Burgerlijke Stand der gemeente Schagen De Gemaenjager. Burgerl Stand der gemeente Barsingerhorn Burger. Stand der gemeente St.Maarten Ingezonden. kort te voren vergadering van Burgemeester en "Wethouders was gehouden, dat een met den schoorsteen in verbinding staande balk in brand stond, zoo men dezen brand niet dadelijk mres'er ware geworden, zouden de gevolgen onberedenkaar zijn geweest. Het wetsonwerp tot onteigening,t en behoeve van een spoorweg Leiden Woerden is gereed. Stations zullen komen te Koudekerk, Alphen- Zwam merdain en Bodegraven. Bij een steendrukker in een der voornaamste steden van Duitschlsnd, diende reeds sedert lang een bevallig diedstmeisje dat naar den naam Johanna luisterde, benevens een huisknecht, dien wij S. willen noemen. Laatstgenoemde geraakte op Johanna verliefd, en openbaarde haar wat er ontgint in zijn hart. Tot zijn bittere smart en teleurstelling vond hij echter bij zijn aangebedene geen gehoor, het zij omdat haar hart reeds aan een ander was verpand, hetzij dat Jobanna's oog gastoten was voor de beminnelijke hoedanigheden van haar vereerder. Eenige dagen geleden zou het meisje des morgens haar ontbijt gebruiken, maar bevond dat de koffie, die zij zich had ingeschonken, anders dan gewoonlijk smaakte. De drank had een scherpen zoren sinaak, die haar belette daarvan meer dan een mondvol door te slikken, maar in weerwil van het weinige dat zij tot zich had ginomen, gevoelde zij zich schier onmiddelijk daarna ernstig ongesteld. Ge lukkig was geneeskundige hulp dadelijk bij de liand, waardoor de kranke weder geheel herstelde. Doch de vreemde omstandigheden met hare onge steldheid verknocht, noopten den geneesheer een nader onderzoek in te stellen, hetwelk aan den dag bracht, dat de koffie die het meisje had gebruikt sterk met loodsuiker was veigiftigd. Nu duurde het niet lang, of ook de schuldige werd opgespoord- De verliefde huisknecht werd van den aanslag ver. dacht en in hechtenis genomen. Eerst loochende hij de daad te hebben gepleegd, maar eindelijk bekende hij de man te zijn, die het vergif in de koffie had gedaan. Waar hij verklaarde tevens plechtig dat hij zulks niet had gedaan om zijne beminde van het leven te berooven Neen, wat hem bewogen had was de hoop, dat zijne aangebedene door het gebruik dier koffie, van gedachten zou veranderen en hem even sterk zou liefhebben als zij te voren afkeerig van hem geweest was. W ant één zijner vrienden had hem op handslag verzekerd, dat tegen koffie net loodsuiker vermengd, geen vrouwenhart, hoe streng en koud ook, was bestand. De justitie tracht, en niet ten onrechte, ook met dien belang stellenden vriend in nadere kennismaking te komen Een vrouw, moeder van 5 kinderen spoor, wegwachsler tuschen Waast richt en Lanaeken (Grand Central), is Zaterdagavond, terwijl zij een hek wilde afsluiten door een locomotief aangereden en dadelijk gedood. Ingeschreven van 7 tot en met 13 Decernb. 1875. GEBOREN8 Decerob. Ahda dochter van "Vervolg van No. 950. En de oude vrouw ging -naar het bijna vermolmde meubelstuk, stak een verroesten sleutel in het slot, draaide hem knarsend om en opende eensklaps de beide deuren. In de sombre diepte der kast bemerkte men verscheidene van gekromde horens voorziene gemzenschedels. Deze reeds wit geworden beenderen deden zich in de scbadnw zoo spookachtig voor, dat Freneli een ligten kreet niet kon onderdrukken. Zijt gij dan zoo kleinhartig, dat dit gezigt u schrik aanjaagt, dwaas schepselzeide de groot moeder tot haar. Het kan ten minste verrassen, viel Ulrich haar in de rede. Maar wat is dit, tante Trina, en van waar komt Freneli aan een dergelijken bruid schat? Van de vaderen haars vaders, antwoordde de oude vrouw; ofschoon gij geen gtoot jager zijt, Ulrich, kunt gij toch wel onderscheiden, dat ieder dezer schedels die van een keizer der gemzen is. Inderdaad, hervatte de jongeling, die volgens de overleverirg wist, dat deze groote horens aan gemzen behoorden, die meestal het hoofd van een geheelen troep waren, en daarom den naam van keizers der gemzen ontvangen hadden. En gij weet even goed hoe moeijelijk het is, een dergelijk wild te vermeeesteren, hernam moeder Trina. Men heeft het mij gezegd, antwoordde Ulrich. "Welnu, herman de grootmoeder met een zekeren nadruk, sedert langer tijd dan er benoodigd is cm een eikenboom volwassen te deen zi;n, heb. ben al degenen, die dochters nit onze familie ge huwd hebhet, haar tot bruidsgeschenk een keizer der «einzen gebrsgt. Zie: onder iederen schedel kunt gij den naam van een onzer vocrcudes lezen, laatste, die een weinig grooter is dan de andere, w r. I r .f W. - r»T» T. e.r. Jacob Stammes en Antje Zwart. 10 dito Neeltje dochter van Klaas Kramer en Grietje Floor. 16 dito Geertruida dochter van Arend Krol en Aaitje Bijpost. 12 dito Catharia Manna dochter van Jnhannes Baars en Jantje Zuurbier. ONDERTROUWD: 10 Decb. Joannes Gerardus Dutscher jm. van beroep timmerman bij dr Neder- landsche Marine oud 23 jaren wonende te Helder en aldaar aan boord van Z. U. Wachtschip en Adriana de Leeuw jd. zonder beroep oud 21 jaren wonende te Schagen. GEHUWD: Geene. OVERLEDEN: 7 Decemb. Willem Keizeling oud 6 jaren en 4 maanden zoon van Pieter Kieze- ling en vau Aafje Riesling. Ingeschreven van 7 14 December 1875. GEBOREN 7 December Tames, zoon van Pieter Schenk en van Dieuwertja Nieuwland. 9 dito. Grietje, dochter van Arie de Waard en van Antje Broersma. ONDERTROUWD Geene. GEHUWD Geene. OVERLEDEN 10 December Alewijn Ott, we duwnaar van Neeltje jErix oud 83 jaren. Ingeschreven van 23 Nov. tot 14 Dec. 1S75. GEBOREN 30 Nov. Cornelis, zoon van Willem Schuit en van Aaltje Fraai. 30 dito. Bshara, dochter van Dirk Schoenmakers en van Grietje Smit. 1 Dec. Cornelis, zoon van Pieter Kos en van Dieuwprtje Out. ONDERTROUWD Geene. GEHUWD Geene. OVERLEDEN 9 Dec. Klaas Brak oud 4 jaren zoon van Dirk Brak eu Tan Aaltje van Dok. IA1KT8ERI6TEN. Schagen 9 Dec. Aangevoerd Paarden f a Veulens f a Ossen f aSlie ren f a 5 Geldekoeijen f 80 a 140 Kalf- koeijen f a Taarsen f a Hokke- lingen a 20 Nuchtere Kalveren f 6 a 15 700 Schapen f IC 28 800 vette dito f 26 a 34 Lammeren f a Overhouders f a Bokken en Geiten f a 15 varkens f 12 a 20 9 Biggen f 6 a 7 5 Konijnen f 0,25 a 0,65 40 Kippen f 0,50 a 1,40 180 Fenden f 0,70 a 0,80 Duiven f a Gans-Eijeren f a Zwanen f Boter f 1,26 a 1,46 Kaas f 0,40 a 0.50 per kilo. Kip-eijeren a Eend-Eijeren f a per 100 stuks. P o r tner e n d e December 14 Boter, f 125 af 140, Paarden, vette Kalveren f 80 a 100 ets. per N. P., 65 Nuchtere Kalveren f10 a 25 per stuk 46 vette Varkens 48 a 60 ets. per N. P, 3 magere Varkens f 15 a 103 Bigge». f5 a 8, 1456 Schapen en Lammeren Kip tijeren 7.50 af Eendeijeren f hij bij mij kwam, oin mij zijne nicht, de moeder van Freneli, ten huwelijk te vragen, heb ik [hem getoond wat ik n thans toon. En wat heeft hij u geantwoord Niets, maar twee maanden later legde hij wat gij daar ziet voor mijue voeten neder; zoo hij het niet gebragt had, zoude mijn dochter een be hendiger jager hebben moeten afwachten. De twee gelieven wisselden een troost el oozen blik. Hoe! tante Trina! riep l'lrich uit, zondt gij een dergelijken roem boven al het overige geplaatst hebben? Zoudt gij aan de liefde uwer dochter voor den vader van Freneli niets toegegeven hebben? Een verachtende glimlach vertoonde zich op het gerimpelde gelaat der oude viouw, en was haar eenigste antwoord. Dan scheelt u de wil van hem die moet huwen zeer weinig? hernam de jongman droevig; uw verlangen is niet haar geluk, maar alleen dat uwe familie de beste jager uit het gansche gebergte bezit. En wij hebben hem altijd gehad! hervatte de oude vrouw met hoogmoed. Maar welk voordeel beeft u dat aangebragt? vervolgde Ulich levendig; wat anders dan armoede, voortdurende angsten en den weduwen-staat? Waar zi n thans de overblijfselen van hen, die daar die schedels geplaatst hebben, waar gij thans zoo trotsch op zijt? Hekben zij allen niet een sneeuwval tot lijkkleed en een afgrond tot graf gehad? ÜTie zegt n bet tegendeel? hervatte moeder Trina met eene trotsche koelheid; heb ik u dan van een lang leven, van rust en rijkdommen ge sproken? Hebt gij in de verbalen, die de kinderen ons gedurende de winteravonden voorlezen, niet gezien hot al de trannen van adellijke familien in den oorlog omkwamen? Welnu onze echtgenooten sterven in het gebergte; dat is hun slagveld; de schande zal een aanvang nemen bij den eerste, die op zijn bed zal sterven. "P-cT-.rU vouwde de handen met (f ireet, die De redactie rereenigt zich niet altijd met de gevoe lens der inzenders van geplaatste stukken. De burgemeester van Schagen I laat een ieder weten! dat een elk voor zijn pand of hnisde sneeuw van de loop- en rijstraat moet opruimen, morgen om negen uur is 't schouw nen ieder wacht zich voor de b o e t e 1 den een zegt het ded andere voort 1 deze eigenaardige publicatie hoorde men onlangs door den omroeper te Schagen afkondigen. Nu, dat de wegen begaanbaar gemaakt worden, was wel noodig na zoo 'n sneeuwstorm, want de sneeuw lag op sommige plaatsen zoo hoog opgewaaid dat rijtuigen en paarden er in vast bleven zitten, maar door wien moet de publieken weg in orde gehouden worden Het polder bestuur had den zeer afdoenden maatregel genomen dadelijk de wegen, onder zijn beheer zoodanig te doen opruimen (door daarvoor een partij losse arbeiders te huren) dat rijtuigen en voetgangers zooveel mogelijk veilig konden p*s«ecren. Een ieder, die het verder noodig had moest zich een weg trachten te banen omdat de Gemeente wegen over het algemeen niet door de bur gers van sneeuw ontdaan werden, ondanks de pu- blikatie bovengenoemd. Het publiek werd een weg gebaand hoe dan ook. Wij treden hier uiat in oude gebruiken, toen ieder voor zijn huis de straat en al wat er ook voorkwam, onderhield, die tijden zijn veranderd en gelukkig verbeterd; maar zooveel is zeker dat de Burgemeester van Schagen nie mand kan noodzaken voor hem of voor de Gemeente eenig werk te doen (en 't allerminst zonder daarvoor te betalen datgeen wat er toe staat, mocht soms een dergelijke bepaling (of dergelijke bepalingen) in de politie verordening voorkomen dan wordt het toch tijd dat die ver ordening in dien tegenwoordig beteren geest ge wijzigd en verbeterd worde. Een ieder moet zijn eigen zaken in orde houden. Hetzelfde ondervinden wij als er brand is, en ook weder d ez er dagen al wat man is en niet boven de 50 wordt geroepen (genoodzaakt of anders meer boeten dan men op zoo'n dag, en vooral in deze dagen verdient) om de brand te helpen blusschen, wij zijn van zeer menschlievenden aard maar het oude spreekwoord het hemd is nader dan den rok moet hier niet uit het oog verloren worden, met andere woorden: wij zijn [gelukkig wat thans lang niet alle dagen 't geval is] aan 't werk en verdienen op zoo'n dag een be hoorlijk dagloon. Daar komt brand, we zijn toevallig bij de spuit die 't eerst uitmoet en we kunnen dat goede dagloon vaarwel zeggen om zonder beloo ning aan 't werk te gaan, kou en armoede te lijden eu bovendien elkander in den weg te loopen [want er is altijd veel te veel volk.] Zou het ook tijd worden, mijnheer de Redacteur dat onze ijverige raadsleden ook daar eens achter heen trokken? ten einde te voorkomen dat onze tets tegen het gezegde der grootmoeder scheen te willen inbrengen; maar de oude vrouw viel haar op een ongeduldigen en gebiedenden toon iu de rede: Stil, stil, dwaas schepsel! ziede zij; men vraagt u uwe meening niet. Gode zij dank hebt gij hier niets te zeggenhet is u genoeg oui te hooreu en te zwijgen. Ik spreek tot hem, die heeft willen weten hoe een jongeling hier echtgenoot kan worden; thans weet hij liet; en hij heeft gezien tot welken prijs hij u zijne bruid zal kunnen noemen. Dus zal niemand aangenomen worden als hij die voorwaarde niet heeft vervuld? merkte Ulrich op, en zelfs neef Hang Hans vraagt niets, viel de grootmoeder hem barsch in de rede. De gelegenheid zal zich wel een voor hem opdoen, en dan zal zijn kogel den reg- ten weg weten te volgen. In afwachting van dat oogenblik houdt hij zich bezig met ons het benoo- digde voor ons onderhoud te verschaffen. En gij houdt er bij voegen, dat dit een voorregt is, dat hij zich tegen alle regt en billijk beid aanmagtigt, zeide Ulrich driftig, want ik ook heb het regt om u Niets te doen aannemen, voleindigde de oude vrouw. Pe Hausers hebben altijd van het ge bi rg.e gelei id neef Hans en oom Job zamelen er voor ons in, en hun oogst is voldoende. Zooals zij deze wooïde uitsprak, hoorde men op het voetpad, dat naar de hut geleidde, het geluid van kiesteentjes, die ondtr een haastigen tred voort rolden. Freneli rigtte het hoofd op, leende het oor en zeide Hij is het I Fijna op hetzelfde oogenblik werd de deur op eene ruwe wijze opengestooten, en Hans verscheen op den drempel. Hij droeg het kostum der «em- zenjagers: lakenschcn broek en buis, die op "ver schillende plaatsen geheel versleten waren, grove lederen schoenen, waarin het ijs reeds menig 6

Schager Courant | 1875 | | pagina 2