De \erborgenhedfn der mijnen. Ingezonden. Kouwen en hare dienstbode! Met volkomen zeker heid kannen wij mededeeleo, dat d« Rotterdamsche herbergier Jut, die al* vermoedelijke dader in hechtenis was genomen, Woensdag in de te Rot terdam gehonden instructie bekend heeft, dat hij en zijne vrouw, welke laatste reeds vroeger tot bekentenis was gekomen, den dubbelen moord bedreven. Zij verklaren geen medeplichtigen gehad te hebben. Van andere zijden meldt men ons nog de volgende bijzonderheden: Den 16en Augustus bekende de vrouw, Woensdag Jat. Hij en zijn tegenwoordige vrouw, vroeger dienstbode bij Mevr. Van der Kouwen, wilden trou wen, doch ze bezaten geen middelen. Uit dien hoofde vormden zij reeds sedert lang een plan tot roof, waartoe zij gelegenheid meenden te kunneu ▼inden, doordat vrouw Jut altijd nog Mevr v. d. K. bezocht. Den 18n December haalden zij vooraf bij iemand een vrouwen onderrok en begaven zich naar de Bocht van Guinea, waar Jut weldra de de dienstbode in de keuken aanviel. Op de vraag van Mevrouw van boven wie- daar was, heeft de verloofde vso Jut geantwoord, dst zij er was, is toen naar boven gegaan en zeidr, dat de meid een zenuwtoeval had. Mevrouw kwam naar beneden en werd door Jut afgemaakt met reu dolk welke vooraf te Rotterdam gekocht was. De op gayen van de verdachten sluiten volkomen met de waarnemingen na den moord gedaan. Zij zeggen den moord alleen gepleegd te hebben. Na het be drijven der misdaad hebben zij het geld, de ef fectcn en de geldswaardige zaken in den onderrok geborgen en zich naar de woning der moeder van Jut begeven, waar laatstgenoemde inwoonde. Zij hebben die voorwerpen vervolgens, buiten mede weten der motder, in eene kist geborgen. Zij maakten alleen gebruik van de geroofde con tanten, zagen kalin de instructie van anderen aan en huwden in Maart waarna zij zich met den buit over Engeland naar New-York begaven. Een Ilollandscb effect van f 200 werd vernietigd, de Amerikaansche obligatiën echter te New—York te gelde gemaakt; met de Oosterijksche en anderen gelakte dit niet. Het echtpaar, door onrust gedreven, vertrok van daar naar de Kaap de Goede Hoop en vervolgens naar Engeland, waar de Oosterijksche effecten verkocht werden. De persoon, daartoe gebruikt, dreigde met aan gifte aan de politie, zoo hij geen aanzienlijk! som ontving. Anstig geworden, vernietigde Jut de overige effecten en voldeed aan den eisch. Het echtpaar keerde naar Rotterdam terug, maakte de overige dollars te gelde en nam eene inschrijving van 28,000 W. Schuld op het Grootboek. Het laatste gaf der Justitie aanleidiug tot een tweede onder zoek, en nu met goed gevolg. Reeds meer dan een half jaar geleden ontving de comm. van politie Beakman een naamloozen brief, waarbij hem bericht werd, dat de politie goed zou doen eens acht te geven op de woning vin Jut wijl zich daar een voorraad goederen van waarde 'bevond, die argwaan omtrent de herkomst moest opwekken, met het oog op het feit, dat Jut noch zijn vrouw geacht konden worden door arbeid zooveel geld te hebben verdiend. Het vermoeden scheen te zijn opgewekt door het afluisteren van verwijten, welke door leden der familie van den dader elkander naar het hoofd werden geworpen. In overleg met den officier van justitie wer den nu onmiddelijk Jat en zijne vrouw door den commissaris van politie in verhoor genomen, doch het mocht dezen niet gelukken Jut tot bekentenis te brengen. Dit eerste verhoor leidde echter tot een Vervolg van no. 937. Toen men Anna met gevouwen handen en be traande oogen zag vooruittreden, riep men haar van alle zijden toe: Wat hebt gij ons te zeggen Wilt gij voor Francis vergiffenis vragen Geene genade! geeDe genade 1 Hij heeft zijne straf verdiend. Als hij schuldig is wel, zeide Anna; maar hoe kant gij daarvan overtuigd zijn Gij hebt hem niet eens laten spreken Omdat hij geweigerd heeft zich te regtvaar- digen en op onze vragen slechts met onbeschaamd heid geantwoord heeft. Als hij ten onregte beschuldigd is heeft hij dan ook geen regt om zich beleedigd te toonen Waar is het bewijs zijner misdaad Is het onmogelijk dat er twee gelijke horlogies bestaan P Dit is wel is waar wat al te prachtig voor een werkman, maar kan het niet het overblijfsel zijn van vroegere welvaart? Francis behoorde toch zeker vroeger tot een geheel anderen stand dan waarin hij thans verkeert. Heb ik het u zeiven niet hooren zeggen dat hij het aanzien heeft van een vermomden lord? En bovendien, al ware dit horlogie nu ook al eens hetzelfde als dat van den reiziger, moet het dan volstrekt door een diefstal zijn, dat hij in bet i ezit er van gekomen is? Is het hier, waar mm aan zoovele gevaren is blootgesteld, onmogelijk dat hij gewichtig resnllast. De commissaris had de voorzorg gebruikt, Jut bij zijn komst aan het bnrean te doen visiteeren, bij welke gelegenheid bij bem gevon den werd een bewijs van afschrijving eener in schrijving op het grootboek van ƒ23000. Jat be weerde echter, dat de inschrijving niet van hem was geweest, maar toen bij een ten hoize van Jnt door den heer Beakman, geassisteerd door de inspecteurs Hsrdenberg'en Metz, ingesteld onderzoek een tele gram werd in beslag genomen, door Jut uit Am sterdam over eene inschrijving op het grootboek ontvangen, kon hij niet laDger loochenen, dat de inschrijving vin hem was. Op de vraag, hoe hij aan dit geld gekotnen was, gaf Jat, door de onder vragers in bet nauw gebracht, een zoo schandelijk antwoord, dat wij dit maar zullen verzwijgen. De justitie meende echter nog geen erond te hebben, om Jnt zonder verdere bezwarende omstandigheden gevangen te hooden, en liet hem dus vrij, waarna de politie echter de zaak ernsiig bleef onderzoe ken. In den boedel van Jat werd door haar o. a. aangetroffen een geschreven gedicht, waarvan ver moed werd dat het van de hand was van wijlen den Heer van der Kouwen een vooronderstelling welke later bevestigd werd door het getuigenis eener naa-ster, die bij de famillie van der Kooiren werkzaam was geweest. Dit document, wa.irvan het aanwezen hij proces verhaal werd geconstateerd, was de naaste aanleiding welke der justitie te Roltrrdam, aan wie dat do cumcnt uit den Haag werd toegezonden, grond gaf om bevel tot gevangeneraing van Jut en zijn vrouw te vragen, zoodat de arrestatie van de daders ge lukkigerwijs nog plaats kon grijjien twee dagen voor hel tijdstip, waarop zij plan hadden naar Engeland uit te wijkeu. Inmiddels had dc moedpr van Jut, dopr den commissaris van politie Heukmtn en de beide genoemde inspecteur verhoord, reeds bekend, dnt haar zoon en schoondochter den moord zouden hebben bedreven. Bij de instruciie der zaak, door de justitie te Rotterdam, waren de uil de residentie verstrekte iulichringen de punten van uitgang om tot de ontdekking van de waarheid te komen. Het heeft den schijn dat Jufs vronw in zooverre minder schuldig is aan de vreeselijke daad, dat zij in alles onder den invloed van haar tegenwoordigen man handelde en da', zij de daad wel hielp voor bereiden en mogelijk mankte, maar aan den moord geen werkdadig deel nam zij heeft althans hel mes, waarmede de misdaad gepleegd werd, niet in handen gehad. Zij was ooit de eer-te, die na een zachtzinnig, inaar ernstig onderzoek tot volledige bekentenis kwam. Toen men daarna aan Jut zeide vge hebt dit of dat gedaan'', antwoordde hij dat kun' ge alleen van mijne vrouw weten; heeft zij bekend? Op de toestemmende braniwoording legde ook hij zijne bekentenis af. Sedert is hij in een staat van razerij geraakt; hij heelt zenuwtoevallen en loopt met het hoofd tegen den muur, terwijl het schuim hem op den mond staat. Maatregelen zijn genomen om een zelfmoord te beletten. Jut was 21 jaren oud toen hij de moorden bedreef. Vroeger was hij kellner op het Badhuis te Scheveningen en poitier in eeuige hotels te 's Hsge. Bij zijn bekentenis moet hij o. a, hebben me degedeeld dat hij zich niet heeft kunnen weerhouden de begrafenis zijner slagtoffVrs te volgenhij was alleen en volgde den lijkstoet van de Bogt van Guinea tot bij Eik-en-Duinen. In 't West-Einde werd 't hem akelig te moede toen hij digt in zijn nabijheid aen vrouw hoorde zeggen v misschim loopen de moordenaars wel achler het lijk.' in de gelegenheid geweest is om eene dienst te bewijzen, welke zulk eene belooning waardig was? Hebt gij dien. reiziger ondervraagd? Weet gij dat hij reden tot klagten meent te hebben Lieve bemelwaarom moet gij xoo terstond op den schijn veroordeelen Herinner u maar eens die ge schiedenis, welke ik n verhaald heb, van dien man die op het schavot stierf voor eene misdaad, welke hij ciet bedreven had. Tot op den oogenblik der ontknooping meeudet gij allen dat hij schuldig was, en echter is zijne onschuld aan het licht gekomen. Ziet gij niet in hoeveel spijt, hoeveel berouw gij gevoelen zondt, als, nadat gij Francis deze behan deling hadt doen ondergaan, welke zoo als men mij verhaalt heeft, wreed genoeg is om er onder te bezwijken, zijn vader en moeder eens weenende tot a kwamen zeggen: Gij hebt mijn kind vennoordhij was on schuldig Dat noodlottig horlogie, dat zijn ondergang berokkende, was eeD pand van de dankbaarheid des reizigers, wiens leven Francis ten koste van hel zijne redde Bij deze woorden voegde zij er nog verscheidene andere, welke nog veel overtuigder waren. Echter zou het, in weerwil der pogingen van de bescherm engel der mijn en haar iuvloed op den geest der werklieden, Dog twijfelachtig geweest zijn of Anna alleen er in geslaagd zou zijn om Francis te redden- Maar terwijl zij sprak, hadden de chefs ook nage dacht. De pachter voora', die zich herinnerde met Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Ingeschreven van 7 tot en met 13 September 1S7 5 GEBOREN5 Sept. Marie Catharine Aldelheid dochter van Gerbard August Rudolf Meijer en Elisabetb Bood. 8 dito Johannes zoon van Hendericns van Leeuwen en Maartje Heddes. 10 dito Engelberta Jacoba Maria dochter van Francis- cus Johannes Gielen en Diena van Dalen. 11 dito Elisabeth dochter van Jan Oudshoorn en Dirkje Akerboom. 12 dito Lourens zoon van Maarten Mieldijk en Trijntje Raven. ONDERTROUWD: 10 Sept. Pie'rr Koedoder jm. van beroep kleedermaker oud 30 jaren en Adriana Allewert jd van beroep naaister oud 30 jaren beiden wonende te Schagen. GEHUW D: 10 Sept. Cotnelis Weeland jm. van beroep arbeider oud 26 jaren en Jannetje Bruin jj. zander beroep oud 21 jaren beideu wonende ie Schagen. OVERLEDEN: 7 Sept. Sijke de Pater ond 30 jaren en 7 maanden echtgenoot van Fredrik Lindeman wonende te Helder. 8 dito Jan Noë oud bijna 6 maanden zoon van Arend Noë en Aagje Cam. 13 dito Adrianus Burger oud 17 dagen zoon van Pieter Burger en Grietje Volkers. 6 dito overleden te Haarlemmermeer Pillen de Haan oud bijna 10 jaren zoon van Klaas de Haan wonende :e Schagen en van Krelisje Blaauw overleden. 13 dito Dirk Liefhebber oud 55 jaren en 11 maanden wonende te Helder gehuwd met Jacoba ^anders. Burgerl Stand der gemeente St. Maarten Ingeschreven van 17 Augs. tot 14 Sept. 1875. GEBOREN 19 Augs. Bregje dochter van Cor- nelis de Vries en van Trijntje de Jong. 2 Sept. Üerrit zoon van Jan Jonker en van Trijntje Blom. 6 dito Elisabeth dochter van Hendrik Roozen- Inal en van Maartje Kruijer. 6 dito Anna Ma- :ia dochter van Pieter der Roer en van Jacoba Maria Jimmink. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: Geene. OVERLEDEN: 17 Augst Een als levenloos aan gegeven kind van het mannelijk geslacht uit Aafje Schravezand echtgenoote van Jacob Klerk. 8 Sept. Cornelis Dekker oud 83 jaren echtgenoote van Wilhelmina Doratha Hagen. Burl. Stand der gemeente Haring arspel Ingeschreven van 80 Augs. 13 Sept. 1875. GEBOREN: 6 Sept. Maartje, dochter van Abra ham Roos en Maartje Levendig. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWDGeene. OVERLEDEN: 31 Augs. Bernardus Hendrik Nollen, oud 59 jaren echtgenoot van Cathariua Ligt hart. 1 Sept. Dirk Boon oud 3 weken kind van Reijer Boon en Aaltje Pranger. 8 Sept. Neelije Kuilman oud 20 jaren dochter van Jacob Kuilman en Maartje Geel. Laatste woord van de Harmonieka- pel aan de Feestcommissie van 18 Augustus 11. Het Bestuur der Harmoniekapel, kennis geno men hebbende van de repliek der Feestcommissie op zijn stuk geplaatst in de Schager Courant van 2 September gevoelt zich gedrongen zijn innigen welke woorden deze jongeling hem was aanbevolen, begon te bedeuken, dat hem prijs tc geven aan de behandeling, waarmei'e hij bedreigd werd, hem niet alleen in onmin zou brengen met den eigenaar, maar hem zelfs wel eene ernstige vervolging op den hals kon halen, als Francis eens, zoo als bij ook al vaak vermoed had, tot een hoogeren stand behoorde. De straf, welke men hem wilde doen ondergaan, was even ouwettig als gruwelijk. Einde lijk slaagde men er in, door het gezag der chefs, door den invloed der vrouwen en van eenige werk lieden, op wie Anna's pleidooi indruk gemaakt had, om Francis uit de handen der verwoedsten te ver lossen, onder belof'e van hem weder aan hen uit te leveren, indien hij, na bekomene inlichtingen, evenwel schuldig mogt bevonden worden. Op het oogenblik dat men hem wilde'voortsleu. ren, gaf Francis het verlangen te kennen, om van den prop in zijn mond bevrijd te worden. Zijne woede scheen bedaard; men stond hem toe wat hij verzocht. Toen sprak hij met groote inspanning want zijne tong, door de koortshitte verdroogd weigerde een klank voort te brengen, tot Ar,r?a: Lief kind om uwentwille stem ik toe opheldering te geven Maar terwijl hij sprak veranderden zijne gelaat*, trekken op eene treffende wijze; ziju aangezigt werd purperrood; hy bragt snel zijn hand aan zijn voorhoofd, als gevoelde hij daar een hevige smart en viel buiten kennis op den grond. Anna stic

Schager Courant | 1875 | | pagina 2