No. 924. En zij was schoon zoo als zij daar stoud, ge huld in een hoogen donkerkleurigen kapmantel, terwijl z'j slechts flaauw beschenen wer 1 door het flikkerend licht eener gaslantaarn tegenover haar. Een hoed, die nog van vroegere welvaart getuigde, omsloot haar, thans door gemoedsaandoeninz hoog rood gekleurd aangezigt. In bare b'aauwe oogen, door twee boogsgewijs gevormde ravenzwarte wenk- braauwen onschaduwd, gloeide een donker onrustig vuur, terwijl de lippen van den welbesneden mond zich krampachtig samendrukten en hare sidderende hand zich tegen den boezem perste, als ware het om 't hevig kloppen van haar hart te bedwingen. Geen gehechtheid aan het leven boeide haar meer. Zij peicsde er slechts over om aan het lijden te ontsnappen, en de vaart, waarin de golfjes, door een stijven wind bewogen, met spoed voortkabbel den, verscheen als een reddende engel,voor haar blik. Zij greep naar de leuning, voelde hare lokken in den avondwind bewogen langs het aangezigt dwarrelen, en bragt ze als eene laatste opwelling van eigenliefde in gladde plooi. En die op zich zelve zoo gerings zaak zou hare redding zijn. Door de daarbij half volbragte omwending viel haar blik op een godsbuis aan den overkant. Zij zag de lichten daar binnen ontstoken, mat door de met dorpen om hun honig, was of zandelhout tegen rijst, tabak, petel enz. in teruilen, dan maken zij dat ze zoo spoedig mogelijk weg komen. De man en de vrou zijn ongeveer even groot, namelijk vier voet zes duim 77un uiterlijk is een argument voor Darwins theorie, ze hebben een rond hoofd met wollig haar, laag, rugwijkend vooihoofd en een scherp uitstekende kin een en ander vooral doet hen veel op apen gelijken. De mond is klein, eivormig en steekt ongeveer een duim voor den ueos aif. De armen zijn zoo lang, dat ze tot de knieën reiken. De beenen zijn kort en gebogen, de rug is sterk ingedrukt. Hun vingers zijn zoo krom dat ze niet recht kuunen gebogen worden. De handen ziju dik en, evenals de voeten, met een zware huid bedekt. De man is donkerbruin, de vrouw geelachtig van kleur: zij heeft lang zwart haar. Deze wilde rren schena leven in bergen en bosschen: ze slapen waar de uacht hen vindt, het liefst tusschen twee rotsen of in holen. Soms eten zij vleescb, meestal echter voeden ze zich met wortelen en honig. Zij aanbidden een soort van boschgoden. Deze zonderlinge volkstam, waarvan tot dusver maar weinig met zekerheid bekend was, be staat slechts uit enkele familiën meer en is op het punt van uitsterven. Zooals allo jaren, zijn nu ook weder dc statistieke opgaven over de Araerikaansche Xaaimache-fahricatie verschenen, dio daarom van bijzonder belang zijn, wijl zij, als met de industrie in het algemeen in naauw verband staande, eene duidelijke voorstelling van de veranderingen geven, waaraan zij in de laatste jaren onderworpen was, en daarby te gelijkcr tijd aantoonen, hoe dat do vraag zich, moor en moor, tot enkele prac- tische eenvoudige stelsels bepaalt. Do statistiek, over de Naaimachine-verkoop van het afgcloopen jaar 1874, toont de volgende resultaten aan: The Singcr Manufacturing C°. verkocht 241,679 The Wheeler Wilson Mfg. Co. 92,827 The Domestic Sewing M. C°. 22,700 The Weed 8. M. C®20.495 The Romington Empire S. M. C®. 17,608 The Wilson 8 M. C®. 17,525 The Gold Medal 8. M. C®. - 15,214 The Wolcox Gibbs S. M. C®. 13,710 The American B. H. 8. M. Co.13 529 The Victor 8 M. C®6,292 The Florence 8. M. C®5,517 The Secor 8. M. C®4,541 J. C Braunsdorf Co. Aetna 1,866 The Bertam Fantora 8. M. Co. 250 The Mc. Kay 8. M. Association 128 The Keystone S. M. C®37 Volgens deze statistiek verkocht de Singcr Manufac turing Co. 241,679, tegen 232,444 stuks in 1873, zoodat er in 1874 9235 stuks méér verkocht werden; dat dit meerdero debiet niet groot is te noemon, moet worden toegeschreven aan den invloed, die de algemcene strem ming in den handel op de industrie hoeft uitgooc fend. De Singer Manufacturing C®. is do oenige fabriek welke zoowel in het vorige als in vroostero jaren, op oen toenemond debiet kan wijzen, en die alleen bijna do holft van do gezamenlijko in Amerika gefabriceerde Naaimachines voortbragt. Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Ingeschreven van 8 tot en inet 14 Junij 1S75 GEBOREN: 9 Junij Cornelis zoun van Gerrit Waag en Trijntje Bruin. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD. 12 Junij Cornelis van Siipriaan jm. van beroep arbeider oud 28 jaren en Aafje Tuinman j.d zonder beroep oud 30 jaren beiden wonende te Schagen. 12 dito Cornelis Denijs jm. van beroep winkelier oad 26 jaren wonen e te Schagen en Jansje Baert jd. zonder beroep oud 25 jaren wonende te Helder. OVERLEDEN: 7 Junij Cornelis Kortom zonder beroep oud ruim 75 jaren wonende te Schagen weduwe van Cornelis de Heer. winterbloemen prijkende glazen der boogramen hun schijnsel. Zij hoorde op de plaats alwaar zij stond de zachte tooneu van het orgel haar in de ooren klinken. Was het nu in 't godshuis gezongen wordend lied niet een der schoone, iu hare kind- sche jaren met zooveel gretigheid geleerde? En bij 't herdenken daaraan werd zij zoo vol om 't harte, dat zij neergezegen zou zijn, indien niet eene daar juist voorbijgekoroeue vrouw de ongelukkige in hsre armen had opgevangen. Wat deert u, mijne dochter? lispte het haar tegemoet. Niet wetende wat daarop te antwoorden, wees zij werktuigelijk naar het kerkgebouw. O, ik begrijp, uitte de andere. Gij wildet u nog ter kerke begeven en werd plotseling on wel, niet waar Eene ligte bevestiging met het hoofd was het eenige antwoord, dat zij van het thans eenigzins bijgekomen meisje kreeg. Ik zal u daarheen geleiden. Leun slechts op mijn arm. Wij gaan zamen. En zij deden zoo. Door hare begeleidster onder steund, wankelde onze dooiende vrouw voort, zonder echter te antwoorden op de tot haar, door de oude vrouw gerigte vragen. Aan hetkerkportaal gekomen overviel haar weder eene huivering. Voor het eerst in langen tijd betrad zij deu drempel vau een godshuis. In strijd met Burgerl. Stand der gemeente St. Maarten Ingeschreven van 25 Mei tot 15 Junij 1875. GEBOREN-13 Junij Grietje, dochter van Jan Peetoom en van Adrijane de YS itt. ONDERTROUWD 29 Mei. Dirk Keppel en Guurtje Stuurman. GEHUWD 13 Jonij Dirk Keppel jm. oud 21 jaren wonende te Oudcarspel en Guurtje Stuurman jd. oud 21 jaren wonende te St.Maarten. OVERLEDEN 13 Junij. Cornelis Klijhroek oud 5 Md. k'nd van Jan Wijbroek en van Guurtje van den Dam. Burgel. Stand der gemeente Barsingerhorn Ingeschreven van l 15 Junij 1875. GEBOREN: 1 Junij Dieuwertje dochter vau Cornelis Sluis en van Maarlje Portegijs. 2 dito. Cornelis zoon en Cornelta dochter Cornelis L^ijen en vau Kornelia Middelkoop. 8 dito Aagtje dochter van Cornelis Bol en van Antje Groen. 7 dito Neeltje dochter van Jan Winkel en van Geertje Wit. 7 dito Geertje dochter van Gerrit Koster en van Antje Raven. 10 dito Pietei zoon van Jan Kooij en van Marijtje Veldman. ONDERTROUWD: 11 Juny Hendrik Wagenma ker jm. en Agina Udiena Johanna Zasburg jd. beide wonende te Barsingerhorn. GEHUWD: 6 Junij Johannes Willem Anthonius Koetsveld jm. oud 25 jaren wonende te Nieuwe Niedorpen Geertje Zander jd. oud 20 jaren wonende te Barsingerhorn. 10 dito Pieter Keuning jm. oud 26 jaren en Trijntje Timmerman jd. oud 81 jaren beide wonende te Barsingerhorn. OVERLEDEN i 2 Junij Simon Mars echtgenoot van Dieuwertje Doorn vroeger gehuwd met wijlen Antje Zijpheer oud 61 jaren. 11 dito Arie Liefhebber kind van|Pieter Liefhebber en van Aaltje B<>og»ard oud 5 weken. Jantje Kuiper kind van Klaas Kuiper en van Antje Zwaag oud 11 maanden. Burgerl. Stand der gemeente Haringcarspel Ingeschreven van l 14 Junij 1875. GEBOREN: 1 Junij Pieter Johannes zoon van Pieter Bekker en Trijntje Gildemeijer. 9 dito Theodoris zoon van Coruelis Witienberg en van Geertje Konijn. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: 11 Junij Jan Plnister jm. ond 30 jaren en Jannetje Xoejen 25 jaren beide wonende te Haringcarspel. LI dito llertnanus Rommer jm. oud 31 jaren en Lij*belh Kooij jd. oud 29 jaren beiden wonende te Haringcarspel. 12 dito Meindert Dekker jm. oud 24 jaren wonende te Warmeuhaizen en Anna Maria Tak jd. ond 26 jaren wonende te Haringcarspel. OVERLEDEN: 1 Junij Neeltje oud 1 jaar dochter van Jan de Groot en Guurtje de Heer. 24 Mei Eiisaheth Trompetter 24 jaren overleden te Bloeineudaal echtgenoot van Jan Jansen wonende te Harincarspel. VAN kunsl-PliolosraphiPn. Standplaats op de markt. Waarin voorgesteld wordt de voornaamste OPE RA'S, BALLETS en AKLKQUINADES, zoo sis de- zich zelve of zij daar wel wezen mogt, wilde Clara terugkeeien, maar de andere bield haar terug en zei Kom, ik zal u wel op de been houden I Met neergeslagen oogeu trad de zondares binnen en opende ze eerst eene wijl daarna, als wanneer zij in het midden der aandachtige schare zich be vindende in bet volle licht, dat als stralen vuurs zich door den tempel verspreidde, onder den grond dacht te verziuken, onwaardig als zij was zich daér te plaatsen. Maar alienskens «as het, alsof hare borst ruimer adem baalde, of hare oogen vonkelden toen zij den redennaar aldus hoorde spreken vKomt allen, gij, die gedrokt en beladen zijt door zonde of aardsche wederwaardigheden, komt tot den Heer en Hij zal verligting geven. Laten wij, zondaars en zondaressen die wij allen in meer dere of mindere mate zijn, ons boetvaardig betoonen, en ons voor Zijn glorielroon ter neder werpen, opdat het licht van vergiffenis ons allen beschijne. Heeft de Meester tijdens zijn verblijf hier op aarde niet duidelijk bewezen, dat Hij niet gekomen was om te vloeken, inaar om zegen aan te brengeD, Al waren uwe zonden bloedrood, kom tot Mij en ik zal ze maken als witte wolle.* Met hart en oogen hing Clara aan 's predikers mond, nam de taal tot zich die aan zijne lippen ontvloeide en voelde langzamerhand geheel andere gewaarwordingen dan in langen tijd het geval was

Schager Courant | 1875 | | pagina 2