De verborgenheden der mijnen. z»g- Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Burl. Stand der gemeente Haringcarspel Burgerl Stand der gemeente St Maarten Burgerl Stand der gemeente Barsingerhorn Frederik Karei, die rich jaist le Meti betond. Ver- r.oroen hebbende dat eene trouw gefasilrerd zoude worden, deed hij zich de processtukken oterhandi- gen en na er kennis tan genomen te hebben, vroeg en terkreeg hij de gebeele kwijtschelding tan de veroordeelde, welke naar Frankrijk werd teruggezon den. Deze onbekende heldin, welke het marketent sters-vaatje meer dan dertig jaren heeft gedragen, woont in de Vandammestraat, 15, waar zij bekrompen leeft van haren handenarbeid. Zij heet Annette Drevon en is 51 jsren oud. Het is eene tronw tan middelmatige taille, haar uiterlijk teekent eene groote geestkracht, en haar ongerimpeld gelaat en zwarte baren ziende, zoude tnen bijna er aan twijfelen dat zij de fransche regi menten in Afrika, de Krirn, ltalifc en aan de oeters van den. Rijn getolgd heeft. Vrydagatond gingen in de gemeente Doog- hen (bij Oosterhout) een vader met zijne beide zonen uit stroopen. Twee opzichters tan de jacht meenende (e zien, legden zij in alle haast hunne geweren in den kant tan een sloot neder. Toen een der zonen - zijn geweer wtrdrr wilde opnemen ging het af; het schot trof hem in de hand er de borst, zoodat hij reeds den volgenden morgen aan de gevolgen overleden is. Te Wezel zijn de zusters tan het Heilig Kruis, die met ijver en groot succes een |iei sionsst voor meisje» bestuurden, aangezegd, dat haien in richting met het einde dezer maand u ort ge sloten worden. De Katholieken dier plaats zijn in corps van de zusters afscheid gaan nemen en hebben haar eene som gelds en eenige geschenken ter hand gesteld. Te Japan is een nieuwe wet op de drukpers uitgevaardigd. Daarin wordt het volgende gemeld: Ieder drukker, die een blad wil uitgeven, moet hiertoe bij den Min. van Binnenl. Zaken ver gunning vragen, daaibij formaat, titel, tijden van uitgifte, en/., opgevende, benevens den naam en de woonplaats van den eigenaar of de eigenaars, van den drukker en den hoofdredacteur. Deze laatste moet, even als de eigenaar, Japansch onderdaan zijn en hij is met den drukker aansprakelijk voor alle lasterlijke artikelen, welke mochten worden opgenomen. Elk artikel moet door den schrijver onderteekend wordenwie een ptendoniein gebruikt of een valschen naam, wordt met een boete en een gevangenisstraf van 70 dagen gestraft. Onder vertaalde artikelen moet zelfs de naam dts ver talers vermeld staan. Wordt een openbaar ambtenaar of een burger in een blad aangevallen, zoo zal hij het recht hebben om een rechtvaardiging daarin te doen opnemenwordt, deze niet in het eerst volgende nommer geplaatst, zoo zal er eene boete kannen worden opgelegd. Wordt iemand door een dagblad-artikel zoozeer verbitterd, dat hij een misdaad begaat, zoo zal de schrijver op gelijken voet terecht slaan als de s< huidige, zelf. Tot een gevangenisstraf van een tot drie jaren woidt hi.i veroordeeld, die door zijn artikelen een opstand aanstookt of dort uitbreken. De journalist die dt wet schendt of een misdaad geheim houdt, waarvan hij kennis gekregen heeft, zal, behalve inrt geld boeten, met gevangenisstraf van een maaud tot Vervolg en Slot. Hij droeg het kleed der arbeiders niet meer, hij sprak als geleider en wtldra vernam men dat inen den zoon van den eigenaar der mijn voor zich Ditmaal werd zijn tegenwoordigheid met algemeen gejuich begroet, hetgeen nog toenam, toen men hoorde te kennen geven, dat men liever al de steenkolen der mijn moest laten veibranden, dan de openingen te slniten, zoolang er nog eenige hoop bestond om één enkelen der werklieden le redden. Eene menigte werklieden, voorzien van de noo- dige middelen om die ongelukkigen te hulp te komen, vergezelden Francis. Hij geeft hun het voorbeeld der zelfopoffering en daalt in de mijn af, alwaar hij zich beijvert den brand af te sluiten en de instortingen weg te ruimen, welke den in gang dier gallerijen verstoppen, waarin zij, die men zocht, eene schuilplaats hadden kunnen vinden. De brand was veel minder uitgebreid dan men vermoed bad, maar de instortingen waren talrijk. Na ongehoorde inspanningen en alleen door het toe val, dat hunne nasporingen geleid had, bereikte men hen, die men aan den dood wilde ontrokken. Velen hunner wartn omgekomen, andere zon den hunne wonden niet overlevenmaar men kende het lot van allen, één uitgezonderd Anna namelijk! Niemand weet wat er van haar geworden was en te vergeefs stelt FraDcis nasporingen in bet werk naar het ongelukigke meisje, waaraan hij zooveel belangstelling en dankbaarheid heeft gewijd. Eerst hoopt hij dat zij op het oogenblik der ontploffing niet in de mijn geweest is, maar dat is eene dwa ling, waarin hij niet lang kan blijven verkeeren. alen is er zeker van dat Anna toen in een der een jaar worden gestraft. Fen ijzingwekkend schouwspel dred zich onlangs op zee voor aan boord van de Gb-nsston kapt. Bolton, te Liverpool binnen. De kapitein rapporteert hierover het volgende; De Glenaston had te Calcutta o.a. geladen ,een ijzeren kooi, bevat tende vier prachtige Bengaalsche tijgers en een kist met drie zeer venijnige slangen, alle bestemd voor den soölogischen tuin te Berlijn. De kisten werden tosschendeks geplaatst. Aanvankelijk ging alles naar wensch; de oppasser, een Indiër nit Ben gaten, voedde tweemaal daags zijne schrikverwekken de kostgangers, die zich zeer bedaard hielden. Eens evenwel, in de straat van Malacca, was de Indiër dronken, en dientengevolge bleven de tijgers nuchteren. In den daaropvolgenden nacht boorde men rensklapa tosschendeks een verschrik kelijk gehuil van de tijgers, dat toenam naarmate hunne woede grooter werd, waartoe de een den ander aanzette. Eenige oogenblikken daarna vielen de ijzeren traliën en sprongen de tijgers op het dek. Het geschreeuw: sde tijgers zijn losgebroken1' deed alle passagiers ontwaken. Kapitein bolton 'bleet, evenwel bedaard en met donderende (tem dreigde bij hem, die zijne hut verliet, te zullen neerschieten; aan de bemanning gaf hij bevel op liet dek te komen. Men gehoorzaamde. De vier tijgers, geschrikt toen zij eene zeer onstuimige zee om zich heen ontwaarden, waren naar achteren gevlucht. Inmiddels liet kapitein Bolton zijn volk uapenrn .slaat mij deze jacht organiseeren,' vroeg de Iweede stuurman, sik ken dat volkjes 'Het zij zoo! was het antwoord. Acht van de bekwaamste schutters moesten toen op gelijke hoogte in de touwladders klimmen en op gegeven sein tegelijk vuur geven. Deze toebereidselen werden genomen zonder dat de tijgers, die indcraad verwonderd schenen, zich verroerd hadden, s Vuur ko.omandeerde hierop kapt. Bolton. Acht echoten kna den op het zelfde oogenblik. Twee Tijgers stortten doodelijk getroffen ter neder. De derde sprong gewond op het dek, terwijl de vierde zich tr.el een vervaarlijken sprong op een matroos in de ladder wierp. De aanval van het verwoede dier was zoo overweldigend, dat beide overboord in zee vielen en verdronken. De gewonden tijger werd, onder den h fstigsieu tegenstand, met revolvers en bijlen afgemaakt. De passsagiers in hunne hutten gilden van schrik. Toen men eindel'jk het dier meester was, waren negen matroozen gewond en vier hunner zeer zwaar. Daar na werden de passagiers gerust gesteld en de doode tijgers in hunne kooi gebracht. Tusschendeks gek-- nu ii, ontstond er nieuwe schrik. De tijgers hadden door hunne sprongen de kist geopend, waarin de slangen zich bevonden, en twee er van waien ont snapt. Kapitein Bolton had den matrozen die In-l ontdekt hadden, doen zwerm het stilzwijgen te bewaren, om de passagiers niet le doen ontstellen. Een lange jacht volgde nu door eeuig> mannen; die, inet hooge laarzen aan, oreral rondzoch ten. In alle hoeken van hel lusscht-ndek waren kom uien met melk neergezet. Drie dagen gingen voorbij, zonder dat men de slangen bespeurde. De kapitein was terneergeslagen en droefgeestig, sprak weinig, niettegenstaande de passagiers met belangstelling naar de oorzaak daarvan vroegen. kindergalerijeu werkte; de verondersielling dat zij in de vlammen zou omgekomen zijn, wordt mei zooveel afschuw door Fiancis verworpen, dat inen haar niet ineer in zijn bijzijn durft uitspreken en men zet de nasporirigen voort, waaraan hij zelf zulk een ijverig aandeel neemt. Na vier dagen arbeids beginnen de werklieden eindelijk den uioed op te geveu en Francis zelf gevoelt dat hij hem begint te ontzinken. Al had de brai.il Anna gespaard, moest zij dan niet flen hongerdood gestorven zijn Achwist men maar naar welke zijde men de na<poringi-n wenden moest! Maar men gaat slechts op goed geluk vooruil. Eindelijk denkt Francis er aan, dat de zoon van Tom waarschijnlijk nuttige inlicntingeii zal kunnen geven. Hij loopt naar Jack ooi hem te vragen w*ar hij Anna het laatst gezien heeft. Jack's antwoord fs niet voldoende, want hij wijst eene plaats aan, welke men reeds vruchteloos noorzochl heeft, maar hij deelt eene belangrijke omstandigheid mede. Anna had namelijk, even als hare medgeze'len, de gewoonte om het mandje, waarin zij haar mond voorraad mêebragt, in eene galerij, welke niet meer gebruikt werd, neêr te zetten. Zij zon naar dien kant hebben kannen rlugten, waar zij zeker w„s eenig voedsel en zelfs een klein beekje te vinden. Francis becht zich met de levendigste vreugde aan de hoop, welke deze mededeeling doet ont staan, en niet zonder moeite haalt hij Lucy over om haren zoon toe te staan weder in de steenko lenmijn af te dalen, ten einde den arbeiders tot gids te verstrekken. Jack weifelt niet en weet met zekerheid de plaats aan te wijzen, waarvan hij gesp oken heeft. Zonder hem zon men er niet aan gedacht hebben de na sporingen naar dien kant te rigten, welke tamelijk ver verwijderd was van de gallerijen, waarin de kinderen zich gewoonlijk bevonden. Eindelijk nadert men tot bet doel, en reeds is Opeen nacht eebfer, terwijl hij met een der passagiers, Barbier gelieeten, stond te praten, nadert hem een stuunr.au en fluisterde bera eei'ige woorden in. De kapitein gaf van schrik een schreeuw en ging dadelijk heen. Maar wat zegt hij De heer Haibier had, toen hij op het dek was gegaan, zijne hut opengelaten, de beide slangen warm naar binnen geschuifeld en hadden zijn zoon, een knaapje van 12 jaren gebeten Het zal wel overbodig zijn den angst van den knaap en de smart van den vader te schetsen. De kapiteiu zelf doodde de beide slangen. Te Anna Panlowna is eene afdeeling van vVolksonderwijs' opgericht. Te Beemster en te Landsmeer, is de raufl- korfverordening afgekondigd. Ingeschreven van 21 27 September 1875. GEBOREN: 21 Sept. Martinuszoon van Wijber tus Keizer en Catharina A'lewert. 20 dito Maria dochter van Aafje Dekker. 22 dito Thomas zoon van Jacobus Bottelieren Maria Geertruida de Jong. 25 dito Gerrit zoon van Klaas Mooij en Maar- tje Pronk. ONDERTROUWD: G-ene. GEHUWD: 24 Sept. Pieter Koedoder jm. van beroep kleermaker oud 31 jaren en Adriana Alle- wert jd. van beroep naaister oud 30 jaren beiden wonende te Schagen. OVERLEDEN: Geene. Ingeschreven van 13 27 September 1875. GEBOREN: Jan zoon van Jan Spaansen en Guortje Sluijs. 14 dito Dirk zoon van Jan Bruin en Neeltje Blaauboer. 18 dito Johanues zoon van Jan Weel en Marijtje IJof. OVERLEDEN: Geene. ONDERTROUWD: 25 Sept. Klaas Kos oud 39 jaren weduwnaar Jelletje Jongeling wonende te St. Maarten en Trijntje Swaag oud 49 j. weduwe van Jan Swager wonende te Haringcarspel. 25 dito Franciscu9 Pot j n. oud 23 jaren en Grietje Koedijker jd. oud 23 jaren beiden wonende te Haringcarspel. GLHUtVD: Geene. Ingeschreven van 14 28 September 1875. GEBOREN: Geene- ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: Geene. 0\ E RLE DEN 14 ^ept. W ilhelmina Poentjes ■uil 6 maanden dochter van Comelis Boontjes en van Christin» Hagen. 25 dito Willem Makker oud 55 jaren echtgenoot van Trijnije Bood. Ingeschreven van 21 28 Sept. 1875. GEBOREN 22 Sept. Comelis, zoon van Klaas van Keten en van Aaglje Dekker. 24 dito Aiiaantje, dochter van Jan Prins en van Jacoba Buij. 2tf dito. Jacob, zoon van Jan Groot en er eene opening merkbaar, waardoor men welligt de plaats zal bereiken, alwaar de ongelukkig Anna op het punt staat onder de hevigste folteringen den geest te geven. Elke minuut is onbetaalbaar: mts chien is de hulp, welke nu nog redden kan, over een kwartier, ja welligt over vijf minuten, nutteloos! Francis verzoekt, smeekt Jack zich in dien gang te wagen, waar slechts een kind schijnt door te kunnen. Jack aarzelthij weent als men hem van het ongelukkig lot zijner kleine rnedge- zePin sp'eektmaar, nog vervuld van den schrik, welken hij onlangs heeft ondervonden, durft hij zich niet aan een nieuw gevaar blootstellen, en weigert het geld en de beloften, waarmede men hein over laadt. Welaan I rowpt Francis uit, vertoornd over dit gedrag, dat hij lafhartig noemt, ik zal zelf be proeven wat hij weigert te ondernemen. En zonder naar eenige voorstelling te willen luisteren, neemt hij de noodige geteedschappen mee, welke hij noodig kan hebben om den gang, waar hij door moet kruipen, te verwijden, en vangt zijne gevaa'lijke onderneming aan. Twintig malen is hij op dien togt op het punt om te sti-ken en te bezwijken op plaatsen waar, hij zich noch voor- noch achterwaarts kan bewegen twintig malen is hij genoodzaakt zijne borst tecen den g.ond plat te drukken, terwijl de rotsen, waar onder hij voortglijdt hem de schouders aan bloed mtenmaar door moed en behengdigheid in het gebruik der werktuigen, welke hij bij zich heeft, komt hij aan een wijde uitholling. Het ge-normei van een beek.e doet hem sidde ren, daar dit een bewijs voor hem is, dat hij ter bestemder plaatse is aangekomen. Dit was het beslissende oogenblik als Anna daar niet was, dan moest men alle hoop opgeven haar terug te vinden. Francis roept verscheidene malen, en blijft daar-

Schager Courant | 1875 | | pagina 2