Ingezonden. bladen. Onlangs is zoo breedvoerig in vele dagbla den bewezen, hoe de grootste handelaren rijk ge worden zijn, door adverteerenen weder adverteerea.- Door dienzelfden Amst. Gids mocht ik vernemen, dat te Hien bij Nijmegen, eer. Boleikrant fabriek is van de Ileeren Vink en Sipman. Boter 60 cents de kilo, zie fl. ({.Landbouwers, dat past den burger- want uwe boter is wel wat al te duur.- 't Is waar men kan die nieuwe boter niet gebrui ken bij aardappelen en groeten- doch op den bo terham is zij zeer gezond— en verdient alle aanbe veling. Voor kinderen geen beter fabriikaat, dan dat uit Uien. (lier is een voorbeeld aan te halen, dat een kind zijne gezondheid er door wederge- kregen heeft. Die hiervan meer weten wil dienen zich tot de fabriekanten te wenden. Zoo maakte ik, door dien Amst. Gids, kennis met de Hollandsche Illustratie van de Gebroeders Bingcr te Amsterdam. Dat keurige plaatwerk, dat geregeld alle weken verschijnt, is een onmisbaar boek, voor hen, die prijs stellen op wetenschappe lijke kennis, beschaving en verlichting. Daarom hulde gebracht aan onze beminde Koningin, die zeer gaarne de Bescherming, over dit kuustwerk aannam. De platen laten niets te wenschen over- de inhoud is rijk aan boeiende verhalen- doch ik zou U al te lang hierover bezig houden- vraag slechts een Nommer ter inzage en ik houd mij overtuigd, dal ge met me zult zeggen- dit boek in handen van den landbouwer is even noodzakelijk als de Mode gids der Ileeren Smit en Noordhoff in die ccncr bekwame naaister.— Lang had ik over r/Konstanti- nopel# gedacht, toen 'k onder mijne dag- en weekbladen een vreemde brief bemerkte.- 't Pod- merk was onduidelijk, helaas dat sehijnt mode te worden, en de hand kende ik niet.— 't Was een zeer lange brief- een brief van een Landbouwer, die in groote verlegenheid zit- een man, die zijn leven heeft opgeofferd om anderen gelukkig te maken- anderen te helpen cn nu zelf liet slacht offer is geworden van fuige laster— wraak eu nijd.— Zijne geschiedenis U te verhalen is mijn doel. //'k ben wel gewond, zoo schrijft hij, doch niet ver- nietigd. Mijn brein gebruik ik om op den eenmaal in geslagen weg voort te gaan. Rijkdom van kennis steunt mij, en doet mij den loop der wereld kennen. De Heer zij mijn steun.- Iets verder gaat hij voort rïloe doornig ook mijn pad nu is, ik ga voort- waarts om in de toekomst luisterijker op te treilen. De ervaring in het leven leert mij veelik gei f en sla op alles acht, wat er om inij zich beweegt. Begrijpt gij dit Eenmaal zal de zon wel door de donkere wolken heeuboren en de menigte verlichten, die nu nog in het duister omtrent mij, verkeeren.- Ik heb een Autobiographie van mij zelven ge schreven- ik zend die u hier. Wilt gij die om- werken en ten mijnen voordeele uitgeven? Ze moet franier opgesteld worden.- De geestelijken van S. hebben een belangrijke rol gespeeld in mijn droevig levemslot. Keur van gedichten heb ik daaromtrent verzameld. Voorzichtig moet ik nog wezen, want de ondervinding zal u ook wel geleerd hebben, hoe geestelijken tot alles in staat zijn. Bedaard en voorzichtig voor als nog zijn- dat is dt beste en wijste weg.- Spreken als het tijd is, zwijgen als men onder verdrukking leeft zit Jan kan uien niet licht te veel doen.- De tranen schoten mij in de oogen, toen ik zijne letteren tot het einde gelezen had - Een diep medelijden met dien man, v oeger een welgesteld Landbouwer, maakte zich van mij meester. Wat komt er van den mensch? Tot welk eene ar moede en ellende kan de mensch niet vervallen En is dit niet afschuwelijk zoo wraak- nijd- en afgunst en jalousie den eenen burger tegen den anderen in 't harnas jagen. Waarom mij niet geloofd? toen ik U sterk en met ernst verleden jaar, terug wilde brengen, van uw voornemen- den Landbouw- stand te verlaten om een winkel in Haarlem op te zetten.- Ik spiegelde U de gevolgen- maar neen gij meendet niet, dat Uwe vijanden sterker zouden zijn in eene handelszaak, dan zij nu konden wezen. De landbouwer alleen kan zeggen- ik ben onaf hankelijk- en ik acht hem zooveel te meer, als hij de stedelingen dit eens doet ondervinden. Maar neen de ongelukkige, sloeg mijn raad in den wind- zijne handelszaak liep te niet- en zie, nu is armoede bet loon zijner trouw- eerlijkheid en liefde voor alle menschen.- Ik moet bier eindigen- zoo ik nog niet een plicht te vervullen had, die ik reeds lang verschuldigd ben.- Een geacht Landbouwer, beeft mij gevraagd, welk een weg, bij moet inslaan, om tot de juiste kennis te komen van ons Metrieke Stelstl.- Daartoe heb ik 't oordeel ingewonnen van een zeer bekwaam onderwijzer. Deze schrijft mij nu 't volgende: Onze H. H. Landbouwers, zijn vaak met de benamingen in de war, zoo als de Notarissen by verknopingen opgeven.- 't Is dus voor hen van het grootste belang, ons M. S. zeer grondig te kennen.— Dit te leeren, Uit het beste beek, dat rog is uitgegeven is voor hen eene zaak van gewipt. Zij kunnen dus niet beter doen, dan zich aan te schaffen: Vraagstukken en andere oefeningen over Metrieke Stelsel, door J. M. Noter.nans prijs 35 cent, met 7 net uitgevoerde platen— dan 2e deel Beknopte vragen, oefeningen en stellingen van den zelfden kondigen onderwijzer, prijs 70 cent, ook met 7 fraai uitgevoerde platen, te Gulpen bij Maastricht bij M. Alberts. 't Is hier de plaats niet, deze de gelijke werken te beoordeelen, doch daar zij de Nr-dr rl. Onderwijzers onbekend zijn, her ft het wel degelijk zijn nnt, dat zij van deze, die ik bij onder vinding en pr kruik kan aanbevelen, een stel onlbieJcn. De kosten zijn gering— de druk is niet beter te wenschen- de inhoud is rijk- en voor buis en school zijn ze onverbeterbaar.— De volgende week de geschiedetii®, getiteld Dc mensch.— W. 0 Junij 1S76. P. V. O. Gemengde berichten. In de AfJeelings vergadering van de Maat schappij lot bevordening der Bouwkunst voor Scha- gen en Omstreken op Zondag 11 dezer, (die heeren vergaderen 't meest op Zondag, omdat in de week gewerkt moet worden en de meeste der leden daar door verhinderd zouden worden die vergaderingen bij Ie kunnen wonen) had dó tentoonstelling der teekeiiingen, vair de leerlingen der bouwkundige teekenschool, plaats, de kolfbaan van den lieer A. Knikker alhie/, daarvoor vrijwillig afgestaan was aan de beide zijwanden van dat, voor elk doel zoo bizonder geschikte locaal, geheel gevuld en nog een ander drel dier teekeningen was, bij te weinig disponibele wand-oppervlakke, in het midden der zaal opgehangen. Kr was voor gezorgd dat al het teckenwerk goed zichtbaar en eene opvolgende reeks der bekroningen, aan de eene zijde voor de Ie cn aan de andere zijde voor de 2e klas, geregeld gevolgd was. Al spoedig bleek dat er bij het werkende pu bliek wel degelijk eenige belangstelling in deze zoo nuttige tak van onderwijs bestond cn liet deed ons daarom waarlijk leed geen enkel lid van den Gemeenteraad die daartoe speciaal uitgcr.oodigl was te ontmoeten om van hunne belangstelling evenzeer blijk te geven. Na afloop der gewone werkzaamheden werd ten *1 ure liet scherm opgehaald en werden die tee keningen ook d"or de leden dier Afdeeling, bekeken en beoordeeld, terwijl door belangstellenden ook reeds tijdens de vergadering der leden daarvan werd geprofitteerd. Tegen vijf ure werd de vergadering heropend, de voorzitter schelste in korte bewoording den loop der geschied -nis waaruit onder anderen bleek dat in Oct. IS75 met 7 leerlingen aangevangen en Uo. Maart ]S7(i met 17 iJe-u gesloten was, dat de leerlingen allen trouw de lessen [2 maal 's weeks] bijgewoond cn alle goede vorderingen gemaakt hadden, van daar dan ook dak a!,n alle de leer lingen zonder onderscheid een prijs [of prijsje] voor dit doel nuttig, werd uitgereikt, benevens een ge tuigschift, elk hunner met een toepasselijk woord van verdere aanmoediging door den voorzitter die ten slotte krachtig uiteenzette dat een groot deel van het welslagen hiervan te wijten was aan den Ra id der Gemeente die het vrije gebruik der Raad .zaal enz. voor dit doel welwillend toestond; de voorzitter drukte de leerlingen vóóral op het gemoed dat er gewerkt en veel en vel e r 1 e i gewerkt moest worden zoodat er geen oogenblik nutteloos verloren mocht gaan terwijl zllóén hunne liefhebberij voor theorie en practijk bij magte was hiervan het meest Ie profitteeren wat nog door een ander lid der afdeeling kernachtig werd herhaald. Dc voorzitler dankte ten slotte allen die aan dit lullige doel hadden meegewerkt en met een aanmoedigend woord, tevens van har- telijken dank aan den nog jeugdigen onderwijzer, weid deze plechtigheid besloten. Gepasseerden Zaturdag heeft zekere Corn. H. woonachtig aan de Stolpe, gemeente Zijpe, die naar men zrgt, verdacht werd eene portefeuille met geldwaarde te hebben gevonden en verduisterd, waarschijnlijk uit vrees voor straf, zich met een ge woon mes den strot afgesneden. Dr. Timmers uit Scbagen heeft de wond geheeld en heden (Woens dag) leeft de patiënt nog, doch men vieest voor zijn behoud, om redin hij niet bij magte is eenig voedsel te nuttigen. Te Mook (Limburg) is op last van de Justitie van Roermond het lijk opgegraven en gerechtelijk onderzocht van den op li Mei jl. aldaar begraven student G. J. M. Hemmes, oud 20 jaar. Men brengt dit in verband met de geruchten, die in omloop waien, als zou genoemde student zijn ver giftigd. De Zutphenscbe Crt. meldt dat in de Zaan streek voor het roesten van kalveren met goed gevolg gebruik wordt gemaakt van gerstenbloem, in den handel bekend als parelmeel; het wordt in wei gekookt, en kan als zoodanig de melk vervan gen. Het heeft het voordeel dat het de kalveren voer vctblojp'iig vrijwaart cn zeer liiai.k vleescb maakt. De commissaris van politie te Tiel heeft de kwaliteit der boter, aldaar door verschillende ver- koopers aangebracht, scheikundig doen onderzoeken. Daarbij is gebleken, Jat de zuiverheid der boter zeer veel te wenschen overliet; dat veelal een groote watergehalte werd aangetroffen, hetgeen soms tot 13 p(Jt. klom. Hij meent, dat, zonder de namen dier verkoopeis bekend te maken, door het open baar maken van de rrsnltaten van dat onderzoek de boterkoopers zullen inzien, dat op hunne han delingen naauwkeurij acht grgeven wordt. Misschien had de commissaris beter gedaan bij de uitkomst terstond alle namen te vermelden. Nu liggen alle boterverkoopers onder verdenking het grootste wa- tergchaltc te hebben geleverd. Voor een verguld zilveren Schotel, waarop het bezoek van Scheba s, Koningin lij Salomo staat afgebeeld en dia thans of de historische tentoon stelling te Amsterdam te zien is, heeft een builc-- lanHsch Israëlitisch geldvorst de kleinigheid vau 100000 gl. geboden. Eenige dagen geleden vervoegde zich om fien uur des avonds een nel gekleed vreemdeling aan de badinrichting te Rouaan, oir, een bad te neinen. Toen hij om elf uur nog niet uit het badkamertje was teruggekec rJ, klopte men aan de deur en open. de haar, toen men geen antwoord ontving. Men vond den vreemdeling nog in het b.id, waarvan liet water geheel bloed geleek. De ongelukkige vertoon de eene menigte wonden op de borst, terwijl ook de slagaderen aan de polsen geopend waren en ook een aan den voet. Toch leefde hij nog en had nog de kracht op eenige vragen te antwoorden, tooi eei apotheker, die in de buurt woonde, zijne wonden verbonden had. Hij verklaarde zich te vergeefs in dc badkuip te hebben willen verdrinken, terwijl nu ook de poging om door bloedverlies zich hel leven te benemen niet gelukt is. Eene ijsselijke ramp heeft plaats gehad fe Scraing, in den kolenmijn der SiiRon-niersvier metselaars waren b'-zig met het maken van een bin- npnbekleedsel in metselwerk in een nieuwen put. Toen zij een gedeelte van hunne stelling wilden verplaatsen tuimelde deze om en de werkliedp-n wer den infdegesliugerd in de diepte. Een hunner slaagde er in, zich vast te klampen aan .een stuk stelling, dat hangen bleef doch de drie andere vielen in eene diepte van 60 Meter en werden op slag gedood. Twee der slachtoffers waren ongehuwd, de derde was vader van een huisgezin. Een zonderling reiziger heeft gisteren 'g Hage bezocht, namelijk een Engelsch heer, die een reis door Europa maakt per vélocipède. Gis teren ochtend is hij naar Scheveningen gegaau. Te Zwolle i3 aangekomen een koe, gefokt door J. Coopmans, te Dronrijp, en bestemd voor de internationale teutoonstelling te Philadelphia Dat dier is 3 meter lang, 1,70 meter hoog en weegt p. m. 2000 kilogrammen. De Zwollenaars zijn in de gelegenheid gesteld dat monsterdier te zien. Het is een kween, die zeldzaam voorkomen, maar verbazend zwaar kunnen worden gemest. Na al den wierook, dien men ook hier te lande aan Hamerling wegens zijn «Aspasia* heeft toegezwaaid, achten wij het niet zonder belang onze lezers te wijzen op een gemotiveerde, zeer ongunstige bcoordceling van dit werk. Zij is van bevoegde hand, die van prof. dr. II. Oort te Leiden, en komt voor in de drie jongste num mers [21 23] van het flink geredigeerde vrouwen weekblad »Ons Streven.» De sehrijver meent met den ineesten nadruk te moeten waarschuwen tegen de verJerfelijke stellingen in Hatnerling's zooge naamde schoonheidsleer verkondigd, en ook uit een historisch oogpunt beschouwd, hecht hij aan diens werk slechts geringe waarde. Te Breslau is Woensdag 1.1. een jonge dame van aanzienlijken stand, eerst onlangs gehuwd, op verschrikke'ijke wijze om 't leven gekomen. De sleep van baar kleed werd, toen zij deu hoek van een straat omging, door het wiel van een zwaar geladen bierwagen gevat, zoodat zij viel en met het hoofd onder het achterwiel geraakte. De dood was oogei.blikkelijk. Een tweede ongeluk tengevolge vab een sleep, op denzelfden dag te Berlijn voorgekomen, liep gelukkiger voor de draagster af. Op straat wan delend, ontdekte zij, dat hare kleederen in brand stouden. Gillend liep zij het eerste het beste ge bouw in en kwam in het rechtsgebouw terecht, waar onderscheidene beeren aanwezig waren. De laatslen, die oogenblikkelijk 't gevaar inzagen, slaagden er in haar van de brandende kleederen te bevrijden. De dame kwam met de schrik en 't verlies van haar kleedje vrij. Zij kon ongedeerd in een rijtuig huiswaarts keeren, van de redders bekwamen eeuigen brandwonden aan de handen. Behalve dat deze mode dus anderen ovtrlast aandoel, levert zij bovendien gevaar op.

Schager Courant | 1876 | | pagina 2