16 MMRT. Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. Ao. 1876. 20c Jaargang. Ao. 964 I ie kc nrl ma ki ngcn Jagt en Visscherij. Stremming van Passage. VAD Kil CATS. Gemengde berichten. OU HA NT. Dit blad verschijnt op Woensdagavond; doch wordt met een bijvoegsel bevattende het jongste Schager marktberigtden volgenden avond venonden aan hen die zulks verlangen. Brieven franco aan den uitgeefster Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar f 8.Franco per post f 8.60, Afzonderlijke nummers f 0.07J ADVERTENTiëx van een tot vijf regels f 0,75; iedere regel meerder f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. Naar volksheil zonder deugd te dingen. Is arbeid aan een rots te biên. Burgemeester en Weihouders der Gemeente Scha- gen brengen mits Jesse ter kennisse van de Inge» r.etenen, dat de lijsten aanwijzende de personen, die bevoegd zijn tol het kiezen van Leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal, van de Pro vincialen Staten en van den Gemeenteraad, zijn vastgesteld en dezelve alzoo van heden af, gedu rende veertien dagen op de Secretarie dezer Gemeente van des morgens 10 tot des namiddags 2 ure (de Zondagen alleen uitgezonderd) voor een ieder ter inzage zijn gelegd, en dat mitsdien zij die zich daarop niet geplaatst vinden of vermeenen mogten dat-anderen daarop ten onregte waren gebragt, worden uiigenoodigd hunne bi-zwaren bij verzoek schrift, door de noodipe bewijsstukken gestaafd, binnen \errticn dagen na dato dezer aan den Gemeenteraad in te dienen. Schagen, den 13e Maart 1876. Burgemeester en Wethouders voorn. G. J. MULLKH, De Recre'aris. DENIJS. Burgemeester en Wethouders van Scliagen Gelei op Art. 35 van de M et van 4 Julij 1850, (Staatsblad No. 37): Brengen ter kennis van de belanghebbenden dat bij de herzienirg der lijsten aanwijzende de p«r sonen die bevoegd zijn tot het kiezen van leden voor de Twpede Kamer der Siaten Generaal, de Provinciale Staten en den gemeenteraad, de namen der navolgende personen daarop zijn geschrapt, als daarop verkeerdelijk te zijn gebragt of wegens het verliezen van etn of meer gevorderde vereis hten uithoofde van overlijden en vertrek te weten Voor de verkiezing van leden voor de Tweede Kamer der Staten Generaal en der Provincaile Staten: Jan den Adel, Jan Bakker Bz, Hendrik de Boer, Jan Bost Cz, Pieter Commandeur, Pieter Heddes, Leodardus Pieterz de Koning, Pifter Kos, Meijer! Meurs, Klaas Mooij Jz. Hendrik Ossen, V illenri Plukker, Jan Ranke, Bruin Soers, Simon Stins, Alexander Trompetter en Pieter Vries Jr. en voor den Gemeenteraad Jan Bakker Bz. Pieter Blom, Hendrik de Poer, Jan Borst Cx, Pieter Commandeur, Pieter Heddes, Leonardus Pieterz. de Koning, Pieter Kor, Meijert Meurs, Hendrik Ossen, Leendert Roggeveen, Wz. Pieter Stam, Jan Tames, Alexander Trompetter, Gerrit Trompetter. Schagen, den 13 Maart 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. J. MULLER. De Secretaris DENIJS. De Burgemeester der gemeente Schagenbrengt der kennis van de ingezetenen, dat de aanvragen ter bekoming van Jagt en Vischacten en van kos- telooze vergunningen tot uitoefening der visscherij, voor het saisoen 1876/77 ter Secretarie dezer ge meente voor de belanghebbenden ter invulling ver krijgbaai zijn, dagelijks, zon- en feestdagen uitge zooderd, des voormiddags van 9 tot 12 uur. Schagen den 14 Maart 1876. De Burgemeester voornoemd, G. J. MULLER. INaliooale Sililie. Oproeping van lotelingen die bij de Zeemilitie verlangen te dienen. Burgemeester en Wethouders van Schagen, Ge lezen de circulaire van den Heer Commissaris de Koning in deze provincie van den 4en Maart 1876 8)441 M)S. Verzameling no. 15. Gezien Art. 150 d«-r wet van 19 Augustus 1 SC I (Staatsblad No. 72). Hoepen bij deze op alle lotelingen welke genegen zijn om bij de zeemilitie te dienen, om zich daartoe aantemelden ter Secretarie dezer gemeente, voor den Ie April a. s. dagelijks van des morgens 9 tot des middags 12 ure, de zondagen uitgezon derd. Schagi n, drn 14e Maart 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. J. MULLER. l)e Seereiari», DENIJS. Burgemeester en Wethouders van Scltagen, brengen Ier nlgemecne ken nisse, dat ten gevolde van liet verhou wen der steenen brug aan het NOORD in die gemeente, de passage aldaar gestremd zal zijn, voor vaartuigen van af 20 M A AR I' tot 8 APRIL c. k. en voor vee voer- en rijtuigen van af eerstgeuocrmlen datum lot nadere aan kondiging. Schagen den 13 Maart 1870. Burgemeester en Wethouders voorn. O. J, MULLER, De Secretaris DENIJS. In onze eeuw is de reputatie van verscheidene historische mannen gelijk aan een altijd op en neder gaanden golfslag. De romeinsche keizers Ti herius en Nero, die in vroeger eeuw als men- schelijke monsters werden afgeschilderd, werden voor een jaar of tien voorgesteld als liberale staatslieden, die alleen aan den haat der door hen onderdrukte conservatieve partij hun slechten naam hadden te wijten. Titus, eens vereerd, als de liefde van het menschelijk geslacht, werd daareu tegen toen als een sentimentele tiran geschilderd. Nu is het weder omgekeerd, is Nero weder de duivel eu Titus de engel, liet is naar ons in zien nog minder de historische criliek als wel de ongelukkige zocht om iets nieuws te zeggen en iets nieuws te hooren, aan wie deze gestadige wis seling moet worden geweten. Geen wouder dat ook de mannen uit de letterkundige wereld een zelfde lot ondergaan. Zoo de groote schimmen in eene andere wereld nog keunis dragen va i het geen op aarde met hunne nagedachtenis geschiedt dan kunnen zij, als zij hun roem lijdelijk zien verduisterd, zich troosten met de gedachte, dat de zon voor hen spoedig zal doorbreken. Als onze goede vader Cats het ongelukkig lot, waarin zijn nagedachtenis thans verkeert nog gadeslaat kan hij zich roet een zelfde denkbeeld opbeuren. Hoe streng ook het oordeel zij dat achtereen volgens door Potgieter, Busken Huet en Joiickblnel over hem geveld zij, hun vonnis is voor cassatie vatbaar en onze Cats heeft ook in noeger eeuwen jijden van miskenning gehad. In het begin der 18e eeuw, dus een halve eeuw na zijn sterven, was Cats in verachting gekomen. Het voorbeeld van Anto»idesRotgans en Schermer had hoogdravendheid en gezwollen heid bij ons in de mode gebragt. En ofschoon een innig vertrouwde, met Cats, de liefhebbers van zulk een stijl had kunDen doen verba zen, door aanhalingen uil zijne weiken, welke de hoogdravends!e regels van die dichters beneden zich lieten, dat gene wat van Cats het meest bekend was, was naïf, eenvoudig, plat, ja I somtijds vies. Justus van Effen ondernam in een paar nummers van den specialer Cats rehabilitatie; die stukken over hem zijn ook nog in onzen tijd der lezir.g ten vollen waardig. Onbekend is het ons in hoe verre deze rerestelling herstelling slaagde, wij gelieven h.-t nietvan Effen zelf werd sj-oedig vergeten, alleen bij oude vrienden bleef zijn naam in dankbare herinnering en wij danken aan een toevallig bezoek dat de letterkundige vtrzamelaar Schelteina bragt aan den grijzen Simon Stijl de vernieuwde kennismaking met de Agnietjes. En het zijn deze Agnietjes, die het publiek weder op den ouden spectator belust maakten. Zijne ware in eere heistelling moet Cats danken aan R. Feith. In liet tijdperk van 1790 1820 heeft Feith bij ons een soort van pauselijk gezag uitgeoefend op religieus letterkundig gebied. Zijn groote hu maniteit en de goede tact hebben hem gehoed om er misbruik van te maken, maar in vele opzigten was zijn roagt ongelooflijk groot. Een staaltje slechta. Een zekere Elberts, deelde in de letteroefeningen van 1823 een antwoord mede dat bij van Feith had ontvangen op een tot hem gerigte vraag of deze uit een godsdienstig, zedelijk oogpunt een tweede huwelijk, dat hij wilde sluiten, goedkeurde. Feith, antwoordde den hem geheel onbekenden schrijver op eene echt humane wijze, en was ver standig genoeg om zich als onbekend met dea schrijvers omstandigheden, een onbevoegd beoor- deelaar te verklaren. De opgang, die de dus medegedeelde brief maakte, spoorde anderen die mede antw oorden op dergelijke gewetens vragen hadden ontvangen, aan die ook aan het publiek medetedeeleu. Eeu uitgever wilde ze verzamelen en alleen aan de tusschenkouist der kin leren van Feith is de oorzaak dat deze verzamel.ng van herderlijke brie ven niet in het licht kwam. Toen Feith zich dan belastte met een enorme uitgave van Cats wrrketi, toen was diens goede naam op zedelijk eu letter kundig gebied volkomen hersteld. Feith deed meer, in zijn oudeidoiu wijdde hij aan Cats een zijner schoonste fragmentenom de lezing zijner schriften aan te prijzen schildert hij een tafereeltje, dat wat teekeuachligheid betreft in onze letterkunde nog zijn wedergade zoekt. Eeu grijze Hollandsche moe der zit gedurende een langen winteravond naast bare iu fratische zelen opgevoede dochter. De moeder neemt, om den avond te bekorten, haar Cats ter hand, zij heeft hare pligten als brnid, vrouw en weduwe er uit geleerd, haar is dat boek heilig, zij leest hare dochter er iets uit voor. Het meisje hooit die ouderwetsclie taal en die ouderwelsche zedelessen, maar zij begrijpt er niets van, zij glimlacht om de naïviteit der vaderen, onder 't luisteien, worden hare ooghden zwaar, zij vallen digt eu ze ligt daar in diepe slaap ge zonken. De moeder zacht maar dn.ft door hare klagt hare dochter niet te wekken. Een stille tiaan valt op het bock. Zij slaat bet digt en sluit zuchtend zijn gouden sloten. BMlamij en Bilder* dijk waren beiden even groote lofredenaars van Cats, en met dien lof stemden achtereenvolgens Jeio.nias de Vries, Siegeubeek, van Kampen, HoL dijk en van Lennep, in. Men zoude zeggen eene reputatie d e op zoove- len getuigenis rust, uio.t stevig staan, wie zonde het wagen de uitspraak van zoo vele beroemde mannen te weerspreken. Nog'ans geschiedde van driederlei zijden reu aanval op Cats, en deze aanval werd op de gevoeligste plek gerikt op zijne zedelijkheid. Wordt vervolgd. Van wege de afd. Parsingerhorn der Holl. Maatschappij van Landbouw had Dingsdag 7 Maart eene proefneming plaats met een Bnxbaum's hand- dorsehmachiue toegezonden door de firma L. A. L. Kortman eo Co. te Rotterdam. Jn tegenwoordigheid van vele landbouwers wer-

Schager Courant | 1876 | | pagina 1