Gemengde berichten. De verborgenheden der mijnen. Ingezonden. Leeuwenhoek's Jubilé. niet de weldadigste vruchten van de inspanning van den menschelijken geest Maar er ia een materialistische stroom in de wereld, die zottelijk verliefd op hare zelfgenoegzaamheid, een nieuw Evan- gelie belooft, maar vergeet dal ook baar oorsprong uit God is. Zij lokt den nieuaen tijd immer verder en ontwassen aan elke macht buiten zich, denkt zij den menseh gelukkig te maken met haar scbat van werenschap. Niet wat wij weten op dat gebied stilt de dorst der ziel. Er is eene wetenschap vsn den godsdienst, die het ware brood voor den menseh bezit; bare beoefening, vrij van kerkelijke vooroordeel is eene der hoofdtakken der universiteit Daarom moe ten baar de strengst wetenschappelijke eischen gesteld worden. Zij moet uitgaan van de kennis van den menseh, van de natunr, van de geschiedenis en daaruit de bouwstoffen putten van bare kennis van God doch neen! men zal haar in Nederland van de baan schuiven; men zal haar bijgeloof heeten begripsverwarring, enz. enz. om daardor een toestand voor te bereiden van bijgeloof en begripsverwarring aan zeelieden placht uitgevent te worden, de laatste het nog in sierlijkheid en goede uitvoering wint. Met le Angustus wsren er reeds voor vijf mi.li- oenen aan de Bank afgeleverd! (1) nu zullen er reeds vsn gesnoeid zijn, en hoe gemakkelijk zal znlk eene mont, ook vooral om hare verlokkende klenr door iudastrieele munter» (geen rijksmonters) ttn nadeele van het publiek worden geleverd. De schande van zulk een munt te hebben en de schade die ze ons zal kunnen berokkenen, doet ons uilroepen Ach, hadden wij löch eene betere, toonbara oocdes munt Votmu Utm Metro ion de Buk elecbti rai Vtr-kkelnk b:j wjze nl proef, en dra Wij lezen in bet Nieuws- en Advertentieblad van Leiden »We hebben nu weder een Gouden Wil- lem'sstuk, maar God betere het een muntstuk bijua te leelijk om cr iets van te zeggen, een muntstuk dat bij eiken Nederlander een gevoel van diepe verontwaardiging moet doen geboren worden. Mag die gouden munt onzen Willem zoo misvormd voorstellen?! Maar is die munt dan werkelijk zoo leelijk Ja. Om er cn gros slechts eenige stootende ge breken van aan ta stippen ouzc Koning heeft een oog, waarmede hij ieder, wie het ook zij, durft aanzien; dc munt geeft het oog var\ een mol; en hoeveel van die dwergoogjes zouden wel nog in de breedte tnsschen dat eene en het oor geplaatst kannen worden? Dc spier lange neus en mond is onnatuurlijk geprononceerd, waardoor eene holte in de wang geboren wordt die er niet zijn kan. liet neusgas is te grootweinig minder dan de ruimte die het oog inneemt. De onderlip is met baard begroeid, liet oor zit op en niet ter zijde van de wang. De hals is te dik, daardoor is het achterhoofd geheel verloren geraakt, en hoe ellendig is het uaar nnarop uitgedrukt. Het omschrift van de beeldzijde zou doen ge lsoven dat de munt gegoten en niet geslagen is, geen enkele letter heeft toch een zuiver bovenvlak, daarbij zijn nog in Koning de beide u's ongelijk, de laatste vooralin Willem is de w onzuiver en schijnt te groot, de u te zwak; in de is de d te klein, in derde springt de eerste d naar binnen, enzeindelijk van ons helt de s voorover. De Ifeerzijde kan ook tal van aanmerkingen nipt ontgaan. Eene zelfs niet zeer sterk vergrootende loupe zal den belangstellende in dit nationaal monument (en welk welgeaard Nederlander zal dsar niet onder gerekend willen worden) tal van gebrekcu doen opmerken, die in dtzc vluchtige beoordeeling zijn voorbijgegaan. God zij inet ons, en schenk ons een nieuwe munt waarop de type van onzen Willem III lief- delijk is te aanschouwen, waarin elk Nederlander zijn beminden vorst, al mocht hij Hem slechts een maal aanschouwd hebben, moet herkenuen. Deze munt geeft ons Willem III niet, en is daarbij zoo slecht geslagen, dat wanneer men haar vergelijkt met de nagebootste gouden Engelsche munt, die met kruiwagens vol op Towerhill te Londen, voora 1 Vervolg van tio. 932. Ach' sprak een andere werkman op treorigen toon, op de eene of andere wijs, langzaam of on verwachts, maar eiudelijk moet de mijn den mijn werker toch altijd dooden. Ja, het is bijns onvermijdelijk, en wat gij mij daar zegt, herinnert mij tene geschiedenis, welke ik u eens vertellen wil. Ik werkte toenmaals in Frankrijkwij waren bezig een rotsblok weg te breken. Nauwelijks was het weggenomen of er stortte eene zandlaag op ons neêr en hiermede tevens een jongeling in feest gewaad. Hij bad blijkbaar lang in het zand bedol ven gelegen, maar hij was zoo wel bewaard en zijne gelaatstrekken waren zoo weinig veranderd, dat men wel had kunnen denken dat hij sliep. Eerst waren wij over die vreemde verschijning ver schrikt, maar weldra begrepen wij, dat wij een slagtoffer van eene vroegere instorting voor ons hadden. Aan de klrederen, welke deze jongeling droeg, zag men dat bij minstens eene halve eeuw voor onzen tijd moest geleefd hebben. Men bragt hem bui'en de mijn eu al de bewoners van den omtrek kwamen naar hem zien. Niemand herken de hem, maar toen men bemerkte dat hij een doosje Bij de hooge Regeering is een wetsvoorstel ingekomen om, onder andere, ook een spoor aan teleggen van Zaandam over Purmerend, Hoorn naar Enkhnizen en tot hiertoe en nietverde', zoodat die beweging te Enkhuizen ophoudt en de spoorbaan zoogenaamd daar doodloopt. Zoo ergens dan slier meest daar zijn d o o d e punten af te kenren, gevaarlijk en, uit geen enkel oogpunt beschouwd, de goede en bsogst nuttige zaak bevorderlijk. Bij een oppervlakkigen blik op de spoorkaart rijst omriddelijk de vraag: Waarom niet over Medemblik en aangesloten te Schagen? om zoodoende door aansluiting gere gelde communicatie te verkrijgen, ook in li. t belangen van de Hollandsche Spoorweg—Mant schappij, die bereids geraadpleegd schijnt te zijn over de exploitatie dier basn Om de kracht van het hooi te leeren kennen, mankt men 4. bosjes hooi met touw goed gebonden, doet die in een ketel of pot met water, laat die koken sis thee, en is die drank van bruine kleur, dan is het hooi zeer voedzaam. Ook kan men koud geworden, dezen drank heet met suiker vermengd, als geneesmiddel geven asn paarden, die verkouden zijn. Ze zweten daarvan spoedig en zijn den vol genden dag genezen. Maandag jl. barste boven Minncrtsga een on weder los, dat snel in hevigheid toenam. Een op passend werkman werd vlak voor zijn woning door den bliksem getroffen en gedood. Hij laat een we. duwe met 3 jeugdige kinderen, een van 14 dagen ac hter. Aan de Vecht, tussclien Vreeland en Nichtevecht, i< ten watermolen door den bliksem getroffen en afgebrand, s'namidd ags omstreeks 5 uren teisterde een hevige handslag de stad Utrecht. Binnen weinige oogenbliikken was voor duizenden guldens schade berokkend Tuinen en boomen hebben veel geleden De bloemisten vooral hebben groote schade. gin dakpannen en vallichten werden verbrijzeld en 'l water stroomde de huizen binnen. Kelders liepen onder, zoothf heden morgen de brandspuiten moes ten aangewend worden, ze van 't overtolllige water te ont'asten. Een huis achter het Vlee-chhuis heefi zoodanig door 't water geleden, dat de muren zijn gescheurd en 't benedenhuis ontruimd is u.oeleu worden. Het unweder, waarmede deze hagelslag vergezeld ging, hield langen tijd aan doch was niet hevig. Er vielen hagelsteenen van de grootte van duiven-eieren. De boerderij van den heer Latenstein, bewoond door A. Claij te Haarlemmermeer, is den 6en dezer 's morgens 9 uren geheel afgebrand. Huis en in boedel waren tegen brandschade verzekerd. Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Iogeschreven van 3 tot en met 9 Augustus 1 875. GEBOREN: 3 Augustus Trijntje dochter van Cornelis Brommer en'Trijntje Govers. 8 dito Pieter zoon van Jan Deutekom en Aagje Jonker. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: 6 Augustus Jan Ranke weduwnaar van Clssina Veldhuis winkelier oud 32 jaren en Maria Josina de Rot jd. zonder beroep oud 19 jaren beiden wouende te Schagen. OVERLEDEN: 3 Augustus Pieter Zwaag ouil 1 jaar 4 maanden zoon van Jan Adrianus Zwaag en Neeltje Grin. 7 dilo^ieter Kamp oud bijna 20 jaren zoon van Gerrit Kamp en Aaltje de L^n- ge. 7 dito Maria Rood oud ruim 2 maanden dochter van Arie Rood en Maria Thomee. Burgel. Stand der gemeente Barsingerhorn Ingeschreven van 3—10 Augustus 1S75. GEBOREN0 Augs. Maria, dochter van Willem Kooijman en van Maartje Francis. 7 dito. Klaas zoon van Jsn Boontjes en van Grietje Vink. ONDERTROUWD Geene. GEHUWD 5 A uit". Jan de Graaf, jonkman oud 20 jaren en Jansje Tames, jongedochter oud 23 jaren beiden wonende te Barsingerhorn. OVERLEDEN 3 Augs. Johanna Maria Corne- [iss< o weduwe van \V illern Bestevaar oud 59 jaren. Burgerl. Stand der gemeente Callantsoog lngaschreven van 1 30 Juli 1875. ONDERTROUWD: Gerrit Hollander, j.ra. van J beroep arbeider, oud 25 ja'en en Jantje Kuiken Ijd. oud 20 jaren, beide wonende te Callantsoog. GEHUWD: Cornelis Smit, j.m., wonende te Helder en Maartje Zeeman, jd„ wonende te Cal lantsoog. GEBOREN: Gerrit, zoon van Jacob Bakenen van Maartje Prins. OVERLEDENCornelis Thomasz 76 jaren, weduwnaar van Anlje Blom. die op den dag voor het verjaarfeest zijner moeder verdwenen was, zonder dat men wist wat er van hem geworden was. Iu dien oogenblik zag men eene vrouw van over de tachtig jaar aankomenzij trad door de ver zamelde menigte heen. naderde het lijk en riep dadelijk uit: Pieter mijn goede Pieter! gij zijt het! Ik moest u dus neg weder zien, zóó wederzien als ik u op den ochtend zag, toen ik u voor immer meende verloren te hebben! Wie tou het mij voorspeld hebben, dat ik ns vijftig jaren die troost nog smaken zoo? Ach! ik gevoelde het wel, dat gij dood waait, dat gij mij niet verlaten badHelaas terwijl men u zoo valscheiijk beschuldigde, kwaamt gij op eene jammerlijke wijze om, zeker met de gedachte aan uwe moeder! O! goede Pieter, zij beeft een zeer ongelukkig leven geleid, geheel anders dan gij haar zoudt bereid hebbenmaar gij verschijnt haar nogmaals in hare laatste levens dagen om haar een beter leven aan te kondigen even als gij haar in uwe jeugd verschenen zijt om haar op lange jaren van gelok te doen hopen. De aandoening dezer ongelukkige vrouw was zoo groot, dat men meende haar van deze plaats te moe ten verwijderen. Helaas! men had ongelijkj want zij stierf op het oogenblik dat men haar wegvoerde. Deze geschiedenis ontlokte eenige blijken van vol met vrouwelijke kostbaarheden in de band medelijden aan de toehoorders. Een huuner sprak: hield, begonnen de oude lieden zich de geschiede-: Als er één van ons een ongeluk krijgt, dat nis te herinneren van een jeugdigen mijnwerker, beduidt niet veel, daar wij vaak bij twintig, dertig, De Subcommissie voor de te houden Tentoon stelling van voorwerpen bij gelegenheid van het 'iOUjnrig Jubilé der ontdekking van de microscopische wezens door ANTONY van LEEUWENHOEK, welke ge houden zal worden te Delft op den Sster» September e. k.. verzoek!dat de reeds toe- yezegde microscopen, manuscripten, boeken, bro chures eu andere op Leeuwenhoek betrekking hebbende voorwerpen, worden toegezonden aan den laalst oiulergeieek<nde; zoo mogelijk vóór of op den len September aanstaande, en herhaalt in het algemeen bij deze dringend het verzoek, vroeger reeds bij circulaire of in de dag— en andere bladen gedaan, tot toezending van al hetgeen in bedoelden zin in openbare of bijzondere verzamelingen mocht aanwezig zijn, zullende door de Commissie zorg gedragen worden dal dfze voorwerpen, na den afloop der Ten toonstelling, in goede orde terug gezonden worden. De Subcommissie voornoemd, Mr. J. SOUTEN DAM, Secretaris der gemeente Delft. Dr. C. K. HOFFMAN, Hoogleeraar te Leiden. P. J. HAAXMAN, Aphutheker te Rotterdam. v'jftig, ja honderd te gelijk omkomen, zoo als bij voorbeeld in de onderzeescbe steenkolenmijn var» tl orkingtoii gebeurd is. Het water schuurde sedert lang langzamerhand de opperlaag weg. Eenige werk lieden (waartoe :k mede behoorde) bemerkten dat de wanden zeer veel water begonneu door te laten en besloten zich te verwijderen, De meesten bleven echter en op zekeren nacht, in één enkelen nacht, verzwolg de zee, die zich een doortogt gebaand had dit uitgestrekts gewelf. De bijzonderheden van dit onuevai waren onbekend en zullen nimmer aan het licht komen; niemand heeft het overleefd om ze te kuuneu verhaleuzelfa js geen enkel der lijken, welke de Oceaan dien nacht verzwolg, teruggevon den. De in de gallerijen der mijn opgesloten lucht weid zoodanig tusschen het water en de opper- wanden zaamgeperst, dat zij, na aan het water eene beweging alsof het kookte te hebben meegedeeld, er eindelijk met een allervreselijkst geweld door fe.i urong. Het met zand vermengde water werd in eeue ontzaggelijke massa tot zeer hoog in de lucht opgestuwd en v.el vijf uren lang in een ine .r.igen regeo neder. De mijn was zoo bescha- oigd, dat men er niet aan denken kon, om Haar weder te herstellen. Dit triurig gesprek, die verhalen, welke even -om er waren als de plaats waar zij werden aan- -e.ioon., werden afgebroken door bet sein om weder aan het werk te gaan. Anna, vervu.d Van hetgeen zij geboord had, kon slechts met moeite haar vernieuwden angst over-

Schager Courant | 1875 | | pagina 2